Rozdelená materská. Ako to spravíte vy?

mai
10. okt 2005

ahojte kocky, vcera som sa stretla s tehotnou kamoskou, ktora mi hovorila, ze prvy rok bude ona na materskej, potom pojde naspät do firmy na plny uväzok, lebo druhy rok zostane na materskej jej manzel. Tu je materska dva roky, neviem, ako na Slovensku, ale to je jedno.
Myslite, ze nieco take napadne aj nejakeho slovenskeho muza? 😉
Ako to spravite vy?

cecetka
10. okt 2005

Sice nejsem slovenka 😉 ale už jsme s manželem o tom mluvili taky. V Česku je mateřská jen 28 týdnů (případně 37 u vícerčat nebo u samoživitelek), pak následuje rodičovská dovolená. No a manžel mi sám navrhl, že na rodičovskou půjde on. Jednak mám vyšší plat a BOHUŽEL po rodičovské bych se už neměla kam vrátit, protože situace ve firmě je taková, že se stále snižují stavy, takže by moje místo nástupem na rodičovskou zrušili ☹

bibo
10. okt 2005

Ahoj Mai,
myslím, že to napadne slovenských mužov 😉 , aspoň toho môjho nastávajúceho to napadlo. Svadbu ešte len chystáme, ale už sme sa o tom bavili, a tiež by sme to chceli rozdeliť, že prvý rok ja a potom on. 😀

zuzula
10. okt 2005

no tak tu v UK je materska len 6 mesiacov a moze si ju vziat i muz.
inak kazdy cerstvy otecko ma narok na 2 tyzdne otcovskej dovolenky tesne po porode - to asi na Slovensku nie je.
moj drahy povedal ze on bude na materskej, ked budem zarabat ovela viac ako on🙂))

emjee
11. okt 2005

uz aj na slovensku je zvykom, ze si manzel berie dovolenku dva tri tyzdne na obdobie tesne po porode
moj nastavajuci ocakava, ze ja budem zarabat viac ako on (zatial studujem) a preto pojde aj on na rodicovsku dovolenku - este to u nas nie je aktualne, ale ked to bude, som tiez za - chvilu ja potom on 🙂

papu
11. okt 2005

mai materska dovolenka je 28 tyzdnov (nie som si celkom ista tym cislom, ak je to inak, prosim opravte ma) , potom ma narok na rodicovsku dovolenku (vlastne rodicovsky prispevok) do troch rokov dietata. Rodicovsky prispevok moze poberat len jeden z rodicov

dorotka
12. okt 2005

U nas na slovensku je materska pat mesiacov (neviem ci je 28 tyzdnov) a potom je rodicovska do troch rokov dietata

marek
12. okt 2005

7 mesiacov, nie 5.

zic
12. okt 2005

no, ja by som to urcite asi ponal prakticky a ten kto by mal nizsi plat (jedno ci zena alebo muz) by asi ostal na materskej. Samozrejme, keby tomu napomahali aj dalsie okolnosti.

mai
autor
12. okt 2005

vela muzov tym strasne trpi, ze ich zeny zarabaju viac, tak neviem, ci by ich to nezlozilo uplne, keby mali pocit, ze ich kvoli tomu este aj "odstrcili" na matersku. Ale bodaj by to fungovalo! 🙂

barunka
12. okt 2005

mai, úplne súhlasím...
väčšina má ešte ten predhistorický syndróm, že muž je živiteľ rodiny a teda má prinášať peniaze... a keď jeho žena, či priateľka zarába viac, tak je z toho celý vyklepaný a dobre, že si nezačne pomaly hľadať brigádu 😀 😀
našťastie to nie je môj prípad 😀

zic
12. okt 2005

ale zase kto by sa vydaval za takeho muza, nie?

mai
autor
12. okt 2005

zic 🙂

madeleine
12. okt 2005

môj drahý povedal, že potom čo dokojím (lebo to on nebude vedieť 😀 ) by nemal problém byť na materskej... 😉 ale to za to asi, že je moc pohodlný a ešte nevie, čo to obnáša 😀

petra24
12. okt 2005

Ja si zase myslím, že žena ako taká by mala zútuľňovať, skrášľovať, starať sa o rodinku, a muž ako taký by mal byť tým lovcom, dobyvateľom a nie byť poženšťovaný, a naopak žena pomužšťovaná..... 😀 to je len iba názor 😉

zic
12. okt 2005

co ja viem... ja si nepripadam ako pozensteny, alebo ako mensi chlap a nezvyknem prist domov, zmlatit zenu, len aby bolo vidno, kto je pan domu... Priatelka je na najlepsej ceste sa stat dost uspesna a sice to zatial tak nie je, ale ak bude v buducnosti (ked pride dieta) zarabat viac, tak ostanem na materskej / rodicovskej ci ako sa to vola ja. Samozrejme si myslim, ze tie prve tri mesiace ci kolko nech je doma ona, asi to je pre dieta lepsie, ale potom nie je dovod...

petra24
12. okt 2005

Nemyslim si, ze by mal niekto niekoho mlatit, to vobec nie......jednoducho bolo by mi asi prirodzenejsie byt zenou na materskej, ako by som mala mat manzela na materskej.......asi tak.... 🙂

zvedava
12. okt 2005

Materska je 6 mesiacov, potom do 3 rokov veku dietata rodicovska dovolenka. A na oboje moze ist aj muz - vyuziva to cca 3% muzov na Slovensku 😉

register
11. máj 2009

No ja by som nešla do práce, neopustila by som našu bábiku pre peniaze. Veď kedy budem mať príležitosť byť 24 hodín s ňou.

mami.sk
12. máj 2009

register - niekedy nemas na vyber ☹ dnes je holt taka doba, ze sa nikto nestara ci mas z coho zaplatit hypoteku, pozicky, energie a pod ☹
my sme boli dohodnuti tak ze manzel pojde na RD po mojej materskej. nebolo mi to jedno, ze budem musiet odist od malinkej tak skoro ale co narobis s 😒
no situacia sa zmenila - kriza 😝 a tak zostavam doma ja, ale ked sa mi ozvu z prace ze mozem nastupit tak manzel pojde na rodicovsku dovolenku 😉