S bábätkom v Nemecku

rossaa
13. aug 2015

Ahojte baby neviete ako to je v Nemecku ? Dnes som sa prihlásila na Job center či mám niejaký nárok niečo dostať. Som tehotná a už nemôžem pracovať pracuje iba môj priateľ ja nedostávam nič a musím si platiť aj zdravotku sama. Nikto má niemôže nútiť pracovať ked som tehotná ??? Alebo po narodení dietata ma tiež nemôžú nútiť pracovať ??? Neviem ako to tu chodí bola som sa pýtať na job cente dali mi papiere vypísať a termín mi dali. Ako to je potom po narodení dietata ? Ja sa chcem starať o svoje dieta tak že mám nárok na to aby som mala materskú dovolenku či ? Nikto mi bábo nemôže vziať po narodení ???????

rossaa
autor
13. aug 2015

@martinamatej no tak to bude stáť isto dosť peňazí v Nemecku niečo vybavovať tak to len samé komplikácie a dlho to trvá a furt niečo chcú a vymyšľajú

martinamatej
13. aug 2015

Hej. Vsetko je to o peniazoch a ked sa babo narodi zas musíš davat iste veci prekladat a apostolovat a to zas syoji dalsie peniaze. Je to strasne ozaj

rossaa
autor
13. aug 2015

@martinamatej ale keby dačo ja z Nemecka môžem kedy koľvek odísť či ako to je ? Aj ked sa mi tu bábo narodí tak po narodení keby sa mi nepáčilo môžem odísť ?? To nieje žiaden problém alebo po roku či 2 ??? ja chcem ísť po narodení bábätka hned domov ale to potrebujem papiere na cestovanie či ? Lebo ja chcem mať pre bábo slovenské papiere občianstvo a všetko

martinamatej
13. aug 2015

No obcianstvo jedine slovenske. By si tu musela byt 8 rokov aby malo babo nemecke. Ano treba na to papiere zasa vybavit aby babo mohlo opustit DE. Ale ked chces ist na SK tak zrejme nemozes poberať materskú nemecka. Nemala by si uz teraz ist lepsie na Sk a aj tam rodit? Tu je to v tvojej situacii dost nevyhodne

rossaa
autor
13. aug 2015

@martinamatej no ja chcem SK občianstvo mať pre baby tak či tak ja mám tu doktora v DE tak tu chcem porodiť neviem či dačo dostanem ale ked niečo dostaneme tak prečo nie. Môj priateľ má tu zatiaľ prácu tak tu zostávame ale neviem že či navždy. Ty chceš v DE žiť navždy ?

martinamatej
13. aug 2015

Aha taak. Neviem neviem ale ci nieco dostanete. Ale drzim palce aby ste dostali . Len potom rataj zasa s poplatkami spojenymi s prekladanim do slovenciny.
Hej my tu chcem ostat nastalo uz. Ja uz som tu 5ty rok a chvalabohu to nemam take zlozite kedze mam cely cas odrobene.

rossaa
autor
13. aug 2015

Dakujem no to ani ja neviem či dostaneme vybavujem to a uvidím ja som tu 2 a pol roka. Môj priateľ sa musí učiť dobre Nemčinu ked tu náhodou ostaneme lebo bez reči je to na nič a ty rozumieš dobre po Nemecky ?

rossaa
autor
13. aug 2015

@martinamatej a nevieš náhodou kde si môžem požiadať o materskú kde mám ísť

martinamatej
13. aug 2015

Matersku vypláca Krankenkasse takze tam sa tereba informovať 🙂

rossaa
autor
13. aug 2015

@martinamatej tam som sa bola ale nie som vydatá mi povedali či to od toho nezáleží či som vydatá alebo nie ? dostanem aj ked som slobodná ?

martinamatej
13. aug 2015

Samozrejme ze dostanes. To Krankenkasse vyplaca tak ci tak. To viem na 100%. Nenechaj sa odbit

martinamatej
13. aug 2015

Este ma napadlo, ze mne vlastne teraz plati krankenkasse ale ja som iny pripad. Neviem teda ci L Bank nevypaca matersku. Skus to kuknut na nete

koni51
8. apr 2016

@martinamatej L Bank vyplaca rodičovský prispevok

martinamatej
8. apr 2016

@koni51 uz viem. Uz to mam vsetko pozistovane 🙂