Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

ermina2
23. apr 2010

Ahojte!chcem sa opytat vas co mate uz za sebou vybavovanie ch.benefitu a ch.tax creditu,ze ako dlho ste cakali kym ste dostali nejake peniazky.Ja som benefit poslala asi pred mesiacom a tax credit pred 3 tyzdnami,tak neviem....Dakujem!!!

jonatanka31
26. apr 2010

Ahojte, mozem sa k vam pridat? Nedavno sme sa prestahovali do Anglicka a hladam tu maminy, kamaratky ale som rada, ze tu je niekto kto mi moze poradit. Kedze mam trosku este "gulas" na co mame narok a co si mozeme vybavit, tak prosim o radu. Mame 3 deti, najmladsie je narodene uz tu v Anglicku, manzel je uz zamestnany a ja doma s detmi. Starsie dve navstevuju skolu. Na ake benefity mame naroky? Viete mi niekto s tym poradit a pomoct, naozaj mam z toho gulas a chcem sa pustit do vybavovania. Moze mi niekto poradit, budem velmi vdacna za kazdu info a radu. Uz teraz DAKUJEM!

Lilly

pingwinek
29. apr 2010

ahojte chcela by som sa spytat,ze kedy a akym systemom sa ziadaju na svk rodinn..prispevok,moja dcerka ma 14mesiacov,oplati sa mi to este alebo uz nie..dakujem 🙂

pookie
29. apr 2010

Osobne si myslim ze na to je uz neskoro, poziadat treba tusim do 6 mesiacov od narodenia.

eviska83
29. apr 2010

pingwinek- o porodne a prispevky k tomu mozes ziadat len do 6 mes - ale pokial tu nepracujes tak si mozes poziadat o rodicovsky prispevok - do 3 r. dietata- a vypacaju spatne 6mes.
jonatanka- zasla by som na advice bureau a oni by Ti mali poradit- ale urcite mate narok na child benefit a child tax credit- to by vam malo urco vyjst - zalezi od prijmu manzela 🙂 S prispevkom na byvanie nemam skusenosti ale skus si zaziadat .
ermina- ono to trva dost dlho (ja som v sev.irsku a tu to ide rychlejsie) ale pocula som ze baby spominali ze aj 3 mes.to moze trvat 😒

pingwinek
30. apr 2010

eviska..!nie ja nepracujem som doma sz dcerku mam 14 mesacnu dcerku ..vsetky benefity dostavame tu v uk len som sa chcela informovat ze ako to je stym rodicovskym prispevkom a co nato potrebujem ake papiere..dakujem 😅

eviska83
30. apr 2010

pingwinek- budes potrebovat slovensky rodny list , ziadost o rod.prospevok( niesom si ista ci sa da stiahnut - nam ju posielali ) a doklad ze nepracujes- malo by stacit aj cestne vyhlasenie- zavolala by som si na odbor soc. veci a rodiny v tvojom meste -oni Ti povedia presne ako na to.

pingwinek
30. apr 2010

eviska83..dakujem velmi pekne 🙂

jonatanka31
4. máj 2010

Eviska83 - dakujem ti pekne, uz som si pozistovala informacie a pustila som sa do vybavovania, tak dufam, ze nieco mi z toho vyjde, uz som si zistovala aj o prispevok na byvanie.

Nie je tu niekto z okolia Oxfordu? RAda sa zoznamim a najdem kamaratku pre seba aj moje deti na spolocne chvile v parku, budem rada, ak sa niekto ozve. Samej je smutno..

siflo
4. máj 2010

Ahojte!je tu niektorá tehotná a poberá jobseekers allowance?

rimmel
4. máj 2010

siflo ahoj ja som ako tehotna chvilku poberala co potrebujess?

siflo
5. máj 2010

Ahoj rimmel! Napíšem ti do IP 🙂

pingwinek
5. máj 2010

eviska83,,myslim ze nieje to tak ako kazdy tu pise alebo hovori ,zena ktora zije vo V.Britanii a pobera tu rozne benefity tak sa jej nenalezi financna pomoc co sa tyka rodinneho prispevku na svk,ale moze dostvat pomoc iba z V.Britanii,a kto aj tak pobera aj z V,Britanii a aj zo Svk,tak bude musiet vratit urcitu sumu ktoru mu naskytli...

pingwinek
5. máj 2010

eviska 83,a nieje to do 3 rokov ale iba do 2 rokov a spetne vyplacaju 6mesiacov 😉

eviska83
5. máj 2010

pingwinek- asi si mylis pojmy- Rodinne pridavky cize Child benefit- mozes poberat len v jednej krajine
.Rodicovsky prispevok vo V . Britanii nieje cize kazda zena kt. ma trvaly pobyt na svk nan ma narok 🙂 Od noveho roka su zmeny v rod. prispevku- presne ake uz neviem- rod.prispevok som LEGALNE poberala 3mesiace.Cize ako nahle mi skoncila materska v UK az do casu kedy som zacala znova pracovat.Vsetky papiere som dokladovala odtial- 😵
Pri prvom synovi som poberala rodicovsky prispevok do jeho 3 r. - ale to boli ine pravidla- mohla som pracovat a ak on bol v surkromnej skolke tak to bolo mozne poberat 😉

pingwinek
5. máj 2010

eviska83...asi sa nemylil ja nemam na mysli rodinne pridavky ale rodinny prispevok asi nie od janura 2011 su nove zakony ,a je to zmenene volala som na odbor social.veci a rodiny v mojom meste na svk a bolo povedane zeny ktore ziju vo V.Britanii ci uz pracuju alebo nie a dostavaju benefity a child tax credit a podobne nenalezi sa im na rodinny prispevok zo Svk,ako moze zena poberat aj zo svk a aj z Uk..?teraz to tak nieje,neviem ako to bolo predtym ale teraz to je takto a kto pobera aj tu a aj na Svk..tak budu muset vratit sumu ktoru obdrzali zo Svk... 😅

eviska83
5. máj 2010

Pingwinek- ja ale nehovorim o rodinnych pridavkoch- ja hovorim o RODICOVSKOM PRISPEVKU. No ja som teda volala priamo na ministerstvo kedze aj nase tety v tom mali misung- ale nie v tom ci na to mam narok (to hned potvrdili ze ano) len nevedeli presne co k tomu potrebujem. Moja svokruska tam kedysi pracovala a naozaj sa v tom vyzna- takze - ja poberam rodine pridavky cize CHB z UK- ale rodicovsky prispevok som poberala zo svk.
A teda co je rodinny prispevok neviem- myslim ze take nieco ani neexistuje 😀
A ja som ten rodicovsky prispevok poberala 3 mesiace dozadu 😉
A tu som sa zasa docitala ze je to do veku 3 r dietata- viem ze sa menil zakon od januara 2010- zeny kt. predtym pracovali si mohli poziadat o zvysenie rodicovskeho prispevku- a to je tusim len do 2 r.do 3r poberaju znova len ten zakladny.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
Ja som predsa nikomu neklamala- dokladovala som predsa matersku a vsetky potrebne papiere odtial 😉

eviska83
5. máj 2010

Od 1.1.2010 je zvýšený rodičovský príspevok v sume 256 eur mesačne poskytovaný rodičovi, ako oprávnenej osobe, najdlhšie do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa, ak sa rodičovi pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo materské z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa alebo obdobná dávka v členskom štáte Európskej únie, alebo ak sa nevyplácalo materské alebo obdobná dávka v členskom štáte Európskej únie a rodič bol v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dni nemocensky poistený.

eviska83
5. máj 2010

Podmienky zvýšeného príspevku :

1, Pre matky, ktoré pred tým pracovali a poberali materský príspevok.
2, Zvýšený RP sa bude vyplácať do 2 rokov dieťaťa. Potom bude príspevok vo výške 164,22 €.
3, Pre poberateľku zvýšeného rodičovského príspevku bude podmienka nepracovať a nemať iný príjem

pingwinek
5. máj 2010

Od 1.5.2010 platia nove koordinacne nariadenia v ramci Eu,ktore sa tykaju aj rodinnych davok teda najme rodicovskeho prispevku a pridavku na dieta.Obcania SR,ktori pracuju a ziju s rodinou v niektorej krajin v EU,sa podla tychto nariadeni uz budu posudzovat od 1.5.2010 inak ako DOTERAZ. Rodicia ktori doteraz pracovali a zili aj s rodinou nap vo Velkej Britanii,poberali pridavok na dieta vo Velkej Britanii ,ale matky ktore sa starali o dieta do 3 rokov veku ,mali narok na Rp v Sr,lebo V.B takuto davku neposkytovala a to aj v pripade,pokial V.B.vyplacala rodine nejake dalsie davky podla ich narodnej legislativy.SR im vyplacala RP ako tzv.100% vyrovnavaciu davku,pokial splnali poziadavky naroku na RP podla zakona o rodicovskom prispevku.Od 1.5.2010 sa u novych ziadatelov o rodinne davky bude urcovat centrum zaujmov dotknutych osob-cize v ktorom state v EU,rodicia pracuju,byvaju,kde byvaju deti,kde chodia do skoly,...a potom sa urci,ktory stat je prislusny v nasom pripade na vyplatu rodinnych davok.Z tohto co som Vam napisala , vyplyva, ze kedze by ste si uplatnovali narok na RP az po 1.5.2010,SR by Vam vyplacala iba v pripade ,ak by ste zili s dietatom v SR.Pokial vsak zijete vo V.Britanii,mate narok iba na davky,ktore V.B.poskytuje rodinam podla svojej narodnej legislativy.....

eviska83
5. máj 2010

pingwinek- no to su mi teda novoty 😠 Este ze uz ziadne deti neplanujem a vyuzila som som sa dalo 😉
Ak teda tomu ale dobre rozumiem tak keby si si o to poziadala v aprili tak by si mala narok az do 3 r. dietata- tak to je smola 😒

pingwinek
6. máj 2010

eviska83 no tak to teda je stale ine zakoy a podobne asi tak niejak aj ja si myslim ze keby som oto skorej sa zaujmala a poziadala tak by som mala nato narok ale teraz uz mam smolu..alebo mozno to zrusia aj ostatnym mamickam co ziju v zahranicii a poberaju aj zo svk a aj v zahranici... 😢 ..nevadi zivot ide dalej 😖

facebook
12. máj 2010

Nova stranka na Facebooku :

Češi a Slováci vo FIFE

Informačná pomoc a networking ( napr Lekar, Vrátenie daní, WRS – Worker Registration Scheme, Živnostník vo Veľkej Británii, Školstvo v UK, Child Benefit, Child Tax Credit, Formulár P60 - súhrn mzdy za ukončený daňový rok...atd v Slovenskom a Ceskom jazyku)

ermina2
14. máj 2010

A ja som sa tesila,ze ked mi tu skonci materska,ze zacnem brat doma peniazky! 😢

wild.horses
14. máj 2010

...tak to ma naozaj nepotesilo! Dost som s tymi peniazmi ratala, aj ked to nebola velka suma.

ada00
17. máj 2010

ahojte ma niekto skusenost s maternity allowance, nevie mi niekto poradit v ktorom tyzdni sa moze poslat formular na maternity allowance? mam narok ak by som sa chcela vratit na sk a aj tam porodit a ostat celu matersku dovolenku kde mi potom budu posielat postu ak uz nebudem v uk?

ada00
17. máj 2010

ahojte chcem sa opytat ak pracujem v uk kedy by som mohla poziadat o maternity allowance som v 22t uz mam form ale neviem v ktorom tyzdni sa to moze zacat vybavovat, mam narok na matersku ak chcem porodit na sk a ostat na sk?

eviska83
21. máj 2010

@pingwinek @wild.horses
Tak v inej teme patrali tiez o rodicovskom a narok nan mas 🙂 Toto odpisali jednej babenke:

Na základe Vášho podania, v ktorom žiadate Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o informácie o nároku na rodinné dávky na Slovensku Vám oznamujeme nasledovné:

Od 1.5.2010 vstúpilo do platnosti Nariadenie (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, ktoré nahrádza Nariadenie Rady (ES) č.1408/71. Jeho hlavnou úlohou je zamedziť diskriminácii pracovníkov a ich rodinných príslušníkov migrujúcich v rámci spoločenstva. Nariadenie zároveň zamedzuje duplicite vyplácania dávok rovnakého typu viacerými inštitúciami stanovením tzv. príslušného štátu, ktorého právne predpisy sa na migrujúcu osobu a jej rodinných príslušníkov uplatňujú. Spravidla je príslušným štátom členský štát, v ktorom daná osoba vykonáva zamestnanie alebo je samostatne zárobkovo činná.

Z uvedeného vyplýva, že príslušným štátom pre vyplácanie rodinných dávok je vo Vašom prípade Veľká Británia, a podľa jej vnútroštátnej legislatívy Vám bolo priznané Statutory maternity pay (SMP). V prípade, že Vám po skončení vyplácania SMP nevzniká v príslušnom štáte nárok na inú rodinnú dávku, môžete požiadať na základe trvalého pobytu o rodinnú dávku - rodičovský príspevok - na Slovensku podľa súčasnej vnútroštátnej legislatívy.

Podmienky priznania nároku na rodičovský príspevok sú stanovené v zákone č.571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku, ktorý vstúpil do platnosti 1.1.2010. Vzhľadom na Vami uvádzané skutočnosti, t.j. priznanie a poberanie obdobnej dávky ako materské v členskom štáte Európskej únie, Vám vzniká nárok na poberanie rodičovského príspevku vo výške 256 eur mesačne do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva roky veku a následne 164,22 eur do troch rokov veku dieťa. Žiadosť o rodičovský príspevok sa podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu. K žiadosti je nutné doložiť .....

wild.horses
21. máj 2010

eviska..tak ja len mozem potvrdit, ze sme ziadali po 1.5. a tiez nam ziadost zamietli. Na otazku ci po odvolani je nejaka sanca... nie je, lebo sa zmenil zakon. Hmm, prisli sme o 3 mesiace rodicovskeho. No co uz, stavajau sa aj horsie veci 😉

lucia000
21. máj 2010

wild.horses..ahoj mozem sa opytat ako to, ze ti ziadost o RP zamietli??x x x