Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

volka30
1. júl 2013

Ahojte babenky! Ja by som sa chcela opytat hlavne tych zijucich v UK a su na materskej. Ako je to ked chcem ostat na materskej cely rok a materska sa vyplaca iba devat mesiacov. O co mozem poziadat? Bola som zamestnana a po roku sa vraciam naspat do prace. Vopred dakujem za akekolvek prispevky.

katie555
6. júl 2013

@volka30 este ti nikto neodpovedal, ziadat o to nemusis , mas na to narok. Treba sa len kontaktovat z HR v praci a dat im vediet kedy chces nastupit
U mna to bolo tak ze mi tusim v po 3 mesiacoch od porodu prisiel list, kde boli info, chceli po mne hlasenie o narodeni dietata. Navyse u nas sa standartna materska brala rok, s tym ze ak sa chcem vratit po 9 tich mesiacoch (alebo hocikedy inokedy pred 52tyzdnami) tak je to Early return, mam im dat 8 tyzdnov do predu vediet...
Myslim ze vo vacsine zamestnani je ratanych standartne tych 52, ostatne je povazovane za early..
dufam ze ti to aspon trosku pomohlo 😉

mcoya
8. júl 2013

Ahojte dievcata, prosim Vas o radu, s manzelom by sme radi isli do UK na 3 mesiace, hlavne kvoli jazyku a berieme so sebou aj deticky 5r. a 2r. Hladame nejake mestecko, kde by sme si mohli prenajat nejaky minidomcek al. 3 izbovy byt, kde by bolo nejake materske centrum, ze by som tam s detmi mohla chodit a nejaka jazykova skola. Pracu si hladat urcite nebudeme, lebo na 3 mesiace asi tazko niekde. Takze minieme zasoby, ale obaja ten jazyk k praci potrebujeme a nevieme sa nejak posunut s intermediate do advance speaking 🙂. Viete mi prosim poradit nejake mestecko, kde by bolo mozno realizovat tento nas pobyt? Ja som bola 7 mesiacov v Londone a tam je to draheee a velmi rusne.
Dakujem

aliza
8. júl 2013

@mcoya ahoj. pokial viem, najomne zmluvy sa robia na min.6 mesiacov, oficialne realitky vam na 3 mesiace najom nedaju....a na to, aby vam byt dali, musite mat ucet v banke a aby vam otvorili ucet, musi mat aspon jeden z vas pracu. Do najmov mimo realitky by som ja s detmi nesla....Materske centra su takmer vsade, kurzy tiez...ale byvanie je drahe vsade, neviem, aku mate vlastne predstavu...

emily84
12. júl 2013

@mcoya moji znamy si vybavili byvanie zo Slovenska len cez net, no priamo s majitelom, nie cez agenturu. Ale tiez na 6 mesiacov. No ich znamy im to siel osobne pozriet ci je to ok... a myslite ze je to dobry napad ist s dvoma malymi detmi na 3 mesiace takto prec? Pokial nebudete vyhladavat situacie, kde sa mozete vela rozpravat s "domorodcami", tak neviem, ci vam to pomoze k zdokonaleniu jazyka. A tiez cudzincov je tu veru dost. My byvame v Skotsku a mala som pocit, ze tu vela cudzincov nie je, no vcera sme boli na ihrisku a pocula som viac polstiny ako anglictiny... ☹ ☹ ☹ nechcem vas odradit, no treba si to poriadne premysliet

slniecko77
12. júl 2013

@mcoya ahoj, skuste Hastings college http://www.hastings.edu/
Hastings je mestecko cca 60 mil od Londyna, najblizsie je letisko Gatwick, z Hastings vyborne spojenie. Mesto je na pobrezi, su tam fajn plaze, blizko Eastbourn a Brighton, v okoli je co pozerat. Pokial viem, ak sa prihlasite na kurz anglictiny, skola je schopna vybavit aj ubytovanie, len som si nie ista ci aj pre rodiny.
Snad som pomohla 😉 vela stastia 😵

monci8888
12. júl 2013

@slniecko77 presne toto som chcela napisat... my sme zili par km od hasitngs a je tam krasne, relativny klud a z mojej skusenosti neuveritelne milí ludia 😉 len pokial viem, tak najom tam neni nejak najlacnejsi...

slniecko77
12. júl 2013

@monci8888 jeeej a kde ste zili pri Hastings? My sme zili priamo tam pred par rokmi. Tak Hastings je trosku drahsi, ale lacnejsi ako London, predsa je to East Sussex, v okoli ma farmu aj Paul McCartney 😉
Uz sa to v Hastings zlepsuje, zije tam vela studentov, mesto z nich ryzuje tak sa o nich staraju, ale treba dbat na bezpecnost, hlavne po veceroch..ale to vsade v UK.

monci8888
12. júl 2013

@dedikatessa my ideme v auguste naspat po 2rokoch.. a zatial co viem, tak seba aj dieta odhlasit z poistovne, najst si pediatra v uk a nahlasit to (to mi ale teta za priehradkou nepovedala komu vlastne). s malym dietatom nie su velke papierovacky, vlastne iba sebe povybavovat pripadne ziadosti o benefity (aj ked ja osobne ich neziadam, nie je to chvalabohu treba, lebo nastupujem rovno do prace). 🙂 v pondelok mam este termin na urade, kde mi da komplet zoznam, aj ked sa mi zda, ze toho nejak vela neni 🙂

monci8888
12. júl 2013

@slniecko77 no myslim,ze bezpecnost je stale lepsia ako tu, kde sa po zotmeni bojim vyjst na ulicu 😀 my sme zili v camber, minimestecku 😉 teraz ideme do bristolu, mame tam kopec znamych, tak aspon nebudem taka sama, aj ked najradsej by som sla spat do camber, proste to tam milujem 🙂

slniecko77
12. júl 2013

@monci8888 jeej Camber 😉 tie plaze su tam super 😵 ani Francuzsko sa nechyta 😀
No co sa tyka bezpecnosti, myslim, ze SVK je bezpecnejsia krajina ako UK..ale pozor si treba davat vsade.
Prajem vela stastia pri navrate do UK 😵

monci8888
12. júl 2013

@slniecko77 dakujeme.. 🙂 no keby vidis vecerny zivot u nas v okoli, tak by sa ti uk zdalo ako prechadzka rajom 😀 a mozno som len mala stastie fakt na ludi ... no plaze su super, duny.. slniecko..jaaaaaaj, ako mi to tam chyba... vzdali sme to tu, bo nema to platovo ziaden vyznam. sa clovek namaka ako kon a pohlad na vyplatu ho rozplace 😠

mcoya
14. júl 2013

@slniecko77 dakujem vyskusame 🙂

mcoya
14. júl 2013

@emily84 ahojik, no 3 mesiace nie su az taka dlha doba na oodchod s detmi, budu to mat ako vylet a anglictine to pomoze, uz mame obaja s manzelom vyborne skusenosti. Hladame samozrejme aj skoly, kde by sme chodili. Bude nas to stat kopec peniazkov, tak hladame take fajn miesto niekde.

slniecko77
14. júl 2013

@mcoya vela stastia 🙂

jumpyblob
26. júl 2013

Ahojky, je tu niekto z
Ketteringu, Northamptonshire?Mam 9
mesacneho synceka a rada by som sa
zoznamila so slovenskymi/ceskymi
mamickami🙂

peta10141014
21. aug 2013

ahojte viete mi niekto pvedat ci este davaju niejaku poukažku na ktorej su peniaze pre dieta ,ktoremu musis otvori učet a tam ti pridu peniaze je to este platne?

petoff314
28. aug 2013

Poradťe mam odhlasiť žene working tax credit ked odisla na SK. alebo to mozem urobiť az ked odidem ja? asi za dva mesiace?

petoff314
28. aug 2013

@petoff314 teda una ma len 21 ale mali sme spoločny tax na moje meno

danka0211
28. aug 2013

Ahoj viete mi poradit co mam podniknut pretoze child benefit cize hmrc mi stratili obcianske preukazy aj synov pas ma s tym niekto skusenost

monci8888
3. sep 2013

no ženy, manžela už mám preč a mne sa to nejak naťahuje.. teda konkrétne pani na úrade práce mi komplikuje život... tak sa chcem spýtať, či má niekto skúsenosť s týmto: v NR mi povedali, že mám poslať žiadosť o odhlásenie rodičovského príspevku a prídavku na dieťa spolu s rozhodnutím o schválení child benefit. ale tu, v ZM mi už povedala, že sa musím najskôr odhlásiť a až potom požiadať o CH.B. v UK. ako to vlastne je? vďaka 😉

lyduska59
7. okt 2013

Dobry den, chcela by som sa opytat, v Anglicku som pracovala 6 rokov, a teraz som uz 3 roky doma na Slovensku. Zaciatkom tohto roka som ochorela ( som onkologicka pacientka po operacii pluc ) . Vybavujem si invalidny dochodok a moja znama ( pracovala v Rakusku ako opatrovatelka ) mi vravela ze ked som pracovala v zahranici a platila si tam tie poistenia, tak mam narok poberat invalidny dochodok aj z UK, Je to tak?

1jaja19
8. okt 2013

Dobry .Ja sa chcem opytat ked mam 3deti a cakam stvrte a nerobila som aky rodicovsky prispevok budem dostavat ???

volka30
30. okt 2013

@katie555 dakujem pomohlo hoci sa to trosku skomplikovalo a nebola som v praci na dlho lebo v decembri budeme mat dalsie babo hoci necakane,no velmi sa tesime. Je to narocne a uzasne zaroven len tych vybavovaciek je o nieco viac. No je to ten najkrajsi dar na ktory sme cakali velmi dlho a ziadne prekazky nas neoberu o radost, ktoru s manzelom prezivame. dakujem za odpoved

dena1973
30. okt 2013

@1jaja19 Rod. príspevok budeš dostávať v rovnakej výške ako doteraz....

erika_rika
3. nov 2013

ahojte viete mi poradit? mame moznost odist do UK na dlhsiu dobu. Mame jedno dieta 1rok, nie sme manzelia. Ake benefits by sme mohli ziskat? A ako dlho mozem byt doma s dietatom? Do 4rokov? Myslim tak, ze u nas je to do troch. Ak by si bola ochotna mi napisat IP, budem povdacna. Mam kamosky v uk, ale bez deti a aj ja ked som tam bola ma taketo veci vobec netrapili 🙂 dakujem, Erika

aliza
3. nov 2013

@erika_rika benefity? najprv zacnite robit a az potom mozte riesit benefity, len tak vam tu nikto nic neda. Najprv sa musi jeden z vas zamestnat a na zaklade platu mozte ziadat urcite benefity. Nezabudaj, ze ak odides do UK, budes musiet zrusit rodicovsky na Sk, ale v UK nic take nedostanes, tu rodicovsky prispevok neexistuje. Ak chces poberat pridavky na dieta v UK, musis ich najprv zrusit na Sk. Vybavenie pridavku v UK moze trvat aj rok. Sice vam to potom spatne vyplatia, ale ten rok nedostanete nic, ani UK, ani SK. A doma mozes byt ako dlho len chces, ak na to mas, platit ti to nebudu. Skola je povinna od 5 rokov. Od 3 do 4 rokov ma dieta narok iba na 15 hodin skolky tyzdenne zadarmo, cize bud chodi dieta do statnej skolky na 3 hodiny denne zadarmo alebo doplatis za cely den v sukromnej skolke, od 4 rokov (iba ak ma dieta 4.narodeniny pred 31.augustom) moze ist do tzv. reception, ta je cely den a zadarmo. Tolko v skratke.

danielle37
3. nov 2013

@aliza @erika_rika a k škôlke vopred nahlás- mali sme problém zohnať miesto, zvyk v UK, keď sa narodí dieťa tak si hneď zajednávajú miesto v škôlke, ja som dcéru nevedela umiestníť cca 6 mesiacov.... hrozné.... no a na tie benefity sa podpisujete, koľko rokov tam chcete zostať.... neskôr vám môžu ponúknut aj social house.... ale to je čakačka veliká a ešte aj lokalita... no ja osobne som rada že som doma, neľutujem život v UK je ľahší omnoho, ja som rada tu doma aj keď je to ťažšie finančne ale mám tu babky, ktoré pomáhajú a vidia vnúča rásť.... ale je to každého osobné rozhodnutie.. držím palce

erika_rika
3. nov 2013

@aliza to viem, že mi nikto nic neda zadarmo. Nie sme socialny pripad, že preto tam ideme. Jasne,že moj partner ma pracu (v londyne samozrejme) a aj to, že sa musím odhlásiť tu. Len som chcela vedieť, že ake všetky možné benefity môžem dostať.

aliza
3. nov 2013

@erika_rika tak ak nie ste socialny pripad, tak naco chces dostavat 'vsetky mozne benefity'? my nie sme socialny pripad a ziadne benefity nepoberame....ani sme nikdy nepoberali. benefity su na pomoc socialne slabsim, takze ak ich budete poberat, budete tiez socialny pripad.
Ak tvoj partner bude pracovat/ci uz pracuje, tak typ a vyska benefitov sa bude odvijat od jeho zarobku a vasej celkovej situacii. takze nikto ti tu neda presnu odpoved, musite si to zistit v UK.