Som sklamaná z nášho štátu a rodičovského príspevku.

zalka
4. okt 2019

https://www.aktuality.sk/clanok/729841/strana-z...

„Kiskova strana je sklamaná z podpisu prezidentky pri zákone o rodičovskom príspevku“
Zaujímavý titulok , zaujímavý článok. Ja som sklamaná ... pýtate sa z čoho? Z koho?
Som sklamaná zo strany „Za ľudí“, som sklamaná z Kisku. Som sklamaná zo strany „SPOLU“ , som sklamaná z „Mihála“.

Že prečo? Že kritizujú zvýšenie rodičovského príspevku odstupňovaním. Že je to nespravodlivé.

Pritom nespravodlivo je systém nastavený teraz. Oháňajú sa chudobou, zásluhovosťou. Ale prečo nebránia matky poberajúce materské.

Matka, ktorá nepracovala nemá nárok na materské dostane rodičovský príspevok po narodení dieťaťa tj. do troch rokov dieťaťa matka dostane rodičovský príspevok 37 mesiacov vo výške 220,70e / mesačne . Takže štát tejto matke vyplatí sumu 8165,90e.

Matka, ktorá pracovala a poberá materské tak rodičovský príspevok je jej vyplácaný nie 37 mesiacov ale len 31 mesiacov vo výške 220,70e/ mesačne. Takže štát vyplatí tejto pracujúcej matke sumu 6841,70e.
Toto je spravodlivé? Asi áno, podľa strán „Za ľudí“ a „SPOLU“, to že pracujúca matka dostane štátnu dávku nižšiu o 1324,20e oproti matke čo nikdy nepracovala. Rozmenené na drobné, štátnou dávkou boli nepracujúce matky zvýhodnené oproti pracujúcim v priemer o sumu cca 37eur mesačne.
Spravodlivým by bolo, ak by matky dostávali rodičovský príspevok za rovnakých podmienok, tj. pracujúca matka po pôrode k materskej by dostala aj rodičovský. To by bolo spravodlivé.

Teraz sa rozkrikujú, že je nefér ak pracujúca matka dostane 370e a nepracujúca 270e. Tak poďme rátať či je to až tak nefér.
Pracujúca : 370e x 31m = 11470e vyplatené na štátnej dávke.
Nepracujúca : 270e x 37m = 9990e vyplatené na štátnej dávke.
Rozdiel je 1480e v prospech pracujúcich matiek, rozmenené na drobné je to vyšší rodičovský príspevok o cca 47 eur mesačne.

Po návrhu aby bol RP rovnaký pre všetkých a to 370e si neuvedomujú, že matky pracujúce poberajúce materskú budú ukrátené ešte viac.
370x37 = 13690e pre matku nepracujúcu.
Rozdiel oproti pracujúcej 11470e je priepastný za tie tri roky to bude 2220e , rozmenené na drobné nepracujúce matky budú mať v priemere o cca 72e mesačne viac ako pracujúce.

Kritizujú zásluhovosť, že dávka má byť rovnaká lebo je štátna ale už roky nie je rovnaká pre všetky matky. Fér riešením by bolo ak by aj pracujúca aj nepracujúca matka dostávali RP od narodenia dieťaťa + pracujúca ešte materskú dávku, keďže si ju vyrobila. To by bolo fér.

Myslím, že „bratia češi“ to majú spravodlivejšie. Tu sa o spravodlivosti len hovorí.
Zamyslime sa, nad tým trošku.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akecheta
5. okt 2019

A nezabúdajme na kraje, kde je veľmi nízka možnosť zamestnať sa, napr.tu kde ja bývam, polovica obce išla robiť do Čiech.

zalka
autor
5. okt 2019

No vidím, že sa tu rozvírila búrlivá debata. Mojím cieľom nie je porovnávať materskú dávku a rodičovský príspevok, nie som ani závistlivá ani neprajúca.
Mojím cieľom je poukázať na kampaň politikov, že vystúpili proti prezidentke ( osobne ju nemusím ) ale ak by nepodpísala zákon tak žiaden rodičovský by sa nezvýšil ... to za prvé.

Za druhé @draik spomínaš materskú dávku, že som nezapočítala. Bolo to naozaj cielené. Je to ako o tom istom ako keď ochorie zamestnaný dostane PN ale ak ochorie nezamestnaný, študent, szčo ( ktorí optimalizuje a nepriznáva príjmy a neplatí odvody do SP ) toto nikto nerieši.
Ale každý rieši, táto má materskú táto nie...

Mne sa páči český systém ako som spomenula. Vyčlenia prostriedky na rodičovský príspevok, a rodič sa sám rozhodne či bude poberať krátku dobu vysoký, alebo dlhú dobu nizky príspevok. Neriešia, že tá poberala materskú, tá nepoberala. Každý má nárok na rovnakú sumu od štátu. A toto mi u nás chýba.

Tiež je nespravodlivé, prečo matka kt. sa narodia 2 deti abo tri deti v priebehu troch rokov alebo sa jej narodia dvojičky trojičky je ukrátená o rodičovský príspevok.
Každý súd rieši že rodičovský je príjem dieťaťa, prečo z dvojičiek jedno má nárok na 100% a dalšie len na 25% , prečo pri tehu idúcich za sebou (2-3 detičky do 3 rokov ) má nárok na 100% jedno a dalšie na nič?

Ale zachádzam priďaleko. Bol to príspevok len na zamyslenie sa. A namiesto 370 a 270e by mal byť príspevok napr. 320e pre každého ale 37 mesiacov, či pracovala alebo nepracovala.

zalka
autor
5. okt 2019

@gumkac19 áno čítala som ten príspevok, na základe neho som spomenula Mihála vo svojej úvahe.

zalka
autor
5. okt 2019

@erikavesela no neviem kde si prišla na to, že jedinec ktorý nepracoval a nerodil bude dostávať dôchodok.
Na to aby dostával niekto dôchodok potrebuje mať roky dôchodkového poistenia.

Stačí matka ktorá porodí 5 detí každé 3 roky po sebe bajočkom, a bude prihlásená na dôchodkové poistenie štátu. Neodrobí ani deň a nárok na dôchodok mať bude lebo sa jej započítajú roky za to že porodila a postarala sa o deti a tak získala minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia.
Ale tá ktorá neporodí, neodrobí .. tak dá dostane veľké h0vn0 a nie dôchodok. Max. tak sociálnu štátnu dávku v hmotnej núdzi.

erikavesela
5. okt 2019

@nickpick preco sa nepozries pravde do oci... @judar ma pravdu ...v nadej spolocnosti existuje skupina, ktora sa koti ako hlodavce a nerobia to z cistej lasky...robia to ucelovo... to co je za dristy o pravej slovenskej krestanskej laske?..co ma nazor o ucelove plodenie deti spolocne s vierou?

erikavesela
5. okt 2019

@zalka ty si naozaj myslis, ze takeho jedinca tento stat necha skapat od hladu, je jedno, co to bude dochodok, ci davka...prachy dostane hoci do tohto systemu nedal ani cent....preco si sa chytila prave tohto prikladu?...co tie ostatne, velmi "spravodlive"?..aj tu by mala platit tvoja "spravodlivost"...

jami33
5. okt 2019

@lyci ked som planovala druhe dieta nevedela som o tom ze sa zdvihne RP len tym ktory poberaju matersku, pri prvom som poberala matetsku tetaz uz nie lebo mam retazove tehotenstvo vedela som ze matersku mat nebudem ale toto som si ako.mala naplanovat ked sa o tom este nehovorilo ?

zalka
autor
5. okt 2019

@lenicka1121 je mi ľúto, že agentúra spravila čo spravila. Pracovala si, aj mnohý szčo pracujú a neodvádzajú príspevky do SP a tým pádom nárok nemajú. Neplatím nemám nárok.

A agentúra v tvojom prípade ušetrila aj tebe aj sebe prostriedky tebe 2,4% ( verím že by si toto šetrenie oželela) a sebe ušetrila tiež toľko isto. V podstate bagateľ ale ty si na to doplatila.

Ak by si bola ŤZP osoba alebo osoba zo ZPS a pracovala by si na dohodu tak tiež by sa ti to nerátalo a nebol by nárok ani na PN ani na MD ani na podporu.
Takto systém nastavili politici. Je to nespravodlivé. Lebo ak tak nech platia všetci rovnako. Ale chceli ukazať dobrú vôľu a doplatilo na to veľa ľudí.
Niekedy je výhodné nemať poistenie v nezamestnanosti ale to len málokedy.

By som bola skôr za to, aby ľudia pri nástupe do zamestnania na dohodu podpisovali u zamestnávateľa vyhlásenie, že akú dohodu chcú, či s odvodami na nemocenské a poistenie v nezamestnanosti alebo bez týchto odvodov. Bolo by to lepšie, lebo ak by som sa rozhodla pre dohodu bez poistenia PN a podpory tak by som si len a len sebe mohla nadávať, lebo to bolo MOJE ROZHODNUTIE. Tak nadávam na zamestnávateľa.

zalka
autor
5. okt 2019

@erikavesela máš iný názor neberiem ti ho. Vysvetlila som dôchodok, nakoľko si sa oprela do neho, a použila si veľmi zlé príklady.

A ďalšia vec, koľkým vyrátali dôchodok 30-50 eur, myslíš že to zaujíma niekoho. Že nemajú z čoho žiť a existovať. Abo že dostanú dávku v hmotnej núdzi s príplatkami 100-120e mesačne namiesto dôchodku

beatrix85
5. okt 2019

@zalka ja s tebou plne súhlasím. Iná možnosť ako neodmeňovat marginálne obyvateľstvo proste nie je. A tie ženy čo tu vykrikujú že čo ak žena otehotnie hneď po škole, je jej blbosť a jej chyba. Ja som po vš hľadala až rok a pol prácu v odbore a to som bola už vydatá a ešte som sa k tomu dovzdelavala a ani by ma nenapadlo zadlžovať dieťaťom rodinu. Najprv som si našla prácu, teda dve dokonca a až po dvoch rokoch sme uvažovali o dieťati, reálne som mala dieťa po štyroch od zamestnania. Ja som za to aby mali vyššie rodičovské matky čo pred pôrodom pracovali.

jami33
5. okt 2019

@ivula251 ano ja to chapem, mne to tiez nie je velmi prijemne ze budem oznacovana za nepracujucu. Len som chcela trosku odlahcit tuto tazku temu 🙂

bublinka1426
5. okt 2019

@zalka nebud sklamana. nic tym nezmenis.

zmenia - je zle
nezmenia - je zle

ale budeme tu viest polemiky o tom co mohlo byt a nie je a co je a nemalo byt.
''komu tym prospejete panove? ''

kasli na to a uzivaj si zdravie.

zalka
autor
5. okt 2019

@bublinka1426 no díky.
Fakt to bolo len zamyslenie sa,
matka pracujúca resp. majúca nárok na PN a materské by podľa môjho názoru mala tiež dostávať od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok.
Lebo MD je zásluhová dávka, RP štátna ale štát diskriminuje teraz matky na základe ich zásluhového príspevku ich dávky MD, lebo za čas poberania im nedáva RP.

erikavesela
5. okt 2019

@zalka nie nepouzila som zle priklady...pouzila som priklady zo zivota, ktore realne existuju...poznam jedincov z kazdej uvedenej skupiny...co sa dochodku tyka...len tak mimochodom...ti jedinci, co deti nemaju, odvadzaju relativne rovnake odvody ako ti, co deti maju a pre tento stat vychovaju potencialnych platitelov dani, pricom miesto dovoleniek vrazili peniaze do deti a v konecnom dosledku ich dochodok bude rovnaky, ak nie vyssi u tych, co deti nemali a do systemu sa zapojili len odvodmi... si myslim, ze ty rozmyslas velmi obmedzene, pretoze vo svojich pseudovypoctoch vobec nemyslis na ine skupiny ludi, ale delis zeny len na zamestnane a nezamestnane...predstav si, ze v realite existuju aj ine skupiny zien...a navyse ako pise mihal...existuju zeny, co odvadzali do systemu velke peniaze a aj take, co odvadzali vlastne skoro nic a to skoro nic sa ma potom odrazit na vyske prispevku od tych ktore odvadzali nic?..to ma teda od spravodlivosti daleko..a navyse.. spravodlivost od socialnosti ma velmi daleko...

lyci
5. okt 2019

@jami33 taky je zivot. tiez by som si vcera nekupila tu vec, keby som vedele, ze zajtra bude za polovicu. druha vec je, ak som to naozaj potrebovala vcera, tak uz je jedno, ze som musela zaplatit plnu sumu.
ale s tym sa neda nic robit

lenicka1121
5. okt 2019

@ptmt1011 suhlasim s tebou. Na dohodu aj nahlasuju na nemocenské poistenie vôbec? Mne sa stalo práce pri agentúre a to som nebola na dohodu, ze agentúra mňa a asi aj ostatných nenahlasila na nemocenské poistenie preto to nesedelo tie dni a na materské mi nárok nevznikol hoci som pracovala. Niektoré sedia fakt doma na riti...ale aby sme neboli hnusne mohli by mať aj tieto matky rodicovsky príspevok...hoci nižší no to by mohol niekto povedat co diskriminujem...a príspevok na dieťa je fakt v ubohej výške, za 24 eur nie sú ani obedy "zadarmo" , ktoré niektoré matky aj tak doplácajú

stanulienkat
5. okt 2019

@777januska777 Popravde, ak by sme mali ísť od počiatku, spravodlivosť by sme nenašli asi nikdy. No ale kým ty si študovala na vysokej škole, ja som odvádzala dane, prispievala som štátu ( možno aj na teba a na tvoju školu ), poctivo som si plánovala dieťa, pripravovala som sa na neho finančne, emočne. To , že ty raz pôjdeš do práce to je zatiaľ iba teória, nedajbože sa môže stať niečo tvojmu dieťaťu alebo tebe a pracovať nemusíš vôbec nikdy. Mne sa zdá napríklad nespravodlivé aj to, že ženy ktoré majú viac detí majú nárok ísť skôr do dôchodku a ja sa pýtam prečo? Keď má niekto tri alebo päť detí , teoreticky je doma na materskej 15 rokov. Tá žena venuje cas svojej rodine, svojim deťom, neprispieva do štátneho rozpočtu. A ešte má ísť aj skôr do dochodku. Ako prídem k tomu ja, čo mám jedno dieťa, celý život pracujem, budem vlastne robiť aj počas doby, zatiaľ čo ona sa bude 15 rokov venovať svojej rodine a ja pôjdem do dôchodku neskôr. O tom, že vychováva ďalších daňových poplatníkov je tiež diskutabilné , to nikto nevieme dopredu. Ani tu nie je žiadna spravodlivosť. Ale myslím si , že keď som pracovala pred dieťaťom a odvádzala som dane že si zaslúžim vyšši príspevok ako mamička ktorá nepracovala.

zalka
autor
5. okt 2019

@erikavesela tvoj názor neberiem ti ho. A ak by som mala brať v úvahu všetky počty tak myslím, že je to na niekoľko stostranovú knihu, ja som svoj príspevok písala len na základe "pohoršujúceho" sa článku odsudzujúceho prezidentku a znevažovanie vôbec nejakého zvýšenia.
Preto som sa zamerala len a len na to. Pekný deň ti prajem.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enusamt
5. okt 2019

@ptmt1011 upsvar neriesi z coho ma matka vypocitanu matersku a kolko, ale ci bola 🙂

jami33
5. okt 2019

@lyci ano ja to beriem, a som s tym aj zmierena len som podotkla ze nie je nepracujuci ako nepracujuci. Nic sa neda presne naplanovat ale potom netrba pisat ze si to ma clovek naplanovat ked chce maximum

tiwahe
5. okt 2019

@erikavesela vyjadrím sa len k tej skupine č.2, ktorá len robí celý život ako farebná, ale "potenciálnych" platičov nevychová, napriek tomu má rovnaký dôchodok ako ten, ktorý vychoval. Podľa vás, keď žena/muž/pár zo zdravotných dôvodov nemôže mať deti, mal by len robiť, odvádzať a na dôchodok skapať, lebo nevychoval? Ak to mám povedať sprosto - ten bezdetný odvádza celý produktívny život aj na cudzie deti. Tak snáď by sa mu to malo vrátiť aspoň v tom dôchodku. Rovnako, ako my robíme na bezdetných súčasných dôchodcov, tak isto budúca generácia bude robiť na budúcich bezdetných dôchodcov.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nickpick
5. okt 2019

@erikavesela najprv predychajte kym zacnete komentovat,po a) tym “dristom” o krestanskej laskej som ironicky myslela fakt, ze vacsina mamiciek tu chodi do kostola a nechava si krstit deti, ale pri najblizsej moznej prilezitosti by rozniesla Romov v zuboch, po b) ten blud o ucelovom plodeni deti snad nemyslite vazne? vy si asi nedokazete predstavit, ze cosi ako antikoncepcia a planovane rodicovstvo je pre romsku negramotnu komunitu jedna velka neznama, ti ludia maju problem sa vobec zamestnat, nemaju nic ine na robote len nejak prezit z jedneho dna na druhy, a co je prijemnejsia zabavka v tomto pre nich neutesenom svete ako si naostro prcnut, za c) v tomto state sa dlhodobo neriesia vazne problemy a jednym z nich su aj vy si myslite, ze keby neoboli (neexistovali), tak socialna politika by bola lepsia a vy by ste dostavali vyssie davky?? velke makove!! taki obmedzenci ako vy tu uz dlhodobo volia (alebo nevolia nikoho) sucasnu vladnu garnituru, ktorej jedinym cielom je len mamon a ziadne riesenie problemov, ked chcete zmenit sucasnu situaciu nebuchajte do stola a nezvalujte vinu na komunitu ktora je neschopna si riesit problemy sama, chodte volit...

erikavesela
5. okt 2019

@nickpick prepac, ale ked nechcem deti, tak nesulozim...tam sulozia uz deti v 12..v 14 maju dalsie deti a priznam sa serem ja vysoko na ich zvieracie pudy.....nic o mojom zivote nevies...hlavne, ze o nom vykladas...nikde som nic podobne ako spominas, nepisala...navyse...ja ma 45 rokov a nikdy som od tohto statu nic nedostala navyse, ked som potrebovala, tak sa na mna tento stat vysral, lebo nie som dostatocne cierna a blba na to, aby som zapadala do koloniek, to mi bolo na urade doslovne povedane...dokonca aj ked som bola nezamestnana, po vypovedi v praci som neziadala o podporu...tak mi prosim nevykladaj, co ocakavam a co nie...a navyse...v casoch ked dostali cigani povolenie sa na nasom uzemi usadit, mali tie iste predpoklady do buducnosti ako ostatni slovaci, negramotnost, nevzdelanost, chudoba...pozri, kde skoncili slovaci a kde skoncili cigani...a to sme zacinali vsetci od nuly.. to, ze niekto doslely nedokaze riesit svoje problemy, je len a len jeho problem...mali tu istu moznost vtedy za marie terezie chopit sa moznosti, presne rak ako ostani...neurobili tak do dnes...

erikavesela
5. okt 2019

@tiwahe evidentne nechapes system vyplacania dochodkov...system funguje na principe prirastku obyvatelstva...dnes platis na dnesnych dochodcov a nie na svoj do buducnosti...tvoje deti budu platit dochodky na teba a tvojim rovesnikom...nie sebe...a tu je hlavny problem...ano, su ludia, ci nemozu mat deti, samoztejme, ale aj adoptovane dieta je brane ako dieta...to znamena vychodisko je adoptovat...presne tak ako existuju rozne ine skupiny...

tiwahe
5. okt 2019

@erikavesela zrejme vy nečítate s porozumením - písala som, že tak ako naša generácia platí súčasným dôchodcom, tak budúca bude platiť budúcim dochodcom (čiže nám, ak sa dožijeme). Krásny deň prajem

tiwahe
5. okt 2019

@erikavesela a ešte k tým adopciám - všetci vieme, ako funguje systém. Je jednoduchšie povedať "však si adoptujte", než to naozaj uskutočniť.

mamkababkajanka
5. okt 2019

Ok, takze som vraj podla nejakej mamicky vyssie nezodpovedna alebo sa mi nechce robit...chodila som na VS a v aprili mi moj gynekolog povedal, ze mam minimalnu sancu, ze sa mi podari mat niekedy dieta, ze mam zdravotne problemy a ze mam cas tak polroka, aby som otehotnela, po pol roku budeme musiet ten moj zdravotny problem riesit a potom uz neotehotniem. Takze som skolu skoncila pred letom a nastastie sa mi pocas leta podarilo otehotniet. Nie, nie som nezodpovedna, ani leniva, ani sa mi nechce robit. Len som chcela mat dieta. Do prace som sice nechodila, no spravila som si sro, kazdy rok som platila tu ich stupidnu dan a co som z toho mala? Teraz som uz po materskej dovolenke, takze sa ma to priamo netyka. Ale bolo by fajn nehadzat vsetky matky do jedneho vreca s nalepkou "leniva lemra, ktorej sa nechce robit a radsej si necha spravit dieta a chce vsetko zadarmo od statu". Naozaj si nemyslim, ze v tejto spolocnosti su najvacsi problem matky na materskej, ktorym stat plati smiesne peniaze. Je fer to, ze sa plati kazdy mesiac ovela viac niekomu, komu sa naozaj robit nechce?