Som sklamaná z nášho štátu a rodičovského príspevku.

zalka
4. okt 2019

https://www.aktuality.sk/clanok/729841/strana-z...

„Kiskova strana je sklamaná z podpisu prezidentky pri zákone o rodičovskom príspevku“
Zaujímavý titulok , zaujímavý článok. Ja som sklamaná ... pýtate sa z čoho? Z koho?
Som sklamaná zo strany „Za ľudí“, som sklamaná z Kisku. Som sklamaná zo strany „SPOLU“ , som sklamaná z „Mihála“.

Že prečo? Že kritizujú zvýšenie rodičovského príspevku odstupňovaním. Že je to nespravodlivé.

Pritom nespravodlivo je systém nastavený teraz. Oháňajú sa chudobou, zásluhovosťou. Ale prečo nebránia matky poberajúce materské.

Matka, ktorá nepracovala nemá nárok na materské dostane rodičovský príspevok po narodení dieťaťa tj. do troch rokov dieťaťa matka dostane rodičovský príspevok 37 mesiacov vo výške 220,70e / mesačne . Takže štát tejto matke vyplatí sumu 8165,90e.

Matka, ktorá pracovala a poberá materské tak rodičovský príspevok je jej vyplácaný nie 37 mesiacov ale len 31 mesiacov vo výške 220,70e/ mesačne. Takže štát vyplatí tejto pracujúcej matke sumu 6841,70e.
Toto je spravodlivé? Asi áno, podľa strán „Za ľudí“ a „SPOLU“, to že pracujúca matka dostane štátnu dávku nižšiu o 1324,20e oproti matke čo nikdy nepracovala. Rozmenené na drobné, štátnou dávkou boli nepracujúce matky zvýhodnené oproti pracujúcim v priemer o sumu cca 37eur mesačne.
Spravodlivým by bolo, ak by matky dostávali rodičovský príspevok za rovnakých podmienok, tj. pracujúca matka po pôrode k materskej by dostala aj rodičovský. To by bolo spravodlivé.

Teraz sa rozkrikujú, že je nefér ak pracujúca matka dostane 370e a nepracujúca 270e. Tak poďme rátať či je to až tak nefér.
Pracujúca : 370e x 31m = 11470e vyplatené na štátnej dávke.
Nepracujúca : 270e x 37m = 9990e vyplatené na štátnej dávke.
Rozdiel je 1480e v prospech pracujúcich matiek, rozmenené na drobné je to vyšší rodičovský príspevok o cca 47 eur mesačne.

Po návrhu aby bol RP rovnaký pre všetkých a to 370e si neuvedomujú, že matky pracujúce poberajúce materskú budú ukrátené ešte viac.
370x37 = 13690e pre matku nepracujúcu.
Rozdiel oproti pracujúcej 11470e je priepastný za tie tri roky to bude 2220e , rozmenené na drobné nepracujúce matky budú mať v priemere o cca 72e mesačne viac ako pracujúce.

Kritizujú zásluhovosť, že dávka má byť rovnaká lebo je štátna ale už roky nie je rovnaká pre všetky matky. Fér riešením by bolo ak by aj pracujúca aj nepracujúca matka dostávali RP od narodenia dieťaťa + pracujúca ešte materskú dávku, keďže si ju vyrobila. To by bolo fér.

Myslím, že „bratia češi“ to majú spravodlivejšie. Tu sa o spravodlivosti len hovorí.
Zamyslime sa, nad tým trošku.

erikavesela
5. okt 2019

@tiwahe ano, je to dlhy a narocny proces, ale ak niekto naozaj chce, da sa to zvladnut...ja som takto stala pri kamaratke, ktora si adoptovala 2 deti, ktorych rodicia su zavisli na pervitine...takze presne viem, co prezivala, co riesila, nie je to problem neriesitelny...predtym zazivala mnohe neuspesne umele oplodnenia a zvladla to...dnes vychovava uz 15 rocnu dceru, ktora nie je jej biologickym dietatom a jeho sestricku...dievca ma od 3 rokov...takze ak sa chce, da sa...

erikavesela
5. okt 2019

@tiwahe ano...zle som citala...povedzme si ale na rovinu..tych dnesnych dochodcov, ktori su bezdetni je minimum...a cim dalej, tym viac je tych bezdetnych vacsi a vacsi pocet..a kym sa nezvysi porodnost, tak to bude cele len horsie a horsie...

nickpick
5. okt 2019

@erikavesela vasa argumentacia je uplne mimo misu (neverili by ste, ale kopec bielych deti uz sulozi v 12-14r.), poradim vam, prestahujte sa do krajiny, kde budete dostatocne biela a budete zapadat do koloniek, obavam sa vsak ze taku nenajdete....
to, ze ste neziadali o podporu v nezamestnanosti je len vase rozhodnutie a s danym problemom nesuvisi, takisto ani to ako si vy vysvetlujete historicke usidlenie Romov na nasom uzemi...chciet od Romov aby si sami riesili svoje problemy, je ako keby ste chceli od 5-rocneho dietata aby si vypisalo prihlasku na vysoku skolu...

bublinka1426
5. okt 2019

@zalka netusim myslim ze stat nas obera ovela viac ako si myslime, urpimne asi sa radsej nad tym nezamyslam :(

draik
5. okt 2019

@zalka
Rovnako účelovo, ako pri materskej, argumentujete pri PN. Obaja vieme, že oboje sú zásluhové dávky, teda ten, kto nemá poistenie, nedostane materské ani nemocenské. Už ste aj uviedli, na čo slúži RP, keďže pre spoločnosť je prvoradý záujem dieťaťa.
Ja v princípe neriešim to, že sa niekto pred voľbami zobudil a v strachu o preferencie čiastočne výrazne zvýši RP. Reagoval som len na to, že ide o štátnu sociálnu dávku, pri ktorej zásluhovosť neplatí. Ak už to chceli takto rozdeliť, tak skôr mohli zvýšiť odpočitateľnú položku na manželku+zaradiť partnerku, prípadne ak matka nemá manžela/partnera a má určené výživné, kompenzovať to priamo jej. Lenže tu išlo hlavne o preferencie, a teda o jednoduché riešenie.
Do toho všetkého by pripadala do úvahy debata, či tak štedro nastavený systém pre rodičov, ako máme my, si vôbec môžme dovoliť, ale to je úplne o inom.
Ak tu už niekto spomína Rómov - asi nikto z nás by si s nimi nechcel vymeniť a žiť z 220 (270 resp. 370 eur)+prídavky a prípadné bonusy. Okrem toho si príjem zvyšujú cez iné dávky.

zalka
autor
5. okt 2019

@draik ale áno, celá moja dumka je účelová, viem že je sci-fi aby boli všetci spokojný a mali pocit, že je všetko ok, ale drobnosťami sa to dá.

A čo sa Romov týka, ja poznám aj takých čo majú 2-3 deti, pracujú, majú pekné domy, starajú sa a prispôsobili sa majorite. Ale jasne človek registruje aj romov kt. nepracujú, kt. ked sa priblížia tak človeka napne, ale taký sú aj "biely" zanedbaný smradlavý špinavý ... ja som nerozlišovala romovia, neromovia, mne nepríde správne rozdelenie rodičovského.

ale prezidentka podpísala - matky si prilepšia, niektoré viac, iné menej - kiskovi sa nepáči
ak by prezidentka nepodpísala - matky si neprilepšia - to by sa kiskovi páčilo??

Aj tak prídu volby, preskupia sa sily a budúci rok ak sa dostane do vlády kiska tak môže meniť podľa svojho.
Ale tých pár mesiacov do volieb každá matka na RP bude ho mať vyšší .. niektorá viac, iná menej ...

Ako som už spomínala, to bola len moja dumka na to oháňanie sa "spravodlivosťou"

Vidím, že ľudí to zaujíma a každý má svoj názor. Asi podľa toho či sa ho to bezprostredne týka alebo už netýka alebo bude týkať.

dudos
5. okt 2019

@jami33 my sme si s manželom práve pre toto rozmysleli mať druhé dieťa. Pred prvým tehotenstvom som pracovala od skončenia strednej školy, teda necelých 12 rokov. Nezamestnaná som bola len jeden mesiac a to nie mojou vinou. Pred prvým tehotenstvom, čo som ešte nevedela, že budem tehotná som po 6 rokoch zmenila zamestnávateľa. Po tejto zmene som nastúpila do zamestnania kde sme uzavreli zmluvu na dobu určitú, t.j. jeden rok. Počas tohto roka som otehotnela. Po dlhých 3 rokoch snaženia sa, a keď sme to už vzdali a zmierili sa že budeme bezdetný pár. Zamestnávateľ mi pracovný pomer nepredĺžil. Po dobratí MD som mala ísť na UPSvR požiadať o dávku v nezamestnanosti, čo som ja vtedy nevedela (áno moja chyba, neznalosť neospravedlňuje). No ja som prešla hneď na RD. Po skončení RD som ostala nezamestnaná a bez žiadnej finančnej podpory od štátu, bo môj manžel je zamestnaný. No na ďalšiu rodičovskú som nechcela ísť, bo sme počas posledného roku na rodičovskom zobrali HÚ. Nevedela som si predstaviť nechať na manželovi ďalšie roky finančných záväzkov. Dva mesiace po skončení RD som nastúpila do zamestnania, paradoxne do toho istého, kde mi nepredlzili PP. Teraz čakám, kým odpracujem koľko mam aby som mala nárok na väčší RP.
Úplne ťa chápem ako si sa cítila. Ja som cely život pracovala, v študentských časoch brigadovala, minum čerpania PN a po tom ako som sa stala matkou som ostala úplne bez príjmu. Aj nad týmto by sa naši zákonodarcovia mali zamyslieť.
Keď zoberieš eura matke, ako by si ich zobrala dieťaťu.

modrykoniicek
5. okt 2019

@stanulienkat Tak choď žiť na východ a pracuj na 12stky za 200€.Prešla som cez xy pohovor kde somnou chceli len vydrbať.Skončila som v nemocnici.Aj mne sa teraz ľahko rozpráva.Fasa robota, všetko super.Ale čo bolo predtým? Vtedy mi spadne hrebienok.

basska_b
5. okt 2019

@ptmt1011 Určite 370. Proste poberala si na to dieťa materské

stanulienkat
5. okt 2019

@draik je jasne,ze Slovensko si to nemoze dovolit. Tak isto ako vlaky "zadarmo", obedy "zadarmo", prispevky na dovolenku a podobne chobotiny,co vymysla kapitan a takzvani socialni. Pred volbami nam naslubuju a bohuzial aj urobia,lebo jednoduchi ludia na to pocuvaju. Avsak ich logika uz nesiaha do buducnosti. Ani o rok dalej. Nikto sa nezamysla,ze odkial na to vziat. A zopar idiotov vo vlade povie,ze ved sa viac zadlzme. A jednoduchi ludia nechapu,ze budeme ako druhe Grecko,ze nebude na dochodky a pod. Mna ucili,ze aku perinu mas,takou sa zakryvaj. Takze ak si niekto urobi 5 deti,pre mna to znamena,ze je solventny a uzivi ich. Ak ich uzivit nevie,nech si ich tolko nerobi.

modrykoniicek
5. okt 2019

@stanulienkat S tým zase súhlasím.Urobiť si 5 detí a nevedieť ich uživiť.Mne sa maximálne,, páčilo ,,ako na jednej akcii bola zbierka pre 8 člennú rodinu.Neviem či to nebolo na deň detí.Toto ma vie vytočiť lebo ja nebudem mať možno ani jedno kvôli financiám.Tomu sa hovorí už ozajstná nezodpovednosť.

interneta
5. okt 2019

@mamkababkajanka toto je jedna z veci, ktore mi napadli ako dovod, preco moze mat vysokoskolacka dieta - zdravotny problem. na druhu stranu toto asi nebude pribeh kazdej druhej zeny, i ked ziadne statistiky po ruke nemam.

interneta
5. okt 2019

@jami33 toto nechapem, ved pri retazaku, ak pracovny pomer trva, tak narok na matersku je. chyba asi este nejaka podstatna info.

...Ak pracovný pomer trvá, uplatní sa § 49a zákona, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

jami33
5. okt 2019

@dudos je to tak naozaj ale ja som druhe dietatko velmi neodkladala kedze mam trosku starsieho manzela nerozhodovali peniazky, skor to ze roky pribudaju. Aby si aj nas rodicov tie deticky uzili...a nastastie na tie peniaze nie sme odkazany...a nie nie som zlatokopka ked mam starsieho muza jednoducho zijeme z toho co mame a este si dokazeme aj co to malo usetrit.

jami33
5. okt 2019

@interneta v prvom prispevku som písala ze mi skoncila zmluva na dobu urcitu pocas MD

mamkababkajanka
5. okt 2019

@interneta no myslim, ze asi nie 🙂 to som len chcela poukazat na to hadzanie do jedneho vreca :(

nela82
5. okt 2019

@zalka nechceš rovno kandidovať za prezidentku?Ešte aj politické témy sa tu budú ťahať?👎Podotýkam som pracujúca matka...no bez rozdielu-všetci potrebujeme žiť...jesť...atd...staraj s ahlavne o to,aby si TY mala prácu a nerieš to,na čo vlastne nemáš "páky".Pamätaj-raz si hore-raz dole😉

zalka
autor
5. okt 2019

@nela82 si drzá, urobila som ti niečo? Vyjadrila som svoj názor, svoje myšlienky a ty tu útočíš? A prečo? Spapala si všetku múdrosť sveta? Aj ty si raz hore raz dole ... pamätaj

nela82
5. okt 2019

@zalka nie som drzá-len naozaj nechápem prečo hádzať všetky žena do jedného vreca😉Aj tebe s amožno niekedy stane,že prídeš o prácu a jednoducho si tak skoro druhú ani nenájdeš...čo potom?Budeš sa tým pýšiť?Budeš potom happy,ak ti jendoducho neuznajú nejaké príspevky,len preto,lebo si jednoducho bola dlhšie bez práce?Všetko sa môže stať.Preto nikdy nehovorme nikdy.

zalka
autor
5. okt 2019

@nela82 moja zlatá ja bývam na východe viem čo to je byť bez práce. A asi si nepochopila moje príspevky, lebo si zaútočila osobne...
ale zhrniem ti to ... nesúhlasim s kiskom lebo útočil na čaputku lebo podpísala, ak by nepodpísala nikto by nedostal zvýšené ...
nesúhlasím s rozdelením RP lebo to nie je správne,
za správne považujem český systém, resp. aby matky majúce nárok na MD neboli ukracované o štátnu sociálnu dávku ... lebo matka čo má MD dostáva rodičák 31m .. matka čo MD nemala dostáva rodičák 37m ... o tom to všetko je.
Nie o hadzaní všetkých do 1 vreca ... prečítaj si poriadne moje príspevky a potom súď...

ericavargo
7. okt 2019

@zalka neber to vazne, im je to uplne jedno, je to predvolebna kampan, neverim im ani slovo, oni maju ludi v pazi..