Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

gijar
28. mar 2009

bihan- ok, suhlas 🙂 nejako ma to netrklo ze sa jedna o SWI 😉

vroni
29. mar 2009

Bihan, dvakrat nie 😉 Jednak sa tento cezhranicny zakon tyka aj Slovenska, ktore je v EU, takze tak isto, ako dostanes napr. rakusku matersku, hoci byvas povedzme v BB, tak isto dostanes slovensku matersku v Salzburgu. Druhak je tento zakon platny pre EHS a nie len EU a do EHS Svajciarsko patri. Aj na stranke rakuskych poistovni sa docitas, ze musis mat TP v AT na matersku - a nie je to pravda. Pre Slovensko plati detto. 😎

mirka414
autor
29. mar 2009

bihan mam otazku...ak nedostanem pre dcerku rodicovsky z toho dovodu,ze nebude mat na uzemi SR trvaly pobyt a ma Svajciarske obcianstvo,potom nam staci prechodny pobyt(lebo je cudzinka)!a dostaneme ho?
dcerka sa mi narodila na Slovensku a ja jej chcem tam ponechat aj moznost nejakeho pobytu ci uz trvaleho,alebo prechodneho!!

saska.t
29. mar 2009

baby tak vcera som to hladala a nasla som ze ak je dieta narodene v zahranici moze dostat porodne do 1 roku jeho zivota, staci zaziadat o slov rodny list a k tomu vyplnit ziadost o vypl. porodneho, prelozeny povodny rod. list zo statu kde sa dieta narodilo a matka by mala mat TP na SK co ja mam, takze hned sa do toho v pondelok s mojimi rodicmi pustim aby sme to stihli kym bude mat mala rok 😉

bihan
29. mar 2009

Vroni, takže vlastne slovenská vládna oficiálna stránka a UPSVAR to má celé nafigu?
Podľa mňa to vychádza zo špecifického štatútu tvalého pobytu na Slovensku - vo FR sú všetky dávky viazané na to, či som odvádzala do poisťovní alebo nie...pretože vo FR inštitút "tvalého pobytu" neexistuje, tak na niečom to založiť musia.

bihan
29. mar 2009

To s EU beriem späť, lebo je to EHS, v tom máš pravdu 😉

mywiel
29. mar 2009

Saska no vidis a mne povedali do 6 mesiacov dietata nie do 1 roka! Ja uz fakt neviem, ale mne je to fuk aj tak to nie je vela a porodné som uz dostala tu takze Slov. mi ho asi tiez neda druhy krat, ale na matrike mi povedali, ze mi daju ak to stihnem poslat do 6 mesiacov dietata, vedia velky prd aj na tych uradoch.

mywiel
29. mar 2009

Ja som obehavala tu ako blazon kvoli papierom aby som to stihla a nakoniec ako vas citam aj tak asi z toho nic nebude, hlavne ze som zacvakala za razitka, preklady atd. Teraz to poslali do Blavy a cakam, ked z toho nic nebude nevadi, aspon malej vybavim Slov. rodny list ked uz nic iné... 😒

gijar
29. mar 2009

saska- hej, super, to som ti chcela povedat, ze narok si mala a este aj mas asi teda 😉
mywiel- mozno ti to uznaju, len ak uz si dostala aj vo SWI tak neviem, ci sa nepodpisuje nejake cestne prehlasenie, ze si inde nedostala a na zaklade toho ti az mozu vyplatit u nas na SR. ale poznam aj baby co to prehlasenie pdopisali a dostali v 2 statoch porodne....ono tam nie je ziadny postih, myslim, ze ho potom len musis cele vratit teda tych 25tis. sk ak ti na to pridu....je to o stasti 😀
bihan- hej, aj mne povedali, ze tuna si musis platit zdravotne,resp. mat odpracovany rok ci kolko aby si dostavala matersku...ziadny TP tu nie je 🙂

mirka414
autor
29. mar 2009

mywiel vies moja sa narodila na sk a ja som porodne vo ch nedostala,2x porodne urcite nedostanes,to je na 1000percent iste...
ja to uz necham na urady,co mi povedia,do konca rodicovskeho nam zostava pol roka,tak uvidim ako dopadneme.

vroni
29. mar 2009

TP nie je specificky len pre SK. Aj Rakusania ho maju a rovnako na nho viazali poskytovanie davok v materstve. Takze identicka situacia. Branili sa ako levy, ale nic neubranili, TP nie je definitivnym kriteriom na poskytovanie/neposkytovnie davok v rodicovstve. Nadnarodny zakon ma vyssiu platnost ako zakon ¨lokalny¨ (aj ked statny) V principe je ta stranka spravna, len nespomina vynimku umoznenu EU zakonom (vseobecne informacie nemusia spominat vynimky).
mirka, jasne, porodne dva krat inkasovat nemozes. To je ta ista davka a tam ti nepomoze nejaky zakon 😉

mywiel
29. mar 2009

Mirka no ved je to logické, chapem ze by mi dvakrat nemali dat porodné. Lenze ja som tu nedostala MD, sefka nechce platit natahujem sa s nou cez pravnikov, tak som myslela, ze MD mi daju aspon na Slovensku kedze doteraz nic nemam aj ked je to zakon ale ona jednoducho najala pravnika a vymysla. Ved uz to bude pomaly rok co nemam vobec MD.

mywiel
29. mar 2009

Lenze tu mi nikto neda o tom ziadny doklad ze som nic nedostala ani neviem kde by som si to tu pytala... 😔

gijar
29. mar 2009

vroni- musim dementovat tuto info....osobne poznam baby co dostali porodne v 2 krajinach EU. podpisujes len cestne prehlasenie, aspon predtym to tak bolo. je to len na tebe ci to risknes ci nie....ale viem, ze pred par rokmi este postihy neboli, ak ti na to prisli tak bolo treba vratit....teraz neviem ako to je....
mywiel- na SR sa vyplacanie materskej vztahuje na platenie si nemocenskeho poistenia v ramci socialnej poistovne, ak si si dobrovolne neplatila ani nepracovala na SR, narok nemas ☹

bihan
29. mar 2009

Ja si teda neviem celkom presne predstaviť, ako budem tetu úradníčku za okienkom priesviedčať o tom, že chcem svoj rodičovský príspevok, na ktorý mám nárok, aj keď nemám TP na Slovensku a ona má v papieroch, že jednou z dvoch podmienok na rodičovský príspevok TP je. A o žiadnej európskej výnimke sa tam určite nikde v svojich lajstrách nedočíta.

A zase mi to neide do hlavy z druhej strany... európsky zákon predsa nemôže zrušiť ten slovenský.. je tu samozrejme aproximácia práva, lehoty na zjednotenie dávok ale každý štát má právo uplatňovať podmienky na pridelenie tej ktorej dávky. To ako keby som si chcela zase vo fr uplatňovať dávku, na ktorú nespĺňam podmienky.

saska.t
29. mar 2009

v DE porodne nie je takze by som vlastne zobrala iba z jednej krajiny, som zvedava co povedia mojmu otcovi zajtra priamo na matrike, ale moc sa nespolieham ze nieco dostanem 😉

mirka414
autor
29. mar 2009

bihan mne jednoducho uradnicka na upsvr v Trnave po narodeni dcerky to som bola este doma na sk vyplatila Rodicovsky normalne,potom po 3mesiacoch sme odisli do CH za tatinom vzali sme si ho ,manzel potom prihlasil dcerku za svoju,lebo koli jednemu razitku nam neuznali cestne prehlasenie o otcovstve a mala sa mi narodila este ako slobodnej a bez ocka v rodnom liste.potom mi rodicak stopli a napisali,ze mam dolozit,ze takato davka sa vo ch nevyplaca.to som dolozila a zasa m to spustili.mam o tom kopec zaznamou o spusteni stopnuti a zasa spusteni 😀 lenze teraz je uz dcerka svajciarka so slovenskym obcianstvom a zatial asi aj z dvomi trvalymi pobytmi a ja neviem ako mam prave z touto polozkou pokracovat!!uz nam zostava len por roka a mala bude mat tri roky a bude po rodicovskom.ide mi len o to,aby som nemusela a nemala nieco vracat statu...

vroni
29. mar 2009

gijar, ano, isteze niektore sikovnicky to tak robia, ale je to protizakonne. Tak ako nebude niekto tvrdit, ze kradnut je legalne, lebo sesternicu svagrovho brata neprichytili 😉
Bihan, je irelevantne, co si bude mysliet tetuska za okienkom. Ani tu sa o vynimke tetusky v poistovni nedocitaju a mudruju prave tak dolezito ako ich slovenske kolegyne 😉 Ale nic to nemeni na fakte, ze na zaklade EU DOHODY su toto relevantne podmienky na udelenie rodicovskeho prispevku. Pohybujem sa momentalne medzi matkami - Slovenkami v zahranici a mnohe z nich poberaju slovensky doplatok rodicovskeho (poslednych 6 mesiacov) aj bez TP na Slovensku. Takze tetusky budu mozno predsa len infomovane (niektore?) Europsky zakon samozrejme ten slovensky nerusi, len v niektorych bodoch upravuje - a aj to len za presne definovanych podmienok. A nakolko bol tento zakon ratifikovany aj (v mene?) SR, musi ho aj Slovensko respektovat.

saska.t
29. mar 2009

vroni - kedze tu je materska len 1 rok to znamena ze na SK mozem zaziadat o 2 roky rodic. prispevku do veku 3 rokov mojej malej??? 😀 Chapem to spravne?

gijar
29. mar 2009

vroni- ved jasne, suhlas....len som opravila info, ze 2 porodne proste nedostanes...dostanes ak to risknes 😉
saska- presne tak to chapem ako si napisala...

3558
29. mar 2009

saska porodne sa vybuavuje iba do troch mesiaca od narodenia dietata. ty uz si to presvihla. tak isto aj od mesta sa davaju nejake prasule. ☹

saska.t
29. mar 2009

zuzi na ich stranke je napisane do 1 roka veku dietata 😉

mywiel
29. mar 2009

Zuzi, Saska a mne na matrike povedali do 6tich mesiacov... 😀 😕 😅

saska.t
29. mar 2009

No kocky SR je nevyzpytatelne ... zajtra napisem ako moj otec dopadol na uradoch, mozno sa dozvieme nieco nove 😀

vroni
29. mar 2009

Saska, uplne spravne. Pravda, za podmienky, ze si bola pred narodenim dietata na SK poistena.

erikasadek
29. mar 2009

vroni, vidis amne rovno na urade povedali, nemate trvaly pobyt alebo dieta , nemozete poberat je to podmienka, ake dosm si precitala tie ich tabulky tak , ano sedi... nebudem sa snimi natahovat.. nedaju nedaju..
ja viem je vela matiek co pobera, ale ako to dosiahli , niktora nepovie.. 😠 teda co nemaju trvaly pobyt..

saska.t
29. mar 2009

vroni - jasne ze som bola na SK poistena pred narodeni malej , ale uz som tu 3 roky tak snad s tym nebudu mat problem 😠

3558
29. mar 2009

ja som bola 4 roky v Uk a nebola som poistena na SK a dali mi. ale viem na 100% ze je to len do pol roka veku dietata. saska to sa mi nezda ze je tam napisane do roka. hod link. to by som sa normalne aj s tebou pohadala. 😀 😀 😉 😉

vroni
30. mar 2009

Saska, to ti neviem povedat, ale ak si medzi tym pracovala, resp. bola poistena v Nemecku, tak asi mat narok nebudes.... (to si len myslim, v takychto hlbkach zakona som sa este nerypala 😀 😀 😀 ) Narok na matersku nevyplyva z TP alebo obcianstva ale z (posledneho) miesta poistenia rodicov. Cize ak (napriklad) matka do materskej pracovala (bola poistena) na Slovensku a otec v Nemecku. Ak sa odstahujes za manzelom a po roku sa vam narodi dieta, tak ziaden narok z toho nevyplyva (za podmienky, ze ste si neplatili dobrovolne nemocenske poistenie) Erika, ty uz si vo Francuzsku dlho, predpokladam, ze na Slovensku poistenie nemas, takze asi nic.... Inak ten zakon sa menil pred necelym rokom, tvoje deticky su starsie, mozno ti to vtedy aj spravne povedali 😀 (dovtedy podmienka TP bola) Uz som trom alebo styrom babam pomahala pri vybavovani a nic zvlastne nepotrebovali. Niekedy stacilo doniest vytlaceny zakon a niekedy (pri zvlast tupych vyrokoch) zabrala zazracna veticka :"dajte mi to prosim pisomne" Az po stupen, ze by sme museli nahanat pravnika sme sa zatial neprepracovali 😀 😀 😀

mirka414
autor
1. apr 2009

takze my sa hlasime zo Slovenska.bola som na upsvr a nepozastavili nam to,takze spokojnost.je potrebne mat TP na Sk a aj pre dcerku co mame vdaka domu co tam vlastnim a kedze mala je moja dcerka ma narok aj tu na TP.