Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

moon1979
26. sep 2010

@gapa cize sa mi ani nezapocitava do dochodku, co? no parada ... to potesi ach ☹

gapa
26. sep 2010

@moon1979
do dôchodku sa ZAMESTNANCOVI!! nezapočítava obdobie od nástupu na RD (len obdobie MD, od nástupu na RD sa poistenie v SP prerušuje=akoby zaniklo) aj kedy ti prac.pomer trval nadalej.

Preto sa musia aj zamestnané mamičky prihlasovať SAME na soc.poistovnu a podávať prihlášku, aby boli od nástupu na RD dôchodkovo poistené šTáTOM ako osoby RIADNE SA STARAJúCE O DIEťA do 6rokov (teda nie už ako zaemstnanci)

Tak ak to nemáš vybavené, tak hned zajtra do SP aj s kopiou RL dieťaťa. (prihlásia ťa odo dna, kedy tam prídeš) A urob si zo všetkého kopie (rovnopisy= vypíš 2x prihlášku a aj oznámienie, ak si v II:piliery, príp. aj čestné prehlásenie o riad. sstarost..)a nechaj potvrdiť prevzatie.

moon1979
26. sep 2010

@gapa to som urobila, takze to by malo byt v poriadku. dakujem za rady a tvoj cas 🙂

moon1979
26. sep 2010

@gapa

Gapa, prosim ta a este posledna otazka pre upresnenie, lebo som citala rozne verzie - nasla som nieco taketo:

Podpora v nezamestnanosti a rodičovská dovolenka
Ako už bolo vyššie uvedené, staranie sa o osobu do štyroch rokov sa započítava ako náhradná doba, teda rodič po rodičovskej dovolenky má nárok na podporu v nezamestnanosti. Môžete súčasne poberať rodičovský príspevok a podporu v nezamestnanosti, v prípade, že počas rodičovskej dovolenky prídete o prácu.

Takze podla tohto mam narok poberat SUCASNE rodicovsky prispevok aj podporu??? Lebo som citala prispevky, kde bolo uvedene, ze to nie je mozne sucasne poberat. Tak mam gulas

marek1960
26. sep 2010

Dobry vecer,

vidim, ze som tu asi jediny chlap 🙂
Dievcata prosim Vas o radu, pretoze v celom tomto systeme rodicovskej dovolenky mam riadny galimatias - teda moja manzelka.
Spytam sa jednoducho - MOZE DOSTAT MANZELKA POCAS TRVANIA RODICOVSKEJ DOVOLENKY VYPOVED?
Ak ano, z akeho dovodu? Sedeli sme nad zakonnikom, ale fakt tomu nerozumieme ☹
Vopred vam dakujeme za rady.

Len pre upresnenie:
- manzelka ma zmluvu na dobu neurcitu
- pracuje na danom mieste 7 rokov
- rodicovsku cerpa treti mesiac a poziadala o nu do troch rokov
- v praci sa ide hromadne prepustat

Este raz dakujem za vas cas
Marek

cartridge
27. sep 2010

@marek1960
Asi nie si tu jediný chlap - takisto tu "študujem" miesto manželky, ktorá je t.č. v nemocnici.
Takže: manželke nemôžu dať výpoveď počas materskej dovolenky, ktorá trvá pol roka po narodení - je totiž v "ochrannej lehote", počas ktorej nemôže dostať výpoveď.
Počas rodičovskej dovolenky, ktorá trvá po ukončení MD do troch rokov veku dieťaťa /alebo do šiestich rokov pri nepriaznivom zdravotnom stave/, môžu dať výpoveď, ale iba ak sa ruší jej miesto /teda organizačné dôvody/, ale v tomto prípade musí dostať odstupné podľa toho, koľko rokov odrobila v zamestnaní.
Ak sa mýlim, opravte ma.

gapa
27. sep 2010

@moon1979
toto bol asi starý príspevok a možno z česk. republiky (tam hovoria o náhradnej dobe, u nás sa tomu tak nehovorí).
Nedá sa poberať RP a aj podpora. Lebo v zákone o soc.poistení je vyslovene napísané, že sa podpora NEVYPLACA počas poberania materského, nemocenského, ošetrovného a rodičovského príspevku. Myslím niekde cca v § 108 alebo 109? toho záona sa to spomína, tak pozri sama.

marek1960
27. sep 2010

@cartridge manzelka je uz na rodicovskej dovolenke, ale tak teraz mam uz uplny galimatias v hlave - lebo v zakonniku je uvedene, ze jedine ak sa rusi zamestnavatel teda organizacia alebo firma, ale nie miesto. pochopil som to tak, ze ak sa zrusi jej miesto, mali by jej po navrate ponuknut nahradne a ak nie, tak az potom rozviazat PP, nie? Nemyslim si, ze je to dovod pocas RD zrusit PP z dovodu, ze sa jej miesto rusilo, ak pocas RD nemaju s nou ziadne vydavky a vedu ju len v evidencii.
Ach moj boze ... v tomto sa vysomarit ... 😒

moon1979
27. sep 2010

@gapa

ten clanok ak dobre vidim je z obdobia 7/2010, tak potom dost neaktualne informacie su tam uvedene ☹

http://www.rodina-peniaze.sk/zamestnanie.211/ak...

korkusa
27. sep 2010

Ahoj .Chcela by som sa opytat ci mam narok na nejaku podporu z uradu prace ak odmietnem nastup do zamestnania po skonceni rodicovskej dovolenky?a este by som chcela vediet ak zamestnavatel po skonceni rodicovskej dovolenky ma nezoberie do prace ci mi je povinny vyplatit odstupne?ak ano tak kolko mesacne odstupne sa vyplaca.A posledna otazka do kedy je povinny zamestnavatel drzat pracovne miesto ked som porodila pocas rodicovskej dovolenky druhe dieta..Ci do tretieho roku druheho dietata alebo do tretieho roku dietata z ktorym som odchadzala zo zamestnania na matersku.Dakujem

gapa
27. sep 2010

@moon1979
tak ten tebou pripnutý link vôbec nesedí s našimi podmienkami. Myslím, že toto sú podmienky v ČR, nie v SR. Aj ked je to na stránke s .... .sk

martinka17
26. okt 2010

neviem, či píšem do správnej témy, ale potrebujem jednu podstatnú info. Som na rodičovskej dovolenke a nárok ostať mám ešte viacej ako rok, malý bude mať 3 roky až koncom januára 2012. Keďže by som od januára potrebovala pomaly hľadať prácu, resp. už rovno začať pracovať, potrebujem ukončiť pracovný pomer v "súčasnej" práci. Na MD som totiž odchádzala s oznámením, že pobočku rušia, nemám sa kam vrátiť a je to ich " dobrá vôľa",že som nedostala hneď výpoveď, len nech rátam, že sa nebude kam vrátiť. V akom časovom predstihu musím nahlásiť podľa zákona, že žiadam o ukončenie RD? Môžeme teraz napísať, že sa chcem vrátiť k 1.12.2010? ALebo je potrebný dodržať nejaký časový odstup?

elise
26. okt 2010

@martinka17 mesiac dopredu oznámenie o ástupe do práce ale skus si nájsť prácu a potom daj nástup do práce nech ťa ukončia s odstupným a nastupiš do novej práce je to lepšie ako byť nezamestnaná na rodičovskom, na rodičovskom máš byť právo do 3 rokov veku dieťatka a oni(súčasný zamestnávateľ) to musi akceptovať.

martinka17
26. okt 2010

@elise to hej, lenže sa mení zákonník práce a ak sa zmení od prvého januára, tak popravde, prídem o minimálne 2 platy a to nevravím o dani a odvodoch, ktoré plánujú zaviesť aj na odstupné....som slobodná matka a každý cent sa ráta, nie to ešte stovky EUR. Ale díííík, veeeeľmi mi pomohol ten mesiac,hneď zajtra pošlem žiadosť 😉 a pozisťujem, čo si budem ako nezamestnaná platiť 😝

elise
26. okt 2010

@martinka17 v novom zákonníku práce to budeš mať lepšie 😉

martinka17
26. okt 2010

@elise fakt? Veď rušia výpovednú dobu, len odstupné ostáva, nie?

elise
26. okt 2010

@martinka17 nemusíš odrobiť v novom zákonníku práce výpovednu dobu ale môžeš potom zobrať rovno odstupné čo je výhodnejšie 😉 a musia ti zvýšiť plat ak kolegyna na rovnakom mieste mala zvýšený 😉

martinka17
26. okt 2010

@elise lenže ja momentálne nemám kde tú vypovednú odrobiť, pretože je pobočka u nás zrušená a firma je len v Blavem prahe a brne...a ja tam nemôžem ísť, takže neviem, ako by to vyriešili. Resp. v Moldave je kancelária pre kolegu, len neviem, čo by som tam robila, bez stola, bez stoličky, bez PC....neviem si predstaviť, ako to chcú riešiť.

elise
26. okt 2010

@martinka17 možno by sa spoliehali na to že len podpíšeš a oni ušetria aj odstupné aj plat. 😉

martinka17
26. okt 2010

@elise to nepodpíšem. mám nárok na 2 plus 2, pôvodne som chcela počkať ešte pol roka, bolo by to 3plus3, ale tak zmenili zákoník 😝 😀 V každom prípade mám v zmluve pôsobisko Košice, takže ak by ma poslali do Moldavy, tak mám k platu diéty, pri dobrom autobuse by to bol v podstate 12 hodín 😀 ..a plat som mala fakt super. a ak Blavu, tak využijem ochranu v zákonníku pre matku s malým dieťaťom a odmietnem.

elise
26. okt 2010

@martinka17 super 😉 ponuknuť miesto musia držím palce a vychutnávaj si drobca 😉

martinka17
26. okt 2010

@elise díííík 😀

korkusa
27. okt 2010

Mam narok na odstupne ak koncim rodicovsku dovolenku a zamestnavatel ma uz nechce zamestnat?

martinka17
27. okt 2010

@korkusa áno, klasicky podľa zákonníka práce máš nárok na výpovednú dobu a odstupné 😉 A preplatiť dovolenku, ktorú si nečerpala, resp. ešte neplreplatili

korkusa
27. okt 2010

a ako to je ked som otehotnela pocas rodicovskej dovolenky po druhy krat mam ist za zamestnavatelom pred dovrsenia tretieho roku dietata prveho s ktorym som odchadzala na matersku alebo sa to rata az do dovrsenia tretieho roku druheho dietata.

martinka17
27. okt 2010

@korkusa ak prechádzaš z rodičovskej plynule do materskej, tak to myslím, musíš nahlásiť, ale inak nerozumiem otázke 😖

korkusa
27. okt 2010

Ano plynule prechadzala som rovno z rodicovskej isla som ale rovno na rodicovsky lebo z nejakeho dovodu ma ne dali uz na matersku.A teraz som sa divala tak zmluvu mam na dobu urcitu je do roku 2009 tak neviem ci je este platna alebo aj ked som na rodicovskej sa zrusi automaticky ked z nej oddidem.

korkusa
27. okt 2010

Takto poporiadku .Ja som otehotnela pocas zamestnania ale mala som rizikove tehotenstvo tak som isla na marodku po narodeni dietata som druhy krat otehotnela po siedmych mesiacoch.Vlastne sa mi rodicovska dovolenka s prvym dietattom ukoncila a nastupila som na nu s druhym .A chcela by som vediet dokedy teda je zamestnavatel povinny drzat mi pracovne miesto a ci ma moze prepustit ked zmluvu mam platnu do roku 2009 ale na matersku som nastupovala v roku 2008.

martinka17
27. okt 2010

@korkusa pri dobe určitej je to iné, proste ti skončila zmluva a odstupné nedostaneš. Ale over si to u niekoho ešte, ja nie som v tom taká zbehlá, len niektoré veci viem.

korkusa
27. okt 2010

A je povinny ma este zamestnat alebo uz nie?tak asi bude lepsie ist na urad prace.