Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

martinka17
27. okt 2010

@korkusa ak si mala dobu určitú, to už asi nie. Ale na UP ti možno poradia🙂

korkusa
28. okt 2010

Dakujem martinka 17

martinka17
19. nov 2010

Pomoc prosím. Žiadala som o nástup do práce písomne k 1.12..2010. Ale ešte pred nástupom na materskú mi oznámili,že rušia pracovné miesto, a že sa nemám kam vrátiť. Dnes som volala so šéfom, vedela som, čo mi šéf povie. Len ma prekvapil, pretože jeho návrh je ukončenie PP dohodou, a teda bez nároku na odstupné a odchodné. Dosť ma to dostalo, budúci piatok mi má doniesť na podpis zmluvu. Nepošle ju vopred, takže si ju neviem preštudovať. Napíšte mi prosííííííím niekto, aké tam majú byť paragrafy, aby som neprišla o odchodné a odstupné, mám tam odpracované 2,5 roka a 2 roky materská a rodičovská.

janzurka
19. nov 2010

Ahoj Martika17, ak s Tebou zamestnavatel chce skoncit PP formou zrusenia Tvojho pracovneho miesta, urcite nepodpisuj dohodu. Zamestnavatel je povinny podla Zakonnika prace Ti ponuknut ine adekvatne miesto a pokial v spolocnosti ziadne nie je, alebo by si ho odmietla, tak mas narok na 2 mesacnu vypovednu lehotu a dalsie 2 mesacne odstupne.
Ak si nahodou osamela matka, starajuca sa o dieta mladsie ako 3 roky, tak s Tebou nemoze skoncit PP vobec.
Ak chces detaily, tak Ti ich mozem poslat v IP, ale daj vediet. 😉

martinka17
19. nov 2010

@janzurka pošli mi pls do IP detaily....to na čo mám asi tak nárok viem. Miesto už neexistuje, len v BA a to nechcem. Len si myslia, že podpíšem dohodu a to ja nechcem. Chcem na čo mám nárok ☹

janzurka
19. nov 2010

Martinka, napisem to verejne, mozno to este niekomu pomoze 😒
- paragraf 63 ods. 1 pism B - vypoved dana zamestnavatelom (na zaklade tohto paragrafu by si mala dostat vypoved od zamestnavatela, kde ma specifikovat zrusenie pracovneho miesta a ponuku ineho, ktore si odmietla)
- paragraf 62 ods 1 - vypovedna doba (mas narok na 2 mesacnu)
- paragraf 76 ods 1 - odchodne a odstupne (na co mas narok) 😎

martinka17
19. nov 2010

@janzurka teraz som zvedavá, čo mi dá podpísať...sa mi nepáči, že to nechce poslať 😠 A sem potrepe z Blavy a asi zbytočne, lebo ak tam nebude aj ja, tak nechem podpísať 😉

janzurka
19. nov 2010

@martinka17 Nepodpisuj nic, o com nebudes presvedcena, alebo si to zober a povedz, ze si to doma pozries a vyjadris sa im. 😉

martinka17
19. nov 2010

@janzurka asi to tak dopadne.....dúfam, že sa nezložím pred ním. aj preto som ho prosila, nech mi to pošle, nechápal, načo mi to bude, pritom on všetky zmluvy vždy študuje do poslednej bodky 😀

janzurka
19. nov 2010

@martinka17, drzim palce a neboj, nezlozis sa, ved ide o Teba. Mas narok na 2 + 2, tak good luck! 😝

martinka17
19. nov 2010

@janzurka 😉 😀

ninny
8. dec 2010

@martinka17 ako to nakoniec dopadlo? 😕

martinka17
8. dec 2010

@ninny úplne ináč. Nakoniec sme boli u lekára s malým tesne pred "nástupom" na výpovednú dobu. Zase mal niečo horšie ako predtým....a tak som volala, že ostávam na materskej a ruším ukončenie....tak sme sa dhodli na odstupnom a podpísala som dohodu. Ja mám ešte nárok na RD, tak sa nič nezmenilo🙂

dasa123
5. jan 2011

Ahojte, ja by som sa chcela tiez opytat ako je to, ked som momentalne na RD, ale dozvedela som sa, ze oddelenie kde som pracovala sa asi bude z organizacnych dovodov rusit ( stahovat do ineho mesta ) ci ma zamestnavatel pravo rozviazat somnou procovny pomer uz teraz, pocas RD alebo az po skonceni RD ? Dakujem velmi pekne.

martinka17
5. jan 2011

@dasa123 počas RD len dohodou, ináč až po skončení RD 😉 aspoň mne tak radili, preto viem 😅 Ale vždy máš právo na odstupné a výpovednú dobu🙂

dasa123
5. jan 2011

@martinka17 dakujem velmi pekne za rychlu odpoved, precitala som celu temu, ale nakoniec som sa z toho nevedela vysomarit 🙂 ja by som radsej az po skonceni RD, najradsej by som ale bola, keby sa nejake miesto pre mna nakoniec naslo, no uvidime, ved mam na to este rok a pol 🙂 este raz dik

martinka17
5. jan 2011

@dasa123 aj nabudúce 😵

dasa123
5. jan 2011

@martinka17 tak by som sa este spytala ak mozem, ze keby som pocas RD otehotnela, tak by PP trval aj dalsiu MD a RD a PP by stale nemohli rozviazat, az po ukonceni druhej RD ?

martinka17
5. jan 2011

@dasa123 presne, pokiaľ si na MD alebo RD, si zo zákona chránená. Akurát, že sa chystá veľká zmena ZP, ktorý bude silne orientovaný na potreby zamestnávateľa, tam to môžu zmeniť. Napr. plánujú zrušiť súbežnosť výpovednej lehoty a odstupného, aby ušetrili. 😖

dasa123
5. jan 2011

@martinka17 dakujem 😉

martinka17
5. jan 2011

@dasa123 😉

blackberry
18. jan 2012

Ahojte mozete mi prosim poradit? Momentalne som na RD a pracujem v pobocke jednej spolocnosti pricom chce tato spolocnost pobocku zrusit. To mi velmi vyhovuje, nakolko som sa do prace vratit neplanovala. Navrhovala som im aby som dostala vypoved z organizacnych dovodov z dovodu zrusenia prevadzky pocas mojej RD, s tym, ze by som dostala trojmesacne odstupne. Ja by som sa prihlasila ako nezamestnana, pol roka by som poberala 50% z hrubej mzdy a po pol roku by som sa opat prihlasila na RD... Lenze to nie je podla riaditelky ludskych zdrojov mozne, nakolko my nie sme prevadzka, ale suvisiaci priestor a v roku 2012 sa nieco v zakonniku prace menilo 😕 . Navrhli mi, aby som ukoncila RD, nastupila do prace a v ten den aj dostala vypoved a potom sa opatovne prihlasila na RD. Zda sa mi to zbytocne komplikovane, naco by som znova nastupovala do prace, tym padom by som musela prebrat vsetku agendu po slecne, ktora ma zastupovala, meviem ci tam ona nevyrobi nejaky pruser, zhodia to na mna a budu argumentovat, ze tym padom nemam narok na odstupne. Moze to zniet divne, no v nasej spolocnosti je vsetko mozne a ratat musim so vsetkym. Prosim preto ak mi vie niekto poradit, bola by som velmi rada. Vdaka! 🙂

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná ochrane zamestnankýň na materskej dovolenke a zamestnankýň a zamestnancov na rodičovskej dovolenke vo vzťahu k ukončeniu ich pracovného pomeru výpoveďou či okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

katkaajurko
20. jún 2014

ahojte viete mi poradit,ako postupovat, ked mi v praci tyzden pred nastupom do prace po RD povedali,ze nebudu mat pre mna miesto? Papiere o nastupe som posielala 3,5 mesiaca dopredu,bola som tam osobne,nikto nepovedal,ze sa nebudem moct vratit (sefka naschval) . a teraz mi povedali,ze nie a mam si "vybrat" ako pomer ukoncit. Aky by som mala zvolit postup? mam 12 dni dovolenky ktoru si mam prv vraj vycerpat ale nic som dnes nepodpisovala...

anetka007
29. sep 2016

Ahojte.Chcem sa spytat.Momentalne som na materskej dovolenke este do 2.1.2017 a pred materskou som bola zamestnana.Lenze teraz sa mi crta lepsia pracovna ponuka do krorej by som mala nastupit uz teraz v oktobri.Lenze neviem ci mozem aj pocas rodicovskej dovolenky ukoncit pracovny pomer so zamestnavatelom,kde som robila pred materskou dovolenkou.Dakujem za Vase rady ak stym mal niekto skusenosti.

evittam
29. sep 2016

@anetka007 Ty môžeš ukončiť pracovný pomer kedykoľvek - ale pozor ak dáš výpoveď plynie ti výpovedná doba, máš ešte určite nejakú dovolenku, ktorú by si mala vyčerpať alebo by ti ju mali preplatiť-teda ak si ju nečerpala medzi MD a RD. Alebo sa môžeš so zamestnávateľom dohodnúť a podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru....

zolkoj
29. sep 2016

Ahojte,
Vie mi prosím poradiť kam sa mám obrátiť, pred materskou som pracovala na dohodu, zajtra sa chystám dať výpoveď a potom UPSVaR. Z čoho mi vypočítaju výšku podpory, a mám vôbec nárok na podporu? Zatiaľ som na marodke a vypočítali mi necelých 65e na mesiac. Je to výsmech nášho štátu, žeby matka, ktorá privedie na svet dvojičky dostávala také peniaze. Je mi do plaču. Budem vďačná za každú odpoveď, poprípade radu. Ďakujem

perlaoceanu
21. okt 2017

@gapa Ahoj. Chcem sa spytat, rodicovska dovolenka mi konci 27.12.2017, no od 1.11. mam nastupit do inej prace. Ako najlepsie a najrychlejsie ukoncit tento pracovny pomer. Som tam zamestnana od maja 2010 a mam tam este nejaku nevycerpanu dovolenku.

gapa
23. okt 2017

@perlaoceanu ak by si chcela mať zadné vrátka, dá sa súbežne mať oba prac.pomery, v jednom čerpať riadnu dovolenku a v druhom pracovať. Ak chceš ukončiť pp, tak najlepšie dohodou k určitému konkrétnemu dnu, napr. ukončiť dnom 31.10.2017. Ak by nesúhlasili, tak výpovedou. Ak doručíš výpoved v oktobri, od 1.11. plynie výpovedná doba - 2 mesačná, ak nemáte inak dohodnuté, tj. skončil by pp 31.1.17. MOhla by si čerpať dovolenku v tom pôvodnom zamestnaní.