Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

gapa
25. nov 2008

januárova,
ak ti skončí PP a ty chceš ostať ešte s dieťaťom do 3-och rokov doma, tak stačí si dať prihlášku so všetkými prílohami na SP, aby si bola dôch.poistená štátom. Tiež zájdi na zdrav.poist. aby si bola tiež poistencom štátu bud ako poberatel rodič.príspevku alebo ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Ak chceš hladať prácu, tak asi môžeš aj na UP, no to neviem iste, no v prípade, že by si sa potom sama odhlásila z evidenie na UP, tak je určitá doba, počas ktorej ťa nanovo nezaevidujú od predchádzajúceho dobrovolného vyradenia. Myslím, že je to bud 3 alebo 6mesiacov.

Ak by si v čase ukončenia PP nebola tehotná a už nemala iný prac.pomer, tak treba uvažovať nad dobrovolným "nemocenským" poistením. Myslím stačí až po otehotnení (lebo sa ti prirátajú dni tohto ukončeného nem.poistenia) ale najneskôr!!! do 8týždna tehotenstva. No ak by si otehotnela už napr. teraz počas trvania tohto prac.pomeru, tak by to bolo na zváženie podla konkrétnej situácie a konkrétnych dátumov. Podla toho, či by si bola ešte v 6-mesačnej ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia v čase nástupu na MD. Aby si si práve vo vyššie spomínanom prípade prihlásenim na DNP neuškodila. A záleží aj od výšky tvojej hrubej mzdy.

Nárok na podporu asi nesplnaš a taktiež podporu nemôžes poberať súbežne ak poberáš rodič.príspevok.

Prihlásiť sa na dobrovolné poistenie v nezam. už teraz nemá pre teba význam, lebo podla teraz platných zákonov máš nárok na podporu len v prípade, ak si bola v posledných 4-och rokoch aspon 3roky poist.v nezam. No a ty si mala medzeru od 12/06 do 7/08, čo je viac ako rok, takže túto podmienku po ukončení tejto RD by si už nemohla splniť.

A tá firma sa CELKOM ruší?
Lebo ak by si teraz požiadala o čerpanie rodič.dovolenky ešte počas výpovednej doby, tak ti sú povinný RD poskytnúť. A AK si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) (ak by to bolo podla pismena a), tak sa situáciá úplne mení), tak by si bola počas rodič.dovolenky v ochrannej dobe a tvoj prac.pomer by neskončil 28.2.09 ale až posledným dnom rodičovskej dovolenky.

To by bolo pre teba výhodné napr. ak máš v r.2008 v práci dobrý vymeriavací základ a nemusela by si si platiť DNP a potrebovala si trochu predlžiť prac.pomer/nemoc.poistenie. Inak bez nového prac.pomeru alebo DNP pri prihlásení do 8tt. by si nemala nárok na materské, resp. z DNP, ak by si sa prihlásila neskoro, by bolo len minimálne.

gapa
25. nov 2008

januárová,
čo som si neuvedomila ☹ , možno by ti pokračovanie prac.pomeru až do ukončenia prvej rodič.dovolenky v prípade, že by si už bola tehotná, k nároku na materskú nepomohol, ak by si dovtedy nenastúpila na MD (a to už nie je reálne). pozri môj dnešný príspevok/resp. dva príspevky v tejto téme:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

treba konať podla konkrétnej situácie.

januarova
26. nov 2008

dakujem gapa,
len s tymi datumami som sa sekla, naspat do prace som nastupila 08/07, takze prerusenie som mala iba od 12/06 do 07/07. cize mohla by som splnit tu podmienku na prispevok v nezamestnanosti?
Firma sa len redukuje, mame 2 zavody a 1 zavod sa rusi. Dostala som vypoved podla par. 63, ale dnes doma musim pozriet podla ktoreho pismena.
A keby som sa rozhodla od marca si platit dobrovolne odvody, tak vysku vymeriavacieho zakladu si zvolim sama a je to min. minimalna mzda? Doteraz som mala plat cca 17000 brutto.
🙂

januarova
27. nov 2008

ahoj gapa,
tak som to doma pozrela, mam vypoved podla § 63 ods.1 písm. b).
ked budes mat cas, skus mi odpovedat. dakujem 🙂

januarova
2. dec 2008

gapa, mas chvilku? pozri moje vyssie prispevky. dik

julia123
2. dec 2008

ahojte, neviete mi niekto poradit? mam jedno dieta, v aprili bude mat 3 roky, ale som tehotna, termín porodu mi vychádza na jún, a medzi dátumom kedy moj syn dosiahne 3 roky a nastupom na matersku dovolenku su tri tyzdne, cize neprejdem plynule z jednej rodicovskej do druhej materskej. chcela by som sa spytat, co je najlepsie urobit, aby som nedostala za tie 3 tyzdne vypoved. dakujem za odpoved.

olinka6226
2. dec 2008

ist na pn?

zuzitka
8. dec 2008

gapa 🙂

len ti chcem oznamit, ze prave dnes mi prislo postou moje identifikacne cislo a 2 seky /za november a za december/ ...... cize som dobrovolne nemoc.poistena 😉
buduci tyzden poziadam o ZMENU z max.vymer.zakladu na minimalny od 1.1.2009 🙂
a potom hor sa na plodenie potomka 🙂

a este som tu niekde citala, ze je najlepsie to podat na podatelnu... ja som poslala postou ziadost na DNP, to prislo v pohode, ale ziadost na dochodkove im neprislo...... takze musim posielat kopiu ☹

zuzitka
8. dec 2008

... na 1. strane si mi radila, co treba robit..... 🙂
takze dakujem 😉

gapa
8. dec 2008

zuzitka,
dík za spätnú info. Takže si sa poštou prihlásila na DNP a aj na to dôch.poistenie štátom. A môžem sa spýtať, ako to bolo s dátumami (lebo to mi nie je jasné, či uznáva SP dátum odoslania alebo berú najskôr dátum doručenia). T.j. ak si to napr. posielala 3.10.08, tak si dala dátum prihlásenia (na DNP a aj na dôchodkové) aký?

A potom treba šek za 11/08 uhradiť radšej ihned, lebo splatnosť bola do 8.12.08.

zuzitka
8. dec 2008

gapa ... ano postou som sa prihlasila na DNP /aj poistenie v nezamestnanosti/.
na prihlasku som napisala, ze chcem byt poistena od 26.11.2008, aj som to poslala 26.11.2008, aj ma poistili od tohto datumu 😉
ten sek za november hned zajtra uhradim 😉

no a ta prihlaska na dochodkove sa asi stratila, idem to poslat znova ☹

gapa
8. dec 2008

dík, tak daj vedieť aj ako to dopadlo s tým dôchodkovým, odkedy ťa zaevidovali. 😉
TEda vlastne ako si zistila, že ti tú prihlásku nezaevidovali? si volala na register???

zuzitka
8. dec 2008

pisala som mail tej istej osobe do soc.poist., ktora mi poradila, co presne mam vypisat a poslat 😀
som sa jej spytala, za kolko mi odpovedia....... lebo uz mi bolo podozrive, ze mi nic nechodi zo soc.poistovne.... vravela, ze zvyknu odpisat do 8 dni .... dochodkove som posielala uz 19.11 a nic mi doteraz neprislo ....... tak mi povedala, ze moju prihlasku nema a kazala mi to poslat znova

DNP mi poslali za 12 dni ......... aj mail mi napisali, ze uz mi to poslali postou 😉

zuzitka
8. dec 2008

kopirujem otazku 🙂

aja2 • Dnes o 14:45

Ahojte,
chcem sa spýtať ako mám postupovať v mojom prípade, RD sa mi končí 7.3.2009 t.j. moje dieťa bude mať vtedy 3 roky. Zamestnávateľ mi predbežne oznámil, len telefonicky, že so mňou už po RD nepočítala, nakoľko sa predala časť fy. a moje miesto zaniklo. Vo fy. som odpracovala 10 rokov, zamestnávateľ navrhuje 2-mes. výp. dobu a odstupné vo výške 2x priem. mes. plat, príspevok v nezamestnanosti počas RD som si neplatila. K akému dátumu mi zamestnávateľ doručí výpoveď?, mám nárok na vyplatenie dovolenky? Chcem si nájsť novú prácu, dieťa zatiaľ do školky nepôjde, mám nárok na nejakú dávku v nezamestnanosti a na akú dobu, ako je to s predĺžením RD na 5 rokov, kam to treba zahlásiť? ďakujem za rady vopred.

gapa
8. dec 2008

ahá!!! kedže som posielala SP poštou len odhlášku (netuším, či ju akceptovali, lebo ma odhlasoval aj zamestnávatel) a teda vlastne aj kamarátkynu žiadost o materské, tak ma ani nenapadlo, že by aj oni posielali naspäť niečo. V prípade prvej prihlášky ti vlastne musia poslať tvoje identif.číslo. Potom pri ostatných zmenách a odhlásení vlastne nemusia poslať nič. Alebo myslíš, že aj potom niečo posielajú?? máš info??? Ak by si sa aj odhlásila, stále už budeš mať ident.číslo rovnaké, aj pri novej prihláške, preto si myslím, že nie. 😨
A myslíš, že potom ti pošlú niečo aj z toho dôchodkového? 😨

P.S. aj mne sa stalo, že niečo chýbalo na DNP v ich systéme, nevideli to tam (neviem, ako to u nich funguje). No neskôr to bolo v poriadku. Tak možno sa to aj u teba ešte predsa objaví?? 😉 🙂

zuzitka
8. dec 2008

gapa ... no ja neviem, ci mi maju alebo nemaju nieco poslat .... ja len predpokladam, ze mi napisu, ze som zaevidovana na dochodkovom... vies, nejaky oznam 🙂
ale ked som sa uz tej pani pytala, tak povedala, ze nic nedostala.... ale je mozne, ze to ma ina pani na stole 😨

tak co teraz??? ked poslem prihlasku este raz a oni najdu aj tu prvu..... podla mena a rodneho cisla im to vyhodi, ze uz som prihlasena na dochodkovom, vsak? 😕

pri DNP mi uz to ident.cislo poslali, takze to je OK 😎
a tu ZMENU z max. na min. vymer.zaklad asi podam osobne na podatelnu, aby som to nepresvihla 😅 😅

gapa
8. dec 2008

na SP Ba-okolie (snád aj ba-mesto???) treba isť so zmenou na register. Ak by si išla na register, tak ti hned môžu pozrieť, či si aj dôchodkovo poistená a odkedy.

podla mna žiadne oznámenie o prijatí prihlášky na dôch.poistenie neposielajú. Lebo na porade radili, vždy to pre istotu overiť na registri, či to prišlo

zuzitka
8. dec 2008

aha 😉 tak pojdem na register, vdaka 🙂

gapa
8. dec 2008

aja2,
ak tvoj prac.pomer trvá 10rokov, a máš odpracovaných aspon 5rokov (za odpracované sa neráta obdobie čerpania rodič.dovolenky, len obdobie matersk.dovolenky), tak máš nárok na 3-mesačnú výpovednú dobu (ak máš odprac.tých aspon 5 rokov - vid ZP § 62 ods.1) a odstupné vo výške 3-och priem.mesač. platov (vid ZP § 76 ods.1) . Výpoved z dôvodu nadbytočnosti § 63 ods.1 písm. b) ti môžu dať najskôr 8.3.09, takže predpokladám 3-mesačná výpovedná doba ti začne plynuť od 1.4.09. Počas výp. doby máš nárok na platené volno na hladanie miesta v rozsahu na nevyhnutne potrebný čas, najviac na pol dna za týžden (ZP § 141 ods.2 písm.i). Dovolenku ti môžu aj preplatiť, no predpokladám, že si ju počas výpovednej doby môžeš vyčerpať.

Ak by ti chceli dať výpoved podla § 63 ods.1 písm.a), tak ti ju môžu dať aj počas RD. No aj tak, ak v mieste výkonu práce podla tvojej prac.zmluvy ešte firma existuje, mali by ti podla mna ponúknuť inú prácu. Ak ti nebude vyhovovať, nemusíš ju prijať, no vyššie uvedené nároky ti tým nezaniknú (odstupné, výp.doba).

nárok na podporu v nezam.mať ak si si neplatila dobr.poist.v nezam.nebudeš. A o predlženej RD, t.j. starostlivosti o dieťa do 6rokov sa tu už písalo. Ak si si nepodávala sama prihlásku na SP (predpokladám, podával ju za teba ešte zamestnávatel nahlásenim nástupu na MD), tak si ju budeš musieť podať v SP podla bydliska (ak chceš súvislé dôch.poistenie, tak najneskôr 8.3.09, resp. môžeš odniesť skôr s dátumom prihlásenia od 8.3.09, a to na registr.liste fyzic.osoby + vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak chceš odvody do II.pilieru). No podla mna sa treba rozhodnúť, či sa chceš starať o dieťa alebo sa chceš isť zaregistrovať na UP ako uchádzač o zamestnanie (oboje myslím nejde súčasne, no over si na UPSVaR). Ak by si sa dodatočne chcela dobrovolne odhlásiť z evidencie na uP, aby si sa nemusela hlásiť na miesta, tak ta totiž nanovo zaevidujú myslím až po 3-och mesiacoch (ak sa v tom niečo nezmenilo).

Tiež treba potom zájsť na zdrav.poistovnu, ak sa rozhodneš starať o dieťa.

simona55
9. dec 2008

ahoj gapa.ja by som sata rada spytala ze som na MD do21.12.08 a teras v stredu si idem podat papiere na RD a ja sa pitam teba mam narok aj na tie opatrovatelske a aj RD lebo moj msyn je este maly do jasly nejde co a ni nemame a ni sa my nemakto postarat o maleho a pritom mam dobru pracu od kial som na MD a mohla by som sa tam vratit ale nemozem aked mam tak mi porad prosim ako zacat. dakujem.

gapa
9. dec 2008

simona,
tebe začne rodič.dovolenka ešte v r.2008, takže požiadaš o rodič.príspevok podla starých zákonov. Brať rodič.príspevok budeš nadalej aj v prípade, ak pôjdeš pracovať a dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky. Do súkromnej môžeš, nestratíš tým nárok na rodič.príspevok.

U zamestnávatela by si mala požiadať o poskytnutie rodič.dovolenky,ak už ste sa na tom nedohodli alebo teda po ukončení MD môžeš nastúpiť na svoje miesto.

simona55
9. dec 2008

no ja nasvoje miesto nemozem ist lebo ved syn ma iba5 mesiacov a neviem mozno som zlle vyjadrila nie RD ale RP tak som to myslela nem na kukomu dat maleho ale ani by som ho nedala hoci sme financne na dost zle . len som chcela vedet ci ten zakon co vysiel sa stahuje aj na tieto mensie deti alebo co mozu ist do skolok.

daji
10. dec 2008

ahojte baby
ja mam termin porodu 9.3.2009 a kvoli vyssej materskej mi zamestnavatel zmenil pracovnu zmluvu na dobu urcitu od 22.12.2008 do 31.12.2009 bez skusobnej doby. Co mam robit od 1.1.2010? Mam sa niekam zaevidovat alebo si nieco platit?

gapa
10. dec 2008

daji, asi nie Zmenil prac.zmluvu ale predpokladám ide o novú pr.zmluvu! to je podstatné! aby islo o novú prihlášku.
Ak teda ide ozaj o nový prac.pomer, ktorý končí 31.12.08, tak tvojim rozhod.obdobím bude obdobie 22.12.-30.12.08 (akoby ti nárok na materské vznikol v posledný den nem.poistenia). Samozrejme ak od ukončenia tohto prac.pomeru už nebudeš inak nem.poistená.

Bud sa treba do 7kalend.dni zahlásiť na UP alebo si budeš musieť paltiť zdrav.poistenie do pôrodu sama.

anib
11. dec 2008

gapa,ale daji napisal do 31,12,2009

gapa
11. dec 2008

dakujem za opravu,

daji,
takže ak nastúpiš na MD ešte počas trvania prac.pomeru, tak bude tvojim rozhodujúcim obdobím obdobie 22.12.-31.12.08 🙂
Ostatné platí. Možno??? by potom bolo dobré pouvažovať o poistení v nezamestnanosti, ak by si chcela mať nkárok na podporu v nezamestnanosti po dovršení 3-och rokov dieťaťa. Treba rátať s tým, že nesmieš byť v období 1rok pred narodením dieťaťa do jeho 3-och rokov bez poistenia v nezamestnanosti viac ako 1rok (no radšej mať nejaký týžden-mesiac rezervu). Od nástupu na rodič.dovol. už poistená v nezam.nebudeš.

mmm30
17. dec 2008

Ahojte, som tu nova a chcem sa spytat, kde sa mam prihlasit, ked 20. juna nastupim na MD,a le 25. augusta mi konci PP.budem poberat matersku normalne pol roka? ci ako to bude?mam odrobenych 270 dni...vdaka

gapa
17. dec 2008

mmm30,
materské budeš poberať nadalej akoby ti PP trval.

Treba zájsť len na zdrav.poistovnu s rozhodnutim zo SP o poberaní materského.

Prípadne pouvažuj nad dobrovolným poistením v nezamestnanosti, ak by si chcela mať nárok na podporu v nezamestnanosti po dovršelí 3-och rokov dieťaťa, lebo ak sa sama dobr.nepoistíš, nárok na podporu mať nebudeš.

a nezabudni si po pôrode podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov aby za teba platil štát dôch.poistenie odo dna nástupu na MD. Treba to na RLFO + vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie sporitela, ak chceš odvody do II.piliera (všetko si nechaj potvrdiť od SP pečiatkou na kopiách, že to prevzali). Treba to stihnúť od 45dní po narodení dieťaťa. Tlačivá si zober zo SP radšej popredu, potom už nebude tolko času 😉

mmm30
18. dec 2008

dakujem 🙂

zuzitka
4. jan 2009

gapa 🙂 prajem stastny novy rok 2009 🙂

v novembri 2008 som sa dobrovolne nemoc.poistila z max.vymer.zakladu, od 1.1.2009 som poziadala o zmenu na minim.vymer.zaklad. to kvoli tomu, ze som chcela otehotniet v roku 2009 a aby som mala narok na max.materske.

ak sa mi podari otehotniet, ale termin porodu bude az v roku 2010, musim dat aspon na jeden mesiac zase zmenu na maximum, nie? ako casto mozem robit tieto zmeny na socialke pri DNP?
po akej dobe mozem poziadat z minim.vymer.zakl. na maxim.vymer zaklad?

dufam, ze rozumies mojej otazke 😅