Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

gapa
5. jan 2009

zuzitka, zmena VZ pri DNP je možná vždy po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia vym.základu, takže najskôr od 1.7.09.

Ak by si nastupovala na MD až v r.2010 (nie je rozhodujúci rok pôrodu, ale rok nástupu na MD!!!), tak v prípade ak chceš maxim.materské získať z DNP, tak len zmena VZ nestačí!!! Treba sa nanovo odhlásiť a prihlásiť z maxima (samozerjme až po 6mesiacoch od posledného stanovenia VZ!!!), no najneskôr do 8tt!!!, aby stihlo uplynúť od nového prihlásenia do nástupu na MD potrebných 26týždnov.

Už to nebude také jednoduché ako doteraz, bohužial ☹

zuzitka
6. jan 2009

gapa ... tak to je fakt zlozite 😒 to sa snad neda ani stihnut .... 😕 to by som musela velmi velmi prespekulovat

gapa
7. jan 2009

to teda áno!

zuzitka
8. jan 2009

gapa ... len pre info. tu zmenu z max VZ na min VZ som nemusela nahlasit na registri .... poslala som to len postou a prave mi teta zo socialky poslala mail, ze je to v poriadku 😉 ze mi zmenu zaregistrovala

takze v podstate som vsetko vybavila postou, vobec som nemusela ist na socialku. ale to mozno plati len v BA, neviem ako v inych mestach

gapa
8. jan 2009

dik za info, takže aj mail ti poslala??? milá 🙂

ja som bohužial prihlášku a teda ani zmenu nestihla. Tlačivá, čo som mala, som dala švagrinnej (neviem, či si to nakoniec podala). Naivne som si myslela, že pôjdem na SP osobne, no a tlačiaren som mala mimo prevádzky. Tak som v čase chaosu na to aj pozabudla a nechala to tak. U mna je to trochu zložitejšie a nejasnejšie, lebo som na materskej zo zamestnania 🙂

zuzitka
9. jan 2009

gapa ... nespravila som blbost? ked som planovala babo v roku 2009, tak som sa prihlasila na DNP v novembri 2008.

od 1.1.2009 som dala zmenu na min DNP .... lenze ak nestihnem ist na matersku v roku 2009????
nemala som si nechat max VZ aj v januari 09 .... a mala by som pokryty aj rok 2009 na vypocet materskej..... 😨

gapa
9. jan 2009

zuzitka,
to je pravda, no to by si aj dosť platila, ak by si nastupovala na MD až v r.2010. Predpokladám, že tomu si sa chcela vyhnúť, ako každá iná.

ak by si nastúpila na MD až v r.2010, tak bude treba určite urobiť ešte nejaké zmeny. Zatial sa snažte 🙂
ak to nevyjde, tak bude treba predpokladám cca koncom juna 2009 konať, ak by si bola tehotná v začiatkoch (neviem iste, no myslím vtedy vychádza nástup na MD až na rok 2010, no to treba ozaj presne podla dátumu poslednej menštr 😉

Zatial som čitala aj iný názor, ako mám ja, na tých 6mesiacov, tak nebudem písať jednoznačne další postup, lebo nie som zase taký expret aj na zákony a ich vysvetlovanie v praxi. No ja si myslím, že ak sa 30.6.09 odhlásiš, tak od 1.7.09 je možné prihlásiť sa z iného VZ, lebo si menila naposledy 1.1.09. No jeden človek na porade si myslí, že až od 1.1.2010, lebo asi aj od odhlásenia sa ráta 6mesiacov. To len taká pikoška. Ale nemá zatial väčší význam to preberať. Treba sa snažiť otehotnieť.

No vo všeobecnosti platí teraz pre mamičky, ktoré:
- planujú tehotnestvo "hned" (teda nie napr. otehotnieť až o pol roka, rok) a
- nemajú žiadne ukončené nem.poistenie,
že sa treba prihlásiť hned z vysokého VZ, inak by nárok na vyššie materské "nemusel vyjsť".

Ak ale mamičky už predtým:
- boli nem.poistené, napr. DNP a
- od poslednej prihlášky/zmeny uplynulo už aspon 6mesiacov,
- boli poistené aspon 3mesiace a
- od ukončenia tohto DNP neuplynulo viac ako cca 14-15mesiacov,
tak "podla mna" (na 100% nemôžem tvrdiť, z toho dôvodu, čo som písala vyššie), im stále stačí sa prihlásiť z max.VZ (resp. rozdielu maxima a ich VZ z povinného nem.poistenia) po zistení tehotenstva.

No samozrejme sa dá aj inak, napr. ako si spravila ty, bolo to vtedy ešte možné a aj lacnejšie riešenie.

gapa
9. jan 2009

DOPONíM/OPRAVíM
v mojom predchádzajúcom príspevku slová ... tehotenstvo planujú "hned"... by som zmenila, na ...tehotenstvo plánujú "o mesiac" ..., lebo treba byť poistená ešte pred otehotnením!!! 😉

elise
9. jan 2009

gapa ja si platím dobrovolne nemocenské s max základu vymeriavacieho v máji 2007 vyhovuje mi to už rok pracujem a je to výhoda pri očr a pn dostanem vždy maximálnu davku väčšiu ako keby som dostávala iba z jedného poistenia (z práce) 😉

gapa
9. jan 2009

elise,
to je fakt a najjednoduchšie a najistejšie platiť súvisle z toho vyššieho VZ. Nemáš potom problém so zmenami v zákone.
No nie každá mamička je ochotná, resp. nemá nato, si to platiť, hlavne ak nemá vysoký príjem. No a tiež záleží, kolko si dopláca, t.j. aký je jej VZ zo zamestnania. Je rozdiel, ak má HM 10000, neviem, kolko je to čisté a mala by platiť do maxima 890,- Sk mesačne alebo ak zarába hrubého 20000,- a má platiť 450,-mesačne)

Napr. aj ja nebudem ochotná si na RD platiť tých 1330 mesačne (teda už je iný prepočet cez eur) aj ked malá je chorá každú chvílu, od septembra už 3x. Ešte tiež len uvažujem, čo spravím.

katinka201
11. jan 2009

Ahojte, potrebovala by som poradit, som na materskej este do 1. 12. 2009, ale po ukonceni sa nechcem vratit do prace, nevyhovuje mi prac.cas ani platobne podmienky. Moze mi dat zamestnavatel 2 mesacnu vypovednu lehotu, ja sa tam uz nechcem vracat na 2 mesiace a ani by som nemala kam dat syna, mame u nas preplnene skolky, tak neviem.

gapa
11. jan 2009

katinka
tak chceš alebo nechceš nastúpiť po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa naspäť do práce? POzor, nárok na podporu v nezamestn. nebudš mať, ak si si dobrovolne nepaltila poistenie v nezam.

Predpokladám, chceš sa aj nadalej starať o dieťa aj v r.2010 (3 roky bude mať predpokladám cca v 12/2009)

Treba sa dohodnúť so zamestnávatelom popredu. Bud sa dohodnite na ukončení PP dohodou alebo daj cca 3mesiace pred dovršením 3-och rokov dieťaťa výpoved ty (prečo by ti ju dával zamestnávatel, máš nejaké správy o tom, že by to chcel??? má inú silu, s ktorou je spokojný?).
Počas starostlivosti o dieťa budeš nadalej poistencom štátu v zdravotnom aj dôchodkovom poistení. No budeš si musieť dať sama prihlášku na soc.poistovnu (BA Lazaretská). Ty si nastupovala na MD v 12/2006 a to ešte prihlasoval mamičku do SP zamestnávatel tým, že oznámil nástup na MD, lebo ukončením prac.pomeru predpokladám ti vlastne zamestnávatel akoby podal odhlášku. Ak chceš mať súvislé dôch.poistenie, tak treba dať prihlášku na SP najneskôr v den po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa alebo najneskôr den po ukončení prac.pomeru, ak k nemu dojde skôr ako dieťa dovrši 3roky.

Potom treba zájsť aj na zdrav.poistovnu. Ak dieťa nedáš do škôlky, tak budeš poistencom štátu počas starostlivosti o dieťa do 6rokov.

katinka201
12. jan 2009

Dakujem za odpoved, ty sa v tom teda vyznas. No ja sa do prace vratit nechcem,pretoze malo platia a aj prac doba je nanic do 9 vecera, chcela by som si najst novu pracu, teda ak vybavim synovi skolku, lebo u nas su na prasknutie. A ak by mi ho nevzali, a zostanem s nim doma, asi by som sa dala ako dobrovolne nezamest. a to staci ak si budem platit zdrav poistenie? Materska mi konci, v den 3.narodenin? Tak by som mala podat vypoved okolo oktobra

gapa
12. jan 2009

katinka,
ak ti nezoberú malého do škôlky (prihlášky si môžeš vyzdvihnúť a podať myslím na kollarovej od 15.2.do 15.3., ak si to dobre pamätám, je to vyvesené v MA na tabuliach pri plavárni/BILLE), tak si nemusíš platiť zdrav.poistenie sama. Lebo počas starostlivosti o dieťa do 6rokov môžeš byť poistencom štátu, ktorý za teba platí zdravotné a dôchodkové poistenie. Dôchodkové ale len v prípade, ak si podáš sama prihlášku na sociálnu poistovnu (bratislava, lazaretská ul.). A to späne vybaviť nejde, takže potom na to bacha, treba to riešiť popredu!!!

S tou výpovedou, ako píšeš. Ak "doručíš" výpoved, t.j. bud osobne s tým, že budeš mať na kopii výpovedi dátum prevzatia zamestnávatelom. Alebo ak poštou, tak doporučene s doručenkou a podla dátumu doručenia (t.j. kedy to prevzali), teda ak doručíš túto výpoved ešte v oktobri 2009, tak ti od 1.11.09 začne plynuť dvojmesačná výpovedná doba (ak nemáš v prac.zmluve dohodnutú inú výp.dobu) a tvoj prac.pomer skončí 31.12.09 za každých okolností (aj ak by si bola PN, tehotná ...). Nepíšeš kedy presne má malý 3roky. Potom bude NAJPODSTATNEJšIA tá príhláška na SP, no nebudem sa opakovať, vid v predchádzajúcom príspevku.

Ak by ti syna do škôlky vzali, tak to treba riešiť inak. Bude záležať odkedy nastúpi do škôlky, t.j. či bude mať prerušenie dochádzky do decembra 2009.

monni
13. jan 2009

ahojte, potrebovala by som sa informovat. moj syncek bude mat 3 roky 9.6.2009, takze vtedy by som mala aj nastupit do prace. ja sa ale do prace vratit nechcem, nevyhovujuce podmienky, tiez mi ho neprijali do skolky teraz a chcela by som potom aj druhe babatko.
predpokladam ze ak chcem zostat doma po dovrseni troch rokov mojho dietatka ako dobrovolne nezamestnana, musim dat v praci vypoved. kedy by som mala dat vypoved, staci toho 9.6.2009?
ak budem dobrovolne nezamestnana a potom otehotniem, budu mi vyplacat matersku a nasledne rodicovsky prispevok ako pri prvom dietatku a bude sa zaratavat materska cele tri roky do dochodku? alebo budem mat narok iba na rodicovsky prispevok vo vyske 4.780 sk?

pochopila som to z tychto prispevkov tak, ze ak chcem mat narok aj na matersku, musela by som si platit doplnkove nemocenske poistenie - dobre tomu chapem?
ak ano, kolko mesiacov si to musim platit a v akej vyske? a co vsetko si budem musiet platit ak chcem dostavat peniazky pri dalsom babatku?
a meni sa nieco, ak by sa syncek dostal do skolky od septembra, cize mal by tri roky aj tri mesiace? dakujem pekne

zuzitka
16. jan 2009

gapa ... este ma napadlo..... som teda nezamestnana, o chvilu bude mat samko 3 roky, do skolky pojde az v septembri, som na socialke zahlasen na dochodkove, platim si DNP 😉

ale nie som vydata, cize som osamela matka ... nemam narok na nejake vyzivne od statu alebo tak nieco? 😅 😅

gapa
16. jan 2009

zuzitka,
dávky v hmotnej nudzi neovládam 😉

zuzitka
16. jan 2009

ajtak vdaka 🙂

iked si myslim, ze nemam narok na nic take.... pretoze zijem s otcom dietata a normalne prispieva 🙂
na urady by som musela dodat, ze s nim nezijem, musela by som ho dat na sud, nech mu vymeraju vyzivne na syna..... dobre si myslim? 🙂

brudra
14. jan 2010

Ahojte viete mi niekto poradiť,
som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok, chcem ukončiť pracovný pomer na slovensku a zamestnat sa v zahraničí a to k 1.2.2010, materská mi ale končí 9.11.2010 v tedy bude mat malý 3 roky,neviem kde všade sa mám ísť odhásit a či vobec budem mat narok ešte aj na rodičovský príspevok,pretože sa mi teraz začnu platit odvody aj zdravotné v zahraničí.

gapa
14. jan 2010

kedy si začala poberať rod.príspevok

brudra
14. jan 2010

gapa od 16.4.2008

sandaalka
14. jan 2010

Ahoj, gapa,
citam spatne tvoje odpovede a docitala som sa, ze ak dam vypoved po schvaleni materskej dovolenky, materska mi pojde dalej. Ak to teda plati u nas, predpokladam, ze by to malo platit vo vsetkych krajinach EU. Ide o to, ze po piatich rokoch zamestania v Irsku mam narok na irsku matersku, ale rozhodla som sa ist rodit domov. Ide o to, aby som sa znova mohla nahlasit do slovenskej zdravotnej, potrebujem potvrdenie o skonceni prac. pomeru v zahranici.
Mam to vsetko "namakane", najjednoduchsim riesenim by bolo odist zo zamstnania. Len nechcem prist o matersku. Len otazocka, naozaj je to tak, ze o matersku nepridem po vypovedi?

sandaalka
15. feb 2010

Alebo niektora ina z vas, viete poradit?

gapa
16. feb 2010

sandaalka,
u nás to platí, ale u nás vypláca materské soc.poisťovna. V Irsku neviem, či platí materské nejaký úrad alebo zamestnávatel, lebo sa mi zdá to druhé. Takže ťažko povedať, ako to je tam. ☹

sandaalka
16. feb 2010

Dakujem velmi pekne, gapa, za odpoved. Aj tu vyplaca materske socialna poistovna. Takze je to to iste. Zamestnavatel moze, ale nemusi k tomu, co vyplaca socialna poistovna ti priplatit. Zavisi od tej ktorej firmy.
Dakujem este raz a prajem vsetko dobre.

rainee
22. feb 2010

co v pripade ak by som si nasla ine miesto pocas trvania RD a neplanovala nastupit k povodnemu zamestnavatelovi, treba podat normalne vypoved a skoncit RD? postupuje sa inak ak by to bolo pocas RD /napr. ked ma dieta 2 roky/ alebo az po skonceni RD? ta RD konci presne vekom dietata 3 roky? dakujem za radu.

moon1979
24. sep 2010

@gapa

Gapa prosim ta, nastala nova situacia u mna - teda predpokladam ze nastane ...
planuje sa u nas hromadne prepustanie a predpokladam ze pojdem medzi prvymi. Tento mesiac som nastupila na RD, zmluvu mam na dobu neurcitu.

viem ze budem mat narok na odstupne, ale po skonceni PP vznika narok aj na podporu v nezamestnanosti. LENZE pokial viem, pocas RD nemozem poberat podporu ... Pridem potom o tu podporu?

Ak by som chcela poberat podporu - z akeho VZ by mi ju ratali? Z toho isteho co MD? Lebo ak ano, tak urcite to je vyssia suma ako RD prispevok... T.c. poberam ten vyssi ...

Mozem urobit tak, ze sa prihlasim na UP, odhlasim z poberania RD a sest mesiacov vyuzijem moznost poberania podpory v nezamestnanosti ked uz na nu mam narok a potom sa mozem znova prihlasit na pokracovanie RD alebo sa to uz neda???

Alebo ked si ju teraz nevycerpam, kedze nemozem poberat sucasne s RD prispevkom tak potom mi prepadne? Ako to funguje v realy?

Vopred ti dakujem za odpoved.

Zatial mi nikto nic nedorucil ale dostala som info ze uz prve vypovede isli postou.

gapa
26. sep 2010

@moon1979
od ukončenia PP už nebudeš poistená v nezam, tak si treba sledovať, aby si bola v poseldných troch rokoch aspon 2roky poistená v nezam. T.j. ak nestačí, tak sa treba dobrovolne poistiť v nezam. samozrejme lepšie čím vyšší VZ, tým lepšie. Podpora sa ráta z vym.základu dva roky pred zaevidovaním na UP.

Už tu je niečo o podpore a podmienkach popísané, tak treba pohladať. Nič ti neprepadne, ale treba dodržať obdobie poistenia v nezam. v sledovanom období pred zaevidovaním na UP.

ale môžeš sa aj zaevodovať na UP, ak si budeš hladať prácu, či už hned teraz alebo do roku po ukončení PP (vtedy splnaš podmienku dva roky v posledných troch rokoch, predpokladám, ak tvoj PP trval aspon 2roky bez prerušenia poistenia), je na tebe. Z čoho sa bude rátať, to záleží od nového znenia zákona, ktorý pripravujú, teraz neviem odpoved. Ale ak by si sa teraz do konca kalend. roku a neprihlásiš sa na dobrov. poistenie, tak z minima, ak nemáš iný vym.základ dva roky pred zaevidovaním. Ak nejaký VZ máš, tak z neho. Ak sa zaeviduješ po 31.12.2010, samozrejme aj tak záleží, aké bude znenie zákona v čase zaevidovania na UP (ak by boli nejaké iné zmeny napr. aj neskôr).

moon1979
26. sep 2010

@gapa dakujem za odpoved Gapa. a ak sa nezaevidujem a budem len poberat RP tak nebudem mat hluche obdobie??? Ako sa to berie? Mam niekde zahlasit ze som prisla o TPP?

gapa
26. sep 2010

@moon1979
áno, na zdr. poistovnu.
Od ukončenia PP už nie nijako poistená ako zamestnanec (ani nemocensky pre prípad dalšej materskej, ani v nezamestnanosti). Do ZP treba asi doklad o poberaní RP, ukončení PP (asi stačí zápočtový list), ale zisti si najlepšie priamo vo svojej ZP, nemajú rovnaké požiadavky.

a bez poistenia v nezam, nesmieš byť viac ako 365dní! tak bacha na to. Od ukočenia PP máš ako píšeš hluché obdobie bez poistenia!