Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

nikuskaa
11. máj 2009

Ahojte. Chcela by som sa opytat do februara som bola zamestnana a teraz som otehotnela mala by som byt v nejakom 4 tyzdni mala by som ist na rizikove mam narok dostavat PN alebo ako to je s nezamestanymi. Poradte mi prosim. Dakujem

gapa
11. máj 2009

nikuska, si asi zabudla udať nejaké info.

zuzujan
12. máj 2009

ahojte kocky, stalo sa vam rizikovym, ze vas chceli poslat do prace a zrusit PN 3 tyzdne pred nastupom na MD????? toto sa momentalne deje u mna, posudkovy doktor zo socialky prisiel za mojim gynekologom a kedze som za posledny mesiac nespinila a nemala bolesti brucha a ani nelezala v nemocnici tak usudil ze som uz fit a chce mi zrusit PN-ku............
zda sa mi to totalna kravina, vsak som po IVF a po viacerych problemoch takze nechapem preco po pol roku PN-ky im zrazu vadi, ze som doma......ja soom si myslela ze rizikovky byvaju na PN az do nastupu na MD............

kkkatarinkaaa
13. máj 2009

ahojte
zuzujan- no teda...to som este bnepocula taku hlusinu....ja som tiez v tom, ze PNka ostava az do tych 6tyzdnov pred terminom, kedy ta vypisu a si uz na materskej....zvlastny postup toho doktora 😒

inak- ma otazku- ked sa mi skonci PNka-teda tych sest tyzdnov pred terminom porodu-kolko vlastne by som mala dostavat korun?? tusim ze ta ciastka by mi mala chodit od tych siestich tyzdnov pred terminom a z do ukonceneho siesteho mesiaca veku babtka, nie??mam v tom nejaky chaoz....dik za odpoved baby 🙂

gapa
13. máj 2009

katarinka,
nárok na materské je obvykle 28týžnov, ak sa ti narodí viac detí alebo si osamelá, tak 37týždnov.

evulik6
14. máj 2009

babulky chcem sa spytat jednu vec... ja som v decembri potratila, do 2.12. som na MD so syncekom ale ma nastupit do skolky od septembra... tym padom mi MD konci... ale velmi chceme druhe a keby sa nam zadarilo moze ma dr vypisat na rizikove hned kedze som uz raz potratila? a potom mi kto bude platit a co a ako vlastne? mam v tom chaos...dakujem za odpovede 😉

luluk231
17. jún 2009

prosim vas poradte mi pracovala som tri roky v cechach a v auguste bude rok co som na slovensku, to mi konci zmluva, v septembri mam rodit dostanem nejaky prispevok z uradu, dakujem vam

gapa
17. jún 2009

luluk,
prečo z úradu myslíš podpru v nezamestnanosti. Ak budeš v sepr. rodiť, tak ideš cca júl-august na materskú dovolenku, t.j budeš poberať materské a nie podporu z úradu.

allinka79
19. jún 2009

ahojte baby, viete mi poradit? Druhykrat som na PN - nejake spinenie som mala, lekar ma radsej nechal doma chvilu oddychovat. Moja sefka je z toho dost nervna, ze si mam zariadit rizikove a nie byt chvilu v praci a chvilu doma... Ako to je s rizikovym? Je to len obycajna PN, alebo k tomu treba nieco speci?
Okrem ineho ide o to, ze o tri tyzdne mame ist na dovolenku do Chorvatska, kam by som rada odisla - podla mna by to bol super oddych od tohto tu vsetkeho a nemalo by mi to uskodit. Uz som unavena z prace a z tychto stien bytu... preto stale rozmyslam, zeby som odisla, ale ked budem PN, tak asi tazko... ☹ takze sa jedine vratit do prace, ze?
Vedia byt aj vychadzky, ked som PN, ze?
dakujem

evulik6
19. jún 2009

allinka, tak to s rizikovym by aj mna zaujimalo... ono podla mna zalezi aj na doktorovi...aky je... ale ked si uz druhy krat na pn tak by ta mohol dat na rizikove, neviem na co caka...
ja som v decembri potratila a tiez som zistovala ze ci mam narok na rizikove hned alebo ako to je, lebo maly ma ist do skolky a keby som ostala tehotna tak by som chcela byt na rizikovom...no asi sa budem musiet spytat dr ze ako to je... ci by ma dala na rizikove a tak..lebo sa dost aj bojim chodit do prace ak budem tehoska....

jedna baba teraz konci vysku za gynek.sestricku a ta hovorila ze na rizikove len ked su problemy, alebo ze zalezi aj na dokine, aka je... niektory s tym nemaju problem vypisat ale moja je taka ze ma ledva vypisala na normalnu pn pri dadkovi tak neviem...

vychadzky jasne ze su, aj kamoska je tehotna a ma vychadzky, tak si ich len pekne pytaj... 😉

gucci31
23. jún 2009

allinka to aby ta dokt.vypísal na rizikové zaleží na nom.ja som svojej dokt.povedala,že sa v robote dost stresujem a vypísala ma hned a hned mi dala aj vychádzky.ale iny dokt.nemusí byt taky...Ked si na rizikovom je to ako obyčajná PN.tiež musíš byt doma,keby ti nahodou pride kontrola... ☹ takže ak chceš ist do chorvatska,tak ešte vydrž a daš sa vypísat potom,alebo to riskneš s tým,že ked budeš preč ti žiadna kontrola nepride 😀

Chcem sa vas niekoho opytat.na RT som od 21.apr. a v 31.apr mi skončil pracovny pomer.za mesiac apr. som ešte dostala peniaze od zamestnavatela.ale za masiac maj,čo mi ma už platit SP som ešte nič nedostala.a "papier na peniaze",že som ešte stale PN nosím zamestnavatelovy.Lebo niekde som aj počula,že tie peniaze vyplácaju o mesiac neskor. ale zo SP mi prišiel papier,že za mesiac maj mi PN schvaluju.Tak neviete ako to je?

gapa
23. jún 2009

gucci,
nemocenské za máj bežne vyplácajú okolo 16-18 júna. Mne raz prišli peniaze tuším 21-eho. Ak ti doteraz neprišli, tak sa skús spýtať priamo v SP.

adija13
23. jún 2009

gucci31,
mas pravdu, zalezi to od doktora.
ja mam tiez problemy a moja zenska ma nechce vypisat, som v 10TT a stale zvraciam, cele dni, problem mi robi cestovanie do prace a spat. schudla som cca 5 kg za posledne 2 tyzdne a doktorka stale caka, ze az schudnem viac a ze potom ma posle do nemocnice.
povedala, ze tehotenstvo nie je choroba a nemam sa tomu tak poddavat. uz riesim zmenu lekyrky, lebo tie jej nazory mi nejak nesedia. som z toho dost hotova. doteraz som to riesila formou dovolenky, ale aj ta sa uz mina. zajtra idem ku obvodnej, nech ma da na pn-ku kym si zozeniem noveho lekara a snad natrafim na normalneho.

gucci31
23. jún 2009

gapa
a tie peniaze,čo oni posielaju,posielaju šekom cez poštu alebo na učet?SP ktorá mi má platit je podla toho,aku má moj zamastnavatel,že?a ked tá SP má sídlo v BA,hádam bude stačit ked im tam zavolám.

adija13
veru dobre urobíš,ked zmeníš doktora.ja by som tiež hned zmenila.ja som našťastie nemala take stavy.musí to byt hrozne,cele dni do zachodu pozerat a popri tom ked aj do práce musíš chodit.nechápem fakt niektoré doktorky ako možu byt take.tak hadam natrafíš na lepšiu a chápavejšiu ktorá ťa doma nechá.

adija13
23. jún 2009

dakujem za pochopenie.

co sa tyka tej SP, mne naposledy vyplacala PN-ku z februara v aprily. peniaze mi prisli na ucet, kolega mzdar dal moje cislo uctu zozadu na PN, ale ak ho tam nemas, tak ti pridu postou.

beruska.zuzanka
6. júl 2009

Ahojte baby, tak som tu prelúskala všetkých desať stránok a len by som sa chcela uistiť, že som to dobre pochopila...
Momentálen som zamestnaná od 16.04.2009, mám skúšobnú dobu 3 mesiace, avšak od 15.05. som na PN, vyzerá, že až do nástupu na MD. Momentálne som v 18.tom týždni.
Dnes mi volal šéf, že ma budú musieť prepustiť...
Platí aj pre mňa tá ochranná lehota 6. mesiacov? Treba sa nejako špeciálne hlásiť v SP?
Ďakujem za pomoc a ozrejmenie 😉

gapa
6. júl 2009

beruska
a bola si predtým zametnaná alebo inak nem.poistená, cca od 12/07?????
OL 6mesiacov pre teba platí.
V SP sa netreba pri ukončení PP, len v ZP.

beruska.zuzanka
6. júl 2009

Ahojky 🙂

Pracovala som dva roky predtým, od februára 2007, to sa pýtaš kôli materskej, však? 🙂

A ďakujem za včasnú odpoveď, som nečakala, že tu ešte niekto bude 🙂

gapa
6. júl 2009

beruska,
skús ho ukecať, nech ukončí s tebou PP až napr. tesne pred nástupom na MD (príp. neskôr, vid nižšie).

Neviem prečo teraz chce ukončiť PP. Asi si myslí, že ti končí skúšobná doba 15.7.09??? Povedz mu, že sa ti SD predlžuje o dni PN (potom aj o dni MD,RD), lebo ide o prekážky na strane zamestnanca vid § 45 ods.2 (skúšobná lehota) Zákonník práce + § 141 ods.1 (dôležité osobné prekážky v práci). No počas MD ti už vzniká nárok na dovolenku, takže to by bolo potom drahšie. Takto máš odprcovaných od 16.4. do 14.5.09 ak som dobre rátala presne 21dní (rátajú sa pond-piatok). Ak by si teoreticky bola na MD cca 20prac.dní +sviatkov pripadajúcich na prac.den, tak by si mala stále rovnaký nárok na dovolenku. (nesmieš z dní MD nazbierať dalších 21dní, to by vznikol nárok na dalšiu dovolenku. vid § 105 + 144 ods.4 ZP a to asi by nesúhlasil).

Zamestnávatela by to nestálo o nič viac, ako ked ukončí s tebou PP teraz. Len to, že ťa eviduje dlhšie v stave pracovníkov. No tebe bude trvať dôchodkové poistenie, aj poist.v nezam (aj nemocenksé, no to nie je podstatné, lebo nárok na materské máš) až do ukončenia PP. Po ukončení PP už nie. Potom až od pôrodu budeš dôchodkovo poistená, ak si podáš prihlášku na SP do 45dní od pôrodu. Snád, ked si overí, že hovoríš pravdu u mzdárok, tak by mohol súhlasiť. Za poku nič nedáš. Prípadne sa porozprávaj so mzdárkami, ich sa bude určite pýtať/overovať si to u nich. Tie si treba nakloniť na svoju stranu. 😉

beruska.zuzanka
7. júl 2009

Hmmm, oki dakujem Ti, mzdárku máme externú a tej je tak jeno, čo sa u nás deje... aj tak nič nestíha...
A prepustiť ma chce preto, lebo chce prijať niekoho nového na moje miesto....

S tým presviedčaním neviem... on je dosť naštvaný, že som tam nová a že už nerobím, lebo som hneď tehotná....

gapa
7. júl 2009

ok,
ved svet sa nezrúti. Nech len je bábo zdravé 😉

beruska.zuzanka
7. júl 2009

Presne tak 🙂

minix
8. júl 2009

ahojte, gapka, potrebujem Tvoju pomoc, resp. sa len uistit v tom, co si myslim, ze je spravne. 🙂))

Som zamestnana uz viac ako 270 dni u jedneho zamestnavatela, momentalne som tehu, TP mi vychadza na 25.1.2010, tym padom by mi 6t materska pred mala vyjst na 11.12., pripadne 8t pred na zaciatok decembra.
Lenze je tu jedna vec, budeme sa stahovat do novych priestorov, co pre mna vychadza denne dochadzanie 65 min MHD rano do roboty a 65 minut MHD vecer z roboty a to budem v nejakom 7.mesiaci. Preto by som to rada asi riesila PNkou. A tu su moje otazky:

1, Ak odidem na PNku cca 2-3 mesiace pred porodom, budem dostavat iba tych 55% z VZ?

2, Matersku budem dostavat potom normalne od nastupu na MD? v mojom pripade mi to zatial vychadza na ten maximalny vymer. Ak budem predtym PN, je mozne, aby sa mi znizila ta maximalna suma?

Dufam, ze som to napisala zrozumitelne a velmi ti dakujem za pomoc a odpoved.

weronyca
15. júl 2009

bobket ja som na tom podobne robim v banke, kde nam momentalne zmenili pracovnu dobu na 11 hodin denne a kazdu druhu sobotu v praci.. Hodinovo to nevychadza ale zatial s tym nemienia nic robit.. Za cely den nemam cas ist niekedy ani na obed, ani na wc, nieto sa este napit.. Pripaam si ako stroj .. Som zufala, tiez mam stale tocaky, byva mi zle a len co pridem do prace je mi do placu.. Cela rodina je zo mna hotova.. Ak by si vedela odpoved na nasu otazku daj mi prosim vediet.. Tiez ma to velmi zaujima.. 😠 😠 😠

janinka25
23. júl 2009

ahojte potrebujem poradit, som evidovana na ÚP, keby som išla na PN dostavala by som nejaka prašule, lebo z uradu prace teraz nedostavam nič, tak neviem ako to funguje dakujem

lienocka235
23. júl 2009

bola si pred evidovanym na UP zamestnana? od kedy si na UP
je tam ochranna lehota tusim 42 dní

janinka25
23. júl 2009

som mnou je to koplikovane robila som do 30.4.2008 potom som bola na UP od 1.5.2008 do 31.8.2008 od 1.9. som bola v zahraniči s manželom on je vojak, tak som bola ako dobrovolne nezamestnana evidovana, a teraz som od 3.7. zas na UP.

zuzu273
27. júl 2009

neviete mi poradit ako to je ked som pracovala v uk a nebudem poistena 270 dni? nie so msi ista ci dostanem MD . a MD je pol roka a potom na 2,5 roka je RD? nie som si ista ci to dobre viem...dakujem za radu

mitinka
31. júl 2009

ahojte chcem sa spytat či mi vie niekto poradit,.. mne 23augusta končí rodičovsky popri tom som odrobila v kuse 2 roky.v maji som zistila,že som tehu,lenže som nevedela,že 11.6 mi konči zmluva.takže ked som zamestnavatelovi oznamila kvoli praci,že som tehu a ešte ma aj od 1.6. dr.vypisal na rizikove tak mi nepredlžili zmluvu.Takže pojdem na urad prace a budem ako nezamestnana,ale na pn budem až do konca tehu čo je do konca januara ked mam termin,možno to bude aj skor pred decembrom,lebo že budem mat narok na 6tyždnov materskej a nie iba 4tyždne,.. ale neviem či budem dostavat aj dalej pnku a hlavne taku istu ako mam teraz alebo nedostanem nič,lebo samoplatca niesom ale rozmyšlam nad tym,...budem mat narok aspon na niečo aj s uradu prace??Dakujem za každu radu

gapa
31. júl 2009

mitinka,
ak si na PN, tak sa nemôžeš evidovať ako uchádzač o zamestnanie na UPSVaR. Budeš až do ukončenia PN poberať nemocenské v rovnakej výške na 1kalen.den. Na tvoju ZP treba zajsť s dokladom o poberaní nemocenského (dajú ti zo SP, treba si zavolať na odd. nem.dávok) ale najlepšie si asi popredu zisti v svojej ZP, čo budeš všetko k nim potrebovať. Majú rôzne postupy, napr. zápočtový list ...

Ak tvoja PN potrvá až do nástupu na MD (asi 6týž. pred termínom?), tak najlepšie by bolo, aby tých 6týž.pred pôrodom vychádzalo do 11.12.09 (nerátam to, nie som doma, kde mám na to tabulku v exceli), čo ale tuším nevychádza!!!. Inak ti neviem povedať, či SP uzná nárok na materské. Síce v zákone je niečo také, že v prípade ak trvá poberanie nem.dávky k nástupu na MD, tak by to mala byť splnaná jedna podmienka a ak máš splnených aj tých 270dní, tak snád. No to si radšej over aj na SP. Toto by ma osobne velmi zaujímalo, ako dopadneš.
No istota by bol len nový PP.