Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

zajaciq
21. okt 2009

dobry den prajem,

dnes som odovzdala na SP formular e104,, aby som mala naplnenych 270dni platenia nemocenskeho. Mila teta mi povedala, ze na PNku mozem de facto nastupit hocikedy, neovplyvni to vysku materskeho prispevku. JE TO PRAVDA? Totiz som zamestnana od 1.8.2009, TP 16.3.2009, vymeriavaci zaklad bude z roku 2009 (1000e/mes). Keby som nastupila na PN 1.11., plati za mna socialne odvody(a teda v tom case aj nemocenske) stat az do nastupu na MD? dakujem pekne za nejaku odpoved, dufam,ze som 305ta, ktora riesi rovnaku vec.

murkaa
22. okt 2009

Ahojte. Chcem poradit ci sa mi oplati vyuzit este PN.
Do 6.5.09 som bola na RD + zamestnana (ale bolo to obdobie kedy bolo prerusene nem.poist.!!!!!!!!!!pocas RD)
Prac.pomer mi teda skoncil spolu s RD. od 4.6. som sa prihlasila na DNP (bohužial VZ 1003-zmena na 1084 od 1.7. nemohla som to prehlasit, lebo by som nestihla 26t.), ktoreho lehota 26 týždnov mi konci 4.12.09.
Predpokladyny TP mam 4.2.10 teda nastup na MD 8t je 11.12. a 6t je 25.12.
Ja chem vediet ci si mam podat zmenu maxVZ po tych 6 mesiacov - ci mi to ovplyvni este vysku materskeho keby som nastupila az 25.12. a ci by som dovtedy nemohla ist na PN - ci splnam podmienku na vypúlatenie ND ked som predtym bola na RD. Dakujem

gapa
22. okt 2009

zajaciq,
PN ti nárok na materské neovplyvní.
Len trochu si môžeš vylepšiť00pomôcť, ak máš VZ cca 1000eur mesačne a max je trochu vyšší tým, že nastúpiš na PN nie v pondelok, ale napr. v piatok (ešte lepšie by bolo v sobotu, ale to by sa asi dalo len cez pohotovosť), t.j. aby si mala v rohodujúcom obodbí, čo bude pre teba obdobie 1.8.09-31.12.09 bez kalendárnych dní PN, bolo čo najmenej víkendov, t.j. dní, kedy žiadny VZ nedosahuješ, ale vzhladom na to, že celový súčet vym.základov sa delí kalendárnymi dnami, tak je výhodné mať čo najviac dní s VZ a najmenej bez VZ (snád rozumieš).

ak by ti teda napr. PN začala 30.10.09, tak sa ti materské ráta z obdobia 1.8.-29.10.09. Zrátaš si VZ pre nem.poistenie(obvykle hrubá mzda) a vydelíš počtom kalend.dní. 55% z toho je tvoja materské na 1kalend.den.

gapa
22. okt 2009

murkaa,
od 3.12.09 by si mala nárok na nem.dávku (materské) zo skutočného VZ, lebo 26týžden končí 2.12.09. Ale bohužial pre nárok na nemocenské nemáš splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch, lebo ako píšeš si mala prerušené NP z dôvodu RD. Pre nárok na materské sa ale aj tieto dni rátajú ako dni NP, ale pre nárok na nemocenské z DNP nie. MD ti skončila už pred viac ako dvomi rokmi, takže dni NP z ukončeného zamestnania pre nárok na nemocenské z DNP nemôžeš využiť nie su v obd.dvoch rokov späť. Takže budeš mať nárok až na materské. No prerátaj si prípadne tie dni, no myslím, že to nevychádza.

Jedine, že by si sa zamestnala, tam na nárok na nemocenské nie je podmienka 270dní. Ale to potom má vplyv na VZ z DNP, aj ked pri krátkodobom zamestnaní asi velký nie.

murkaa
22. okt 2009

No myslela som si, len som si to chcela overit. A co poradis zatial na OCR. Nakolko matesku ti vyplatia az cca za dva mesiace ( do 60 dni, z minulej skusenosti) tak nejake prasulky by sa zisli. Ved aj 10 dni 55% je nieco. A na MD by som nastupila az toho 25.12.

gapa
22. okt 2009

očr je v pohode. A vidím že vieš, že len 10dní je platených.

zajaciq
22. okt 2009

gapa dakujem velmi pekne, pochopila som. pride mi to ako poriadna diera v zakone, nemozem si pomoct. 😕

gapa
22. okt 2009

očr myslíš? to teda áno.

zajaciq
22. okt 2009

co je ocr 😅

gapa
22. okt 2009

ošetrenie člena rodiny.

aha som reagovala, akoby odpísala murkaa.
No podla môjho názoru, sú iné väčšie medzery, toto si až tak nemyslím, že je medzera.

Ak by si bola v čase ukončenia PP už tehotná (mala o tom potvrdenie od lekára)a tvoj PP nekončil posledným dnom RD (dnom prerušenia NP) ale až napr. vyčerpaním dovolenky (ide o to, že by posledný den PP bolo nem.poistenie aktívne!!! nie prerušené), tak by si mala do 6.11.09 nárok na nemocenské v ochrannej lehote zo zamestnania.

murkaa
22. okt 2009

Gapa moc dakujem. No ked mi koncila ta prva RD tak som este tehotna nebola. Az o mesiac tak preto je tento rozdiel. Videla som, ze ani ty si nemala problem s tym odchodom na MD 6t pred PTP. Asi si chcem tie dva tyzdne usetrit na potom.

lara75
22. okt 2009

mima, gapa ďakujem za odpovede,
materskú by som mala dostať ten horný strop, a tiež by som mala mať nárok na vyšší RP. Za PN dostávam viac ako bude RP, tak som sa rozhodla, že na materskú odchádzam až 6 týždňov pre termínom 😉

ciriklora
22. okt 2009

ahojte, ahoj gapa. Citala som vela Tvojich odpovedi a chcem sa Ti podakovat, ze sa venujes zenam.Obdiv, dakujem. Tiez by som sa rada spytala ohladom materskej davky. Som zivnostnicka a uz par rokov si platim socialku z najmensieho vymeriavacieho zakladu. Termin mam vo februari, na matersku by som mala ist koncom decembra. Spekulujem 😉, ze by som si zvysila matersku davku, keby som zmenila od 1.novembra pomer na zamestnanecky a mala 1100 eur vyplatu, cize njvacsi vymeriavaci zakld. Zevraj by sa mi materska pocitala len z tohto zakladu. Je to pravda, alebo je to inak? Hladam moznost,ktora by sa pre nasu minirodinku dla vyuzit este teraz, ked som v siestom mesiaci.Dakujem, maj sa majte sa pekne.

gapa
22. okt 2009

ak prerušíš živnost a zamestnáš sa, mzdu treba podla konkrétnych dátumov začiatku PP a nástupu na MD. Niekedy nestačí ani 1100 na maximum, niekedy aj menej stačí. Je to tak.

murkaa
23. okt 2009

Gapa. Este sa mi mozes vyjadrit k tej zmene VZ. Ma to vyznam na tych par dni?

gapa
23. okt 2009

murkaa,
zmena VZ je možná vždy najskôr po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ.
účinnosť zmeny je vždy od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny.
Vzhladom na to, že si DnP od 4.6.09, tak zmena je možná až od 1.1.2010, ak by si ju podala do konca decembra. Jedine v prípade, že by si bola DNP od 1.6.09, tak je zmena možná od 1.12.09, ak by si ju podala do konca novembra.
Ale pri nástupe na MD v decembri, po uplynutí aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP je tvojim rozhodujúcim obobím na výpočet materského z DNP (270dní máš predpokldaám splnených, nechce sa mi všetko znovu čítať) obdobie 4.6.09- 30.11.09, t.j. december by ti aj tak neovplyvnil výšku materského.
😉

zuzana70
24. okt 2009

Ahojte, ahoj gapa. Chcela by som ťa poprosiť o tvoju radu.Ja som pracovala od 1.9.2007-do 30.6.2008.Mala som pracovnu zmluvu na dobu urcitu.Od 1.7.2008 do 31.8.2008 som si platila ako dobrovoľne nezamestnana nemocenske poistenie.Od 1.9.2008 som sa opäť zamestnala az do 30. 6.2009, kedy mi zase skoncila pracovna zmluva na dobu urcitu. V tej dobe som uz bola tehotna a od 1.7.2009 som sa evidovala na urade prace. Teraz od 1.10. ma dr. vypisal na PN.Isla som odovzdat papiere do Soc.poisťovne a hned mi ich aj vratili, ze mi nechodia ziadne davky v pn. a aj na matersku neviem, ci budem mat narok. Mala by som na nu nastupit 9.12.2009.Som z toho celeho zmatena aj zufala, poradis mi, prosim ta?
Zuzana

murkaa
24. okt 2009

gapa dakujem za odpoved. Uz tomu rozumiem. Tak budeme sledovat zmeny na buduci rok po skonceni MD.

gapa
24. okt 2009

zuzana70,
ty máš nárok na nemocenské od 1.10.09. 😉
Ešte kontrolná podstatná otázka: Posledný den prac.pomeru t.j. 30.6.09 si riadne pracovala, resp. mala aktívne nem.poistenie? t.j. nebola si napr. očr nad 10dní alebo nemala neplatené volno? Jedine toto by mohlo meniť situáciu.

Vybav si od lekára potvrdenie, že si bola ku dnu ukončenia prac.pomeru/nem.poistenia t.j. ku dnu 30.6.09 tehotná. To prilož k PN-ke a ešte raz ju odnes do SP. A neviem, či si si od posledného zamestnávatela vybavila aj potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku (do neho ti vypíše vymeriavací základ v rozhodujúcom období. Ak by nevedeli, ktoré to je, tak pri zač. PP 1.9.08 a ukončení PP 30.6.09, je rozhodujúce obdobie pre výpočet nem.dávky 1.9.08-31.12.08). Hned si vypýtaj od mzdárky toto potvrdenie 2x, lebo toto isté budeš potrebovať aj k žiadosti o materské, nech tam nechodíš 2x. Alebo niekde sa to robí aj tak, že SP si sama toto potvrdenie vypýta od zamestnávatela, tak to nechám na teba, ako to urobiš. Ale k vyplateniiu nemocenského napr. za 10/09 potrebujú v SP tieto papiere
- PN(začiatok),
- od gynek. potvrdenie o tehotenstve v čase ukončenia PP,
- od zamestnávatela potvrdenie o vym.základe, +
- od lekára čo vystavil PN ešte pokračovanie PN ku koncu mesiaca
to treba doniesť najneskôr 4.11.09 do SP

Radšej si urob kopie a nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou.
Ak ti budú zase tvrdiť, že nemáš nárok, tak sa nedaj odbiť. Povedz im, že vzhladom na to, že si bola v čase ukončenia nem.poistenia/prac.pomeru tehotná, tak na teba platí 6mesačná ochranná lehota pre všetky nemocenské dávky, teda aj pre nemocenské. vid § 32 ods.2 písm. b) zákon o sociálnom poistení. (toto si aj napíš, aby si vedela presne, čo im povedať. A povedz im, že ti to povedala tvoja známa, takže v prípade, že by ti nárok zamietli, tak sa podáš odvolanie. Povedz im to v klude. Ak si budeš istá, tak budú nútené pohnúť zadkom a si to pozisťovať same. Resp. si vypýtaj hned číslo na pani, čo to bude vybavovať, lebo možno im to bude dlhšie trvať, nech už vieš priamo komu volať.

Tak isto budeš mať nárok aj na materské, ale podla môjho názoru vzhladom na to, že si budeš uplatnovať nárok v ochrannej lehote, tak podla zákona o sociálnom poistení § 50 písm. a) ti vzniká nárok na materské až 6týždnov pred pravdepodobným termínom pôrodu. Ak máš PTP 2.2.09 a ja dobre rátam, tak 6týt. pred je 22.12.09 a 8týž. pred je 8.12.09. Asi by som na tvojom mieste si vytlačila zákon o sociálnom poistení § 48-... hlavne ten § 50 a ukázala ho gynekologovi, aby si zvytočne nemala problémy v SP, ak by ti ukončil PN skôr a prepisoval prípadne potom nástup na MD, aby si tam tie 2týždne nemala okno. No možno by ti nerobili problém ani ak by si nastúpila na MD 8týž.pred, toto nemám z praxe, no ten § 50, ved pozri sama.
Na MD stíhaš nastúpiť tiež v ochrannej lehote, ktorá tebe končí 31.12.09. Vzhladom na to, že do jej uplynutia stihneš nastúpiť na MD, splnaš podmienku 270dní NPv posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ti nárok na materské a bude ti vyplácané bežných predpokladám 28týždov, t.j. aj po uplynutí OL.

Držím päste, nedaj sa odbiť, toto už som tu na koníku jednej babe radila a aj to uskutočnila a nárok jej nakoniec uznali. Len sa velmi nestresuj, lebo bábo je prednejšie, ako sa rozčulovať. Ak by ti nárok zamietli, tak daj vedieť, určite nárok máš a treba sa v takom prípade včas odvolať. No ak si tam aj zavoláš predtým a priložíš potvrdenie, tak myslím, že odvolanie nebude treba.

Drž sa a nech tvoji chlapi dávajú na maminu pozor.
🙂

skatte
24. okt 2009

Ahoj holky, prosím poradte mi 🙂
Ja som nastúpila na PN v júny, 2 dni pred vypršaním prac. pomeru na dobu určitú. To som už vedela, že mi to nepredlžia kvoli tehotenstvu. Tak som vlastne na sociálke a ešte chodím aj na zdravotnú dokladovať, že poberám nemocenské dávky aby za mna štát platil poistenie. Ale tu niekde som čakala, že treba isť aj na urad prace. Je to pravda, keď som zamarodovala v ochrannej lehote? To by ma mali evidovať na urade? :-O :-O

Inak holky, priplacate si niečo, že keď Vám skončí rodičovský príspevok a nebudete si môcť hneď najsť prácu, aby ste mali vobec na niečo nárok?

gapa
24. okt 2009

skatte,
nemáš žiadne údaje v nicku o tehotenstve, tak budem stručná.
Na úrad práce ta aj tak nezaevidujú, ked si PN, to len tie, čo po ukončení PP sa hned hlásili na UP a až následne išli na PN sa hlásia na UP.

a ja osobne si platím niečo ... dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, aby som mama nárok na podporu po ukončení poberania rodič.prísepvku, ak by som prácu nenašla hned.

no a čo sa týka nároku na materské, síce sa nepýtaš, no tiež predpokladám na teba bude platiť, čo som písala vyššie.

A ak sa aj ja môžem spýtať, aké potvrdenia nosíš do ZP, to že ti pokračuje PN ku koncu mesiaca? alebo nejaké potvrdenie zo SP?

zuzana70
25. okt 2009

Ahoj gapa, veľmi pekne ti dakujem. Potesila si ma tou spravou. a 30. 6 2009 som riadne pracovala.
Vyhladam si ten paragraf a pojdeme odznovu do SP. Veľmi dakujem este raz.

filiatko
26. okt 2009

Ahoj Gapa!som velmi rada, ze je v tejto teme clovek ktory tomu rozumie 😉 mozem sa opytat nieco pre vysvetlenie pre mna? Otazka znie: Mozem si poziadat o dobrovolne nemocenske poistenie? Som zamestnana od 16.7.2007 na dobu neurcitu. Cize splnam podmienku pracovania min 2 rokov. Problem je vsak v tom, ze som v 23 tyzdni tehotenstva a teraz neviem ze ci by bolo mozne poziadat o dobrovolne poistenie, s tym ze by som doplatila dany rozdiel. Nevedela som o tom ze existuje neake pripoistenie v tehotenstve na to aby som dostala matersku v najvyssej davke.myslela som ze na to vykaslem ale vcera mi hovorila svagrina, ze jedna ich pacientka ktora uz je na materskej si poziadala o pripoistenie s tym ze si doplatila sumu za dane obdobie, cize dany chybajuci rozdiel. A bolo by mozne si to doplatit ci to ma neaky vplyv ked som teraz od 3.10.2009 na PN a vypada to tak ze do prave sa nevratim. Otazocka: je vhodne ist na matersku skor teda 8 tyzdnov pre porodom alebo tych 6 tyzdnov a do vtedy byt na PN? DAkujem ti velmi pekne za odpoved 🙂prajem pekny den

matula1194
26. okt 2009

GAPA,

mala by som aj ja jeden dotaz-otazku na teba. Ja som teraz tiez na PN, termín mam 14.1.2010 ak by som sla na matersku o 6tyž.skor bolo by zaciatkom decembra. Nebolo by mi lepsie potom ist 8tyz pred tak aby som sla na MD koncom novembra a tym by mi koncila v polke 5/10 a nabehol by mi RP. Čo myslis?

gapa
26. okt 2009

filiatko,
pre teba je neskoro. Z DNP musíš mať osobitne splnených 270dní nem.poistenia, nestačí, že máš tú podmienku splnenú zo zamestnania. Každé nemocenské poistenie sa berie osobitne. Dá sa prihlásiť najskôr odo dna podania prihlášky, t.j. nie je možné sa prihlásiť spätne. Je tu o tom téma " dobrovolné nemocenské poistenie" a najlepšie články má k tomu pán Mihál.

gapa
26. okt 2009

matula,
záleží, či tvoje nemocenské za tie dva týždne je viac alebo menej ako výška rodič.príspevku.

skatte
26. okt 2009

Ahoj GAPA, ďakujem veľmi pekne za radu 🙂 No na sociálku nosím papier na peniažky, ten čo mi dáva doktorka na konci mesiaca.

Nad tým dobrovoľným preplácaním na urad prace som rozmyslala aj ja 🙂 To treba platiť myslím 3 roky, čiže hneď od začiatku materskej nie? 🙂

skatte
26. okt 2009

Tak ma ešte napadlo, čo je s tým obdobím čo sme na PN, keď sme vlastne nezamestnané, zmluva skončila ale nemôžeme sa zamestnať lebo sme tehotné. To sa nam počíta do odrobených rokov alebo niekde len plávame 🙂 Lebo ak sa nemýlim, materská a rodičovská by sa počítať mala, či už je počas pracovného pomeru alebo nie... 🙂 Rozmýšľal už niekto na týmto?

gapa
26. okt 2009

skate,
na SP viem čo sa nosí, no ty si písala, že niečo nosíš na ZP a to ma zaujímalo.

DPvN kolko treba platiť záleží kedy sa zaeviduješ na UP a chceš mať nárok na podporu a aké si mala v posledných štyroch rokoch späť prac.pomery. Ak len na dobu určitú a ani jeden den na dobu neurčitú, tak stačí mať v posledných 4-och rokoch aspon 2roky PvN. (2x365dní). Ak ale máš len dobrovolné poistenie v nezamestnanosti a/alebo/aj PP na dobu neurčitú, tak musíš mať v obd.4rokov pred zaregistrovaním na UP až 3roky PvN (t.j. 3x365dní). To je podla teraz účinných zákonov.

skatte
26. okt 2009

Jaj, tak som asi zle prečítala. Na zdravotnú nosím potvrdenie o tom, že som dostávala dávky zo sociálky. Tak napr. teraz som bola doložiť papier že od začiatku júla mi boli dávané peniažky. To mi vypisali na sociálke behom 1 minúty. A v decembri tam pojdem dať potvrdenie o nasledujúchi mesiacoch až tak nahlásim, že nastupujem na materskú. Ide o to, že vraj zdravotná nevie, kto ma za mňa platiť odvody, či štát, alebo zamestnávateľ. No dosť na hlavu.

Inak s tým dobrovoľným poistením, pochopila som všetko čo si písala, len neviem, čo v tom prípade, ked v jednom prípade za tie predchádzajúce roky sa mi zmenila zmluva po roku z doby určitej na neurčitú, to asi už nesplňam tú podmienku 2 rokov ☹