Z akého obdobia sa mi bude rátať materská?

gotima
7. feb 2013

Ahojte. Potrebujem poradit. Minuly rok som nastupila na TPP v oktobri (dovtedy som bola na materskej/rodicovskej so starsou dcerkou). Termin s druhym babom mam v oktobri 2013 ale kedze mam dost narocnu pracu tak predpokladam ze pracovat budem maximalne do konca juna a potom sa hodim na PN. Z akeho obdobia sa mi bude vyratavat materska? Z poslednych 270 dni pred porodom alebo z priemeru za minuly rok (rodicak + 3 mesiace v zamestnani)? Vopred dakujem za odpovede.

reuska1
20. máj 2014

@zalka. Dakujem

lefa
24. okt 2014

ahojte ,dievcata potrebovala by som nieco vysvetlit ak by bola niektora z vas taka zlataa 🙂 . v maji 2014 mi skoncil RP mala som nastupit do zamestnania ale kedze mi nezobrali malého do skolky musela som si zobrat z prace neplatene volno a byt s malym doma do septembra kym nastupil do skolky nemocenske aj zdravotne za mna platila socialka kedze som mala starostlivost o dieta este stale ja . od septembra som zacala pracovat v tej istej firme som tam uz desat rokov .. kedze maly je skoro stale chory vacsinou som snim ostavala na ocerke aj dva krat do mesiaca .. A teraz k veci ostala som tehotna v praci som este nedala vediet lebo nemam este knizku az v novembri ju dostanem ak bude vsetko ok . Potrebovala by som z coho a ako sa mi vyrata materska kedze porodim az v juni 2015 . Ja len kvôli tomu ze s malym asi pravdepodobne kym ziska imunitu budem viac doma ako v robote a to veru vela nezarobim , ale keby som robila stale bez ocr tak mam asi 700 € ciste ci mi to vyrataju z priemerného za cely rok 2014 alebo ako ? poradte dakujem

zalka
24. okt 2014

@lefa PN a OCR sú vylučiteľné obdobia, takže MD sa ti vyráta z príjmu z roku 2014 pričom sa bude brať len hrubá mzda a to sa vydelí dňami kedy si nebola na PN a OCR ... samozrejme sú to odpracované dni a aj víkendy a sviatky.

lefa
24. okt 2014

zalka , dakujem cize asi to bude bieda vsak, kedze do maja som bola na rodicaku od juna do konca augusta na neplatenom volne a teraz od septebra som odpracovala mozno 5 smien kedze stale sme na ocr aj teraz v novembri budem mat odpracovanych 5 smien za september som dostala 397 € cize za oktober dostanem asi rovnako .. november a december uz asi ani tiez lepsie nebudu kedze ratam ze maly vydrzi max v skolke dva tyzdne a sme opat doma bola by som rada keby nie ale ratam skor ze hej . asi aj keby som odrobila vsetky smeny aj v novembri aj v decembri tak by mi to uz asi ani moc nepomohlo ci ?? to by som zarobila okolo 700 az 750 € .. ja som vlastne len chcela vediet ci to bude aspon 200 alebo 300 € ta materska nevies mi prosim aspon s týchto cisel nejako povedat velmi pekne dakujem .

zalka
24. okt 2014

@lefa nepochopila si ... príklad ... práca od 1.9. -5.9. OCR 6.9.-16.9., PN 17.9.-5.10. práca 6.10.-10.10. .. a tak dalej ... mzda september 100e .. mzda oktober 100e ... spolu 200e deleno počet dní v práci .. teda 1.-.5.9 tj. 5 dní ... + 6.-10.10. tj. 5 dní ... teda 200 / 10 dní = DVZ

Takto sa to ráta ... DNI NA PN alebo OCR sa nezapočítavajú ... PN a OCR ti nijako neovplyvnia výšku MD v budúcom roku

lefa
24. okt 2014

zalka ja som asi imbecil :/ cize rata sa len to co odrobim v danom mesiaci cize ten september tych 397e / 5 smien cize 5 dni , oktober to iste 397e/ 5 smien a november, december este neviem ... a robim dvanastky cize ratam len smeny hej .robim denna nocna dva dni volno ..
cize keby keby som ratala mzda september 397 a oktober tiez 397 to je spolu 794 / 10 smien teda dni to sa rovna 79,4 a to mi vyslo co kedze neviem co je to DVZ prepac ked ta uz otravujem ale ja som z toho jelen :(
a to neplatene a ten rodicak ten sa tiez do toho nerata ?

lefa
24. okt 2014

a mam tiez este skoro 20 dni dovcu ci ju mam vyuzit este tento rok dakujem dakujem ..

zalka
25. okt 2014

@lefa nie RD ani neplatené sa do toho neráta, ani PN ani OCR ...
ráta sa hrubá mzda ... ak si na PN máš náhradu mzdy nie hrubú mzdu
ak si na OCR máš náhradu mzdy nie hrubú mzdu ...
Ráta sa len ten príjem čo sa zdanuje .. fakt neviem ako ti to napísať ,,, či rusky či taliansky ... ja už neviem ako ti to mám vysvetliť ... že PN a OCR ti nijako neovplyvnia budúcu MD ...

cernusik
25. okt 2015

Dobrý večer, tiez by som potrebovala poradiť. Vo februári 2016 mam termín pôrodu, na materskú mam nastúpiť 6.1. 2016. Zaujimalo by ma ako sa mi vypočíta materská, ked od 13. októbra som PN a lekárka mi povedala, ze ma uz do práce nevypisoval, ze Ostanem na rizikovom. Pokazí mi to materskú? A z čoho sa mi to bude počítať? Som zamestnaná na neurčito od r. 2010, no v januári 2015 som pracovala na znížený úväzok - o 2 hod. Týždenne a zároveň som si urobila 1. kvalifikačnú skúšku, tak som postúpila do 11. plat. triedy. Od septembra som podpísala dodatok k zmluve, ze mam znížený úväzok uz len o 1 hod. týždenne, no a od 13.oktobra som pn, zrejme do nástupu na materskú dovolenku. Co mam urobiť, aby som mala vyššiu materskú? Dakujem za odpoved

zalka
25. okt 2015

@cernusik MD vyrátajú z platov od 1.1.15-12.10.15 ak ostaneš do konca roka na PN , vyššiu materskú? nič neurobíš je neskoro