Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

andrema
20. jún 2012

prepacte, ze sem tak vstupujem....da sa toto vybavit postou? staci kopia rodnych listov deti?

gapa
20. jún 2012

@mimiri
ak si žiadala o materské od 8.4., tak za apríl dostaneš vyplatené v máji ešte rodič.príspevok z upsvar v plnej výške (lebo splnaš podmienky časť mesiaca (1.- 7.4.) a aj materské zo soc.poistovne za 8.-30.4. (vypláca sa na dni, teda denná dávka x počet kalend.dní v danom mesiaci)
A ano aj príspevok na starostlivosť sa vypláca v plnej sume, aj ked sú podmienky splnené len časť mesiaca.

mimiri
22. jún 2012

@gapa nevies aj ako je to s miestom opatrovania deti? spominaju ze SZCO opatrovatelka moze opatrovat dieta vo svojom domacom prostredi, alebo v dom. prostredi dietata alebo v zariadeni na to urcenom. ak sa stara o moje dieta v domacnosti s inymi detmi, o ktore sa tiez stara, to sa tam nezahrna, myslis ze sa to da? a dakujem za vsetky info

mimiri
22. jún 2012

@andrema ja mam v pokynoch napisane, ze mam priniest rodne isty k nahliadnutiu, tak neviem ako to ide postou

andrema
22. jún 2012

@mimiri volala som tam a ze staci kopiu postou...takze asi ako kde

mimiri
23. jún 2012

@andrema vdaka. skusim to aj ja poslat

gapa
25. jún 2012

@mimiri
nerozumiem. Prečo by sa nedalo? Môže aj viac deti opatrovať naraz. Prečo si myslíš že nie?

gabkostanka
25. jún 2012

Ahojte,
dnes som sa bola opytat na tento prispevok na nasom urade a bolo mi povedane, ze mam nan narok, ale len od narodenia 2. dietata do jeho 6 tyzdnov. 😕

Chcem Vas poprosit o radu: docitala som sa tu, ze mam nan narok od nastupu na MD ( nastupila som 15.6.) az do tych 6 tyzdnov veku druheho dietata - lenze pani na urade mi dnes vravela, ze mam narok len od narodenia 2. dietata a potom 6 tyzdnov.
Mala pravdu?

dakujem za odpoved

mimiri
26. jún 2012

@gapa myslim ak to nie je v nasej domacnosti ani v domacnosti opatrovatelky, ani v ucelovom zariadeni, proste v domacnosti inych ludi s detmi

mimiri
26. jún 2012

@gabkostanka uz mi na toto odpovedala gapa 🙂 ak si precitas stranu 15 a 16. prispevok je na cely mesiac kedy uz mas matersku a uz nedostanes rodicovsky prispevok, do 6 tyzdnov mladsieho dietata. aj keby ti vysiel prispevok len na 1 den v mesiaci - dostanes plnu sumu prispevku, tak ako v pripade rodicovskeho prispevku

gabkostanka
26. jún 2012

@mimiri dakujem za odpoved 🙂
ja som si to este vcera vecer pozerala a nikde nie je napisane, ze mam narok len od narodenia druheho dietata...narok mam od nastupu na MD, len tam plati, ze pokial beriem rodicovsky prispevok, tak v tom istom mesiaci nemam narok na tento prispevok. Takze budem ho ziadat az od jula.
Na nasom urade, ale prispevok vyplacaju len od narodenia dalsieho dietata do jeho 6 tyzdnov - takze uz sa "tesim" ked si ho tam pojdem vybavovat, lebo ich budem musiiet presvedcit, ze to takto nie je

barbarka
4. júl 2012

@mimiri
@gabkostanka ahojte, mne dnes bola svokra odniest papier na urad ohladne tohto prispevku a poslali ju prec, ze to az po narodeni dietata. Pricom manzelovi predtym povedali ze od zaciatku materskej. na materskej som od 29. 6.
ako im dokazat ze je to od zaciatku materskej? 😅

a este otazka - plati to aj ked som mala iba dnp? a momentalne nie som zamestnana

gabkostanka
4. júl 2012

@barbarka ahoj, pozri tu BOD 3
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/12/19/rodi...

ked beries matersku, tak mas narok aj ty 🙂
Ja tam idem ked mi pride papier, ze som na materskej

gapa
4. júl 2012

@barbarka
@gabkostanka
baby, žiadala by som o ten príspevok až po narodení, ale žiadala by som o tento príspevok od mesiaca, za ktorý už nepoberám rodičovský príspevok. Nešla by som hned po nástupe na md, lebo ešte neviete dokedy budete o príspevok žiadať (ktorý mesiac je ten, v ktorom novonarodené dieťa dosiahne 6týždnov) a zbytočne potom to dokladovať. Lepšie to vyplniť naraz (aj ked nemám konkrétnu skúsenost) aj s dokladovaním RL mladšieho.

ale ak by tvrdili, že máte nárok až od mesiaca narodenia a nie za mesiac, ktroý predchádza mesiacu narodenia dieťaťa, za ktorý ste už na RP na staršie dieťa nemali nárok z dôvodu poberania materského celý kal. mesiac, tak by som sa veru ohradila. Tj. záleží od mesiaca nástupu na md a narodenia dieťaťa odkedy a dokedy je nárok, či 2mesiace alebo 3mesiace (výnimočne sa môže stať aj 4mesiace a výnimočne aj 1mesiac)

barbarka
4. júl 2012

@gapa vdaka, tak teda vyplnim to od nastupu na md ale odnesiem az s rodnym listom 😉

gapa
4. júl 2012

@barbarka
myslím, je tam kolonka, za ktoré mesiace príspevok žiadaš? Ak áno, tak nie od nástupu na md, ale až od 1vého nasledujúceho mesiaca (ak teda nie je nástup na md hned prvého, potom sedí, že žiadaš o príspevok od nástupu na md)

napr. ak je nástup na md v rozmedzí 2ého až 31ého mája, tak za máj dostaneš ešte RP, tak treba žiadať od júna 2012 o príspevok, nie za máj. Ak by bol nástup na md 1.5., tak žiadať o príspevok od mája.

lebo za mesiac, za ktorý máš nárok na RP nemáš nárok na prísp. na starostlivost o dieťa.

barbarka
4. júl 2012

@gapa je tam kolonka / narok na prispevok na starostlivost o dieta si ziadatel uplatnuje od ______________________
takze ak idem na matersku 29.6. dam si tam od 1.7. tak?

gabkostanka
4. júl 2012

@gapa dakujem za radu 🙂
len ich budem musiet presvedcit, ze je to tak 😅
ked som nastupila na MD 15.6. tak si budem ziadat od 1.7.

@barbarka ano malo by to byt tak, lebo za jun este dostanes rodicovsky

gapa
5. júl 2012

@gabkostanka áno
@barbarka
myslím, už tu bola taká maminka, vid predchádzajúce stránky a priamo ten § kde je to jasné. Treba si proste žiadať od 1.7. a ak nepriznajú, tak do rozhodnutia musia uviesť dôvod, § a potom sa dá odvolať. Ale predpokladám potom zistia, že to tak nie je. S týmto príspevokom majú na upsvar problémy akosi ho pochopiť.

erikamilos
12. júl 2012

Ahojte, @gapa, @gabkostanka počujem o tomto príspevku prvý krát a chcela by som vedieť či aj ja mám naň nárok. Z UP som išla na materskú a potom na rodičovskú dovolenku. Prvé dieťa bude mať 3 roky 4.2.2013 a nástup na 2. materskú dovolenku mám 23.7.2012. Platím si DNP z čoho vy som mala mať priznanú materskú dovolenku. A je na to aj nejaké tlačivo?

gapa
12. júl 2012

@erikamilos
máš nárok a je to tlačivo Ziadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa, či tak dáko

gabkostanka
13. júl 2012

@erikamilos tlacivo je na urade prace soc. veci a rodiny, tam kde maju na starosti aj rodicovsky, je to ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, mne uz dali rovno aj dalsie tlaciva na porodne

gapa
17. júl 2012

aj tu sú tlačívá, neviem, ako to aktualizujú:
http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde...

no istejšie na na upsvar

timka6
20. júl 2012

Ahojte,
chcem sa aj ja spýtať, či mám nárok na tento príspevok, mám jedno štvrročné dieťa, a na druhú materskú by som mala nastúpiť začiatkom septembra 2012, termín pôrodu mám v polovici októbra 2012 (platím si DNP) od minulého roka od septembra 2011 som na predlženej rodičovskej, nepoberám žiadny RP (som nezamestnaná).
Ďakujem za radu.

monulicka
20. júl 2012

@timka6 myslim, ze nemas, kedze tvoje dieta uz ma vyse troch rokov...narok na prispevok maju len matky, ktorych starsie dieta nema viac ako tri roky..resp.tvoje dieta ma dlhodobo nepriazniy stav?

millada
24. júl 2012

@gapa, ak nastupujem na matersku 24. 7., babätko by sa mi narodilo presne na termin 4. 9. a 6 tyzdnov od narodenia by bolo 16.10. Staršia dcerka bude mat 3roky az koncom decembra. Tak za júl asi nedostanem prispevok, lebo tam ešte dostanem aj rodičovsky + materska??? A mala by som dostat tento prispevok za august, september a oktober?

gapa
28. júl 2012

@millada
áno

veverka84
28. júl 2012

ahojte ja mam dcerku ktora bude mat 3 roky 22.11.2012 a druhe dieta sa ma narodit 13.9.2012 na starsiu budem poberat rodicovsky este za august kedze nastup na matersku mam 2.8.2012 platila som si DNP a pytala som sa pani na ten 40 € prispevok zrovna vcera na UPSVaR a tvarila sa tak vselijak ako keby mi ho ma cielene zamlcat a vytahovala rozne prispevky ked su dvojicky a tak ale ja som sa nedala odbit som jej povedala ze viem ze taky prispevok je ze ma iba zaujima ci sa vyplaca ked dam malu do skolky ci uz na 4 hodiny alebo na cely den lebo neviem ci mi ju este vobec vezmu od septembra tak potom len povedala ze ked donesiem rozhodnutie o priznani materskej tak to budeme riesit...cize v podstate aj tak neviem ci na to narok mam alebo nie...a za ktore obdobie je to od zaciatku materskej ci od narodenia druheho dietata?dakujem

straska
13. aug 2012

@veverka84 Ahoj, ked das dieta do statneho zariadenia narok na prispevok stracas, nakolko skolka uz je dotovana statom. Aspon tak som pocula.

veverka84
13. aug 2012

@straska ahoj dakujem za odpoved no mala by mala ist do skolky normalnej neviem ci na 4 hod alebo na cely den vtedy je to ako?dakujem 🙂