Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

mizulienka
23. apr 2010

dakujem gapa 🙂

bzucinka2
30. apr 2010

baby a to si mam tu ziadost podat uz teraz, ked som od 1.5.na MD ci az po narodeni, tlacivo uz mam, len neviem kedy ho podat 😒

bzucinka2
1. máj 2010

nikde nikto??? ☹

annie13
1. máj 2010

ja som ho podavala uz ked bola mala na svete, nemusis tam utekat teraz

bzucinka2
1. máj 2010

annie a potom ti ho vyplatili aj spatne?

bzucinka2
1. máj 2010

ci to je len jedna suma a hotovo? 😕

mizulienka
7. máj 2010

ahojte, chcela by som si este nieco ujasnit 🙂
pytala som sa uz, ze aky datum mam dat do bodu B....Narok na prispevok na starostlivost o dieta si ziadatel uplnatnuje od....
goga mi odpisala, ze od ukoncenia poberania rodic. prispevku na toto dieta....na druhu matersku som presla od 2.2. to znamena, ze od 1.3. my uz isla materska...takze predpokladam, ze posledny rodicovsky prispevok mi bol vyplateny za mesiac februar...chcem sa ale spytat, aky datum tam mam dat? staci ked tam napisem februar 2010? alebo ako specificky ma byt ten datum?
dakujem velmi pekne za odpoved.

jarulda
15. dec 2010

Zdravim, chcem sa opytat ci neviete ci nastali nejake zmeny a teda ci bude platit tento prispevok aj podla novely od januara 2011? Vdaka za odpoved.

kaktusik007
22. dec 2010

@jarulda prispevok na starostlivost bude platit... jediny prispevok, ktory rusia od 01.01.2011, je prispevok rodicovi

mata77
16. jan 2011

Ahojte, chcem Vas poprosit o najnovsie skusenosti s vbavovanim PNSoD. Ja som od 30.12. 2010 na MD - zaciatkom februara cakame druhe babo. Na urade prace som to bola ohlasit, lebo som poberala rodicovsky prispevok na starsieho syna, ktory bude mat v aprily 2011 3 roky. Pytala som sa tetusky aj na ten prispevok na starostlivost o D, no odbila ma, ze ten sa vybavuje az ked sa to druhe babo narodi. Citam tu rozne skusenosti mamiciek, budem rada ak poradite, co je v tomto smere nove a ci sa to vybavuje uz od teraz ako som nastupila na MD, alebo staci po porode. A vyplaca sa na starsie dieta do 3 rokov, alebo len na to novonarodene do 6. tyzdna veku?
Vdaka vsetkym 🙂

jarulda
9. feb 2011

@kaktusik007 No neviem ci je teta na UPSVAR v KE nejako neinformovana ale dnes mi tvrdila ze narok na prispevok na starostlivost na starsie dieta sice mam ale do ziadosti si mam do kolonky datum vzniku naroku napisat az datum narodenia dietata a nie datum nastupu na MD? Jeden cely kalendarny mesiac by mi tak popri materskom na mladsie dieta nevznikol narok ani na rodicovsky pispevok ani na prispevok na starostlivost☹

kaktusik007
9. feb 2011

@jarulda zle je informovana... napis si od datumu vzniku MD, resp. datum prveho v mesiaci ked uz si nemala vyplateny RP -- napr. ak si mala datum nastupu na MD 25.12.2010, tak za december ti bol este vyplateny rodicovsky prispevok, takze datum od kedy ziadas prispevok na starostlivost je 01.01.2011.
datum narodenia dietata tam v ziadnom pripade nepis....

potrebujes predlozit kopiu o priznani materskeho a zaroven rodny list mladsieho dietata - narok mas do 6 tyzdnov veku mladsieho

a nedaj sa odbit!!!!!

@mata77 ano, tetuska ta odbila v podstate spravne, potrebujes aj rodny list mladsieho dietatka 😉 aby vedeli kedy to maju stopnut 🙂 je to totiz bud do 6 tyzdnov veku babatka alebo do 3 rokov veku starsieho - podla toho ktora udalost vznikne skor 🙂

gapa
9. feb 2011

@jarulda
úplne súhlasím s tým, čo píše kaktusík

jarulda
9. feb 2011

@kaktusik007
@gapa Vdaka za rady opat🙂 Ja by som sa len tak nedala odbit, uz mam co to nacitane🙂 len som sa chcela uistit ze som nic neprehliadla ja🙂

mata77
13. feb 2011

Vdaka Katusik, uz to mame vybavene 🙂

jarulda
4. apr 2011

@mata77
@gapa
@kaktusik007
Takze najnovsie info z UPSVAR v KE. Ziadost o prispevok na starostlivost na starsie dieta som si podala uz od 1.3.2011. Vzhladom na to ze som bola este zamestnana/ rodicovsky poberal manzel do 28.2.2011/. Dnes som niesla papiere aj s dokladom o zaplateni opatrovatelke za marec. Ze OK za marec mam narok, ale kedze od 27.3. 2011 som uz na MD, tak pokial sa dieta narodi az v maji/termin mam 8.5./ za april narok nemam, lebo citujem: "cely mesiac poberam materske, takze mi nevznika narok na prispevok na starostlivost. A potom ked sa dieta narodi tak mi narok vznikne a bude trvat do 6 tyzdna veku dietata, teda za maj a jun"... na to som trvala na tom ze narok mi podla toho zakona len zanika po uplynuti 6 tyzdnov od narodenia, ale oi na to ze oni maju k tomu taketo usmernenie, ze je to tam tak nepochopitelne napisane ale fakt je ze narok je len od narodenia do 6.tyzdna veku dietata... Nesuhlasim s tym vykladom... Chcem len poprosit, ktora ste to mali vyplatene bez prerusenia, eventualne od prveho dna nastupu na MD, napiste mi na ktorom UPSVAR to chapu inak, nech sa mam na co odvolat..Alebo si rovno napisem na ustredie a budem ziadat oficialne vyjadrenie... Len na Slovensku je mozne ze si rovnaky zakon inak vysvetluju veduce UPSVAR v kazdom meste... Vdaka za pomoc.

kaktusik007
5. apr 2011

@jarulda
1- chci to pisomne, preco ti to bolo nevyplatene
2 - u nas je prispevok na starostlivost na manzela, takze teta este ani nevie ze som tehu a budem rodit 😀
3 - ak maju take metodicke usmernenie, chci ho
4 - ked to budes mat pisomne, odvolaj sa 🙂

v podstate... vlastne... ma teraz napadlo... iba si trvaj na svojom.... ono totiz v zakone je jasne definovane, ze narok na prispevok na starostlivost vznika, ked je osoba povinne dochodkovo poistena z vykonu povolania (szco).. a zaroven je tam definicia, ze za zarobkovu cinnost sa povazuje poberanie materskeho do 6 tyzdnov veku dietata. - jedina veta, ktorou ti staci argumentovat....

nikde nie je osetrene teda, ze nie je mozny subeh materskej a prispevku na starostlivost, to je rovnake ako by zrusili prispevok na starostlivost a to ze pracujes, cize absurdne 😉

moja osobna skusenost - do aleluja omeilat svoj vyklad zakona, ze je to takto a takto, pretoze tu sa pise to a to....
vysledok??? zatial vsetko fici tak ako ma 🙂

gapa
5. apr 2011

@jarulda
úplne súhlasím s kaktusík. To, čo ti oni povedali, že nie je možné poberať príspevok na starost. o dieťa, ak poberáš celý kalend. mesiac materské nie je nikde v zákone o príspevku na starostl. o dieťa. Je to veta zo zákona o rodič.príspevku. Ten nie je možné poberať za mesiac, v ktorom si celý mesiac poberala materské. A to sú dva odlišné zákony, ktoré si asi pracovníčky pletú.

Ako píše kaktusík treba si tvať na svojom. A určite nech máš to aj na papieri, napíš na ústredie upsvar, to sú predsa ich nadriadení.
nech sa darí 🙂

jarulda
5. apr 2011

@gapa
@kaktusik007
@mata77
Vdaka baby za rychle reakcie a podporu🙂 Nejako som to chcela urychlit a tak som si rovno zavolala na ustredie do BA, poprepajali ma na osobku ktoru odporucala aj mata77 a vysledok. Ako sa dalo ocakavat, jasne ze narok je od dna nastupu na MD, prvykrat za mesiac kde uz nie je narok na rodicovsky prispevok🙂)) Tak sa jej pytam ci sa na nu mozem odvolat a ona ze v poho, nech jej zavolaju ze im to tu v KE objasni...Tak sa tesim, ked tam pojdem coskoro osobne ich poucit...Na druhej strane ma neuveritelne stve a som smutna za vsetky tie mamicky, ktore sa nechali "fundovanymi" pracovikmi UPSVAR v KE presvedcit ze im narok vznika az od narodenia dietata a ani by ich nenapadlo o tom pochybovat nie to este si to overovat... A ze ich niekto okradne v tom lepsom pripade o 4O eur az do 23O eur to mi pride fakt akoze sila..

nikabrunc
5. apr 2011

ahojte všetky, o čo tu ide? v úvodnom príspevku som si prečítala ked bol môj manžel na UP,aj my máme dve deti a na nič nemal nárok, ja som poberala rodičovský teraz je už hurá zamestnaný dakujem 🙂

jarulda
5. apr 2011

@nikabrunc
Ahoj, neviem ake stare mas druhe babo, ale v principe ide o to, ze ked prechadzas z rodicovskeho s prvym dietatkom na materske s druhym dietatkom, mas od nastupu na MD az do siesteho tyzdna veku mladsieho babatka narok na starsi e poberat prispevok na starostlivost o starsie dieta, co je v pripade, ze sa staras sama tak 40 eur mesacne a v pripade ze vies dokladovat naklady /jasle, skolka, opatrovatelka so zivnostou/ tak az do vysky 230 eur mesacne. Kedze je to cca 12 tyzdnov /6 do porodu a 6 po porode/, ide zhruba o 3 mesiace ked dostavas aj materske na mladsie aj prispevok na starostlivost na starsie, potom uz len materske na mladsie dieta. Ak si si ziadost nepodavala a neubehlo este 6 mesiacov od vzniku naroku, mozes si ziadat aj spatne.

nikabrunc
5. apr 2011

@jarulda dakujem za odpoved ale po pravde úplne nerozumiem, ale myslím že je to už pre mna neskoro kedže druhé dieťa má 3 roky aj tri mesiace.

jarulda
5. apr 2011

@nikabrunc
To teda je, a ani neviem od kedy to vlastne plati, takze je mozne ze ked sa ta to tykalo tak to este ani nebolo platne, neviem presne odkedy ten zakon plati.

pipka
8. apr 2011

@gapa potrebujem pomoc, ci skor radu 😅
mam narok na vyplatenie tohoto prispevku aj spatne? teda ja kukam ako puk, ja som sa o tomto prispevku dozvedela az teraz 🙄 a to som sa na UPSVaR asi stokrat pytala, ci je to vsetko na co mam narok, ked prechadzam z RD na MD , teda okrem tych jednorazovych prispevkov pri narodeni, ktore mi uz samozrejme vyplatili. Len neviem, ci mam narok aj na tento prispevok 😕 kedze maly uz bude mat 7 mesiacov a starsia dcerka bude mat tri roky az v auguste.
dakujem 😉

Mna inak zaraza ta "vzdelanost v odbore" nasich pracovnicok na UPSV a R 😠 😠 ja ked tam idem, sa tam vzdy len rozculim 😠 sak tam tie baby nevedia ABSOLUTNE nic 😠 😠 najlepsie, keby ich nikto cele dni neotravoval a len im tam nosil nejake tlaciva, ktore oni len niekde nanajvys zalozia a zas maju pokoj 😠 😠 🙄

gapa
9. apr 2011

@pipka

§ 7 Zákona 561/2008
Zánik nároku
Nárok na príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od
posledného da v mesiaci, za ktorý patril. Nárok na príspevok zaniká smrou oprávnenej osoby
alebo dieaa.

Ak si poberala materské na mladie dieťa a starala si sa popritom aj o staršie dieťa a mladšie dieťa sa narodilo 13.9.2010, takže ak dobre rátam 6týžd. malo 25.10.2010, tak ti vznikol nárok na príps. na star. na staršie (na mladšie už nie, to bolo možné do 31.12.2009, od 1.1.2010 už bol zákon novelizovaný zákonom 571/2009 a nárok na dieťa, na ktoré sa poberá materské to nie je možné poberať vid § 4 ods.5 písm. a))

Na tvojom mieste si podám žiadosť na príspevok na starostl. na staršie dieťa od prvého dna mesiaca, za ktorý si už nedostala rodič.príspevok až do oktobra (neviem,či sa vypisuje aj dokedy, no myslím, že je tam 6koloniek).

No ak podáš žiadosť do konca apríla, tak predpokladám máš nárok len na príspevok za 10/2010 vo výške 41,1eur, lebo za ostatné mesiace už nárok zanikol. Potom sa môžeš odvolať, aj ked neviem, či to pomôže, podstatný je dátum podania žiadosti, no ako sa dá dokázať?
Ak by si dala žiadosť aspon v marci, tak by bol nárok aj za mesiac september.
A rozmýšlam, či by bolo dobré si nechať potvrdiť porevzatie žiadosti, či radšej nie, ak by to náhodou chceli vyplatiť aj spätne?? No neviem.

U nás sa na prcovníčky nemôžem sťažovať, aj ked pri zmenách zákonov mali v tom guláš a tiež o tomto príspevku vela info nemali.

Tak držím päste 🙂
čo písali maminy, treba rodné listy oboch detí a predpokladám doklad o poberaní materského (rozhodnutie)

pipka
10. apr 2011

@gapa hmm, doklady nosim stale pri sebe, rodnych listov mam nafotenych do aleluja...aj preto som nesmierne nas... ta😠 ze som to mohla rovno vybavit, ked som si vybavovala tie prve prispevky 😠 🙄

no nic, skusim aspon teraz, uvidim, ci pochodim 😅 aj keby len 41€ aj to je nieco 😉
dakujem velmi pekne za radu😉

pipka
4. máj 2011

no tak mi priklepli aspon tych 41€...lepsie ako nic.. volala som s tou pani Kovarovou, velmi mila osobka, naozaj 😵
ona mi presne poradila co a ako a dokonca mi online pomahala vyplnovat ten dotaznik po telefone 🙂 tak to uz dnes normalne lupou hladat takych ludi 😵

sissik
24. júl 2011

ahojte,
tesim sa, ze ma @gapa usmernila az do tejto temy, nejak som ju nevedela najst.
takze s v ybavenim by nemali byt problemy, ako citam.
a dobre chapem aj to, ze ak idem na MD od 28.7. 2011 a starsia pojde v oktobri 2011 do skolky, tak mozem dostat za oktober 230 eur ak preukazem, ze ta starsia je v skolke? mladsia sa narodi pravdepodobne na prelome augusta-septembra, doki mi este nepovedal uplne presny termin, ale 6 tyzdnov vychadza na polovicu oktobra.
chcem si overit, co vsetko mozem ziadat. dakujem 😉

gapa
25. júl 2011

@sissik
príspevok za 8-10/2011, ak 6týž. dieťaťa avyjde na okt.
ak bude dieťa chodiť do štátnej škôlky, tak je lepšie, ak nastupuje do škôlky nie hned 1.10. žiadať o tých 40,1eur (za osobnú starostlivost na začiatku okt), lebo výdavky na št. škôlku su menšie. Pri súkromnej to samozrejme vychádza viac.
A popredu by som si ešte toto overila na upsvar alebo mailom na ich ústredí, čo sa týka dátumov na doklade o uhrade nákladov za škôlku, kedy vychádza tých 6týž ... aby nezáležalo na nejakej drobnosti, že to musí byť napr. uhradené do tých 6týž. mladšieho atd..

sissik
25. júl 2011

@gapa diky😉
je to sukromna skolka, skolne sme museli uhradit uz v maji, aby nam ju definitivne zapisali. tak sa popytam na tie datumy, ked pojdem odhlasit rodicak a uvidim, ci budu tety vobec zorientovane.
dufam, ze za oktober mi ten prispevok neskratia z toho dovodu, ze tych 6 tyzdnov bude mat mladsia okolo 15.10 😔
viem to cca presne, lebo uz som z dokiho tahala termin, kedy mi odrezu to velke brucho 😅