Zrušenie pracovného miesta počas rodičovskej

belkare
20. mar 2015

Pekný deň, som na rodičovskej dovolenke s 10 mesačným dieťaťom. Zamestnávateľ mi počas rodičovskej dovolenky zrušil pracovné miesto, dostala som oznámenie (som nadbytočná). Personalistka mi povedala, že ak sa rozhodnem nastúpiť späť do zamestnania, tak vtedy dostanem výpoveď tým, že vraj mám nárok na odstupné, nakoľko je to zamestnávateľ, ktorý odstupuje od pracovnej zmluvy. (som zamestnaná na dobu neurčitú). Otázka znie: ak by som nastúpila do zamestnania o cca rok, či dva roky a zamestnávateľ bude mať iné voľné miesto, môžem žiadať aby ma na to miesto preložil a nevyhodil? (samozrejme ak na to bude zodpovedať vzdelaním, mám VŠ), alebo môžu prijať nového zamestnanca a mňa prepustiť tak či tak, napriek tomu, že by som tú prácu mohla vykonávať aj ja. A ešte jedna otázka, ak by som zostala tak ako teraz som, teda zamestnaná (nemôže ma ešte vyhodiť zamestnávateľ nakoľko som pod ochranou, no už mi oznámili, že ak sa vrátim, tak nemám kde a dostanem výpoveď), popri tom poberám rodičovský príspevok, môžem začať podnikať? Teda ešte mi trvá zmluva, poberám rod. príspevok, ale chcem podnikať, alebo musím zrušiť pracovnú zmluvu? Ďalšia otázka, ak si nájdem iné zamestnanie, alebo začnem podnikať ešte počas rodinnej dovolenky (teda do dovŕšení 3 rokov dieťaťa), mám nárok takisto na odstupné a plus ostatné záležitosti (preplatenie starej dovolenky) od zamestnávateľa?.........Neviem čo mám robiť, počkať kým malá bude mať tri roky a vtedy dúfať, že sa uvoľní nejaké miesto, alebo akože nastúpiť skôr do zamestnania, tým pádom dostať okamžite výpoveď, alebo začať podnikať a ostať pritom zároveň zamestnaná (ani neviem, či tak môže byť)...ďakujem za odpovede.

Ďakujem pekne