Zvýšenie rodičáku, zvýšenie poplatku za jasle?

interneta
19. sep 2019

Vcera parlament schvalil vyssi rodicak. Baby stretli ste sa uz s tym, ze by jasle isli od januara zvysit poplatky? Kde a na aku sumu? Diik

lea299
19. sep 2019

@interneta Jasle sú väčšinou len súkromné a už teraz sú dosť drahé, myslím, že kvôli tomu nebudú zdvíhať ceny 🙂

1975renca
19. sep 2019

@interneta poplatok za jasle nema nic spolocne so zvýšeným rodicakom

janka2501
19. sep 2019

poplatok ostava tych 280eur, a ani to nemienia zvysovatm prave rataju s tym, ze vela ludi si spat prehodi na rodicovsky, a za jasle s postupne zrusi.

interneta
autor
19. sep 2019

@1975renca no pracujuce mamicky, ktore poberaju prispevok na starostlivost o dieta sa planuju prehodit po zvyseni na rodicak. To zamena ze nie 280, ale 370e budu dostavat. Zachytila som pripad, kedy jedny jasle zvysuju od januara na 340e (ano tazko povedat, ze to s tym suvisi). Neviem vsak, ci ide o statne alebo sukromne.

1975renca
19. sep 2019

@interneta poplatok za jasle je totozny s opatrovatelskym prispevkom, ktorý dostava rodic do 3.rokov,ked on oracuje a ma dieta umiestnene v jasliach, cize nepobera rodicak, ale uz opatrovatelsky, a ten dava stat prave na jasne, doteraz to bolo 280€,mozno je uz vyssi, neviem, samozrejme to musi byt podložené dochádzkou, opreto su jasle take drahe... Plus si moze zriaďovateľ a prevádzkovateľom jaslí navysit poplatok, platia sa navyse obedy, rezia...

interneta
autor
19. sep 2019

@1975renca neviem, ci spravne chapem. Ja dieta v jasliach nemam. Kamoska dala teraz mladsie dieta do jasli a ide do prace, poziadala o prispevok na starostlivost. Od januara sa chce prehodit na rodicak a dieta bude v jasliach nadalej. Ide mi teda o to, ci si jasle nevypytaju viac, ked sa prajuce matky prehodia na rodicak (aj ked zatial nie je jasne, ako sa budu riesit specificke pripady)

1975renca
19. sep 2019

@interneta par don, ano vola sa to príspevok na starostlivosť, ake oboje poberat nemoze, cize bud jedno alebo druhe, ak sa prehodi na rodicak, bude platit za jasle rovnako, ken ti nikde nemusi dokladovať, ak bude poberat príspevok na starostlivosť, ten sa dokladuje, ze dieta do jasli chodi, narok na jedno alebo druhe ma do 3.rokov

1975renca
19. sep 2019

@interneta samozrejme aj pobera rodicak, musi mat dieta doma, nie v jasliak, ak nepracuje, to si treba presne zistit na upsvr, kolko moze popri rodicaku odrobit

sashka22
19. sep 2019

@1975renca popri rodičáku môže odrobiť koľko chce, to nieje limitované, Max pri daňovom si doplatí odvody. Ja podnikám a rodičák som dostávala tak či tak do 3r. dieťaťa

1975renca
19. sep 2019

@interneta ja si osobne myslim, ze po zvýšení rodicaku a zmenia aj podmienky, to znamena, ze ludia sa samozrejme budu vracat k rodicaku, ale nebudu moct pracovat, lebo taky mudry by bol každý 😊treba si ti zistiť na upsvr

sweetdreams
19. sep 2019

Ak sa pýtaš, či od nového roka dvihnúť jasle poplatky (možno si povedia, že veď čo, zvýšil sa rodičak, prečo by sme to nevyužili), tak to je otázka skôr na prevádzkovateľov tých jaslí. Ale popravde, ani by ma to neprekvapilo, to je presne to, že akonáhle niekde pridas, dakto iný to bude chcieť využiť a dvihne sumu za nejaku službu.

belllinka
19. sep 2019

@1975renca popri rodicaku mozes pracovat kolko chces

1975renca
19. sep 2019

Nechajme sa prekvapiť, po zvýšení rodicaku co sa bude diat, lebo kazde zvysovanie nieco stoji

interneta
autor
19. sep 2019

@sweetdreams jasne, ale niekde to uz vedia, ze sa poplatok zvysuje. Tak preto sa pytam, ci je tych pripadov viac. Potom uz je to otazla na jasle s tym, ze neviem, ci by niekto priznal..viete co, ide rodicak hore, tak aj my zvysime poplatok.

sweetdreams
19. sep 2019

@interneta no keďže zvýšenie rodicaku bolo schválené včera, tak teda tie konkrétne jasle zareagovali s tým vyšším poplatkom velmi promptne :D :D :D asi môžeme čakať, že tento trend bude pokračovať aj v ďalších

1975renca
19. sep 2019

@sweetdreams tiez by ma to neprekvapilo, diteraz bol vyssi príspevok, riadili sa vyskou poplatku podľa toho, teraz bude vyssu rodicak, tak to daju na vysku rodicaku, je to logicke, aby nahodou pracujucemu rodicovi nezostal navyse anu cent z toho co da stat, este bude rodic navyse platit za obedy, ako doteraz

interneta
autor
19. sep 2019

@sweetdreams mozno fakt nahoda, ale na stole je to uz dlhsie od navrhu, cez schvalovsnie vladou..

bibi33
19. sep 2019

@interneta ja platim za jasle v trnave 400€,dufam ze uz nebudu zvysovat🙈

interneta
autor
19. sep 2019

@bibi33 400e? sukromne?

bibi33
19. sep 2019
interneta
autor
19. sep 2019

@bibi33 no vela sukromnych prevysuje aj novu sumu 370e, ako vo vasom pripade. skor som myslela, ci nedvihnu mestske jasle. ale vsak ani sukromne nemusia byt vynimkou.

bibi33
19. sep 2019

@interneta veru kedysi bol prispevok tusim 230€,potom ho zvysili na 280€ a uz vtedy dvihli aj vsetky sukromne jasle poplatky,tak som zvedava,co bude teraz... u nas nie je sanca dostat sa do mestskych jasiel (su len jedny),poradovnik dlhy ako toaletny papier...

evittam
20. sep 2019

@1975renca Prosím ta nezavadzaj.Popri poberaní RP mozes pracovať kolko len chces. Nic sa na tom nemenilo

evittam
20. sep 2019

@sashka22 Pri danovom si doplatí odvody?

janka2501
20. sep 2019

ani neplanuju zdvihnut príspevok na jasle, ten ostane na sume 280eur, treba pocuvat, ked o tom hovoria

1975renca
20. sep 2019

@evittam prosim ta, ja som to netvrdila na 100%

chiara_elle
20. sep 2019

@interneta existuje take nieco ako mestske jasle? Ja somo nikom nepocula, zeby tam mal dieta. Su aj v Bratislave? Kolko sa plati v takych jasliach?

evittam
20. sep 2019

@chiara_elle Ano. Plati sa 280Eur do 3rokov a 90Eur po 3rokoch. Plus strava. Teda u nas v ZA.

janka2501
20. sep 2019

@chiara_elle ano su v BA, myslim ze starom meste na Čajkovského ul., a ruzinove na Palkovicovej ul. Cenu najdes na nete

interneta
autor
20. sep 2019

@janka2501 to patrilo komu? ja som o nicom takom nepisala...