5,5 ročné dieťa na pohrebe

kvetinkamilka
9. okt 2021

Ahojte, aký máte názor vy na to vziať dieťa 5,5r na pohreb ? K dedkovi mala velmi pekny vztah. Do nemocnice ho nemohla chodit navstevovat dcera. Velmi ho chce vidiet naposledy. Ale som na vazkach ci dieta by malo ist na pohreb 🤔 srdce mi hovori zober ju .. rozum nie nezober ju. Pomozte mi rozhodnut sa 🙏🏼❤️

vilma7
9. okt 2021

Bola som tiež dedovi ako 4 ročná, nič si z toho nepamätám. Ja by som ju určite zobrala, Smrť patrí ku kolobehu života.
Kamarátka pochovala muža a jej deti, menšia mala 6 tam samozrejme boli. Ešte je malá, daj jej šancu sa s dedkom rozlúčiť.

vanda323
9. okt 2021

@kvetinkamilka Moje deti boli na pohrebe môjho ocka ich dedka a teda nedopadlo to dobre...Emka dostala záchvat plaču a to nebola pozerať do truhly.

1katus1
9. okt 2021

@kvetinkamilka ono záleží aj od toho na akú chorobu zomrel dedko. Švagor zomrel v auguste. Pohľad to pekný nebol mal rakovinu. Deň po pohrebe švagra mi zomrela babka keď mala pohreb bol to lepší pohľad. Treba rátať s tým že človek po ťažkej chorobe môže vyzerať úplne inak ako si ho dieťa pamätá . Je dieťa veľmi citlivé ?

mimka91
9. okt 2021

@kvetinkamilka dobry den, ja som bola vo veku Vasho syna, ked mi zomrel dedko a bola som na pohrebe. Kebyze ma nasi nevzali, bolo by mi to luto a tazko by som sa zmierovala. Rovnako ako my dospeli aj deti sa chcu rozlucit. Ja by som ho vzala a vysvetlila mu, ze vela ludi tam bude plakat, lebo im bude smutno a ak aj jemu bude smutno nech place a ze mu budete oporou a objimete ho, ked to bude potrebovat. Pripadne za kym moze ist ak Vy si myslite, ze by ste to nezvladla.

dievcacitajucelist
10. okt 2021

@elizabet173 veď ok nie každé dieťa je rovnaké, ale my máme v rodine prípad, kde chlapca chránia pred všetkým a stačí, že sa trošku zvýši hlas a už reve, minule bol u lekárky ktorá mu vravela, že ma nábeh na skoliozu a on hneď reval, že sa skantri...deti by sa mali "zoznámiť" s realitou života život nieje len obláčik, dúha a cukríky...

evkamotka
10. okt 2021

Podla mna 5 rocna ani do truhly nebude vidiet, ak ju nevezmu na ruky

miniminka
10. okt 2021

@kvetinkamilka ja by som vzala, pred 2 týždňami sme pochovali môjho otca. Boli sme všetci i dcéra 7 rokov i syn necelé dva roky. Je to súčasť života. Akurát som sa snažila neplakat, to sa nevydarilo, plakali sme všetci. Dôležitá je viera v život po smrti. Dcéra nakreslila štátnemu obrázky, tie dala do truhly ako poslednú rozlúčku.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
10. okt 2021

Ak dieta chce, vezmi ju. Ale maj zalozny plan, ak bude chciet ist prec. Resp nemusi byt na cely obrad, len na zaciatk, abo koniec. Polozit kvietok a tak. Moj by to nezvladol. Ale deti su rozne. Preto pisem, ak mala sama chce a chape to, nech sa s dedkom rozluci tak, ako ona chce.

michaela789
10. okt 2021

@kvetinkamilka napíšem vlastnú skúsenosť.
Na pohrebe deda som bola ako 5ročná. Môj otec (bol to dedo z jeho strany) ma na pohreb doslova dotiahol, lebo sa "to patrí" a "ako by to vyzeralo, keby som tam nebola".
Dodnes mu neviem zabudnúť, že ignoroval že som nechcela ísť. Smrť dedka som niesla ťažko, uvedomovala som si definitívnosť toho že zomrel a už s nami jednoducho nie je. Čiže nebolo to o tom, že som sa snažila potlačiť holý fakt smrti, rozumela som čo sa stalo.
Bola som a aj stále som veľmi citlivá povaha, neviem sa zbaviť vtieravych a hlavne traumatizujucich spomienok. Táto k takým patrí a dodnes sa mi o mŕtvom dedovi v truhle sníva. Jednoducho som ako 5r nemala emočnú kapacitu vyrovnať sa s tým čo som cítila, nieto s tým čo som bola donutena vidieť.
Moja mama to vedela a s otcom sa hádala, aby som ísť nemusela. Neprešlo.
Ty si mama a musíš vedieť ako tvoje dieťa na niečo také zareaguje. Niektoré deti to neriešia, niektoré - ako napríklad aj ja - si to bohužiaľ nesú celý život.
Odvtedy som bola na nejednom pohrebe ale myšlienky a pocity z tohto ma vedia trápiť dodnes.

tatianana11
11. okt 2021

@kvetinkamilka Kazde dieta je ine, ty si svoje poznas najlepsie, ci by to na nom nieco negativne zanechalo alebo nezanechalo. Ja osobne by som nebrala, tiez podla mna deti na pohreb nepatria, naco zatazovat taku malu hlavicku. Ved rozlucit sa s nim moze aj rozhovorom s tebou, spominanim co ste zazili, pozeranim fotiek. Nemusi byt ucastne priamo toho aktu, ked davaju truhlu do zeme a vsetci tam nariekaju a uz vobec nie pohladom na neboheho. Mozno to nebude nijak prezivat, mozno neskor si to ani nebude pamatat. Ja ale vychadzam z vlastnej skusenosti, bola som ako dieta na pohrebe prababky a odvtedy som mavala nocne mory a zle myslienky, ze vsetci raz zomru a ze zivot ide strasne rychlo a za par rokov tu uz nikto nebude, velmi som sa bala a drzalo ma to dost dlho.

jana_eyre_2
11. okt 2021

Každý ako uvazi.. ja som však deti nevzala, svojho dedka mali radi.. ale naozaj sa mi nechcelo riešiť aby ešte vydržali, aby obsedeli, aby nevyrusovali.. rozlúčia sa keď pôjdeme na cintorin..

s témou smrti vyrastajú, keďže chodíme na cintorín mojej mame, môjmu svokrovi a teraz už budeme aj môjmu otcovi.. uvedomujú si dostatočne že smrť patrí k životu, ale myslím že celý obrat pohrebu deti nevydržia úplne bez vyrusovania... Proste to beriem tak, že pre ostatnych smútiacich to nemusí byť príjemné..

ibrunova
11. okt 2021

Ja by som nebrala, na pohrebe by som nemala silu dávať pozor na dieťa, odbiehať a čojaviemčo, mala som dosť roboty sama so sebou, keby ma videli plakať, revali by aj oni, no načo.

6mia6
27. sep 2023

Nevzala by som. Zomrel svokor. Chalani mali 12 a 9 ale boli len ďalej v lavici s mojou mamou. K truhle som nešla ani ja. Išiel sa rozlúčiť len manžel so svojím bratom. Svokra sa tam skoro zosypala, chlapi tiež mali čo robiť. 4 ročná dcéra bola v škôlke, je veľmi vnímavá a riešila by čo všetko sa tam robilo.
Išli sme zapáliť sviečku neskôr. Dokonca sme mali deda pár dní na polici doma.
Známej zomrel muž a najmladšie dieťa (8) nechala u kamarátky. Bola som tam a verím, že urobila dobre. Deti tomu nemôžu rozumieť. Nerozumejú tým výbuchom emócií. Vidieť svojich najbližších úplne zlomených, často na liekoch. Na to majú čas.
Aj to kontrolovanie svojich emócií keď je tam dieťa, je potláčanie tej reality a aj tak to potom príde. Neviem no.
Ja som nezobrala

savasava
30. sep 2023

@kvetinkamilka aj naša bola nedávno na pohrebe v podobnom veku. Vysvetlili sme jej, čo pohreb znamená. Nešli sme s ňou však k neboštíkovi áno k truhle, keď ju spúšťali do jamy.

maminkadeticiek
30. sep 2023

Urcite by som nerozhodovala za takto velke dieta.Vysvetlila by som co najpresnejsie co sa stalo,co je pohreb,co sa tam deje,ze su tam ludia smutny a skratka vsetki.Nech sa samo rozhodne ci chce alebo nechce ist.Ak sa chce roslucit s dedkom ma na to pravo.

maminkadeticiek
30. sep 2023

A dieta sa nemusi ist pozriet k truhle.Moja 8 rocna isla a zvladla to skvele,ale priala si to sama,jedbalo sa o jej blizku osobu a velmi sa chcela ist roslucit.Keby nechcela nikdy by som ju sama netlacila.

aidan133
30. sep 2023

@kvetinkamilka ja by som zobrala ak chce ist ale aj podla toho ako to budes znasat ty, k truhle podla toho ako dedko vyzera...ja osobne nechapem preco z toho niektori rodicia robia taku vedu, ked som mala 8 chodila som s mamou opatrovat pradedka do vedlajsej dediny, videla som ho zomriet a nemam z toho ziadnu traumu, horsie spomienky mam z pohrebu stryka a to som mala 18, ale to aj preto ze to mama horsie znasala

tiika
1. okt 2023

@kvetinkamilka ja by som počúvala to, čo ti hovorí srdce. Rozum chce určite dieťa chrániť, no ak sa hlbšie zamyslime, sú to naše strachy, predsudky, obavy a nie toho dieťaťa. Tie deti to berú oveľa viac v pohode než si myslíme.

Ja som brala na pohreb dedka moju 2,5 roční dcérku (nie k truhle - to mi neprišlo dôležité ani vhodne). Jednoducho som to tak citila, neriesila som okolie. Videla som ako reaguje, chápe, keď som jej tu smutnú udalosť vysvetľovala a vedela (videla) som, že to nie je pre ňu nič stresujúce. Chcela som, aby sme sa s milujúcim človekom rozlúčili všetci.