Ako bojovať s lenivosťou?

kvetinka123
16. mar 2014

Ahojte, po dlhej dobe som sa rozhodla zalozit tuto temu. Neviem uz ako z toho von. Hanbim sa sama pred sebou, este ze mam takeho tolerantneho manzela. Mam problemy s lenivostou, som proste hrozne pohodlna, radsej presedim hodiny pri PC akoby som nieco uzitocne spravila. Mam dve deti a mm na ID, ktory je stale doma. Ja som zatial na RD. Moja domacnost vyzera otrasne. Strasne ma to stve. Aj si urobim program, co idem spravit a na konci dna ani tretina nie je spravena. Niekedy ma chyti osial, vsetko vygruntujem a upracem ale nedokazem to udrzat v poriadku a po par dnoch je to ako predtym. Da sa z toho nejako vyliecit? U mna je to uz asi chorobne. Hanbim sa, ked to tu pisem, ale potrebujem poradit, ako pracovat na sebe a ako si vediet rozkazat. Vdaka za kazdy tip.

jankastubka
17. mar 2014

A este som zabudla napisat co mi pomaha. Ja mam najviac energie po ranu, preto vsetky povinnosti sa snazim spravit rano, aby som cez den uz mohla mat nohy na stole. Pradlo skladam alebi zehlim pri pozerani telky, vtedy to aspon nie je taka zataz. Ak som nieco nestihla rano, tak si napr pri pozerani telky dam za ciel, ze cez najblizsiu reklamu umyjem kupelnu.
Nesnazim sa robit vsetko v jeden den, ale vzdy si dam na den ciel, co treba spravit a ten dodrzim. Jeden den varim, jeden periem, iny zehlim, iny den vysavam a utrem prach. Takto je to kazdy den polhodinka az hodinka povinnosti a zvysok mam fajront.
Takisto aj ked chodim na prechadzku s malou, aby mi nebolo otupno, tiez mam vzdy ciel. Jeden den na posyu, jeden do kniznice, iny do lekarne a pod.

monr
17. mar 2014

@kvetinka123 skús si prelistovať stránku www.pojdte-dal.cz . je tam dosť dobre rozobrané, akým štýlom sa dostať do stavu, že každý deň budeš mať poriadok, plus sú tam denné tipy, čo upratať navyše.
hlavné je ale začať postupne, a nesnažiť sa urobiť vštko naraz. a postupne sa ti mnohé veci tak zautomatizujú, že upratovanie bude hračka 😉
držím palce

babulka82
17. mar 2014

@kvetinka123 tak zase si treba upresnit čo je "bordel a bordel" je ine ked su po celom byte navytahovane hračky v domacnosti kde su male detičky a ine je špina .Ja mam 2 detičky male a vobec mi hračky nevadia.Ale napr. mladši synček lozi po štyroch tak sa snažim podlahy udržiavat čiste ako sa len da lebo potom ma plne ručky vlasov chlpov atd. A tomu sa neda ubranit ,proste ked sa niečo v byte hybe a decka skaču tak sa aj praši a špinia podlahy.A dnes rano sme sa smužom smiali že keby u nas sliepky vypustime tak aj vjacia začnu znašat tolko omrviniek na zemi 😀 už sme povysavali !
A čo sa tyka PC ja travim tiež dost času na PC ale napr. ked treba niečo spravit tak si viem odopriet,aj ked je vonku krasne tak som radšej v realnom svete 🙂 Všetko je to o praxi a trocšku donuteni sa .Ze nejake prehnane upratovanie som neni ani ja a myslim že je to aj detom neprirodzene . 🙂

majuska0407
17. mar 2014

tech.sme.sk/c/6023757/lenivost-moze-byt-aj-choroba.html
www.martinus.sk/?uItem=155441
tuto knihu mam je super...
najdi si podobnu aka ťa zaujme kup si a pusť sa do nej a pls zabudni zaplaťiť internet.... proste sprav niečo, aby nešiel! ked sa nebude dať tak sa dať nebude🙂

mylove321
17. mar 2014

@anatalia77 takyto utok...gratuluj si. si pica

mylove321
17. mar 2014

@lyzzy sak ona nepise co robi manzel

veverina
17. mar 2014

@kvetinka123 No ja mam pre Teba velmi dobru radu,ktora aj mne pomaha,ked ma laka sem nakukat prilis casto...jenoducho manzelovi som povedala,ze ma to uz stve,ze to uz ani nechcem zapnut a furt som zvedava,tak sme sa dohodli,ze mi schova modem...alebo notebook,neviem ako si ty pripojena,ak nie cez modem tak notebook nech ti rano schova a ked porobis vsetko ostatne,vyhrad si cas KOLKO stravis pri nete povedz manzelovi a po tej dobe Ti ho znovu vezme..Nedovol aby Ti internet kradol cas,Ty si urci kolko denne mu venujes,nenechaj sa zviazat...Raz som ho nechala manzelovi cely tyzden,uzasne som sa citila,bola som stastnejsia,radsej citat knihy ako tu sediet...to pisem aj sebe 😉

mylove321
17. mar 2014

aj ja som dost zavisla na pc, takze ta chapem. pc je zaujimavy, lebo tam je vsetko, co chcem ja. a tiez mam hrozny bordel. a tiez parkrt upracem a potom neviem to udrzat.to. net mi dava odpovede na otazky ktore su v realnom svete pre mna vzdialene. proste moje blizke okolie kasle na to co chcem ja a jedine tak sa mozem priblizi mojim tuzbam ze si ich vyguglim, kukam na to, citam o tom, je to proste unik do krajiny kde to ma zmysel, nie toto tu otroctvo bez spokojnosti...

nikina17
17. mar 2014

No ja ti tiez poradim asi len to, co aj niektore baby predomnou. Mozno si to trosku rozdelit na casti. Ze jeden den si naplanujes napriklad poutierat prach v celom byte, dalsi poumyvat dlazky, dalsi pozehlit atd. Aj ja sa priznam, ze mam niekedy taky den, ze pomaly nepohnem ani prstom (samozrejme len co sa domacnosti ako upratovania tyka, ale postarat sa o deti, dat im jest, navarit, to je samozrejmost.) Akurat, ze si niekedy poviem, ze si proste spravim oddych. Aj ked napriklad vidim, ze by bolo treba poutierat prach alebo umyt dlazku, no som fakt vycerpana, tak si to jednoducho spravim az dalsi den a nestresujem sa kvoli tomu. Ako ani u nas to kazdy den nevyzera ako zo skatulky, ale tak da sa 😀 Ja hlavne vyuzivam tie chvile ked mam proste cas a chut upratat. A ked nevladzem alebo nestiham, tak sa nic nedeje.Podla mna ide len o to, aby sa ti toho vela nenakopilo, proste vela spinaveho pradla, riadu, prach,spinave dlazky, proste vsetko naraz. Preto si to rob priebezne a mas po probleme a zostane ti aj trosku casu ist na PC a povenovat sa rodine. Nik predsa nepovedal, ze za to, ze mas rodinu nemozes si ist trosku oddychnut a popisat napriklad sem 😀 Drzim palce a netrap sa.

sissmiss
17. mar 2014

@kvetinka123 nemas problem s tym ze manzel je stale doma? Ja cez tyzden upratujem tak nejako vkuse. A stale su hracky porozhadzovane. Stale periem, varim, vysava sa denne, mycka ide denne, ale stale to nevyzera nejako extra upratane, len tak normalne. Ale cez vikend ked su vsetci doma sa mi upratovat moc nechce. Aspon ked si muz ide do garaze nieco kutit tak ja robim doma, ale nemam rada ani spolocne upratovanie, ani take zeby dakde lezal a vsetko robim ja. Nemozes byt unavena vlastne z neho? Chodievas von na vzduch? Ako casto a na ako dlho? Mas nejake konicky? Lebo mat fuuuurt len domacnost to je na nervy. Aspon teda pre mna, ja nie som zienka domaca, nejako som to zakceptovala, musim, ale viem pochopit ze pre niekoho je tak ako pre mna upratovat utrpenie. A este ma napadlo, pc ako unik. Nemas nahodou depresiu? A ako velke mas deti?

sissmiss
17. mar 2014

@mylove321 som zvedava...co je oblast ktora ta zaujima a ake otazky si kladies?

maca_p
17. mar 2014

@kvetinka123 nic si z toho nerob, pokial stihas varit, sem tam nejaky generalny uklid a s detmi si aspon 2 hodky denne vonku. lenivost ta prejde po nastupe do roboty 😉 😀

zita19
17. mar 2014

@kvetinka123 dobru temu si otvorila...
1. Mne sa ulavilo. Vytlacom si tvoj uvodny prispevok a dam ho svokre citat. Nech vie ako vyzera leniva manzelka. Oproti tebe som workoholik, a to ma nesmierne potesilo. 😉
2. baby sa zas mali o com pohadat. To je tiez zasluha, lebo niektorym by sa bez hadky a skandalu den na MK neratal 😉

mylove321
17. mar 2014

@sissmiss zaujima ma napr moje zdravie a dneska lekar nic nevysvetli ved neni cas, milion pacientov v cakarni a ostava len verit...ja nemam rada vieru, rada si overujem veci...rada ich chapem...guglim si co ma boli , vsetky take drobne veci ktore mi pride smiesne aby som s nimi sla za lekarom. a vsetko co nemam priestor riesit s ludmi ale vadi mi to vo vztahu s nimi, len keby sa otvoril konflikt tak by z toho mohol vzniknut existencny problem. ako hnusne sa ku mne zachoval neviemkto...tak pozeram si fora, kde sa ludia stazuju na to iste, liecim si zranenia ega, komplexy...to ma bavi donekonecna kym to nezazijem v realite...

sissmiss
17. mar 2014

@mylove321 dakujem, zaujimave. Takze to mas vlastne taku terapiu bez terapeuta. Ja ulietavam na mode a umeni, ale tiez ma bavi dusa a telo

mylove321
17. mar 2014

ano nieco take. ale tiez si pozeram rozne obrazky, chude zeny hlavne :D

sissmiss
17. mar 2014

@mylove321 😀

loliki
17. mar 2014

@kvetinka123 Možno si zapadla do takeho stereotypu, stale doma, stale to iste, hladnych nakrmit, spinave ocistit, unavenych uspat, nic nové a vsetko stale dokola.... niekto tu uz spominal depresiu, mozno je to akasi jarna unava, treba ist aj von, mozno pomôže ísť k niekomu na návštevu, kto má upratané a potom prísť domov... alebo zavolať návštevu k vám kazdy tyzden, mali by ste motiváciu k upratovaniu.

diskutujuci
18. mar 2014

@kvetinka123 ahoj je to trosku vtipne a viem ze ta to trapi tak mi prosim prepac
kolko mas rokov a ako vyzeras? pokial mas zdrave kosti, nemas choroby a tuzis tak pod oblec sa a najdi najblizsiu skolu
zacni utekat, pod do fitka manzel a postara....
staci trosku chciet uvidis ake to bude korenie aj do vasho intimneho spoluzitia...

anatalia77
18. mar 2014

@mylove321 od vacsej si to dam povedat