Ako dcérke vysvetliť, že otec nie je vlastne jej otec?

jankas87
31. máj 2011

Ahojte baby, chcela by som sa poradit, ked niektora mate s tym skusenost. Mam zachvilu uz 8 rocnu slecnu doma a s terajsim priatelom sme spolu uz ked mala asi 3 roky, on nie je jej biologicky otec ale vychovava ju a ma ju rad ako vlastnu, ona je v tom ze on je jej otec a aj ho tak vola. Nie sme zobraty cize dcerka nosi moje priezvisko, a teraz sa nam narodila druha dcerka a ta uz nosi ocove priezvisko, tak prisla otazka preco je to tak. Ostala som zarazena a nevedela som co jej mam povedat. Chcem jej povedat pravdu len neviem ako na to, stale to odkladam ale bojim sa aby nebolo potom uz neskoro. Jej otec je zly clovek a nezaujimal sa o nu nikdy, opustila som ho este ako tehotna, takze som dcerku vychovavala tri roky sama. On sice teraz nebyva v nasej dedine, ale ludia tu su zakerny a viem ze to dcerke raz urcite povedia. Ako jej to mam vysvetlit ze vlastne jej ocko nie je jej ocko ale lubi ju ako svoju? Otca nema uvedeneho ani v rodnom liste a ani ho nikdy nestretla ani nevidela.

kaara1980
13. okt 2011

@jankas87 ja som to nedávno povedala Jakubovi na rovinu.Jeho reakcia...aha...Kubko,chápeš ma?...hej,chápem...Evidentne ma mal v paži a rozum mal niekde úplne inde.Pre neho je otec ,jeho Robo, a bodka.Ale snaha bola 😀

gabriellka
13. okt 2011

@jankas87 no si zlatá že si nám dala vedieť 😉 to je jasné, dieťa vycíti kto ho má rád a malej je ukradnuté či ju splodil, alebo ju "iba" vychováva...keď aj bude nad tým premýšľať a k téme sa ešte vráti ty už máš to najhoršie za sebou...držím palce nech ste spolu všetci šťastní 🙂

sashaana
13. okt 2011

baby a ako povedat mojmu synovi, kde ma otca? som slobodna mamicka, otec sa o maleho nezaujima, nemam ani ziadneho partnera.. som len ja a moj maly tomasko.. zacal si vsimat vonku na ihrisku aj v televizore, ze existuje ujo, ktoremu deti hovoria tato, vidim to na nom, ako premysla, co to je a ci aj on ma nejakeho a kto je jeho otec, cakam, ze v najblizsej dobe pride ta otazka, ci ma tatina.. v marci bude mat 3 roky, ale je uz dost chapavy, rychlo vsetkemu porozumie.. co mu mam potom povedat? cele dni si len nad tym lamem hlavu... ☹

bodka13
13. okt 2011

@jankas87 no super 😉 😵 😵.... neboj pochopila to,ale tak primerane k svojmu veku....myslím,že ona sa bude podchvíľou kadečo pýtať,najmä keď to nebudeš čakať 😉 😀 -základ je vždy jej odpovedať a neodbiť ju 🙂...ale určite si spokojná,teda ja by som bola,že ťa nikto cudzí nepredbehol

angua27
13. okt 2011

@jankas87, tak som rada, že ste to zvládli. aj, že si nám dala vedieť. 😉 ona to určite pochopila a ako písali dievčatá, môžu sa vyskytnúť doplňujúce otázky časom. 😉

@kaara1980, môj syn tiež takto reaguje na mnohé. a otázky prídu až za pár dní. tak buď pripravená. 😎

@sashaana, nebuď nešťastná, ak prídu otázky, kto je to tato a prečo u vás nie je, vysvetli to malému jednoducho a primerane veku. 😉

dorenika
3. sep 2013

no hlavne jej to povedz ty!

zuzlicek44
3. sep 2013

úplne normálne v pohode, mi so sestrou sme tak isto natom, tiež som položila tuto otázku mame a tiež som mala toľko rokov, mala som 5..je to na 10minu ked to podas pekne, das priklad k tomu a je to.neboj sa toho, držím prsty. halvne nerob okoloo toho drámu a velke tajomstva a bubliny, pretože si bude mysliet že je to neobvykle atd...držim palce.-)

kiki68
3. sep 2013

Ked nie je zapisany v rodnom liste a je to zly clovek,cize by dcerke nic dobreho nedal,tak by som to mozno poriesila prave tak,ze by ju partner adoptoval za svoju a teda keby do toho niekto zacne rypat,tak by mala dcerka silnu oporu,lebo by to bol jej uz jediny otec,ktoreho moze za otca povazovat. Neviem ci by som jej motala hlavu clovekom na ktoreho si nepamata,ktory o nu nema a nebude mat zaujem. Pretoze taky clovek nie je rodicom,ked sa na dieta vykasle. Urcite by som to konzultovala s psychologickou,ako narobit malej co najmensie skody a psychike touto pravdou. Pretoze ona uz otca ma,je to te,ktoreho doteraz za otca povazovala,tak aby sa tam nenarusil tymto vztah.

coteraz
6. sep 2013

Normalne treba povedat pravdu.
Casto si spajame rodic a vychovavatel do jedneho. Ale v skutocnosti je to ovela komplikovanejsie. Vela z nas malo rodicov, alebo sploditelov, a vychovavatelov jedny a tie iste osoby. Ale vela z nas malo inych splodotelov a inych vychovavatelov. To ze nas niekto splodi neznamena zesu to automaticky tatko alebo mamicka.
Deti mozu mat ako materska figuru niekoho muzskeho pohlavia, alebo to nemusi byt sploditelka ale chuva, alebo stara mama. Nezalezi na slovach (mama, pani ucitelka, ocko), zalezi na vztahu. Zena je sploditelka, a muz je sploditel, lebo to je tak prirodou dane. Ale matkou a otcom nas robi nieco ine. V skutocnosti nas matkou a otcami robia nase deti... Ale nebudem to komplikovat.
Ak ho mala vola ocko, tak to je pre nu jej ocko. Nema dvoch ,am jedneho. Svojho ocka. Ten druhy ju stvoril, s tebou, ked medzi vami bola laska. Ona je vysledkom lasky mdzi dvomi ludmi. No vztahy sa menia, a tak to niekedy byva, ze uz ta laska neni. A teraz sa lubite s inym, ktory uz je s tebou dlho, az tak dlho ze sa stal jej tatkom, a uz to tak bude navzdy. Neni co riesit.
Deti v 8 rokoch chapu vela. A dokonca chapu ovela viac nez si myslime, a ovela skor nez v 8 rokoch! Prave naopak, loz alebo zakryvane pravdy mozu sposobovat traumy a psychologicke problemy u deti. Nie to ze im povieme pravdu.
Ak mas s tym problem jej to povedat, mozes jej povedat aj to ze s tym mas problem jej to povedat, a preco to je pre teba take tazke. Aj to pochopi.
Ja si totiz myslim ze ona to nevedome aj tak vie. Ale potrebuje to pocut od vas, mamicky a ocka. tu pravdu. pretoze ta pravda je sucast jej samej. jej identity. a tu pravdu jej nepovedat je jej skryvat kus identity, pravdy o nej samej.
Vysvetlite jej preco sa vola ako sa vola - po svojom sploditelovi, preco ty ako mama sa volas ako sa volas... moja 3 rocna dcera to chape takze tvoja 8 rocna bude uplne v poho. a dajte si ziadost vsetci aby ste sa rovnako volali, nemusite sa brat vobec, to dnes neni problem, lebo mate spolu dietatko a to staci, ze sa chcete rovnako volat (akurat pred mesiacom sme to my urobili 🙂)a on nech si malu osvoji, a hotovo, volate sa vsetci rovnako.

mozno su aj knizky s touto temou, cez pribeh ktory si spolu budete citat sa na to moze ist lahsie.

v kazdom pripade drzim palce!