Ako dostať deti po rozvode do Kanady?

jordani18
17. nov 2009

Ahojte všetci.Potrebovala by som poradiť.Som rozvedená matka dvoch deti (5 a 11) ,súd ich zveril do opatery mne.S terajšim priateľom kanaďanom by sme sa chceli vziať a odisť žiť za nim do Kanady.Má tam firmu a taktiež by som u neho pracovala.A tu nastáva problém, môj ex mi bude robiť probémy a nebude mi chcieť dať súhlas aby deti mohli ísť so mnou,i keď priateľa si veľmi obľúbili a chcú ísť so mnou za ním.Dohoda s ex nie je možná.Dcéra k nemu nechodieva od doby kedy sme odišli na podnájom ešte pred rozvodom a syn k nemu už veľmi chodiť nechce.Viem,že má deti rád a neublížil by im,ale nie je schopný sa o ne poriadne postarať.Dlží deťom zameškané výživné za pol roka a spláca mi ho po 20-tich €.Priateľ nám finančne pomáha už od doby keď sme odišli na podnájom a chodi za nami každé 3 mesiace na pár týždňov.Chceli by sme sa vziať v januári.Nemám vysporiadane ešte BSM, nakoľko ex býva v našom spoločnom byte a "chcel" by ma vyplatiť z mojej polovice.
Mám po sobáši požiadať súd o to aby mi dovolil s deťmi vycestovať a začať tam nový život s novým manželom,aby určil kedy máme prísť na Slovensko aby ex mohol byť s deťmi? Nechcem mu brániť v styku s deťmi,veď sú aj jeho,ale kôli vzdialenosti,ktorá nás bude deliť nie je možné lietať na Slovensko každý mesiac alebo dva.Myslíte,že mi súd schváli aby deti boli s ním trebárs cez letné prázdniny? Problém je tiež ,že dcéra (11) s ním nekomunikuje a ani nemá záujem byť s ním a syn(5) je tiež radšej s nami ako s ex.Bude to mať nejaky vplyv na rozhodnutie súdu? Chcela by som deťom zabezpečiť úplnú rodinu,ktorá im dá všetko, od lásky až po najlepšie vzdelanie.Priateľ má moje deti veľmi rád a oni jeho tiež,keď sme spolu nie je nič krajšie, ako vidieť spokojnosť u všetkých.Poradí mi niekto ako najlepšie vyriešiť môj problém s odchodom? Ďakujem vopred za každú radu.

andzi
17. nov 2009

V prvom rade by som túto tému nazvala inak ako "Kanada", je to veľmi nevýstižné.

Podľa zákona o rodine platí, že ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.

To znamená, že sa musíš s ex-om dohodnúť. Ak nie, podáš návrh na súd, ale prejudikovať rozhodnutie súdu nedokáže nikto. Zrejme ťa čaká náročné dokazovanie, predovšetkým znaleckým posudkom, do akej miery vysťahovanie ovplyvní priaznivý fyzický, psychický vývin ďalej aj s ohľadom na absenciu kontaktu s otcom ich detí. Bude sa tiež skúmať, kde v Kanade deti budú žiť, ako táto zmena ovplyvní ich budúci vývin, kde tam budú chodiť do školy a mnohé mnohé iné veci, ktoré určite nebudú vyriešené na jednom pojednávaní. V zásade je však rozhodnutie súdu, ak povolí vysťahovanie do tak vzdialenej krajiny, ako je Kanada, prudkým zásahom do práv otca, ale predovšetkým veľkým zásahom do života detí. Nedokážem predpovedať, ako rozhodne súd, všetko bude závisieť od dokazovania. Prajem veľa šťastia.

jordani18
autor
17. nov 2009

Ďakujem za odpoveď,teraz už mám v tom trošku jasnejšie.Chcela by som deti na jar vziať na týždeň do kanady,aby videli kde by žili a taktiež im priateľ sľúbil,že ich vezme do škôl, aby poznali ako to je u nich.Čaká nás ťažký boj,ale nevzdávam sa,viem,že o deti bude dobre postarané a budú zabezpečené po všetkých stránkach.

Ak má ešte niekto skúsenosti s podobným problémom,prípadne prechádzal niečím podobným budem veľmi rada ak napíšete.Ďakujem

kikaba44
19. mar 2013

@jordani18 podľa mňa by stálo za úvahu, dohodnúť sa na vysporisdaní BSM s ex manželom, byt predať a spolu s ex vycestovať do zahraničia. Manželovi tým zabezpečíš nepretržitý styk s deťmi, prácu, aby ti mohol prispievať na výživu a spokojná budeš aj ty lebo budeš môcť byť so svojím milovaným partnerom. Pouvažuj, keby som bol chlapom, tak neváham a pristúpim na túto alternatívu
ja koza, vidím a odpovedala som na článok z r. 2009

burina4
19. mar 2013

@kikaba44 to asi koza 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

kuwait
3. dec 2013

Ktovie ako dopadli a kde su teraz po 4 rokoch.Mna zaujimaju aj konce tychto pribehov na MK nielen zaciatky,niekedy je to dost poucne vediet ako to dopadlo