Ako jednoducho vysvetliť ľuďom našu situáciu?

7. júl 2024

Ahojte, obraciam sa na vas o pomoc. Mame doma s Bozou pomocou jedneho synceka. Ma 3 roky. Snazili sme sa 3 roky, tak sme isli do IVF. Ja vela liekov, infuzie do 22tt, fraxik kazdy den, jednoducho bolo to tazke. Musela som brat aj kortikosteroid, odvtedy mavam rozne kozne alergie. Syn sa mi narodil hypotonik, musela som s nim cvicit, mal operaciu hernie, proste stresy.
Kedze u nas prirodzene nepripada do uvahy kvoli manzelovym katastrofalnym spermiam napriek tomu som v januari neplanovane otehotnela. V 10tt mi lekar iznamil, ze srdiecko nebije a musela som ho porodit doma s potratovou tabletkou do wc (zili sme v zahranici). Tyzden som bola na xanaxe.
Muza som poslala na rozsireny spermiogram + dna fragmentaciu. Tesila som sa, ze sa nam podarilo prirodzene, urcite to pojde zas. Prisli vysledky, ma 0 zdravych spermii. Dna fragmentacia katastrofa. Manzel sa zdravuje zdravo, nefajci, nepije, atd atd. Psychika opat v r.ti.

Mame este 1 zmrazene embryjko. Nemam zatial odvahu ist, aby som nebola zas sklamana. Bojim sa aj od sterodiov, atd atd, teda od vsetkeho, ze sa zopakuje... Sice steroidy uz nie som ochotna uzivat. Ale k otazke.

Zacali ma buzerovat doslova svokrovci KEDY budeme mat druhe. Dnes som povedala, ze nechceme, neplanujeme a ani nemozme. Teraz to banujem, kedze ideme urcite pre to posledne embryjko, ale neviem kedy. Nevedia, ze sme mali ivf, nevedia nic, kedze nevedia udrzat tajomstvo.

Neviem, ako reagovat na tuto otazku. Hocikto sa ma opyta, zacnem mam stres, lebo ani klamat ale ani pravdu nechcem...........

Tak velmi tuzim po dalsom, ale.................... dalsie sklamanie ma opat da dole. A po tomto poslednom vklade uz dalsiu moznost nemame.

buducamama
7. júl 2024

Nevies ako reagovat, ked sa ta opytaju na druhe? Ono tato otazka je jednoducha pre tych, ktori si touto narocnou cestou nepresli. Na nos to nemusis vesat nikomu. Rieste si s manzelom druhy vklad a uvidite sami, co bude. Velmi drzim palce. Hlavne pri cudzich by som povedala, ze nebranime sa dalsiemu dietatu v buducnosti, uvidime kedy pride ten spravny cas. A dost, nikoho do vasho zivota nic.

ukgirls
7. júl 2024

povedz muzovi nech im to vysvetlui a nech im aj povie aby ta zbytocne nestresovali ..

mikitilik29
7. júl 2024

Ja len nepochopím prečo tajite že ste mali ivf. V dnešnej dobe to už nie je také tabu a vôbec nie hanba.

pribinak
7. júl 2024

Kedy bude druhe: keď Pán Boh požehna…..

autor
7. júl 2024

@buducamama lenze otazky dookola. Preco? Preco? A preco?
A ako keby som stratila kontrolu nad sebou, pretoze neviem adekvatne reagovat, ako obvykle.

autor
7. júl 2024

@mikitilik29 pretoze moj manzel to nechce, aby o tom nikto nevedel. A ja to plne respektujem.

pribinak
7. júl 2024

@mikitilik29 lebo ľudia sú sprosti, majú rôzne debilne názory a predsudky

mikitilik29
7. júl 2024

Tak keď ti manžel tají, tak nech to vysvetľuje svojej mamuske.

autor
7. júl 2024

@pribinak a ano, to je dalsi dovod. Tiez mame v rodine sesternicu, ktora radsej nebude mat dieta, pretoze podla nej dieta z ivf nie je ozajstne. Je to umely clovek. Nehadam sa. Je to jej nazor. Vysvetlovat moju pravdu zas nebudem nikomu.

autor
7. júl 2024

@mikitilik29 ale ako? To sa pytam aj v prispevku. Sme v tom spolu.
(o spermoach sa rozpravat nebude samozrejme)

nevenka
7. júl 2024

Tak neviem, my mame opacny problem...
Ale jedine pomoze pravda, ved nemusia vediet detaily. Ja sa ale na to pozeram cez optiku zdravych vztahov.
Preco? Preco? No lebo mame zdravotny problem a boli ma, ked v kuse rypete do nas. Myslim, ze kazdy normalny by uz mal prestat po takejto odpovedi. Dieta nie je lusknutim prsta.

bucko555
7. júl 2024

Mám jedno dieťa tiež z ivf a keď sa.niekto pýta na druhé poviem že ja ďalšie mať nemôžem a hotovo a vidím na ich pohľadoch ako ich to zamrzí že sa pýtali

autor
7. júl 2024

@nevenka lenze pri tejto vete: "zdravotny problem" nas budu otravovat este viac, aby sme vysli s pravdou. Aj doteraz som vsetky problemy brala na seba, ze ja nemozem mat, kvoli mne nemame este, kvoli mne som musela uzivat lieky...... Len aby som chranila svojho manzela, kedze nemoze za to, co sa deje....

dskjhfdlkdjhl
7. júl 2024

Kedy budete mat druhe dieta? Ked otehotniem. A vzapati by som sa svokry spytala, ako preziva napr. prechod. To je podobne debilna otazka.

autor
7. júl 2024

@bucko555 kebyze uz sme po druhom neuspesnom vklade, tak to by som samozrejme povedala bez stresu. Ale zatial citim, ze klamem. Ako keby som pritahovala to klamstvo (nechceme, nemozme, atd). Mozno iba prehanam, lebo je to u mna dost citliva tema.

autor
7. júl 2024

@dskjhfdlkdjhl 😅😅

bucko555
7. júl 2024

Tak áno ešte keď máte šancu tak hej ale u mňa je to jednoznačne ....aj keď zo začiatku mi to bolo ťažké povedať ale ono to časom prišlo a proste poviem na rovinu

nikpa
7. júl 2024

Samu seba oslobodis a odlahne ti keď povieš pravdu. Načo je toto tajnostkarstvo dobré? Ivf je voľáky hriech, hanba alebo niečo protizákonné? Využili ste možnosť akú ste mohli, nie všetci majú to šťastie otehotnieť a v pohode porodiť. Len sa zbytočne stresujes kvôli hlúposti a prepáč ale môžeš si za to sama lebo tajíš niečo čo netreba. A stres je to posledné, čo teraz potrebuješ. Ste manželia, predpokladám ze ste stále spolu dobrovoľne a ľúbite sa bez ohľadu na to, kvôli komu máte problém otehotnieť. Ak to nedokážeš ty tak nech to povie muž a zároveň dá rázne najavo, že sa viac neminite o tom baviť a bude ako má byť. Ved ani vy nemáte veštecku guľu.
Prajem ti aby sa ti to splnilo a čoskoro si držala svoje ďalšie bábätko 🧡

januska12323
7. júl 2024

Povedz, že by ste radi ale pánu bohu/prírode rozkázať neviete. Ďalej to s vami rozoberať nebudem, tiež sa nepýtam koľkokrát a v akej polohe ste splodili vaše deti.
Keď sú oni drzí musíš byť aj ty.

lucia245
7. júl 2024

Odpovedala by som, že to s nimi nebudem riešiť, je to naša osobné vec.

buducamama
7. júl 2024

Fakt by to mal riesit s rodicmi manzel. Otravuju s tym teba a ak je to az take neunosne, tak v ramci zachovania rodinneho kludu by to mal riesit on a priznat to. Aj problem sa bohuzial tyka jeho, nevztahuj to na seba. Ma 0 spermii ako pises. A ja teda som ateista, tak toto mam v mnohom jednoduchsie. Ale hlavne s mojim pristupom by som sesternicu poslala do riti😂 Nikto nezije tvoj zivot.

buducamama
7. júl 2024

@nikpa pre veriacich to hriech aj moze byt, ovplyvnuje to boziu volu.

smajliica
7. júl 2024

Nám tiež naše deti dlho trvali a keď sa niekto spýtal kedy bude, tak sme povedali že keď sa podarí / keď pán Boh dá.
Na seba by som to nebrala, v našom okolí máme niekoľko párov ktoré nemôžu mať deti a keď sa ich niekto spýta povedia jednoducho že My máme zdravotný problém kvôli ktorému nemôžeme mať deti. Myslím si že v tomto bode sa každý súdny človek prestane pýtať. A ak nie tak by som jednoducho povedala že to nie je ich vec a nech sa starajú do seba.

tanyan
7. júl 2024

A keby ste všetkým povedali, že ste sa rozhodli, že jedno stačí a ďalšie neplánujete? Lebo si chcete užívať život a je to drahé a jedno sa dá viac rozmaznávať ako dve a ....
Ak sa aj zadarí, tak to budeš radšej čo najdlhšie tajiť a radšej povieš, že priberáš kvôli sladkostiam a zníženému pohybu. 😉

eva233
7. júl 2024

Prečo by ste im mali niečo vysvetľovať. Je to vaša vec a treba sa naučiť odosobnit a to, že nie si zodpovedná za pocity a názory druhých ľudí. Tebe môže byť úplne jedno čo si myslí alebo hovorí.... Ja som o tom síce nemala problém rozprávať... Ale keď mali sprosté reči tak som na plnú hubu povedala, že áno ešte nemá súrodenca, lebo mi museli robiť akútnu sekciu v 22tt a o bábo sme prišli, teraz musíme čakať rok, aby sme sa vobec mohli začať snažiť... Stačí?... Potom sa už nikto nepýtal...A cítili sa sprosto oni, nie ja.
Ale ak o tom, nechcete hovoriť tak len odpovedať budeme mat toľko detí koľko budeme chcieť a kedy budeme chcieť a tým končím túto debatu.. A presne keď sa pýtajú na tehotenstvo a menzes treba sa opýtať ci už je babka v prechode a či sa veľa potí 🙈😁

akvi
7. júl 2024

Mňa sa tiež občas pytal kde kto, že kedy druhé. Na to som ja mala odpoveď, že keď sa prestanete pýtať debilné otázky. Ja tomu nerozumiem, prečo má niekto potrebu toto riešiť. A to my sme ani žiadny problém nemali, len proste sme fakt nemali nejaké plány ohľadom detí a ich počtu. Viem si predstaviť, ako sa ťa to dotýka a je to nepríjemné. Takých ľudí treba uzemnit.

loliki
7. júl 2024

Neviem, či sú svokrovci veriaci, ale môžeš im povedať, že dieťa bude, keď vám ho vymodlia, lebo podľa doktorov dieťa u vás -to bude zázrak.

cacianka
7. júl 2024

Muž má problém s plodnosťou, tak prečo berieš bremeno na seba ?! Ok že ste v tom spolu, ale práve preto by mal muž zastaviť tie blbé reči jeho rodiny, aby chránil teba. Ty si mu oporou, nevytrúbiš jeho problém, a on nevie byť oporou tebe aby ťa neranali slová jeho rodiny ?!
Jasne mu vysvetli ako to vnímaš a nech sa konečne zobudí a uprace rodinu.
Naozaj im nemusí prezradiť svoje tajomstvo, ale ani by nemal dovoliť aby trápili teba. Slušne a rázne povedať " nestarajte sa do našej plodnosti, nerýpte a dajte nám pokoj, inak sem ani neprideme ".
Že svokrovci začali buzerovat teba ? A prečo ich nestopnes ty ? Dajte pokoj, ja sa nepýtam na vás sex, menopauzu, prostatu , orgazmus, tak sa nestarajte do nás. Keď druhé bude, tak bude, keď nebude tak nebude, stačili už vaše reči .

minka201
7. júl 2024

@autorka Stačí povedať, že máte vážny zdravotný problém/ problémy a že to bolí, keď sa na to ľudia stále pýtajú... Že sú to pre vás veľmi osobné veci a prosíš ich, aby z vás nasilu neťahali informácie, keďže nikto z nich vám pomôcť nedokáže. Tak nech vám držia palce a ak im viac záleží na vás ako na uspokojení svojej v zvedavosti, nech to rešpektujú. A že ak sa vám podarí ďalšie dieťatko, tak sa to, samozrejme, dozvedia.
Držím vám palce ❤️

butterflyeffect
7. júl 2024

My sme sa o babo snazili takmer 6 rokov, U nas v rodine, aj blizky znamy vsetci vedia ze sme boli na IVF, vsetci to prezivali s nami aj neuspechy aj uspechy. Bolo to ovela jednoduchsie hovorit o tom otvorene pred kazdym ako sa vykrucat, vymyslat a trapit. A obcas to aj pomohlo mat psychocku podporu nielen od partnera. Vdaka tomu som s lahkostoi psychicky zvladla aj MMT aj neuspesny vklad, a aj teraz moje tehotenstvo vsetci prezivaju ako maly zazrak, a pocuvam vela povzbudivych slov.A uprimne bolo mi jedno co si kto mysli o tom ze sme sli do IVF, naopak som bola prekvapana ked sme sa o tom otvorene bavili kolko ludi si tym preslo. Z mojho pohladu bud im narovinu povedzte aka je situacia a ked nechcete a nemate k nim taky vztah a doveru tak milo povedat ze to vobec nie je ich vec. Kolko parov je s jednym dietatom alebo bezdedtnych a nikto neriesi.