Ako na šesťročné dieťa?

pensadorcallisto
27. júl 2008

Ahojky...
Velmi by som vam vsetkym bola vdacna za akekolvek dobre rady...
Ako mam svojej takmer 6 rocnej dcere vysvetlit, ze niektore veci su fakt nespravne?
Hlavne si vybera ludi, ktorych ma rada. Ostatnych ignoruje, neznasa a nenavidi. Nesmu sa jej ani dotknut. A pritom su tu vsetci k nej mili. Zijeme v zahranici, jazyk este nevie, ale uz tu ma aj kamaratky, ktore ju fakt maju radi. Dost vela sa od nich nauci. Moze to byt tym, ze je to pre nu prilis vela zmien naraz? Znova som sa vydala, zmenili sme prostredie, teda takmer vsetko. Snazim sa byt trpezliva. Nebijem ju, kricim len fakt ked uz je to v extremoch. Vysvetlujem jej preco to nema byt tak, ale inak. Mam byt viac trpezlivejsia alebo zmenit strategiu?
Ked sme boli na SVK, tak tam ju kazdy rozmaznaval, dostala takmer vsetko, co chcela. Taktiez problem je aj v tom, ze moj byvaly manzel dost pred nou nadaval vseobecne, na rodicov a celu jeho rodinu. A ona si asi teraz mysli, ze je to normalne takto neznasat ludi.
Hlavne mojho terajsieho manzela raz zboznuje, inokedy ho nechce ani vidiet... Strasne naladova.
Je tu s nami este len nieco vyse mesiaca, my sme sa vzali pred takmer pol rokom, po 4 mesiacoch som sla pre nu, ostala nejaky cas na SVK a vratila sa sem aj s nou. Bolo dost komplikovane ziskat suhlas od manzela, ale nakoniec mi suhlas dal na 1 rok. Chceme pre nu naozaj len to najlepsie, je to moja dcera a ja ju mam velmi rada.

pensadorcallisto
autor
27. júl 2008

Teda bolo komplikovane ziskat suhlas od byvaleho manzela... Hahaha.... takto sa pomylit, no toto... 😀

junovka
27. júl 2008

vies co, ja mam 7 rocnu dceru a odkedy zacala chodit do skoly tak som z nej total NA NERVY 😠 😠 😠 ...tiez nechapem, preco je to tak....dovtedy bola strasne mila a odkedy nastupila do skoly, tak je drza, nepricetna, papulnata, skodoradostna... 😝 ☹ nechapem, preco?? 😒 😕

siduska
27. júl 2008

ach dievcata tak to sa bojim az moja pojde do skolky...
moja teraz sa strasne nervy,,, ma 2roky, ale nekedy som z nej normalne na nervy...je to s nou na nevydrzanie.babicky si ju rozmazli a ja s nou potom doma nemozem vydrzat...tazko sa potom odnaucuje.tisick krat som im hovorila, ze nech ju nerozmazluju, ale to jak keby som do duba hovorila.

junovka
27. júl 2008

... ja neviem ci to je tou hektickou dobou, plnou stresu, ci co??? 😕 😖

sorrelia
27. júl 2008

nemam este tak stare dietatko, a neviem ci mi prinalezi ti radit, ale ak mozem zapojim sa...

V prvom rade, deticky sa ucia hlavne pozorovanim. To co vidi doma (popripade v inom kolektive) to poklada za normalne. Pises, ze tvoj ex nadaval na rodinu a ona to berie ako standardne spravanie. Bola by si, ale iste radsej keby sa spravala zdvorilo a milo. No ona nie aj ked ju poucujes.
Pokial je to v okoli jej kamaratiek. Milo by som jej vysvetlila, ze ak sa bude tak spravat kamaratov mat nebude. Tiez by som prejavila vieru v jej spravny usudok. Je dost mozne, ze ta neposluche - no ale narazi ona. Ona si sama musi uvedomit dosledky svojho spravania - inak to nepochopi. V takej situacii by som jej pripomenula rozhovor, a aj to, ze si jej nechcela zle. A znova by som vysvetlila princip slusneho spravania. Samozrejme primerane jej veku 😉

Teda ked to zhrniem - treba nechat nech narazi - nech pociti dosledok svojho spravania. Drzim palceky 🙂 😉

pensadorcallisto
autor
28. júl 2008

Ahojky, dievcata...
Diki moc za rady...

Sorrelia, mas pravdu... Asi mi neostava nic ine, iba fakt byt trpezliva.... Ja som bola vzdy toho nazoru, ze bitkou sa nic nevyriesi, hlavne si stale pamatam, ze od nasich som sem-tam dostavala bud facku alebo bitku. A nepomohlo... Naopak...Este som sa viac zatala a nenavidela ich...

Asi je pravda, ze vsetko ide vekom...

Siduska... S tymi babickami, to mas uplnu pravdu... Ona je jedine vnuca a pravnuca z maminej strany. A nieco vyse 2 rokov sme byvali u nasich.teda len ja a dcera... Boli sme: ja, ona, mamca, oco a moj brat. A kazdy sa otocil iba okolo nej... Hlavne ona je niekedy taka mala liska prefikana...

Junovka, skolu sme este nezazili, az na dalsi rok, ale mala chodila do skolky od 2,5 roka. Deti su tam vselijake.. Mas tam aj riadne pojasene a kludne. A vacsinou aj tie kludne deti sa casom zacnu prisposobovat tym divokym... Vsetko napodobnuju.

Od septembra ju tu chceme dat do skolky. Mozno, ked bude mat viac zaujmov, tak sa bude na vsetko pozerat krajsie... Niekedy je to hra o nervy... Hlavne pokial ide o tu trpezlivost... Niekedy mam fakt chut hodit nieco o stenu. Ale mozno pre nu je to len hra kto viac vydrzi.. takze mi asi neostava nic ine, len byt trpezliva a cakat a cakat a cakat... hahaha 😀 😀 😀

siduska
28. júl 2008

pensadorcallisto
no to hej a oni si ptotom neuvedomuju, ze trpime my.. pretoze oni si to rozmali a doma... vystrajaju o dusu----

pensadorcallisto
autor
28. júl 2008

Siduska... A si predstav, ze moja mama ju tak rozmaznala, ze zacala vymyslat, co si oblecie a o nie. Veci musia sediet takmer do detajlov... Ona si nevezme modre ponozky k ruzovemu tricku, lebo to neladi a ona vyzera ako hlupana...
Ja sa uz nad tym ani velmi nepozastavujem, trochu som to zmiernila, ale aj tak ma svoje vrtochy.

lenuska74
28. júl 2008

😀 😀 😀 tak to mám doma aj ja takú fiflenku malú tiež si hocičo neoblečie a vždy musí mať aspoň 2 varianty aby mala pocit že si to ona vybrala a čo je náladová až do het 😀 😀 treba sa obrniť trpezlivosťou a neusále jej vysvetľovať že je pekné ak niekomu pozdraví a ten sa poteší /lebo väčšinou tak reagujú, že sa začnú ľudia potom usmievať a ona rozkvitá jak jabloň 😀 / a že to nie je vôbec pekné ak sa stále uráža a dupe nohami /a prišla na to že si aj tak nepomôže tak to používa už iba občas ak na to zabudne/ a po zadku dostane iba vtedy keď si už myslím že je to pre ňu nebezpečné /napríklad minule sa hodila po schodoch, skoro som odpadla od strachu keď som si pomyslela ako by dopadla ak by sa jej noha šmykla/. Raz je s nikym kamoška a o chvíľu už sa ani na ňu nepozrie ale nejak to dlho neriešim je to taká decká hra si myslím. Inak u nás to tiež začalo až keď nastúpila do škôlky do vtedy to bolo jedno úžasne dokonale dievčatko /teraz je už iba úžasné 😀 😝 / Takže veľa trpezlivosti.

siduska
28. júl 2008

pensadorcallisto

tak to je spravne, uz je kocka 🙂 😀 ...ale aj tak ma na take veci este vela casu... To zase ta moja, tiez uz vymysla v urcitiych veciach..toto tricko ne...adt...
strasne sa nervuje a pisty cele dni na zblaznenie, ked neco neni po nej alebo neco jej nechcem kupit hodi sa na zem-straaasne 😠 ...
uz som si povedala, ze obmedzim navstevy u babicky, do kedy si ju aspon trosku neskrotim...ale to uz potom som macocha, ktora je zla na svoje dieta a zakazujem im navstevy...to mi najviac hovoria so strany ex...

siduska
28. júl 2008

lenuska74
ahojky takze hovoris, ze si to uzijem az nastupio do skolky???
ona uz ide od septembra na skuzku ,,, ide o pol roka skor ako mala ist...takze sa mam asi na co tesit 😅

lenuska74
28. júl 2008

No tak zo začiatku si užiješ iné veci, ako napríklad plač, aj keď naša zo začiatku neplakala ale všetky deti už boli adaptované a naša začala, do škôlky išla v pohodičke ale akonáhle mala vôjsť do triedy tak horor 😀 no a aby sme na to nezabudli tak to skúšala aj v strednej triede o rok zas, každodenný ranný rituál 😀 😀 😝 Ale zas synátor išiel do škôlky tiež skôr ako 2,5r. a ten bol v pohode, tak to asi záleží od povahy, no a tie nadávky čo prináša naša cez školský rok tak nevieme dakedy či sa máme smiať alebo sa za hlavu chytať 😀 😀 😀 Ale zlaté sú tie naše decuľa

siduska
28. júl 2008

lenuska74
no tak to mam radost co pochyti od druhych... nasa sa rychlo chyta a zafixuje si v tej malickej hlavicke, hlavne to co nema... takze pocitam uz asi so vsetkym...
a mozem sa este opytat ,,, ked mala vystrajala v triede co si robila, nechala si ju tak a odisla si alebo si s nou tam bola par hodin do kedy si zvykla..????

lenuska74
28. júl 2008

No ja som mohla zostať zo začiatku ale potom sme prišli na to že je to jedno kedy odchádzam tak som ju nechávala v triede, ono je možno dobre keď na začiatku ideš s ňou do triedy /ak to dovolia/ a poukazuješ jej hračky a ostatné detičky a keď sa začnú deti medzi sebou hrať, tak dať pusu a odýsť. No každé dieťa je iné, naša vraj plakala iba predomnou a keď som odyšla tak prestala, ale niektoré deti revali naraty aj pol dňa a to učiteľky nechceli aby mamky ostávali lebo to bolo ešte horšie, veď sama budeš vedieť ako to budete najlepšie zvládať. My máme zlaté učiteľky a riaditeľka bola našej ako mama, rano sa zvesila z mojích rúk rovno na jej ruky a bolo po plači, vybozkávali sa a už som mohla ísť akurát to bolo horšie s jednou učiteľkou /tu nemala rada a keď bola ona ráno tak to išlo ťažšie, niekedy som čakala v šatni, lebo sa stalo že ju ani učiteľka nechytila až ja na ulici 😀 😝 / ale treba ju na to pripravovať ako je v škôlke dobre že je ta kopec nových detičiek a hračiek,no a našu len stále zaujímalo že či po ňu poobede prídeme, tak toto sa stále uisťuje 😉 ale nie je to až také strašné da sa to zvládnuť. 😉

pensadorcallisto
autor
28. júl 2008

Sıduska, ja ked som malu davala do skolky, tak akurat v tom case tam byvala aj jedna mamina so syncekom. No, hotova katastrofa...Maly plakal, prosil ju, aby ho tam nenechavala. A vtedy som videla tu detsku bezbrannost... Vies, ze dieta ta prosi, klaci pred tebou, ze nechce ist a veri, ze ked to bude robit dlhsie, tak ho vezmes domov. Ale ona sa nedala. Slubila mu, ze pride pre neho na obed, ze nemusi ostat az do konca, tak sa maly trochu skludnil. Ale on uz mal asi tak 4 roky. Ked das dieta do skolky skor, tak si myslim, ze sa viac prisposobi, lebo nie je na tebe az tak zvlecene. Moj brat tiez isiel neskor a to moja mama mala s nim obrovske problemy. Ja som zasa chodila do skolky bez problemov. takze dost zavisi aj od veku. Skolka je dobra vec, naucia sa tam pravidla, maju rezim, deti jedia spolu, takze zjedia aj viac. Len je pravda, ze pochytia mnozstvo nie prilis lichotivych slov a zvyknu zmenit aj svoje spravanie. Ale to ams jedno, ci sa hra s detmi vonku a pochyti to od nich alebo vo skolke...

lenuska74
29. júl 2008

Siduška a ja som malu asi 2 týždne /kedže som ešte nepracovala/ dávala na pol dňa do škôlky tak bola spokojnejšia a potom už aj sama chcela ostať spinkať, lebo ostatné detičky spinkajú tak aj ona chce takže sa mi to videlo lepšie
pensadorcallisto máš pravdu je to uplna bezmocnosť tiež som to zažila že ona plakala v triede a ja po ceste zo škôlky ale to sa nestáva často, a tie detičky keď už vedia že mamina už tam nieje tak prestanú a normálne sa začnú hrať, my sme mali v škôlke chlapčeka ktorého nosil otec lebo pri tom nerobil scény ale keď s ním išila mama tak to bol poplach v škôlke tak to neriskovali 😉

siduska
29. júl 2008

lenuska74
tak snad to zvladneme dobre, obcas ked ideme okolo tak sa ideme s malou kuknut do skolky na deti,,ale ona iba stoji pri mne a kuka na nich ako sa hraju...

pensadorcallisto
no prave toho sa bojim, ze tambude plakat a prosit aby som ju tam nenechala a ja viem, ze aj ked sa to nema povolim jej preto mi aj teraz prerasta cez hlavu...ale ked vidis tie deticky ako rpsoia,,,, to sa neda hned mi zmekne srdce.

lenuska74
29. júl 2008

bude záležať aj od učiteľky, ak si ju maličká obľúbi tak to pojde ľahšie, a nerozprávala si sa s učiteľkou alebo s riadietľkou ako to oni riešia? či by si nemohla prvé dni ostať trošku s ňou dokým sa osmelí a dávať ju iba na pár hodin a potom možno uvidí že ostatné detičky tam ostávajú a bude chcieť aj ona 😉

najjulinka
29. júl 2008

Ja som chodila aj do jasiel... A hlupost, že dieťa si to menje odreve a hlupost, že viac zje.... Ja si pamätám ako som nenávidela chodiť do jasila aj do školky.. .Ja si pamätám ako som vrieskala na zemi v predsieni v jasliach....
A určite viac nezje.. .V skolke nerobia také dobre papanie ako doma... Akože nahuckali do mna ucitelky vsetky tie pomije, el bolo to hrozné... napinalo ma....... Vsak som im to parkrat aj vrátila do taniera........... A na celej skolke boli najhorise veci jedenie a spanie... Doma bolo dobré papať a nespali sme... 😝
Ale rozhodne do skolky dám aj svoje dieťa... Vsak inak to nejde... Už teraz ho lutujem hlavne s tým jedlom... Ale čo už 😢

lenuska74
29. júl 2008

Juli ta ty si teraz vystrašila všetký nádejné mamičky škôlkárov 😀 😀 😀 😀
Juli aj ja som chodila aj do jasiel a tiež si ešte teraz pamätám ako som nenávidela že ma povizlikali do gatiek a predali nás vychovavateľkam a tie ná obliekli do jasličkárskych a tiež si ešte pamätám že ako sme všetci sedeli na povel na nočníkoch 😀 😝 ale tiež to záleží od škôlky a od učiteliek a kuchárok ktoré tam robia, my máme super škôlku a myslím si že teraz sa to už od naších čias zmenilo 😉 .

pensadorcallisto
autor
29. júl 2008

Najjulinka...
No, ja take zel spomienky zo skolky nemam.. 😵
Ja si len pamatam, ze som nemala rada, ked sa slo spat.
Inak, moja dcera strasne malo je, ale vo skolke chodi aj na duple... Mozno, ze zalezi aj od kuchariek ako varia.
Preto vravim, ze aspon viac zje... Od minulych dob sa toho dost zmenilo.
My sme mali skolku, kde mali triedy rozdelene podla veku a kazda bola ina. Jedna rozpravkova, druha slnieckova, dalsia safari.... Mali tam aj kopec kruzkov.
Mala chodila na vytvarnu, anglictinu a tanecnu. Vsetko vramci skolky.
Kazdy piatok rano si ich vyzdvihla ucitelka a vzala ich do atelieru. Z tanecnej zasa chodili na rozne podujatia vystupovat, chodila na hip-hop... Jej sa v skolke strasne pacilo. Neviem ako to bude teraz, ale dufam,z e sa to nezmeni. Hlavne tu sa mi paci, ze rano deti vyzdvihne skolkarsky autobus, poobede ich privedie. Ale zo zaciatku tiez budem musiet chodit s nou, aby som videla, ci si zvykne. Aj to asi len tak na pol dna a potom to budeme predlzovat

siduska
29. júl 2008

lenuska74
no vies ucitelku su tam celkom dobre,,, rozpravala som s riaditelkov, ze mozem pri nej ostat kym si nezvykne, ale ked bude potom plakat ked ja tam nebudem a neprestane, tak si ju nevezmu...ze ma furt budu volat....
no uvidime 😵

siduska
29. júl 2008

ja som chcela celkom chodit do skolky, ale do skoly som sa bala...len ma museli v skolke dat do vyssej riedy hned inak som tam nechcela ist..ze vraj nesom dieta 😅 tak od zaciaktu som chodila do vysej tireidy , pacil sa mi tam jeden chlapec, tak som chodila za nim...

lenuska74
29. júl 2008

😀 😀 😀 😀 a teraz sa bojíš že mala bude po tebe? 😀 😀 😀 😝 tak to určite zvládne 😉

lenuska74
29. júl 2008

Siduš a ty si odkiaľ z Rokycan na východe?

siduska
29. júl 2008

lenuska74
no ked bude po mne tak to sa mam na co tesit 😀

ne ne ja byvam v cechach...rokycany

lenuska74
29. júl 2008

aha 😀 😀 😝
aj ta moja potvorka je pomne tak preto jej toľko tolerujem 😀 😀 😀 😝

siduska
1. aug 2008

aspon vidis co si vystraja ked si bola v jej veku.. ja sa kolko krat vidim v nej...ale co to ale nekedy si pripradam aj ako moje mama ked po mne kricala, ked som zlostila 😀 😀 😀 😀

pensadorcallisto
autor
2. aug 2008

Siduska...
Mne tiez moj manzel vravi, ze mala je cela ja. A ja som pritom niekedy na nu nahnevana, ze sebecka a ze sa castokrat nechce podelit s vecami a hlavne, ze si vybera ludi, s ktorymi sa bude bavit, ostatnych potom ignoruje alebo vravi, ze ich neznasa.
A ked som nad tym uvazovala, tak ma aj pravdu, lebo niekedy som aj ja dost velky sebec, teraz sa to uz snazim miernit, ale stale je to vo mne. A takisto nie vsetkych ludi mam rada. Ked sa na to pozriem objektivnejsie, tak ona je fakt ako ja...
Brrrr.... Az ma striaslo... Budem sa musiet zmenit!!!

siduska
2. aug 2008

pensadorcallisto
ja mam tiez zlozitu povahu,,, a vidim, ze nekedy mala to robi po mne.Tiez mi to vadi, ale jak pises je to v nas, aj ked sa pokusam to zmiernit , nekedy sa to neda.