Ako napísať dohodu o umelom oplodnení s exmanželom?

mirka3
6. mar 2007

Ahojte dievcata, obraciam sa na vas o radu s trocha nezvycajnym problemom. Som vydata (zatial), vyse 3 rokov sme zili v manzelstve, dlhsie sme sa snazili o babatko, v januari sme mali ist vyplnit ziadost o umele oplodnenie pre poistovnu a priblizne v marci sme mali podstupit zakrok - manzel mal zlu morfologiu spermii. Bohuzial to cele dopadlo tak, ze cakam na rozvodove konanie. Pravdepodobne manzel neuniesol svoju diagnozu - zistili to az koncom septembra, dost ho to vzalo, odvtedy zacali problemy v nasom manzelstve (dovtedy sme nejake velke problemy nemali a boli sme spolu stastni), koncom novembra som zistila ze si zacal s kolegynou v praci, rovno sa odstahoval a nedavno podal ziadost o rozvod. Ja mam vsak 37, svojho manzela som nesmierne milovala a teda neocakavam, ze tak rychlo sa vrhnem do noveho vztahu. Problem je v tom, ze velmi tuzim po dietatku a mam strach, ze z hladiska mojho veku ak si s niekym rychlo nezacnem, dietatko uz nestihnem (co vsak pokladam za hlupost - zacat si s niekym len preto, ze chcem dietatko). Navrhla som preto svojmu manzelovi, ci by mi nepodpisal ziadost o umele oplodnenie, s jeho diagnozou mozeme vyuzit darcovstvo spermii, takze dietatko by nebolo skutocne jeho, ja by som ho vychovavala sama, pod svojim rodnym menom, a neuplatnovala by som ziadne naroky voci nemu co sa tyka otcovstva. Neviem ale ako to pravne osetrit aby to bolo korektne aj voci nemu - nemienim mu totiz sposobovat problemy ani v buducnosti kvoli tomu, ze ja chcem v svojom zivote stihnut babatko. Neviete mi niekto poradit ako to pravne vyriesit? Je mi jasne ze aj tak budem musiet vyhladat pravnika, ale ak mate nejake skusenosti alebo poznatky co sa da s tym robit, bola by som velmi vdacna za rady a pomoc.

sikulka
6. mar 2007

mirka, ak sa Ti podari presvedcit ho, aby Ti podpisal ziadost ,v pripade,ze UO sa podari, bude platit zakonna vyvratitelna domnienka ze otcom je on,kedze s tym aj vyslovil suhlas v case existencie manzelstva.V tvojom propade asi zrejme nepojde o to, co palti v zakone o rodine a to:"Ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky" a to preto, lebo v pripade UO sa predpoklada ze sa k samotnemu zakroku- k transferu pristupi aj mozno po zaniku manzelstva a ditea tak narodene by uz nemuselo spadat do tej 300 dennej "doby" vyssie uvedenej.Manzel moze zapriet otcovstvo do 3 rokov ak sa dozvedel o tom, ze nie je otcom.Manzel by po rozvode mohol zapriet otcovstvo,ale sud by pri rozhodovani skumal okolnosti za akych doslo k pocatiu a ak by sa preukazalo, ze hoc sice nie je biologickym otcom ale otcom ,ktoreho DNA suhlasi s DNA darcu,s ktoreho darcovstvom prejavil suhlas, islo by o domnienku,ze otcom je manzel,to preto, aby aj deti pocate s darovanymi tkanivami mali pravnu ochranu...Ina situacia by bola,ak by zaprel otcovstvo a preukazal by ze s otcom dietata si mala pohlavny styk ( to by musel byt aj tvoj problem s pocatim,inak by si UO asi nepodstupila,ze?!),ale to asi zrejme tym smerom sa ani neuberas.....apropo zaujimava otazka.....este sa pytaj. 😉

sikulka
6. mar 2007

a este mirka- neviem ako to presne je s darcovstvom,ale asi to musia podpisat obaja partneri,ze?nemoze na SR podstupit UO len zena sama s darovanymi spermijami?Vzdy tam asi musi byt suhlas partnera,ci uz manzela alebo druha,ze?!

aaandrejka
6. mar 2007

mirka, sikulka ma pravdu:

- aj keby si otehotnela s darcovskymi spermiami, predtym podpisujes papier, kde vyhlasujes, ze to dieta je tvoje (bez ohladu na to, cie su spermie).. cize otcom by bol tak ci tak on a on by si to aj vsade v papieroch musel uvadzat, aj keby si od neho neziadala vyzivne

- na slovensku plati zakon, ze zena moze podstupit umele oplodnenie len ak ma partnera (nemusi to byt jej manzel, avsak musia mat spolocne trvale bydlisko - viem, lebo je to moj pripad)... take nieco, ze zena pride sama, pripadne pridu dve zeny - partnerky - to u nas uzakonene nie je

mirka3
autor
6. mar 2007

Dakujem za rady. Pravdupovediac moc ma nepotesili, s tym moj zatial stale manzel pravdepodobne nebude suhlasit, aby bol uvadzany v papieroch ako otec....aj ked sa dieta bude volat inak, nic od neho nebudem chciet, a nebude biologicky otec. Skusim to sice, ale v priaznivy vysledok moc neverim. 😒 Lutujem, ze som musela menit poistovnu, mohla som mat papiere od neho podpisane a nemusela som sa teraz tymto trapit. Aj ked si myslim, ze keby mi povedal, ze si nezela aby som teraz UO podstupila, tak by som mu vyhovela. Zakon, ze musim mat partnera ked chcem podstupit UO poznam....tiez v tomto pripade nic moc.

helka1
6. mar 2007

mirka, si v nezavideniahodnej situacii a asi bez suhlasu manzela nic nedosiahnes. Neviem, mozno by to chcelo navstevu pravnika, neexistovala by nejaka moznost , ze pokial by manzel suhlasil s umelym , ze by sa pred notarom spisal papier, ze si nic nenarokujes od svojho ex.... Neviem, je to len uvaha... a este je tam moznost, ze umele na 1 pokus nevyjde a tato cesta je na dlhu trat 😖
Este je moznost adopcie, neviem, aky mas na nu nazor ty, ale viem, ze o adopciu mozes poziadat aj ako jednotlivec, nemusite ziadat ako manzelia.

sue
6. mar 2007

Mirka, predovšetkým držím palčeky, aby si bola šťastná... viem čo prežívaš, lebo ja som síce mladšia, ale prišla som o dieťatko, s partnerom sme sa rozišli a teraz nemám nikoho, ktor by so mnou to dieťatko mať mohol...
Ale podľa mňa by bolo lepšie, keby manžel s tým, že je "biologický otec" súhlasil... cesty osudu sú všelijaké a a sa teda vždy hrozím toho, že pri anonymnom darcovstve spermií al. vajíčok sa stretnú napr. deti od rovnakých rodičov a budú sa chcieť vziať... ale keby ste, ako písala Helka, uzavreli nejakú dohodu pred právnikom, to by asi bolo najlepšie...
Helka, u nás o adpociu môžu požiadať len manželia, myslím, že pestúnska starostlivosť môže byť aj len u jednotlivca...

helka1
6. mar 2007

Sue, to nie je pravda. Sama som si presla pripravou na adopciu, teraz som v poradovniku pre ziadatelov o adopciu. Este na zaciatku sa nas soc. pracovnicky pytali ci budeme ziadatelia ako manzelsky par, alebo bude len jeden ziadatel. Navyse 1 z tych socialnych pracovnicok je moja dobra kamoska, a ona je slobodna a tiez uvazuje o adopciatku. Takze na Slovensku urcite moze poziadat o adopciu prip. pestunstvo aj jednotlivec. To na beton.

sue
6. mar 2007

Helka, to vážne??? Mne túto info podala jedna sociálna pracovníčka, tak som si myslela, že jej môžem veriť 😲 to je úžasná novina 😅 je to aj niekde na nete? Aby som to mohla vytlačiť a ísť jej to "otrepať o hlavu"? ...teda...to sa pôjdem na ňu sťažovať...

helka1
6. mar 2007

Sue to na 100 percent !!! Minule som tej kamoske zo socialky spominala, ze mam kamosku, co rozmysla o adopcii a jej prva otazka bola, ci ide ziadat len ona, alebo aj s manzelom, ja nejake info ohladom adopcie mam, mozem ti to poslat do IP, ked chces 😉

sue
6. mar 2007

Helka, poprosím ťa... budem veľmi vďačná... ale aj tak sa tam prihliada na to, či je žiadateľ sám, alebo nie, však?

helka1
6. mar 2007

Sue, nechcela by som tuto diskusiu preorientovat na diskusiu o adopcii, taka tu uz asi je, ale podla mna ak splnis podmienky t.j. , podas ziadost, prejdes si psychologickou pripravou 26 hodin, splnis podmienku prijmu a mas priestor pre miminko tak budes zaradena do poradovnika a uz len cakas. Nemozu ta preskocit len preto, ze ides do adopcie ako jednotlivec, preskocit ta mozu jedine v tom pripade, ze maju dieta vhodne na adopciu take ktore nevyhovuje tvojim podmienkam, ale podmienkam niekoho, kto je za tebou 😉

sikulka
6. mar 2007

sue,helka v ziadnom pripade nie je mozne platne podpisat akukolvek dohodu, ktoru sa niekto vzdava prav ktore nema, to nejde ....
A v druhom pripade ide dokonca o prava dietata ,teda v danom pripade plati, ze nemozes sa vzdat prav tretej osoby ( teda nascituru, t.j. este nenarodeneho dietatka). 😔

helka1
6. mar 2007

Sikulka, to bolo len polemizovanie v cisto teoretickej rovine. Ale urcite su tvoje vedomosti uctihodne, mas prehlad ! Kiez by to aj tebe uz vyslo !

sikulka
6. mar 2007

heli, ved aj ja rada polemizujem a musi to byt diskusia, tak sa zasa ja dozviem nieco od vas o adopcii,lebo vsetky info mam aj tak vacsinou od dievcat z netu- niektore su uz skoro lekarky....

helka,asi mi to nie je sudene mat baby,na prd su mi informacie a vedomosti!
uz vobec neverim,zeby sa mi teda nam zadarilo! 😨

helka1
6. mar 2007

Sikul, aj ja som to vzdavala, ved uz som tomu neverila, ze to vyjde a preto som zaziadala o adopciu. Vysiel az 7 ET a 6 IVF, takze chce to len pokusat stastie donekonecna a vzdy najst tu silu sa pozviechat a bojovat !

sikulka
6. mar 2007

heli, ja viem, niekedy dokonca to berem na moj vkus az prilis trioezvo a chlaholim sa tym, ze aj zdravy par ma na pocatie cca 1 rok-teda 12 pokusov a ze ja uz po 2. IVF skladam zbrane!
Ale zas na druhej strane ked pocujem ao sa to niekomu podari na 1. krat, vtedy na mna dojde lutost a moja psychika je v keli!Sama sa pytam, ze kde som zlyhala, ze to mne nevyslo....
Ty si sa Heli pokuasala kolko rokov?
S cim mate hlavny problem?My mame zly spg., tak predpokladam,ze najvacsi problem nam v zahniezdeni emryjok robia tie spermie, ze su nekvalitne. Aj ja vyprodukujem vajok tak akurat, a topritom mam len 27, a HP v norme,tak neviem,kde to väzi,fakt..... 🤐

helka1
6. mar 2007

Sikul to poznam, ved aj ja som v tom videla nespravodlivost, ze niekomu to vychadza na 1 x a ja sa musim trapit tak dlho. No vydavala som sa v 25 a kratko po svadbe sme chceli babo, pisal sa rok 1998 a vyslo to az tentokrat ked budem mat 33 na krku 😠 , ale viem, ze ty sa tiez trapis dlho 😒
U nas bol tiez problem so spermiami, pocet by bol ale morfologia bola v prdeli a tiez to boli lenivci, hoci sme nemuseli TESA-MESE vzdy muselo byt ICSI, dokonca som nebola ani na inseminacii, lebo koli spermiu to neodporucali. A u mna bol tiez problem, najprv endometrioza, potom 1 vajickovod nepriechodny, a tiez som nevyprodukovala vela vajicok - 5 pri 1 IVF, 4 pri 2 IVF , 6 pri 3 IVF, nikdy to nevychadzalo...Ale podla mna neexistuje nijaky recept, aby to vyslo len to stastie pokusat a pokusat !

sikulka
6. mar 2007

tak ako hovoris, ja som teraz momentalne v cykli,ked sa pripravujem na KET, uz som,5DC ,uvidime,ci sa nam mrazacik nas vobec rozmrazi...
Nechcem pvedat,ze mu nedavam nadej, lebo to by som inak ani nesla do toho,ale som poriadny skeptik,predsa len mame jedno embryjko,takze sanca sa snizuje,aj ked tu stale je.... 😉
Tak mi drzkaj palce....nech male zabojuje.... 😵

teraz som si uvedomila, ako to Tebe rychlo zbehlo,nedavno si bola na native, a uz je to 18 tt!krasa.... 🙂 len tak dalej. 😵

ibi
6. mar 2007

Mirka, je mi to luto! Skratka to nezvladol!
Aj ja mam uz viac rockov a chapem Tvoje obavy...
Ty si fyzicky OK? Len mazel mal zisteny problem?
Lebo ak ano, pozri na to aj tak, ze ja som napr. za posledne dva roky stihla v zivote tolko veci ako som predtym nestihla za 5 rokov...
Niekedy staci malo a bum prekvapko!
...Aj ked to nebude hned, pretoze ako pises, teraz to je pre Teba tazke.
A zaroven - ked sa teraz takto zachoval - ktovie co by si este mohla od neho cakat v buducnosti...
Pozri si Sex in the city a prihlas sa na nejaky kurz / len idea na rozveselenie 😉
Ja, ak da Boh, a ked sa mi raz podari mat babo, aj tak zvazim adopciu ... tolko deticiek nema mamu...

mirka3
autor
7. mar 2007

Ibi, ja som OK. Raz za cas mam sice vyssi prolaktin, ale ten sa da znizit liekmi, a inak mi nic co by prekazalo otehotneniu mi nezistili (ironia je, ze sme si dlho mysleli, ze pricina, ze nemozeme otehotniet, je prave u mna v prolaktine, pretoze manzelovi nerobili kompletny spermiogram, a tie vysledky co mal boli OK, takze potom, ked urobili aj morfologiu, to bol dost velky sok pre neho). A do buducnosti okrem toho podpisu od svojho manzela uz nechcem nic, praveze som to chcela zariadit tak, aby nas v buducnosti nic nespajalo nijakym sposobom, nech si kazdy mozeme zit svoj zivot....ale vyzera to ze to nepojde tak ako by som chcela. Ano, moj zivot rozvodom nekonci, ale bude dost dlho trvat kym budem v stave zabudnut na neho a zacat novy vztah (novy zivot som uz zacala zit, nic ine mi neostavalo), preto mam obavu o to ako stiham dietatko. Aj adopcia je riesenie, ale najprv by som skusala svoje a ak to nepride, tak som uz uvazovala aj o adopcii. Aj pocas manzelstva padol z mojej strany tento navrh, len manzel bol proti.

ibi
7. mar 2007

Mirka, nie som sice v Tvojej kozi, ale myslim, ze si viem predstavit ake to je na nervy...
Najhorsi je ten tlak, ktory pocitujes kvoli veku - aspon si myslim. Je ine rozchod v 25-ke a v 35-ke... . Na druhej strane, prolaktin sa da upravit a pokial mas previdelnu MS, ovulujes ... nevidim problem. V tomto stadiu - co znamenaju 2-3 roky? Aj tak uz nemame 20-sat 😀
Premysli vsetky alternativy a tu najlahsiu uz rozbehni - cize otvor ocka a omrkni si okolie 😎 urcite sa pohybuje niekde pekna motivacia v nohaviciach 😀 Zabudat mozes aktivne!
Inac z vlastnej skusenosti mi je lepsie, ked som nastvata a ponadavam si, nez ked som smutnucka a bezmocna...
Drz sa!!!

siska78
7. mar 2007

Mirka a babulky. Ked je jednotlivec bez partnera, tak si adoptovat nemoze, ale moze si zobrat dieta do pestunskej starostlivosti a to je trosku rozdiel. Ved stat predsa podporuje rodinu a nie jednotlivca s dietatom. Pestunska starostlivost je obdoba, len to ma nejake obmedzenia co je niekedy aj dobre. Napr. Moja sestra si adoptovala dve deti, dievca a chlapca. Lenze chlapec sa bohuzial nevydaril a s tym malokto pocita v zapale adopcie. len si predstavte ake je tazke vychovavt vlastne dieta a to si poviete ved je po mne tak co sa cudujem. Nuz dobre si to premyslite je to velmi velmi velky krok v zivote.

helka1
7. mar 2007

Siska a to mas odkial, ze jednotlivec si nemoze adoptovat ? Nechapem, ak tu niekto nieco take napise a pritom s tym nema vlastne skusenosti. Ja som si celym procesom adopcie presla a jednotlivec si urcite MOZE adoptovat dieta ! Prva otazka, ktora padla ked sme prisli na Urad prace , socialnych veci a rodiny bolo ci idem ziadat o adopciu sama alebo s manzelom.
Adopcia je urcite velky krok a kazdy, kto si presiel procesom psychologickej pripravy s tym rata, ze vacsinou ide o dieta opustene a problematicke a kto sa raz na to podujme tak s tym musi ratat, takze vobec nemoze opomenut v "zapale" na tuto skutocnost !!!

mirka3
autor
7. mar 2007

Dievcata, neviem sice, ale pride mi to jedno ci adopcia alebo pestunska starostlivost - hlavne ze poskytneme opustenemu dietatu domov a my si splnime to po com tuzime....Ibi, celkom si ma rozveselila - "pekna motivacia v nohaviciach"....Hej, takych je na tomto svete vela, len bohuzial ich stale porovnavam s mojim manzelom - a chyba mi ta blizkost ktoru sme vzajomne s manzelom mali....a to sa potom tazko zacina novy vztah, to chce cas. Bezmocna sa necitim, ale srdiecko boli kvoli tej zrade. ☹ A najhorsie je, ze prave v tomto veku mi pripada, ze stracam kazdym mesiacom sancu mat dietatko....Do 32 rokov som si stale myslela ze ma cas netlaci, v 34-ke som vsak dosla na to, ze uz je asi najvyssi cas a s kazdym dalsim rokov mam pocit, ako sa moja sanca znizuje....takze ja mam presne opacny pocit ako ty - ze zavazi kazdy dalsi mesiac kedy sa nic nedeje. Asi by mi tuto moju myslienku mal niekto vyvratit 😵

ika_ba
7. mar 2007

ahoj mirka,
pridavam sa k ibi, mozno blizko teba sa pohybuje niekto, kto ta ma rad, ale zatial si si ho nevsimala, zabudni na manzela, ublizil ti, tazko mi je sudit, ale povedala by som, ze si tvoju lasku nezasluzi, mozno by ti to spravil aj neskor, tazko povedat
skus sa mrknut na stranku http://www.bocianoviny.sk/ na pribehy, je tam pribeh silvie a tu tiez opustil manzel

ibi
7. mar 2007

Rozumiem, ta blizkost, na tom som aj ja zavisla...
Moj otec by povedal:
Nikdy nemozes mysliet na dve veci naraz!
Preto Mirka aspon na zaciatok, skus zamestnat hlavku niecim inym (aj rano, aj na obed, aj vecer 🙂 )
Trosku to preboli a hned bude mudrejsie. Mozno pride riesenie samo!
Ja si myslim, ze v kazdom pripade je odpovedou laska (ci uz dietatka, muza ci inych) 😉

mimusiacik
7. mar 2007

🙂 Tak dobre si k teme pripisala....radost citat...Sladke sny!Uz idem buvat...pa 🙂 😔

ibi
8. mar 2007

😅

siska78
9. mar 2007

helka1. Ospravedlnujem sa neaktualne info. V minulosti to tak naozaj bolo. Ale dost je o tom popisane na www.adopcia.sk
Ale aj tak si myslim ze cela psychologicka priprava ta ani z daleka nemoze pripravit na tento krok ak mas naozaj problemove dietatko

helka1
13. mar 2007

Siska, nic sa nestalo, aj ja sa ospravedlnujem za moju prudku reakciu, len ma uz hnevalo obhajovat jednu a tu vec dookola.
Jasne, ze psychologicka priprava nemoze ziadatelov pripravit na adopciu, to ani podla mna nema v umysle. Podla mna kazdy, kto sa pre adopciu uz raz rozhodol nerobi si iluzie, ze dostane bezproblemove dieta. Psycholocicka priprava ti naznaci, ake ma opustene dieta potreby, co vsetko ma za sebou, ako sa citi ak k nemu pristupovat a pod.

Mirka adopcia a pestunstvo nie je to iste, pri adopcii dostavas dieta natrvalo a stava sa tvojim dietatom, nepozna biologickych rodicov..., kdezto pri pestunstve je u teba len docasne a moze navstevovat svojich rodicov...je to velky rozdiel