Ako napísať dohodu o umelom oplodnení s exmanželom?

mirka3
6. mar 2007

Ahojte dievcata, obraciam sa na vas o radu s trocha nezvycajnym problemom. Som vydata (zatial), vyse 3 rokov sme zili v manzelstve, dlhsie sme sa snazili o babatko, v januari sme mali ist vyplnit ziadost o umele oplodnenie pre poistovnu a priblizne v marci sme mali podstupit zakrok - manzel mal zlu morfologiu spermii. Bohuzial to cele dopadlo tak, ze cakam na rozvodove konanie. Pravdepodobne manzel neuniesol svoju diagnozu - zistili to az koncom septembra, dost ho to vzalo, odvtedy zacali problemy v nasom manzelstve (dovtedy sme nejake velke problemy nemali a boli sme spolu stastni), koncom novembra som zistila ze si zacal s kolegynou v praci, rovno sa odstahoval a nedavno podal ziadost o rozvod. Ja mam vsak 37, svojho manzela som nesmierne milovala a teda neocakavam, ze tak rychlo sa vrhnem do noveho vztahu. Problem je v tom, ze velmi tuzim po dietatku a mam strach, ze z hladiska mojho veku ak si s niekym rychlo nezacnem, dietatko uz nestihnem (co vsak pokladam za hlupost - zacat si s niekym len preto, ze chcem dietatko). Navrhla som preto svojmu manzelovi, ci by mi nepodpisal ziadost o umele oplodnenie, s jeho diagnozou mozeme vyuzit darcovstvo spermii, takze dietatko by nebolo skutocne jeho, ja by som ho vychovavala sama, pod svojim rodnym menom, a neuplatnovala by som ziadne naroky voci nemu co sa tyka otcovstva. Neviem ale ako to pravne osetrit aby to bolo korektne aj voci nemu - nemienim mu totiz sposobovat problemy ani v buducnosti kvoli tomu, ze ja chcem v svojom zivote stihnut babatko. Neviete mi niekto poradit ako to pravne vyriesit? Je mi jasne ze aj tak budem musiet vyhladat pravnika, ale ak mate nejake skusenosti alebo poznatky co sa da s tym robit, bola by som velmi vdacna za rady a pomoc.

najjulinka
26. sep 2010

@helka1 u pestunských deti sa malokedy stava, že sa vratia naspäť 😉 ale táto možnosť visí vo vzduchu.. len je to zriedkave.. 😉 väčšinou je to už na furt..... 😉