Ako postupovať pri žiadosti o výživné?

rimankaaa
6. aug 2009

Ahojte,
obraciam sa na Vas so ziadostou o pomoc.. som slobodna mamicka skoro 3 rocneho synceka, s priatelom sme sa prednedavnom rozisli a ja neviem, ako dalej postupovat v socialno - pravnych veciach.
Priatelova mama robi na USVaR a ak mi rozumiete - vzladom na momentalny stav - nemozem hladat odpovede priamo na urade. Zaujimaju ma otazky ohladom vyzivneho - chcem sa pokusit o vzajomnu dohodu (mimosudnu) - co by mala tato dohoda obsahovat okrem vysky vyzivneho? Aka je priemerna vyska vyzivneho na Slovensku?
Druhy problem je v tom, ze syncek v oktobri nadobuda 3roky a ja prichadzam o rodicovsky prispevok (preto rodicovsky, pretoze v minulosti som este nepracovala, teraz koncim VS) a hlavne mi maleho nevzali do skolky - pre nedostatok miesta, takze s nim ostavam doma (momentalne byvam s maminou). Rozmyslala som, ze si podam ziadost o predlzenie rodicovskeho prispevku (pokusim sa apelovat na zdravotny stav mojho syna, byva casto a dlhodobo chory, aj ked ale tomu neverim, ze mi ho schvalia, ako som sa docitala, dlhodobo nepriaznivy stav dietata je po dobu 12mes., a to nesplname). Z coho vyplyva otazka - predpokladam, ze na to budem potrebovat rozhodnutie zo sudu o vyzivnom a zvereni dietata do starostlivosti, nebude asi stacit ta mimosudna dohoda?! A ako sa postupuje pri podavani takejto ziadosti na sud? Neviete mi poradit nejaky vzor?
A posledne otazky.. ak mi neschvalia ani RP, na ake davky mam pravo?
Dakujem velmi pekne, naozaj som bezradna..

megi93
6. aug 2009

Ahoj, tak v prvom rade by som nespoliehala na mimosúdnu dohodu o výživnom, pretože ak ti priatel prestane len tak platiť, nemáš v rukách nič a podanie na súd potom môže trvať veľmi dlho. To, že to dáš na súd neznamená nič zlé, takže kludne si podaj na súd žiadosť a budeš to mať aspoň isté. A čo sa týka výšky, žiadaj vždy viac, aby mal súd z čoho ubrať pri rozhodovaní. Na 3 ročné dieťa môžeš žiadať podla toho, koľko zarába priateľ. Môže to byť 30 eur aj 100... takže to záleží od toho, ale určite uve´d to, že si študentka a prichádzaš o rodičovský.
Ak chodíš na vš, určite si požiadaj o štipendium. Na sociálne budeš mať uričte nárok, pretože kedže si matka, si posudzovaná sama, aj ked žiješ s maminou. O to predĺženie požiadaj, nikdy nevieš, či motyka nevystrelí a ak ti to neschvália, tak máš nárok na dávku v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie, zdravotnú strarostlivosť pree seba aj synčeka.
Ak budeš mať ešte nejaké otázky kludne cez ip. študovala som socialnu pracu a so súdmi o výživné mám vlastné skúsenosti 😖

angua27
6. aug 2009

rimankaaa, predovšetkým Ti prajem silné nervy pri vybavovaní všetkých záležitostí.
ja len niekoľko postrehov zo svojho života môžem napísať, keďže nie som odborník.
súhlasím so všetkým, čo napísala megi. mimosúdna dohoda nemá právnu váhu. my sme s exom chceli postupovať týmto spôsobom, ale právnik ma vyviedol z omylu, že nič také v podstate v našom právnom systéme neexistuje. jediná cesta vedie cez súd. podanie na súd som dala ja, keďže som ešte na materskej, mali by mi byť odpustené všetky súdne poplatky. ale určite to do žiadosti napíš, že z dôvodu zlej sociálnej situácie o toto žiadaš. takto, keď to budete mať súdnou cestou, budeš chránená aj Ty, keby prestal platiť a v podstate aj on, keby náhodou Tebe niečo preletelo cez nos (nič v zlom, prosím neuraz sa, ja som to takto vysvetľovala exovi, aby to pochopil 😉) a tvrdila by si, že Ti nič neplatil. takto to budete mať obaja oficiálne na papieri.
čo sa týka výživného, sumy sú rôzne. poznám dievčatá, ktorým biootcovia platia 6-10 Eur. nerobím si srandu. mne sa rozum zastavuje. hlavne pri tom, čo poznám jednu babuľku, ktorej bio platí 15 Eur mesačne a požiadal o zníženie výživného na malého, lebo má ďalšie dieťa. ☹
ale späť k téme. mne ex platí 116,- Eur + vždy keď mám s malým väčšie výdavky (nové oblečenie, väčšie hračky,...) prispeje. plus dáva peniažky na Vianoce, narodeniny, meniny a kupuje mu veľa vecí aj on. ale mám pocit, že naša situácia je taká svetlá výnimka. máme dobré vzťahy a o malého sa stará ukážkovo.
možno skús navštíviť USVaR niekde inde, ako robí exovi mamina.
držím palce.

wandalka
6. sep 2009

megi93 zdravim vas a chcem vas poprosit o radu,kedze ste v tomto obore studovana...syn ma 22r.stred.vzdelanie bez maturity a teraz/po 2r.prace/ sa rozhodol si ju urobi.je to nadstav.studium a chcel by vediet ci moze aj v tomto pripade ziadat od otca vyzivne...ja mu poskytujem stravu,byvanie...atd.som invalid.na 50percent a fakt to uz nezvladam financne.Ide mi hlavne o to,ze syn mal s ucenim trochu problem/dyslektik a nesustredenost/ tak by sa mal na studium sustredit a nie na pracu na plny al.pol.uvazok.Brigady robi..tak len verim,ze zmaturuje.Prosim pisat na e-mail wandalka7@azet.sk....velka vdaka za odpoved