Ako pred rozvodom neprísť o byt?

mucino
18. máj 2008

Idem sa s manzelom rozviest, a mame spolu byt, sice spolu nadobudnuty ale ja som si nan zarobila ciste prachy. Cize ked nechcem aby me sa museli delit ,chcela by som poradit ako na to. Je napisany na nas oboch, ale mame este dieta.Byt nieje v OV.mozem ho sama bez vedomia manzela prepisat na seba alebo na dceru?
Prosim poradte.Dakujem

mucino
autor
28. máj 2008

Ahojte baby,ste super radkyne,ale ja o rozvod nechcem podat,ja este nemyslim na rozvod iba ak to bude az take surne,ja len chcem od neho odist, a pockat co urobi,ci sa da liecit alebo sa zmeni,.Inac mala som zaujemcu o byt ale sa nakoniec nedostavil,no nievadi,ale moj muz struha dobrotu,volava ma aby som ho aj s malou prisla pozriet na vinicu a dnes ma pozval na pivop.No nechapem co tym naznacuje ale domov aj tak chodi len v neskorych hodinach.Inac nenamietal o rozdeleni penazi,ze bude dobre ked sa rychle preda,no ale nic.Musim este cakat na noveho kupcu.Inac uz ani po sebe nekricime,normalne nechapem.Ale zmenit sa neche.No zienky ja uz normalne neviem co dalej.

olusha2
28. máj 2008

no serus
to som presne vedela, že začne struhať dobrotu... a ty mu sadneš na lep.
no bodaj by ti to vyšlo....

mucino
autor
28. máj 2008

pozor ,este som nesadla,sak sa nebavime len normalne o malej bez kriku.

martinka211
28. máj 2008

ahojte sestricky 😉

muci nedaj sa obalamutit peknymi recami skutky su dolezitejsie 😉

mucino
autor
28. máj 2008

on este neupustil od nasej temy ze sa preda byt ,on suhlasi,chce prachy a hotovo,nas uz nema aj tak rad,keby mal, sa meniiiiiiii.

olusha2
28. máj 2008

jeee mati serus
aj ja jej to hovorím, ale ona si je strojcom svojho šťastia

martinka211
28. máj 2008

mas pravdu,kazdy sa ci na vlastnych chybach 😝 skoda,ze si niekedy neviem zobrat priklad z toho co vidime u inych ☹

olusha2
28. máj 2008

mati,
máš recht!!! 😀

martinka211
28. máj 2008

Oli 😵

penelope10
29. máj 2008

ahojte baby,
pravne (ako pravnik) povazujem tento problem za vyyrieseny a uzavrety,
je tu ale rovina manzelskeho vztahu, ktoru nie je mozne po pravnej stranke pochopitelne riesit 😉
bolo by preto vhodne, aby sa mucino predovsetkym rozhodlo co chce a ako dalej...
len tolko 🙂

janka1874
30. máj 2008

mucino nedaj sa ošáliť peknými rečami on chce prechy aby mal za čo xhlastať a užívať si z inými ženami ale toto chceš pre svoje dieťa treba to normálnou cestou rozvodu ukončiť a hlavne mu nič nedarovať lebo potom keď ho len takto pustíš sa rozdelením penazí bez papiera o rozvode sa Tvoje problemy nekončia myslím tým predáte tento byt a kúpiš si druhy aj na ten bude mať finančný nárok ak sa hoci po rokoch potom rozvedieš a ako k tomu prídeš nezabúdaj že súd nezaujíma že ste sa dohodli ale to že ste stále manželia a stále tým pádom platí podiel pól na pól hoci len si kúpiš auto alebo čokoľvek

mucino
autor
30. máj 2008

janka esteze pises,akurat si idem kupit auticko ,len take lacne na vozenie sa ,lebo on mi jeho nechce dat,a ja sa tu na denine zblaznim od nudy,tak asi teraz ho ani nemozem kupit ked sa budem musiet zase delit,a co keby som ho napisala na ineho meno?To by sa asi dalo.Chcem najprv pockat na nejakeho kupca a ked bude predany tak samozrejme bude nejaka zmluva a potom by som sa snad odhodlala rozviest.Ja som taka zena ,ze mu vecne odpustam,aj teraz by som mu odpustila keby sa dal liecit.Ale to uz asi nenastane.No uvidim ako to pojde s nami.Dakujem za rady zeny,uz som zufala,musim odtialto vypadnut, a cim skor.

janka1874
31. máj 2008

najprv sa rozved veď keď dostane rozum môžte žiť spolu aj bez papiera!!! naozaj je to pre Teba to najlepšie riešenie.
Všetko môžeš kupovať aj auto ale písať na inú osobu to v každom prípade podielove vlastníctvo manželov sa vzťahuje úplne na všetko ešte aj blbú chladničku alebo pračku len ide o to či pôjdete až do tykých detajlov ale auto nie je lacná záležitosť a na súde môže povedať že to išlo aj z jeho peňazí a ako dokážeš že to je opak.
Jediná výnimka je darovaný a dedený majetok na to jediné nemá nárok.
To pre Teba znamená že ak Ti niekto auto daruje alebo ho zdedíš tak na to nárok nemá ale kto by auto daroval 🙂 pre Teba je najlepšie napísať ho na mamu alebo niekoho takého Tebe blízkeho komu môžeš dôverovať.

lujzamari
30. mar 2014

Bývali sme 30 rokov v družstevnom byte, ktorý sme si ale minulý rok odkúpili do osobného vlastníctva. Budeme sa rozvádzať, potrebujem poradiť, či je rozumnejšie byt darovať deťom ešte pred rozvodom, resp. čo by vyriešilo zrušenie BSM počas trvania manželstva, keďže byt je v ohrození kvoli manželovým dlžobám. Máme stanovený termín rozvodu a takisto som na doporučenie právničky podala aj žiadosť o zrušenie BSM. Ale keďže iný majetok nevlastníme, len spomínaný byt, je potrebné rušiť BSM alebo to mám stiahnuť ?
Alebo počkať ako to určí súd pri rozvode?
čo mám vlastne riešiť ako prvé ?
Na katastri je už byt prepísaný na nás ( s manželom ), a teraz by som najradšej pristúpila k darovaniu, ale on samozrejme nesúhasí ( ani s rozvodom, ani s darovaním ), navrhol variantu byt predať, peniaze si rozdeliť, ale to zase ja nechcem a nedovolím. A koniec koncov nevyriešilo by to ani existenciu bývania.

tt247
30. mar 2014

@lujzamari Ak mažel darovať nechce, tak s tým nič neurobíš. BSM za trvania manželstva súd zruší pre porušovanie dobrých mravov, čo bude treba dokazovať a na jedno pojenávanie to nebude alebo ak niekto z váas dvoch podniká. Čiže nerozumiem prečo ti to právnička odporučila. Po rozvode sa bud dohodnete alebo podáš žiadost o vyporiadanie alebo po troch rokoch sa stanete podielovými spoluvlastníkmi priamo zo zákona. Ak má tvoj muž dlhy, tak jeho riešenie je najrozumnejšie, predat a rozdelit..ak dojde k exekucii, nepredas už nic a nezabudaj polka bytu je vždy jeho.

draik
30. mar 2014

Darovanie bytu deťom by nevyriešilo dlhy manžela. Išlo by o odporovateľný právny úkon, ktorý by veriteľ mohol napadnúť tri roky od jeho uskutočnenia. Výsledok by na 100% bol, že veriteľ by mohol nechať byt predať a výnos použiť na úhradu dlhov manžela aj v prípade, že by ho už vlastnili deti, ktoré byt dostali darom.

lujzamari
31. mar 2014

no tak to ja už ale potom fakt neviem čo mám robiť a ako to dokončiť, aby neboli ohrozené deti, keď im byt darujeme. Na katastri nechcem aby figurovali naše mená s manželom... ja neviem čo sa mu darí veriť a čo nie, vlastne už asi nič... jedna nejaká pohladavka sa vynorí a hups, už je tu znova nejaká dalšia a postupne vyplavú na povrch aj tak všetky. Chcela som mať kľud, že byt prevedieme na deti ( alebo len na dcéru alebo len na syna - tiež ešte podlˇa toho, či budú musieť byť aj oni osobne napríklad pri darovaní - alebo stačí nejak podpisy overiť, spísat, dodať čestné prehlásenie alebo niečo a hotovo ). Viem, že tým sa dlhy manželove nevyriešia,,, ale ja už nemienim ďalej platiť jeho dlžoby a vlastne už ani nemám z čoho, takže je to aj tak jedno... ale to bezpodielové spoluvlastníctvo mi poradili, že aby ďalšie mínusy, napríklad už aspoň odo dneška aby nešli aj za mnou,,, žiadne bremená ťarchy ani exekúcia na byt zatial nehrozí, a dlhú dobu sme byt nemohli ani prepísat, ani predat ani nič s ním,,, lebo bol majetkom bytového družstva... Takže teraz konečne, keď už po návrhu na vklad do katastru je to čierne na bielom, tak to jednoducho nemožeme darovať deťom ? On sa nakoniec bude musieť prisposobiť, deti naňho tiež zatlačia a hotovo. Ale predať ho nepredám.

draik
31. mar 2014

Darovať môžte, akurát tým dlžník prichádza o majetok a veriteľ by mohol mať smolu. Práve preto, aby dlžníci neprevádzali svoj majetok za nízku cenu alebo ho nedarovali, a tak sa vyhli splateniu dlhom, bol zavedený inštitút takzvaného odporovateľného právneho úkonu, ako som písal vyššie.

lujzamari
31. mar 2014

keby tomu tak obyčajný človek rozumel, čo sa tu všetko píše... inštitút takzavaného odporovateľného právneho úkonu ???
Kam mám ísť, na koho sa obrátiť, čo riešiť ako prvé,,, ??? aby sme neprišli o byt a aby si manžel riešil svoje dlhy a nie ja zaňho všetko ???
to nejde jednoducho spísať darovaciu zmluvu, rozviesť sa a hotovo ?

lujzamari
31. mar 2014

maznacik007
31. mar 2014

@lujzamari ma uz manzel exekucie? ak nie treba to riesit cim skor ... darovat detom ho musite obaja ... cize ak manzel nebude chciet tak s tym nepohnes ... a byt patri do BSM aj ked das teraz na sud na zuzenie BSM tak na byt sa to uz nebude vztahovat ale ten navrh ponechaj najma ak je predpoklad ze bude muz vyrabat dalsie dlhy ..
dlhy su vase spolocne bohuzial

lujzamari
31. mar 2014

ok, k darovaniu ho dokopeme,,, exekúcie už boli samozrejme,,, stihli sme s nimi ale komunikovať, doplatiť to všetko ( nie len nejaké alikvótne čiastky ),,, priamo sme komunikovali - myslím ja a dcera a syn,, s advokátmi a ľuďmi, ktorí do toho boli zainteresovaní. Vyžiadali sme si samozrejme doklad v elektronickej alebo listovej podobe o doplatení pohľadávok - dátum, popdis, razítko... vediem si evidenciu - už som skoro jak chodiaci finančný úrad 🙂
momentálne má samozrejme nejaké dalšie iné splátky po splatnosti... napr. 22 eur do jednej nebankovky,,, potom zase 88 eur do inej nebankovyk... on totiž nikdy datumy, splatnosti, povinnosti neakceptoval... preto sa aj obávam toho, že sa celú pravdu nikdy nedozviem a hocikedy ma može prekvapiť niečo dalšie... napr. vo vyššej sume a na to nebudeme mať, aby sme to dorovnali, uhladili.,.. a nedajbože siahnu na byt... lebo o všetko ostatné hmotné - nehnutelnostné sme už prišli... garáž, záhrada atď... nemám na toto už nervy, chápete, že to nechcem a nemožem platiť donekonečna... ja tiež nie som studňa bez dna... a prečo by som aj mala... nič som z tých jeho povyberaných napožičaných peňazí nemala... ani ja ani deti... tak načo je to dobré ? poraďte mi,,, ako sa z tohoto vymotať ?

lujzamari
1. apr 2014

ďakujem všetkým za rady,, dnes som to konzultovala aj s právnikom :( som domotaná ešte viac :(

draik
1. apr 2014

Predpokladám, že ste si vydebatovali aj to prípadné darovanie bytu deťom a odporovateľnosť tohto úkonu... Ak niečomu nerozumiete, pokojne sa pýtajte. V týchto veciach treba mať jasno.