Ako pred rozvodom neprísť o byt?

mucino
18. máj 2008

Idem sa s manzelom rozviest, a mame spolu byt, sice spolu nadobudnuty ale ja som si nan zarobila ciste prachy. Cize ked nechcem aby me sa museli delit ,chcela by som poradit ako na to. Je napisany na nas oboch, ale mame este dieta.Byt nieje v OV.mozem ho sama bez vedomia manzela prepisat na seba alebo na dceru?
Prosim poradte.Dakujem

bajana
18. máj 2008

sice nie som pravnicka, ale podla vsetkeho mate byt v bezpodielovom spoluvlastnictve...cize nemozes nim bez vedomia manzela len tak manipulovat...bohuzial, nie je vobec podstatne, ze bol kupeny vyhradne za tvoje peniaze... ☹ takze delit sa budes musiet, ibaze by sa manzel zachoval ferovo...

mucino
autor
18. máj 2008

Ved prave ze sa nechce zachovat ferovo.A neda sa prepisat byt na dceru?

bajana
18. máj 2008

To teda netusim...co ale viem isto, ze ak chces nieco prepisovat na neplnoleteho, musi o tom rozhodnut-byt informovany sud...a na katastri ti tiez len tak nieco neprepisu bez relevantnej zmluvy...ale pockaj si na skusenejsie baby, mozno ma niekto ine skusenosti...ja ta nechcem strasit 😔

mucino
autor
18. máj 2008

aj tak si zlata, dik moc,ja o tom nemam ani paru co a ako.jedine co ma mrzi je ze sa ludia musia koli debilom rozvadzat.ach neviem ako dalej.asi zajdem za nejakou pravnickou nech mi poradi aj ako na celkovy rozvod,vobec neviem ako postupovat.chcela by som podat o rozvod a neviem ako.

safiah
18. máj 2008

mucino ip

matka26
18. máj 2008

ahoj mucino,
ja som sa niekde na internete dočítala, že ty by si mala mať nárok na súde na právnika na prvú hodinu zdarma, takže by si si mala pospisovať nejaké otázky a popýtať sa....
a žiadosť o rozvod nájdeš normálne cez google predlohu a len tam podopisuješ, prípadne prepíšeš veci, čo ti nesedia a napíšeš tam podľa seba

jaduska
18. máj 2008

ak ste byt nadobudli počas manželstva, tak je váš na polovicu. To, že ty si zarábala viac, nie je podstatné. Nedelilo by sa to jedine vtedy,keby si ho zdedila. Prepísať na dcérku môžeš, ale zrejme bude treba aj manželov súhlas 😒

mucino
autor
19. máj 2008

Dakujem vam za rady matka26 a jaduska.Som zufala tak ste mi aspon poradili.Dakujem este raz

alami
19. máj 2008

o rozvode nájdeš viac v skupine tém paragrafy - tam je viac tém okolo rozvodu 😉
a byt - určite musíte deliť na polovice - bohužiaľ

penelope10
19. máj 2008

mucino,
nerozumiem celkom tvojej otazke, preco si myslis ze ba si mala o byt prist? 😕

pokial nemas byt v OV... si este vzdy len v najonom byte... tak o vlastnictve nemoze byt ani rec... teda nemas LV (= LIST VLASTNICTVA na vase meno na katastri). Nenadobudli ste Byt, ale iba právo k užívaniu nájomneho bytu 😉 súdu nebude pri vyporiadaní BSM rozhodovat o vlastníctve ale len o práve dalej ten byt uzivat.
... je len tazke dat ti z toho co si napisala co robit. Nemaj ale obavy, nemyslim si ze v priada rozvodu by si prisla o byt za predpokladu ze sud zveri dieta do vychovy tebe, co vzhladom na vek dietata je skor 100%pravidlom.
a sud bude prihliadat aj na zaujmy dietata a na to ze si na rodic. dovolenke a manzel ma prijem atd. 🙂

mucino
autor
20. máj 2008

penelope ty si ma najviac povzbudila.Presne tak byt nemam v OV, apreto som si myslela ze nepridem on ,lebo mam dieta ,kam by som s nim sla?.Myslela som si ze ak nas rozvedu nedovolia muzovy ma vystahovat.Naozaj nemam kam ist ,kk rodicom nikdy nerozumieme si ,oni ma vobec nepodporuju v tom aby som sa rozviedla su veriaci a kazu mi vydrzat , ze to vsetko prejde atd, boli ma uz z toho hlava.Dakujem este raz

penelope10
22. máj 2008

Mucino... este jedna vec ma napadla... s tou ta asi az tak nepotesim 😎
aj keby nastal ten najpozitívnejsí scenar tvojho rozvodu, pokial muz po rozvode nebude mat kde ist, moze sa stat, ze ostane s vami v byte. Budete teda rozvedeni spolubyvajuci 😒

lienocka235
23. máj 2008

mucino, k tomu co ti naisala penelope ja len pridam, ze obaja ste uzivatelmi najomneho bytu a manzel sa nemusi vystahovat od tial ma rovnake pravo ho uzivat ako ty s dcerkou, je velmi dolezite dohodnut sa na sposobe platieb za ten byt lebo ak nebudete platit najomne moze vamh hrozit vystahovanie resp. ukoncenie najomnej zmluvy..
treba mysliet aj na samostatne ucty, a celkovo na peniaze..

Muz ta vystahovat nemoze ale ja ti doporucujem zajst za pravnikom a vsetky tieto veci poriesit aj zmluvne..

sylverka
23. máj 2008

Neviem neuvádzaš koľko máte izbový byt. Ak by bol niáky väčší dalo by sa s manželom dohodnúť na výmene bytu za dva mänšie, je to lepšie ako nič.Čo sa týka užívacieho práva bytu pokiaľ nie je v osobnom vlastníctve nie ste jeho majitelia takže sa nebude rozhodovať o BSM. Čo sa týka toho súd väčšinou dáva na vec dohody. Ak by si chcela bývať v tom byte a manžel tiež nemáš inú možnosť, je tam stanovené ná´jsť náhradné ubytovanie manželovi ale on musí s tým ubytovaním súhlasiť. Dúfam že máš tolerantného manžela a v pohode rozvod nie je žiadna hračka preberajú sa tam veci aj o ktorých by si nechcela rozprávať na verejnosti, prosto všetko. Prepáč ak som ta nepotešila dúfam že to všetko s dcérkou zvládnete držím Vám palce-

snehulienka
23. máj 2008

neviem ako o byt, ale ak mas nejake prachy a nechces ich delit dvomi, tak si zriad zivotnu poistku a daj do nej mimoriadny vklad. na to rozvod nesiahne. potom mimoriadny vyber...

sakura77
23. máj 2008

istotu mas,ked si najdes dobru pravnicku,to urcite,sama by som to neriesila.no a pan manzel keby mal troska rozumu,asi by neuvazoval ze tam ma nejaky narok,no ale co cakas od chlapa,ze ano 😝

mucino
autor
23. máj 2008

ahojte zienky,mate csetky super nazory,ale bohuzial ,mam manzela hrozne netolerantneho,povedal mi ze on o rozvod nepoda,ze ak chcem,nech to urobim sama,odstahoval sa do inej izby a ja som s malou v spalni,no hrozne ale vyhovuje mi to.Mame 3 izbovy byt.Akurat bola vcera u mna svokra a chcela to somnou riesit,ze teda nech netrpime obaja ,ze nech uz odideme od seba,skoro ma jeblo,nieze by riesila jeho sk.....y alkoholizmuz,ale nie ,ze ked sa mi to nepaci tak nech idem ja.Ze muzi sem tam potrebuju vypnut ,a ja kedy mam ,stale som sama s malou ani neviem ako vizera moj muz ,ked chodi neskoro domov,a este aj toto mi povedala,ze ak mal nejake bokovky tak to len koli mne,ze som chcela vela penazi ,cize som bola stale prec-mimochodom zarabala som v rakusku opatrovanim starych ludi,koli bytu. a on sa mi kurvil,a to som sa dozvedela az ked som bola tehotna.a ona mi na toto ze,vies on to urcite potlaca ale su take zeny ktore to dokazu ,muza zviest .No skoro ma odpalilo.Jaaaaaaaaaaaaaj nema slou zeny,urcite niesom sama s takymto problemom ale neznesiem aby sa do toho starala svokra.A ide o to ze ja nechcem maly byt.Na tento som makala 3 roky.A nedam si ho vziat ked to pojde aj cez mrtvoli.

zuzkaprofant
23. máj 2008

mucino moja rada vymen zamok na byte a jedine kto by mal ost prec s bytu je on a nie ty s babatkom 😠 v ziadnom pripade ja by som sa bytu nevzdala drzim ti palce

mucino
autor
23. máj 2008

Inac zabudla som podotknut,co by som chcela,najvacmi si zelam keby sa dal liecit ,bol by mi zneho sase normalny clovek.Ale je prilis tvrdohlavy ,zevraj nieje alkoholik.Tak uz nevladzem,chcem aby ma mal niekto rad a mam na to pravo ,mozno aj s inym muzom,no nie.Zamok nemozem dat,rozbil by dvere keby bol opity a mam predsa dieta ,co keby namo bom ublizil.To by som nedovolila aby sa malinkje nieco stalo. NIKDY!!!!!

penelope10
23. máj 2008

baby, skoda len niektore super rychle a naoko sikovne napady su protipravne... 😉

sylverka
23. máj 2008

Mucino toto ako by bolo vystrihnuteé zo scenára mojeje kamarátky pred rozvodom žili spolu 15 rokov a nemohli mať deti on sa kurvil a ona zavierala oči dodnes neviem prečo asi že bol pracháč no neviem otehotnela a bývali u jeho rodičov lebo nemali byt ani dom teda oni boli prachatý on už nie lebo skrachoval alebo niečo také on si našiel frajerku o dosť mladšiu a dosť vážnu známosť dokonca jej to vyčítali jeho rodičia že sa ku.... kvôli nej a ona za to môže nech zájde za jeho frajerkou a vydiskutuje si to ale toto už nemohla jej mamina sledovať zobrala tú moju kamošku k nej bývať mesiac pred porodom a jeho rodičia povedali že tá jeho frajla teda ku.... nepôjde cez práh malinká sa narodila. Nezaujímalo ho to a frajlu už maĺ nastahovanú u rodičov. No ako to dopadlo frajla ho pustila k vode a on sa chcel vrátiť a jeho rodičia sa hnevajú že ona nechce 😠

daska1
23. máj 2008

mucino
ak by si chcela mohla by si darovať byt dcére, ale musel by s tým súhlasiť aj tvoj manžel, lebo ak ste obaja spoluvlastníci tak musíte jej ho aj obaja darovať, a podľa toho, čo píšeš, tak tvoj manžel s tým asi súhlasiť nebude.

Po rozvode ten byt bude stále Vás dvoch, takže buď ho predáte a peniaze si rozdelíte alebo sa nejak inak dohodnete, a ak sa nedohodnete, môžeš podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie bezp. spoluvl. a o rozdelení rozhodne súd, ale ja na tvojom mieste by som zašla za právnikom a opýtala sa ho na to, on ti presne povie, aké máš možnosti.

penelope10
23. máj 2008

daska... asi si necitala veci vyssie... 😒
byt nie je v OV = osobnom vlastnictve ! 😉
darovanie dietatu... je len teoreticke, pravne nema opodstatnenie 🙂 Naviac s prevodom najmu by musel suhlasit aj prenajímateľ je to bytove druzstvo - pravdepodobne ..

wladka
24. máj 2008

a baby, a v pripade mucino, keby mala zivnost, moze zrusit BSM, nie??

mucino poznam cez niekoho, a je kadernicka, len neviem ci robi na zivnost 😉 ..to by mohlo pomoct, hm???? tam su ine postupy..

penelope10
24. máj 2008

hej podnikanie jedneho z manzelov je dovodom na vyporiadanie BSM pocas trvania manzelstva. 😉
len neviem kam tym mieris a co by sa tym malo v pripade micino poriesit. 😔

wladka
24. máj 2008

penelope, ak by mala zivnost, tak by jej to mohlo pomoct, ze by ten byt ostal jej, hm? ci nie? ja sa v tom nevyznam.. to nei je moja oblast.. to len skusam.. mucino je kadernicka, a vacsina kadernicok je na zivnost.. 😉 tak ma to napadlo, len neviem ci to ma prerusene materskou.. a neviem ako to ide potom..

janka1874
24. máj 2008

mucino v podstate ma penelope10 vo vsetkom prasvdu
v tom pridape ked mate byt v OV tak sa nim sud pri rozvode urcite zaoberat nebude lebo je stale majetkom druzstva a nie Tvojim co sa tyka ineho rozdelenia majetku tak vsetko co ste nadobudli pocas manzelstva je na polocivu lenze rozvodove konanie sa toho vobec netyka to len pojednava preco sa rozvadzate a tak vsetko ostatne je samostatne bud majetkove vysporiadanie manzelov tam je to o tom ze ak by si si chcela riesit BSM tak to sa poriadne nacakas pri nasom sudnictve a uprednostnujuzivnostnikov (resp. s.r.o.) ako manzelov zamestnancov (to je jedno kde)
napisat byt na neplnoletu osobu nie je take jenoduche lebo by opat musela mat mala zakonom stanoveneho zastipcu a to sudnou cestou a nemoze to byt jeden z rodicov ale osoba ktora by davala pozor na to aby bolo vasetko v najlepsom zaujme neplnoletej a kazde jedno rozhodnutie by musel odobrit sud
v pripade dalsich otazok napis kludne IP

olusha2
26. máj 2008

Ahojte baby!

Ja som segra Muci, ktorá sa na Vás obrátila....
je mi luto že to napísem - ale som nesmierne rada, že sa rozhodla toho tyrana opustit- dúfam ale že jej to vydrží do samého konca!
Myslím, že v ich prípade by mohol rozvod prebehnuť aj za 10 min, lebo ked tam uvedie vše čo s ním zažíva (alkohol, nevera, domáce násilie) ....
ide o len o vysporiadanie sa s bytom. Dala ho skušobne do predaja, či by sa jej niekto ozval...no a stalo sa! Kupec to vyzerá byť vážny a platil by cash! Lenže ona má strach či jej môj švagor nebude robiť pri predaji problémy,,, keby bol férový tak si fakt nezasluži nič alebo len minimum, lebo sestra na neho robila hrozne dlho a on zatial smilnil...takže toto ju trápi aby mu nemusela dať z toho bytu polovicu...

prosím poradte kto viete (ja viem naj je zájst za právnikom) ale hlavne drzte jej palce aby mala silu od neho odísť

daska1
27. máj 2008

penelope10

ale to nie je problém že byt nie je v OV, obaja sú nájomcami a členmi družstevného bytu a súd môže zrušiť spoločný nájom a členstvo k bytu a môže rozhodnúť, že len jeden z nich sa stane výlučným nájomcom a členom k tomuto bytu, ale tomu druhému musí zabezpečiť náhradné bývanie.

janka1874
28. máj 2008

daska1
mas úplnú pravdu ale zároveň určite vieš ako sa naše súdníctvo vlečie

olusha2
tažko povedať či sa tomu vyhne a ak aj tak len súdnou cestou ináč sa to nedá ale na to by bolo dobre hovoriť fakt s právnikom
z hľadiska realít kedže byt nadobudli počas spoločného manželstva musí sa deliť pol na pol len súd môže rozhodnúť ináč (alebo ich dohoda ale tú by som radšej poistila nejakou darovacou zmluvou alebo tak)