Ako presvedčiť manžela na cirkevný sobáš?

nepresvedciva
10. júl 2007

Ahojte baby, nie som tu nová, ale píšem pod iným nickom, pretože nechcem nejaké problémy v rodine. Chcela by som Vás všetky poprosiť o radu, ako presvedčiť manžela na cirkevný sobáš...
Sme manželia už skoro dva roky, brali sme sa na úrade, pretože manžel je neverec. Nie je pokrstený, rodičia ho k viere nikdy neviedli. Ja som katolíčka, som pokrstená, mám sväté prijímanie aj birmovku. Máme dve deti, ktoré by som chcela dať pokrstiť. Bola som sa pýtať na fare, farár mi odporučil, aby sme sa zobrali aj cirkevne. Manžel by podpísal iba vyhlásenie, ktoré dovoľuje manželstvo medzi katolíkom a nepokrsteným. Bolo by to iba v kaplnke s dvoma svedkami. po tomto by nám farár pokrstil deti. Manžel s tým nesúhlasí. S krstom áno, ale so sobášom nie... Ako ho mám presvedčiť? Ďakujem

bihan
10. júl 2007

Manžela si si brala na úrade s tým, že je neveriaci, tak teraz sa mi zdá dosť nespravodlivé na neho naliehať, aby si ťa vzal pred Bohom. Pravdepodobne je to proti jeho presvedčeniu tak ako je proti tvojmu presvedčeniu nemôcť pokrstiť svoje deti, ale toto sú problémy, ktoré sa predsa riešia ešte pred svadbou... Podľa môjho názoru nemáš právo ho do ničoho tlačiť.. môžeš ho skúsiť poprosiť, prípadne mu ponúknuť nejaký manželský "obchod", ale podľa mňa čím viac budeš naliehať, tým viac bude manžel proti.

nepresvedciva
autor
10. júl 2007

Bihan, nenalieham... A právo má len Boh... Chcela som len vedieť, či sú tu maminky s podobným problémom, ako to vyriešili oni... Aj tak Ďakujem za názor

marfusaklimca
10. júl 2007

ahoj.. no si vo veľmo zložitej situácii..ťažko ti radiť, nevieme akú povahu má tvoj manžel, ale asi sa veľmi od teba nechce dať ovplyvňovať..myslím že on v cirkevnom sobáši nevidí nič dôležité, nenachádza nič čo by ho presvedčilo o správnosti. Ja by som to tiež asi riešila pred svadbou, pre mňa by nebol plnehodnotný sobáš len na úrade.. myslím že je to o vzájomnej dohode. V keždom prípade Ti držím palce, aby ste detičky dali pokrstiť...a napíš ako to dopadlo

bihan
10. júl 2007

Skús možno manželovi decentne naznačovať, že pre teba je to naozaj veeeľmi dôležité, pre neho to možno až taký význam nemá, aby deti neboli pokrstené a teda sobášom v kostole sa vlastne k ničomu nezaväzuje... no a potom sa deti samé môžu rozhodnúť, či veriť budú alebo nie (ale nič to nemení na tom, že ich k tomu budeme od malička viesť 😉)
My sme mali trošku podobný problém, manžel je neveriaci, ja som si nevedela svadbu bez farárky ani predstaviť, tak som takto spracovala toho môjho... a postupne prijal aj to, že malá bude pokrstená, aj keď pôvodne s tým nesúhlasil 😉

bobess
10. júl 2007

fíha - tiež sme nemali svadbu v kostole, ale svoje deti chcem dať pokrstiť, či budú alebo nebudú veriť je už na nich. ale mne farár povedal že krstiť ich musia moji rodičia a nie mi ako rodičia dieťaťa a potom tam nie je problém. prečo by dieťa kvôli rodičom nemohlo byť pokrstené - to je divné. sme si pred Bohom rovnakí, nie? skús sa spýtať iného farára ve´d cirkev až tak striktná neni keď vidím kto sa dáva krstiť, kto sa v kostole berie a pod. môj bratranec nie je pokrstený, nemá birmovku a mal svadbu v kostole ...

svetluska.p
10. júl 2007

podla mna ho netreba k tomu nutit. je to proti jeho presvedceniu. Su ine cirkvy, kde knaz pokrsti dietatko aj bez cirkevneho sobasa rodicov. skus zajsr za nejakym pravoslavnym napr. Asi tak by som to riesila. Kompromis.

cat
10. júl 2007

ja nesuhlasim. nepresvedcivu tiež kvázi donútil k svadbe na úrade hoci ju určite chcela mať v kostole, teraz je rad na ňom aby spravil ústupok, aspoň kvoli vlastným deťom kt. ona chce dať pokrstiť. Manžel by mal jej vieru rešpektovať, ja by som sa ho opýtala či mu je prednejšia láska k manželke alebo jeho zaťatosť. Pretože ak ju miluje, nemá čo riešiť že áno.

tinax
10. júl 2007

podla mna tiez nie je velmi fer, nutit manzela do cirkevneho sobasu. A zvlast nie koli krstu. Ved deti krstia aj rodicom co nie su cirkevne zosobaseny. A nemali by ste doma zbytocne koli tomu problemy. Keby som sa ja vydavala v kostole, citila by som sa ako podvodnicka, ked tam nechodim.

zuz11
10. júl 2007

no trosku neskoro riesit taketo veci 🤐 tiez ma pocit ze je manzel v prave.... to ze raz budete mat deti a budes ich chciet pokrstit si si mala vyriesit este pred sobasom.... divim ti ze v tedy ti nevadilo mat iba svadbu na urade... vlastne ani teraz ti to nevadi a tak mam pocit ze ani tak nie si veriaca iba chces dat pokrstit deti 🤐
inak mam pocit ze niekde ti ich pokrstia aj bez toho aby ste boli zobraty v kostole, napr. v Ba v modrom kostoliku 😉
ja som taku vec riesila pred sobasom... tiez manzel nie je veriaci iba pokrsteny a tak to slo kompromismi, bolo to v meste jeho bydliska nie v mojom a v kostole, ak by som to chcela v meste u mna bolo by to na urade 🤐

ramzesa
10. júl 2007

Pokial som to ja spravne pochopila,tak to nie je normalny sobas,ako medzi dvoma katolikmi, ale sobas na to, aby nepresvedciva, ked je katolicka, mohla dat deticky pokrstit, prijimat a tak. Z jej manzela to katolika nespravi,tak neviem v com vidi problem. Asi by mu to bolo treba lepsie vysvetlit. Alebo som to pochopilaq nespravne? 😕

cat
10. júl 2007

ale hej ramzesa, pochopila si to správne. jemu ako neveriacemu to može byť jedno keď má cirkev a vieru aj tak na háku..
Ak by sa moj partner -tak ako nepresvedciva- trápil pre niečo čo ja mám v moci zmeniť, ja by som to určite urobila len aby bol šťastný a spokojný.

nepresvedciva
autor
10. júl 2007

aby som sa k tomu vyjadrila... Cat to napísala úplne správne, ramzesa to chápe celkom presne. Nechcem ho nútiť, ani robiť katolíkom, len neviem ako mu to vysvetliť/presvedčiť ho.... A to, že sme sa brali na úrade, to prosím teraz neriešte...

Zuz, nenapísala som, že mi to nevadí, že nie sme sobášení v kostole a to, že máš pocit, že nie som veriaca, je len tvoj pocit 😉

chrobaak
10. júl 2007

nechcem sa vyjadrovat k tomu, ci je alebo nie je potrebny cirkevny sobas rodiv k tomu, aby boli ich deti pokrstene.... ale predpokladajme, ze ano.
suhlasim s tym, ze ste si to mali vydiskutovat pred svadbou.
suhlasim aj s tym, ze manzelstvo by malo byt o kompromise. /nielen z tvojej strany, ale aj zo strany tvojho manzela, samozrejme...../
ramzesa ma pravdu: sobas v kostole z tvojho manzela katolika neurobi. ani vnutorne, ani oficialne.
ale "merat" ludi podla sobasa v kostole alebo na urade na veriacich a neveriacich alebo nedostatocne veriacich, je smiesne a nespravodlive.
okrem toho, clovek sa vyvija a moze casom zmenit postoj k viere...
existuje ale jeden uzus, ze ak by mal byt v rodine, ktora inak normalne funguje, kvoli viere rozbroj, mal by veriaci ustupit. nepresvedciva, ja by som sa na tvojom mieste skusila s manzelom pokojne porozpravat a vyagrumentovat si svoje postoje. ale tlacit na neho naozaj nie je vhodne. ak by som neuspela v konstruktivnych rozhovoroch, radsej by som to nechala tak. napriek tomu, ze by tvoje deti nemali byt teraz pokrstene, tebe nic nebrani v tom, aby si ich vychovala vo viere. ked budu starsie, mozu poziadat o krst aj same...
a napokon, casom, po rokoch, mozno manzel pochopi, ze od neho naozaj nechces nic hrozne ani zavazujuce - co sa tyka viery a prehodnoti svoje rozhodnutie.... 😉
nebud smutna a rob ako najlepsie vies, Boh vidi aj do srdca, nie ludia.....

zuz11
10. júl 2007

no ja by som nikdy nepristupila na svadbu na urade, radcej by som si ho nezobrala 🤐 moj muz tiez podpisoval papiere, kedze bol iba krsteny 🤐
tak co deti nedas pokrstit tam kde ti ich aj bez toho sobasu pokrsia? su take kostoly a najdu sa na celom SK 😉

ramzesa
10. júl 2007

Ano, najdolezitejsie je konat dobro a viest k tomu aj deticky. Ty zato nemozes,ze tvoj manzel nie je veriaci. A clovek si velmi nevybera do koho sa zalubi. Je vela manzelov, ktori neboli zosobaseni v kostole a manzelstvo im funguje lepsie, ako tym, ktori boli. Hoci pre mna ako katolicku je to najvacsi prejav lasky. Bud tvoj manzel je prilis tvrdohlavy alebo sa boji manzelstva "navzdy". 😒 Ak to tak nie je, tak naozaj neviem coho sa boji. Jeho to v nicom obmedzovat nebude, ale teba ano. ☹ Dufam,ze casom to pochopi.

cat
10. júl 2007

to je pravda zuz, napr, vo Vrakuni v kostole pokstia deti ak rodičia nie sú cirkevne zobratí, v modrom kostolíku ale nechceli, keď sa naši známi boli teraz pýtať..fakt záleží na farárovi a ak sa ti nepresvečivá nepodarí muža presvedčiť, naozaj by som si na tvojom mieste niekolko kostolov obehla.. ale rátaj s tým že krstní rodičia musia mať všetky sviatosti, krst, prijímanie aj birmovku, takmer všade to vyžadujú,my sme s tým mali velké problémy keďže synov krstný otec- moj brat- mal iba krst.

bibinka
10. júl 2007

my sme mali svadbu na úrade a ešte pred svadbou sme sa ja-krstená katolíčka a manžel krstený evanjelik dohodli, že detičky budeme viesť v evanjelickej viere a dali sme ich pokrstiť v evan.kostole.(teda jedno sme dali a druhé keď sa narodí dáme tiež). žiadne papiere sme nepodpisovali. všetko je v moci farárov, resp.faráriek. čo ja viem, pri evan.krste by mali mať rodičia aspoň požehnané manželstvo,ale najlepšie je keby bol aj sobáš cirkevný. a aspoň jeden z rodičov by mal mať konfirmáciu ak je to zmiešané manželstvo. to sú nové ustanovenia evan.cirkvi-aspoň tak nám to vysvetlila naša farárka.
nepresvedciva - ja si myslím, že ak sa porozprávaš s manželom o tvojich vnútorných zásadách, tak časom príde nato, že je to pre teba dôležité. veď deti môžeš dať pokrstiť aj ako staršie, nielen ako novorodencov. to nieje nikde písané. moja kamarátka sa dala pokrstiť ako 30ročná a nič jej tým neubralo.

ramzesa
10. júl 2007

ale existuje aj nieco ako svedok krstu, ale myslim,ze to je vtedy ak jeden z manzelov nie je pokrsteny (z adeptov na krstnych rodicov), ale nie som si 100% ista, lebo my sme s tym nastastie problem nemali.

chrobaak
10. júl 2007

zuz, ani ja som neustupila a mali sme svadbu v kostole, ale u nas to v podstate az taky strasny problem nebol. moj manzel dokonca ani krsteny nebol.
a je jasne, ze ak sa da, treba hladat moznost ako pokrstit deti aj bez sobasa v kostole. to by bolo najjednoduhsie riesenie.
ale tato tema nie je o tom, co by mohlo byt, keby.... plakat nad rozliatym mliekom sa mi zda byt zbytocne - absolutne nic to nevyriesi 🙂

cat
10. júl 2007

áno ramzesa, aj my sme to vyriešili svedkom krstu, tento ústupok nám ale bol spravený vraj iba preto že my sme mali svadbu v kostole, neviem či by takto vyhoveli aj tým čo "iba" na úrade. A ja vôbec nechápem prečo by deti nemali mať nárok na krst, bez ohľadu na rodičov..ale to už je iná téma 😉

nepresvedciva
autor
10. júl 2007

Baby, prosim vas, nerieste tu otazku preco sme sa nebrali v kostole.. ani to, co by mohlo byt keby.... Ja potrebujem vediet, ake argumenty pouzit na to, aby manzel k tomu pristupil. Ide o to, ze som si obehla viac kostolov, farnosti, vsade po mne chcu rovnaku vec. Ak by som ako katolicka pristupila s detmi ku krstu bez toho, ze by som mala sobas cirkevny, mozem byt zbavena vsetkych ostatnych sviatosti. A to nechcem. Samozrejme, krstni rodicia maju vsetky sviatosti aj maju pred cirkevnym sobasom.

Neriesim ani to, ze je kopa ludi, co sa beru v kostole, co nie su ani pokrsteni, ani to, ze je kopa krstnych rodicov, ktori nemaju ani ponatia o viere.... Ja osobne potrebujem vediet, ake argumenty pouzit, aby som ja ako katolicka mohla zit dalej vo svojej viere.... 😔

ramzesa
10. júl 2007

nepresvedciva a ak s nimi ku krstu nepristupis,tak zbavena sviatosti nebudes? Ak viem spravne,tak bez cirkevneho sobasa nemozes prijimat. Ale niekde sa riesil taky problem, myslim, ze to bolo v katolickych novinach a tam tej zene poradili,nech si poda nejaku ziadost, vraj sa da udelit vynimka,len neviem,ci tym nemysleli toto, na co tvoj manzel nechce pristupit. Tvoj manzel si ta bral taku aka si, so vsetkym co k tebe patri, tak si myslim,ze nie je od neho spravne, ze ta utlaca z hladiska viery, ani ty ho nenutis k tomu, aby sa dal pokrstit. Mal by to respektovat a pomoct ti k tomu aby si bola stastna. Ine by to bolo,keby si ho nutila ku krstu, ale toto je ine. Tu pomoze asi iba vazna debata. Musis mu vysvetlit,ze pre teba je tvoja viera veeelmi dolezita a bez jeho pomoci budes nestastna. A ako uz cat napisala, ak ta miluje, nema co riesit.

nepresvedciva
autor
10. júl 2007

ramzesa, existuje tzv. biskupsky dispenz, ktory znamena to, ze dovoluje sobas medzi katolikom a nepokrstenym, o ktory musi ziadat farar biskupa. Existuje este jedna moznost, neviem presne ako sa to vola, k comu nechcem velmi pristupovat. Je to nieco ako moje vyhlasenie, kde v podstate vyhlasim, nerozlucitelnost a vernost manzelstva aj bez mojho manzela.. o to musi ziadat farar tusim generalneho biskupa... 😕 aj mi to vysvetloval, ale nejak sa mi to nepaci... 😒 Radsej by som volila moznost, ze to bude manzelova slobodna vola

angua27
10. júl 2007

nepresvedciva, stale si ale nenapisla, manzelove argumetny, ktore Ti predklada. tiez si myslim, ze taketo veci sa riesia pred svadbou, pretoze pre niekoho to moze byt potom neprekonatelny problem.
len pre priklad, moj drahy nadhodil tuto temu cca. na 3-4 schôdzke. obidvaja sme z vášho pohľadu neveriaci (obidvaja veríme vo vyššiu silu, ale ani jeden to nevoláme Boh) a on ma chcel upozorniť na to, že do kostola nikdy nevstúpi. proti cirkvám všeobecne má svoje názory a toto je jeho postoj a bojkot týchto inštitúcií. chcel mi tým dať čas sa s tým vyrovnať, alebo ešte na začiatku vzťah ukončiť, keby to bol pre mňa priveľký problém.
rozmýšlala si, či aj Tvoj manžel nemá podobný problém? vždy existuje samozrejme kompromis.
a nakoniec môj osobný názor. ak si veriaca s Bohom sa môžeš rozprávať kdekoľvek, nepotrebuješ kvôli tomu chodiť do kostola, prijímať rôzne sviatosti, stačí k nemu predsa otočiť svoju myseľ.

ramzesa
10. júl 2007

angua, to je trosku komplikovanejsie, neda sa to vysvetlit len tak cez pismenka 😒 . Sviatost zmierenia, prijimanie, ... to je pre katolika velmi dolezite...

angua27
10. júl 2007

ramzesa chapem, ze su to dolezite veci pre katolikov. ale ked sa inak neda, ...

ramzesa
10. júl 2007

tak ja dufam,ze sa dat bude a nepresvedcivej manzelik to pochopi 😉 . S laskou je vsetko jednoduchsie. Drzim palceky 🙂 .

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alex21
12. júl 2007

nepresvedciva neskúšala si nájsť iného farára, ktorý by ti pokrstil dieťa aj keď nie ste zosobášený. Viem že sa to dá len nie každý to urobí.
Mamina kolegyna tiež neni sobášená v kostole a dcéru dala babka pokrstiť. Farár povedal že pán Boh príjme každú novú ovečku a dieťa predsa nemôže za to akých má rodičov. A malú teraz už veľkú pokrstil bez problémov. 😉

vroni
16. júl 2007

Ja nerozumiem inej veci: nesuhlasi manzel s podpisanim papiera alebo s krstom? Ak ide o ten papier, ktory mam na mysli, vyjadruje v nom manzel suhlas s vychovou deti v katolickej viere. Osobne si myslim, ze prave tu je kamen urazu. Ak je manzel "presvedceny" neveriaci a neuznava (prip. ho odpudzuju) cirkevne ritualy, je celkom pochopitelne, ze sa brani zubami-nechtami. A bude sa branit zrejme aj v pripade, ze das dieta pokrstit niekde inde. Prave tak ako ty, keby po tebe chcel, aby si zaprela boha a svoju vieru. Na pripomienky, ze ste si to mali vydiskutovat pred svadbou je uz neskoro. Ale vyjasnila by som si s nim, ako si predstavuje nabozensku vychovu nasho dietata a snazila sa najst cestu schodnu pre oboch (sme doma kombinacia veriaci-neveriaci, takze viem, o com hovorim)