Ako riešiť rozvod, keď máme hypotéku?

gujami
20. aug 2017

Ahoj kočky,nechcem rozpisovať detaily manželstva.Mame dosť vysokú hypotéku na dom,manžel bral,ja som rucitelka.Vlastnictvo mame:ja mam 3/4 a muž 1/4 .Momentalne pracujem na dohodu za smiešny plat ,manžel ma všetko na papieri a priemer ma dobrý.Co v prípade rozvodu?Banka mi nedá hypotéku aby som ho vyplatila,ako sa ho zbavím?Alebo sa mam vzdať domu?Nech ho banka vezme,ale budem mat pokoj a kľud?Prosim iba o komentáre žien,ktoré sami riešili takúto situáciu.Ďakujem

jamika27
20. aug 2017

Ak nejdeš meniť robotu, kôli príjmu, tak ostávajú možnosti - nech manžel vyplatí teba a ty odíd (keďže má lepší príjem). Alebo dom predajte, vyplate hypo a zvyšok si rozdeľte podľa pomeru v akom ste vlastnili dom.

Dôležité je sa dohodnúť s ním a aké vidí riešenie aj on.

angelina1003
20. aug 2017

Rieseni je niekolko, ak mas nizky plat mozes si zobrat hypoteku s niekym inym je jedno v podstate s kym ale musi byt ako rucitel,dalsia moznost je ze hypoteka zostane tak ako je ze bude na exmanzela a v ramci dohody prepisete dom na teba a budes platit hypoteku. Ale toto sa riesi az po rozvode takze zalezi od vas a vasej osobnej situacie, v podstate aj majetok moze po rozvode zostat spolocny ak nikto nepoziada o vyrovnanie a po 3 rokov prepada do vlastnictva toho kto danu vec uziva ...najlepsia je dohoda

gujami
autor
20. aug 2017

@angelina1003 po troch rokoch neprepadá do vlastníctva toho,kto užíva ale dielom podľa prava

angelina1003
20. aug 2017

@gujami dom ano, hnutelne veci pripadaju tomu kto ich uziva...ale v tomto tazko radit lebo zalezi od muza ci chce dom ci nie....vacsinou sa predaj kona len v pripade ze ani jeden nema o nehnutelnost zaujem....tazko radit treba sa porozpravat s muzom aku ma predstavu o tom

gujami
autor
20. aug 2017

@angelina1003 rozprávanie sa je ťažké z jeho strany

angelina1003
20. aug 2017

@gujami nevyjadril sa k.domu?

gujami
autor
20. aug 2017

@angelina1003 nechce sní počuť o tom a melie si svoje

guinevre
21. aug 2017

@gujami Na tvojom mieste by som nechala nech ma vyplati, ak nemozes ty jeho vypaltit, an prebrat hypoteku, tak co ine... A co si on melie, teda, co on navrhuje?

sasa1310
21. aug 2017

@gujami máš 3/4 a on 1/4 to ste kupovali pred manželstvom alebo máme podielové spoluvlastníctvo?

marusia12
21. aug 2017

@jamika27 dom predajte a zvyšok si rozdelte? 😀 Po predaji jej zostanú akurát tak dlhy... si zapamätaj, že ak predávaš hypo, nikdy ju nepredáš so ziskom, vždy na tom stratíš.... to sú skúsenosti aj tu z MK, aj z reálneho života v realitke.

marusia12
21. aug 2017

@gujami prosím ťa, nenapísala si, ako to chce riešiť manžel .... ako?

gujami
autor
21. aug 2017

@marusia12 nijako.necche rozvod,nechce predať dom,nechce nic len ostať spolu

gujami
autor
21. aug 2017

@sasa1310
Ja som mala polku pred svadbou a pol mal bývalý.v čase manželstva sme bývalého vyplatili a tak som získala 1/4 z druhej polovice a manžel 1/4

marusia12
21. aug 2017

@gujami takže full servis... no fajn... do kedy ho to bude baviť? Takže len ty sa chceš rozvádzať, ak to dobre chápem.... nuž, ťažko radiť. Pri delení hypotéky prídete o veľkú časť, tam ste v strate prakticky vždy. Nezávideniahodná situácia...

gujami
autor
21. aug 2017

@marusia12 ved to je práve to.citim sa stratena a v strate

marusia12
21. aug 2017

@gujami tak minimálne finančne je to skutočne nanič, ale zas chápem, že ak chceš riešiť svoj život, netreba brať ohľad na prachy. Tiež som od ex odišla s dvomi igelitkami a všetko tam nechala... ale zas tá sloboda... na nezaplatenie.

danavdana
21. aug 2017

Aku vysoku mate hypoteku a aka je cca hodnota domu vies? Podla toho, co pises, mi to pripada tak, ze nemate 100%nu hypoteku, ale len nejaku malu cast.
Ti si vacsinovy vlastnik a si vo vyhode.
Chod do banky, kde mate hypo a spytaj sa nato.
Ja si myslim, ze ked je tam hypo

danavdana
21. aug 2017

...ze ked je tam hypo, tak nemusis muza vyplacat mozno..mozno len staci prevziat uver a pokracovat v splacani.
Napisala si velmi malo o tom.
Rozhodne chod do svojej banky a porad sa tam s nejakym skusenym pracovnikom.

sisaka
21. aug 2017

Ako ti pomôže, ako to niekto iný riešil, keď tvoj muž o tom nechce ani počuť.
Kolegyňa keď sa rozvadzala vyplatila muža (1/2 hodnoty domu) ostal jej dom aj s hypo, spláca dodnes. Pomohlo? Asi nie, tieto záležitosti sú veľmi špecifické - potrebuješ právnika.

marusia12
22. aug 2017

@danavdana prosím ťa, to hádaš alebo si si istá????? Ona je len ručiteľ, takže ona s hypo manipulovať nemôže. Čítaj poriadne zadanie otázky a nefabuluj. Aj keby bola full vlastník nehnuteľnosti a manžel má hypo na seba, ona nemôže nič. Všetko je na ňom, ako sa rozhodne on.
@sisaka a ďalšia čo radí mimo tému. Ako mu môže vyplatiť 1/2 domu, keď sú tu iné vlastnícke pomery???? Jasne uviedla, že jej hypo nedajú, tak nechápem, ž čoho ho má vyplatiť. A právnika určite nepotrebuje... potrebuje chladnú hlavu a poriadny rozhovor s manželom... kým nemá aj on ochotu vec riešiť, moc možností nemá.

gujami
autor
22. aug 2017

@marusia12
@sisaka
@danavdana ved toto.spolieham sa však,že ak by mal peniaze za svoju časť,odišiel by.aj keď ma zabijete,neviem z hlavy výšku hypotéky.musim vysondovat od muža.je to zložitá situácia,keďže ak by banka povolila (čo pochybujem,keďže mam plat na papieri aky mam) ,tak čo?navysit hypo a vyplatiť ho?ja som ten dom fyzicky stavala,mam tu kus spomienok,on nie (stavala som s bývalým,nejde o bývalého sle moje mozole).plus mame spotrebak ,čo som aj zabudla

angelina1003
23. aug 2017

Vyplatenie pri hypoteke sa robi polovica splatok takze v podstate ma narok na polovicu splatok co ste spolu zaplatili ale tym ze vlastni menej tak neviem ci sa to este presnejsie neupravuje....

mysicka36
23. aug 2017

@angelina1003 asi potom len štvrtina. No ale toto naozaj s právnikom. Každopádne je v lepšej situácii zadávateľka @gujami preto držím palce, aby sa podarilo vyplatiť aj tohto spravodlivo.

gujami
autor
23. aug 2017

@mysicka36 ďakujem.bude to boj na dlhu trať