Ako riešiť situáciu po rozchode?

cecil36
24. aug 2014

Baby zaujima ma vas nazor, ako by ste riesili situaciu. Manzelia sa rozisli, je navrh na rozvod a zverenie dietata. Dieta nema este tri roky. Mama musela do prace, vzala hypo....Otec zostal vo svojom byte. Prispieva 200 Eur. Dieta nezobrali do skolky a tak je striedavo u otca (otec robi na zmeny) aj u mamy. Mama chce, aby dieta islo do skolky, ale na skurmonu nema peniaze. Otec na sukromu nechce prispiet (ani cast), vraj plati nadstandartne vyzivne. Samozrejme, otec s nim takto vzhladom na iny druh prace travi ovela viac casu (s cim mama nesuhlasi) a mame "prischne" cas ked otec musi do prace. A ona si to ma zariadit. podla jeho sluzieb.....Tento stav nevplyva dobre ani na dieta, ktore je z toho zmätene.... Ako by ste riesili tuto situaciu?

sissmiss
26. aug 2014

@cecil36 dufak ze to tak bude a ze vam to pomoze. Moj tam bol len na diagnostiku, ale nema tento problem, takze stravil v tej ich multi podnetovej miestnosti len chvilu akoze za odmenu, ale pyta sa tam doteraz.

cecil36
autor
26. aug 2014

@sissmiss My sme tam boli na diagnostike a potom sme zacali chodit k Sedibovej, lebo mi dlhsie nereagovali na terminy terepii.

sissmiss
26. aug 2014

@cecil36 aha...no. my sme dlho cakali na termin na diagnostiku, snad aj tri mesiace, mozno aj dlhsie, ale stalo to za to. Maly sa tam strasne tesil a bol nestastny ze uz sa nepojde hrat s tetami ☹

maznacik007
26. aug 2014

@bajana ved
@cecil36 tam nedala nijake zvysene naklady z dovodu problemov dietata.... tie terapie si vymen za lieky a kruzky a skolku ...

ja mam trochu specialnejsie dieta .. resp. obe ... jeden je integrovany v beznej skolke ale zvysene naklady tam su ... a druha ma chronicke autoimunitne ochorenie tam su tiez vyssie naklady.. na stravu lieky a pod.. u mna su tie naklady na deti aj vyssie.

a ano ak ma otec uz dieta resp. zavazok .. tak ma na to prihliadat ked ide plodit dalsie ... lebo tym ze sa to dalsie narodi neklesnu naklady toho prvého .... ani v rodine kde nie su rozvedeni partneri nie je vhodne ak si par urobi xy deti ak ich nevladze uzivit ... rovnako ma to prve dieta narok na dedenie majetku otca, ktory si on vybuduje s druhou manzelkou .. proste ma narok ... tym ze sa oni ako rodicia rozvedu neprestava byt otcom dietata...

ako mna osobne sa netyka ani jedna z týchto situacii ... zijem s manzelom mame spolocne deti ... a spolu ich vychovávame.... ale teda si myslim ze ak niekto ide do vztahu s clovekom ktory ma uz deti tak si to musi zvazit ze tato okolnost bude vplyvat aj na to kolko deti budu moct mat resp. uzivit oni sami ako par....

cecil36
autor
26. aug 2014

@maznacik007 schvalne som tam dala len uplny zaklad, nie su v tom ani lekari (chodime na neruo, logopedicke, psychologicke, gastro, chirirgia...). Len maminky zdravych a bezproblemovych deti sa nevedia vzit do situacie nas co take stastie nemali. BTW ja mam tiez alergie, astmu, intolerancie.... Inak prave som natrafila na strasne milu pani na socialke a ta mi povedala, ze sa musim zastavit a vypise mi tlaciva poradi...., lebo na milion veci mam narok 🙂 nie len na maleho aj na seba....

guinevre
26. aug 2014

@maznacik007 "a ano ak ma otec uz dieta resp. zavazok .. tak ma na to prihliadat ked ide plodit dalsie ... lebo tym ze sa to dalsie narodi neklesnu naklady toho prvého .... ani v rodine kde nie su rozvedeni partneri nie je vhodne ak si par urobi xy deti ak ich nevladze uzivit ..." Ano, urcite, musi prihliadat ale v konkretnej situacii, ked chlap zaraba 2000eur, a byvala pani si ziada na zdrave dieta 500eur, tak mi nehovor, ze miesta na dalsie minimalne dve deti nie je, lebo je, a ano vsetky deti sa budu podielat na zivotnej urovni VSETKYCH rodicov.

Co sa tyka dedenia, dieta ma pravo zdedit majetok ktory zostal po otcovi, takze, otec moze majetok darovat aj cirkve, ziadne dieta nezdedi nic, taktiez sa moze majetok pisat na druhu manzelku, toto sa stava v pripade, ked muz je uz rozvedeny a na priklad, nechal byt byvalej manzelke aby tam byvala s dietatom. Je tisic moznosti, ale to co si ty uviedla je len teoreticky.

bajana
26. aug 2014

@maznacik007 vidis, situacia sa ta netyka, mna ano...je to velmi jednoduche takto to zovseobecnit - nemajte dieta, ked chcete znizit uroven zivota tomu prvemu - to je tak velmi materialisticke...no prve dieta hold prezije, ked v lete nepojde k moru, ale stanovat na Siravu (rovnako ako nase buduce dieta), ked nebude nosit znackove veci a ked pojde do kina raz za polroka, nie kazdy druhy mesiac (rovnako ako nase dieta)... nikto mu samozrejme nebude odtrhat od ust, ani ho oberat o lieky ci oblecenie...ale skratka nemat dieta, len aby malo prve mozno viac, ako priemerne dieta, je velmi sebecke zo strany prvej manzelky a dietata...vezmi si to opacne - nema rozvedena matka pravo mat dieta s novym partnerom? Kto bude potom kompenzovat vypadok jej prijmu a teda znizenie zivotnej urovne jej prveho dietata? Nie je viac mat surodenca ako mesacne x EUR navyse?
a prave to dedenie si spomenula ako vhodny priklad toho, ako sa s prichodom nevlastneho surodenca znizi uroven zivota prvorodeneho - jeho potencialne dedicstvo bude prave nizsie, pretoze aj druhe dieta bude mat rovnaky narok ...
a este raz opakujem, ja hovorim o normalnych detoch bez specifickych potrieb...
ale prepacte, tato diskusia je o inom, uz koncim...

maznacik007
26. aug 2014

@guinevre zivot prinasa rozne situacie a mna naucil nikdy nehovorit nikdy.... kazda z nas moze raz byt v situaciii ci uz jednej ci druhej zeny... ale v kazdom pripade si myslim ze dieta, ktore je uz obrate o spoluzitie s rodicom nema byt obrate o napr. dedicstvo .... /je mi jasne ze sa to da riesit a ze to aj riesia najma druhomanzelky ci partnerky/ ale potom by bolo fer aj aby si taky rodic v buducnosti nenarokoval na starostlivost od svojho dietata.... dnes a obavam sa ze to bude rapidne stupat sa zacinaju rodicia obracat na svoje deti a ziadat o vyzivne / aby uplatili domovy dochodcov a pod/ ma take dieta potom moralnu povinnost voci svojmu otcovi ... /aj ono mu potom moze platit 30 EUR a hotovo... a prepisat vsetko na manzelku aby ako nic nevlastnilo/

guinevre
26. aug 2014

@bajana Mne sa zda, ze si maznacik to tu vysvetluje ako sa jej paci, Akoze "druhe dieta nie je dovod na znizenie vyzivneho" - to som sa dobre zasmiala. Ako sa jej lubi, tak si to tu pekne vysvetli a presviedca nas 😀 Ziadna zena tu nespomina, ze kolko ona prispieva na dieta, ano aj financne, nie iba opaterou. Ked dieta dostane 500eur od otca a 200 od matky, to je preboha nieci plat, ako clovek ktory zaraba 700 eur uzivi svoje deti, ked "vase" dieta potrebuje 700eur? Vratte sa do reality, aby ste napadli na zem z moc vysokej vysky.

guinevre
26. aug 2014

@maznacik007 No, z vlastnej skusenosti ti poviem, ze su aj take byvale, ktore na vsetky sposoby znemoznuju kontakt otca s dietatom, vyhrazaju sa, ze ked to da na sud tak to zariadia tak, ze uz dieta nikdy neuvidi (vazne, mam taky pripad doma). Co sa tyka domu dochodcov, ktore dieta nechce prispiet nemusi, ktore chce prispeje, a do konca, ja by som ani svoju svokru nedala do domu dochodcov okrem keby to ona sama chcela, aj svojich rodicov aj svokru nemame problem doopatrovat, tak ako co mji rodicia doopatrovali svojich. Suseda na priklad doopatrovala babku ktora ma deti v Australii a prepisala jej za to dom, kedze deti fyzicky nemohli byt tu a suhlasili s babkinym rozhodnutim.

maznacik007
26. aug 2014

@guinevre co riesis ja pisem svoj nazor ... IBA SVOJ .... a mam pravo ho napisat tak ako tu pises ty a nikoho o nicom nepresviedcam .... mne je uplne jedno co si o tom myslis ty ... /nie si sudkyna aby si tu davala pravny vyklad k problematike rodinného prava...
ja pisem ze naklady na dieta su take ake su .. take ake mam a ano som si vedoma toho ze ziju deti aj z omnoho menej ale tu sa bavime o otcovi co zaraba 1600 EUR v cistom a ma dieta s vaznou diagnózou.. takze toto neni rozhodne bezny slovensky model.
a ano pracujem vo firme kde su tie zarobky trochu inde ako priemerne na SVK preto tu aj ti otcovia platia trochu ine vyzivne a nie /30 EUR/

maznacik007
26. aug 2014

@guinevre joooj tak to je jasne ze su aj mrchy ... a hned ma ich par napadlo ... 😒 tu sa ale fakt bavime o tom ze otec ma dostatocny plat nema dalsi zavazok a ma chore dieta ...

guinevre
26. aug 2014

@maznacik007 Ved aj ja hovorim, ze u man vo firme bezne chlapi maju prijem 2000eur, na zdrave deti platia 200-250. Ked tie deti budu na strednej/vyske, tak naklady stupia a vtedy je vhodne vyzivne zvysit. Nie si ani TY pravnicka mimochodom. Situaciu s chorym dietatom so ja tu vobec neriesila ani v jednom prispevku, a ano tym padom urcite sa vydavky zvysia.

maznacik007
26. aug 2014

@guinevre ja som niekde pisala ze som pravnicka????? mna tu vela ludi pozna osobne a teda velmi dobre vedia ze pravnicka nie som .... aj ked teda urobit nejaky ten navrh na predbezko a pod. neni problem ... ale teda v oblasti nahradnej rodinnej starostlivosti ... tam mam pomerne velke skusenosti ... / ale nie je to moja praca len v ramci obcianskych zdruzeni samozrejme mam prislusne treningy a skolenia/

ale je uplne mimo tato diskusia ...
za mna
@cecil36 vybav si pekne na UPSVAR vsetko co sa da .. ak treba kludne napis ..., zbehnite na diagnostiku s malym objednaj sa k Janosikovej do Trnavy plus ale budes potrebovat i spravu od neurológa /ona je len klinicka psychologicka/ a nase urady maju niekedy problem akceptovat diagnozu len od nej plus pedopsychiatricka, je aj take denne sanatrorium pre deticky je tam pedopsychiater Braunova skusenosti su rozporuplne...
dories si ZTP -S mas narok aj na kompenzacie ... to povedz aj neurologovi .. ked ti bude pisat spravu nech ti to rozpise... objednaj sa i do andreasu ...
a zaroven si skus podat navrh na zverenie dietata do starostlivosti spolu s urceným vyzivneho neviem ci ste este manzelia ... to som nezachytila .... ak budes potrebovat mozem ti dat kontakt na jednu kocku v BA co ti s tym moze pomoct ...
Drz sa...

cecil36
autor
26. aug 2014

@maznacik007 dakujeeem za rady 🙂

neimed
26. aug 2014

@cecil36 dieta s autizmom v tejto dobe nevezmu ani do sukromnej skolky, mozno tak po znamostiach.. zvacsa ostane matka na rodicovskej az do jeho 6-tich rokov, kym nepojde do skoly a kym mu podla zakona nepridelia osobneho asistenta.. viem to, lebo mam trojrocneho autistickeho syna a nemam sancu sa do prace dostat..
ked sa rozvadzali, vedeli o tom, ze ich syn je autista?

mirica
26. aug 2014

@cecil36 .....pozrela som náklady čo si rozpísala, a poviem ti , že ti okamžite vyhodia hypo......to ti uznajú ako tvoje náklady , ale nie ako náklady na dieťa...lebo výlčným vlastníkom bytu si ty...môžeš ho predať , darovať a podobne...auto a benzín ti uznajú len ak budeš mať potvrdenie od lekára, že dieťa nie je schopné cestovať MHD...

a ešte raz výživné na dieťa sa predbežným opatrením neurčuje z príjmu otca....ale z úplne nevyhyhnutných nákladov.......a na zdravé dieťa ho určili cca na 35 EUR.....

sissmiss
26. aug 2014

@maznacik007 ja len teoreticky, ked pises ze to dieta z prveho vztahu nema byt ukratene po rozvode rodicov o majetok/dedenie po otcovi ak napr.otec novonadobudnuty majetok prepise na druhu manzelku alebo podobne. A to druhe dieta z druheho vztahu moze byt ukratene o majetok otca ktory nechal v predch.vztahu (napr.byt ako pise @guinevre) ? Ved malo by mat narok, nie? Alebo ma nizsi status ako jeho nevlastny surodenec?

guinevre
26. aug 2014

@sissmiss Prepac, neviem na ktory moj post odpovedas, nechcem ani ja uz tu vela pisat mimo temy...

sissmiss
26. aug 2014

@maznacik007 a este ma napadlo.... ze druhe dieta nie je dovodom na znizenie zivotnej urovne dietata z prveho manzelstva ?? A ak sa do manzelstva prveho narodi druhe dieta, neznizi sa tym zivotna uroven vsetkych clenov rodiny? A s tretim este viac? Je jedno ci zarabaju 2500e, ale pri troch detoch si budu moct dovolit menej ako pri jednom. A tomu muzovi co by mal po rozvode druhy vztah a druhe dieta su aj deti z predch.manzelstva vlastne, aj tie dalsie, preco by mal prvemu dietatu platit vsetko a dalsiemu nic?

sissmiss
26. aug 2014

@guinevre dnes 9.26 na konci prispevku

bajana
26. aug 2014

@sissmiss no vies, podla jej teorie si ani uplna fungujuca rodina nema zaobstarat druhe dieta, ak tym ma materialne utrpiet prve...co sa skratka aj realne vo vacsine rodin stane...hold nemozme mat vsetci rovnake priority 😉

guinevre
26. aug 2014

@sissmiss Nenapisala som tam, ze nejake dieta nema narok... proste, co zostava po otcovi, to si zdielaju.Ked dietatu z prveho manzelstva otec nechal byt , tak dalsi byt moze nechat dietatu z druheho manzelstva, to je cele/

sissmiss
26. aug 2014

@bajana co je to utrpiet? Ak sa delime z prijimu 2500e tak rozhodne nebudu trpiet ani tri deti ani styri. Samozrejme ze sa musia uskromnit, ale vediet sa uskromnit patri do balicka veci ktore je rozhodne pre dieta prinosom 🙂 Yo, priority...uz som to pocula ze ak nemozem dietatu nasetrit na byt, auto a slusny start do zivota, tak ho nemam mat lebo na to nemam 😅

@guinevre no...nemam silu vysvetlit ti ze pisem uplny opak nez si pochopila ty

guinevre
26. aug 2014

@sissmiss v pohode, chapem 🙂

cecil36
autor
27. aug 2014

@mirica naklady na hypo sa bezne zaratavaju do nakladov na dieta, to ma ist to dieta byvat pod most? Alebo do krozoveho centra? P.s. ja nedavam vavrh na predbezko ale navrh na zverenie do rozvodu, to je rozdiel. P.s. Pri starsej dcere som davala predbezko a predstav si vyratavali ho z prijmu a dostala som 120 Eur (12 rokov dozadu)....To preco tebe urcili 35 posudzovat nebudem, neviem na co prihliadal sudca atd.

sissmiss
27. aug 2014

@cecil36 tie temy ktore si doteraz zakladala ze kamoska ma problem...a boli to dost vazne veci, ako ze lakomy manzel a ekonomicke tyranie, ziaden sex v manzelstve...to bolo vsetko o tebe? 😒 Poradna by vam nemohla pomoct? Aj ked nie v zotrvani vo vztahu ale aspon rozist sa slusne a nech si on uvedomi ze dieta autista a v bratislave potrebuje trosku viac ako zdrave bezproblemove dieta niekde na str.sk... Nepomohlo by mu keby mu nejaky chlap psycholog ukazal aj inu stranku nez vidi on?

cecil36
autor
27. aug 2014

@sissmiss nie nebolo to o mne...(z pracovneho hladiska riesim kopec podobnych veci...) Ja uz byvam inde, takze rozideni sme, viac menej slusne...co sa tyka dietata, on ma na to svoj nazor a nemieni ho zmenit...tak sa vyjadril

sissmiss
27. aug 2014

@cecil36 jedna velka pravda je ze rozvodom to nekonci, rozvodom to zacina. Myslela som rozist sa vo vyzname dohodnut sa spolocne co dalej tak aby ste boli obaja spokojni a hlavne aby dieta malo z toho prospech, nie nevyhody. Podla exa viem, ze je to narocne...dohodnut sa na niecom... Neviem asi viac poradit, nez som uz, ze ta terapia je teraz v andrease gratis, dufam teda ze sa nemylim. A k nemu a k tebe len to ze mozno ak by si mala nejako lekarsky stanovene ze tu speci skolku potrebuje tak by sud na to prihliadal pri urceni vyzivneho, kedze on ma z coho platit, nezrujnuje ho to. Ale ak nie a maly tu terapiu potrebuje castejsie nez andreas raz za tyzden, tak potom uz len rodina a poziadat o pomoc alebo ina praca, ale si porobit speci kurzy a pomoct malemu sama. Proste ako v rodine kde nie su peniaze na specialnu statostlivost, tiez sa nemozu zaseknut na tom ze nemame nemame. Tu to bude rovnako, darmo otec bude mat, ak nebude chciet dat a sud mu neurci tak neda a ty budes musiet riesit dieta nie muza ci ma a preco neda a podobne. Hnusne ale realne