Ako sa najlepšie dohodnúť? Poraďte!

veronkaj
17. aug 2009

prosím poradte mi alebo napíšte názory
ide o to, že potrebujem poradiť ako sa čo najlepšie dohodnúť s priateľom tak aby som na to čo najmenej doplatiť.
- mám malý byt a dcéru
- mám priateľa ktorý má syna - dospelého bývajú v dome, ktorý treba po rozvode vyplatiť a tak naň vziať úver,tkorý musíme zobrať spoločne inak by ho nedostal.
- chceme spolu bývať a tak musíme nájsť nejaké riešenie aby sme boli spokojný obaja a takisto nejako sa dohodnúť ak sa rozídeme čo potom.

- syn chce po založení rodiny neskôr ked to príde bývať v tom dome.
- budeme platiť spoločne účty na domácnosť na polovicu to sme sa už dohodli ale ako sa mám s ním dohodnúť ked dom treba ešte podokončovať, čo to opraviť, nábytok dať
- pomôžte mi s návrhmi alebo praktickými radami ako by ste to robili vy, ako sa dohodli,

- nie sme ani manželia ani zasnúbený

sue
17. aug 2009

Byt si nechať napísaný na svoje meno a dať do prenájmu, aby si sa v prípade rozchodu s priateľom mala kam vrátiť + budeš mať pre dcéru niečo.

Ísť bývať do domu, platiť polovičný nájom a tak a platiť rovnako na polovicu menšie výdavky a investície, úver na polovicu by som brala jedine ak by ste sa buď zosobášili alebo by bol byt napísaný aj na teba... presne z polovice...

veronkaj
autor
17. aug 2009

sue, to áno aj ja
ale čo s tým, že v podstate tiež budem financovať, nový nábytok, udržiavať ten dom aj dorábanie a ak sa náhodou rozídeme alebo priateľ zomrie zostanem tam sama s jeho synom a rodinou a moje dieťa tiež nemôžem poslať že chod do nášho bytu a ona si bude musieť všetko zariadoťvať a ja budem v podstate zariadovať pre jeho syna a jeho ženu???
je to tak že nech urobím čokolvek tak na to vždy doplatím ja a moje dieťa.

ako to riešil niekto prakticky,??

womenne
17. aug 2009

presne ako piše sue byt si určite nachaj a preajimaj ho,bude to len + pre teba 😉 stym uverom by som počkala kym nebudete manželia je risk si ho brat ked len spolu žijete.Kolko ste spolu?

sue
17. aug 2009

Veronka, to,že budeš platiť polovicu nájmu a menšie náklady ber ako normálne - platíš za to, že tam teraz bývaš, však to je normálne... aj ty budeš užívať ten nábytok a tak... už ak sanáhodou stane to zlé, najhoršie, tak budeš mať ty byt a to kde sa vrátiť aj s dcérou... to by som tragicky nevidela... len teda istotne nechoď do úveru kým nie ste manželia a kým nie je dom na polovice tvoj... a tam pozor, aby ste naozaj boli na liste vlastníctva len vy dvaja... aby tam nebol ešte ktosi ďalší...

veronkaj
autor
17. aug 2009

lenže bohužial do toho úveru musíme ísť spolu aj ked manželia niesme pretože inak by ho nedostal, bým by nemohol vyplatiť bývalú a tým by sme nemohli byť spolu,

lenže problém je v tom, že tie splátky sú skoro 20.000,00Sk teda ani by som tú polovicu sama nemohla platiť len časť z neho pretože ked pripočítam náklady na bývanie a domácnosť tak by som nemala z čoho potom.

aj sme sa bavili, že si budeme značiť do spoločného zošita kto koľlko investuje do obnovy a zariadenia a ptom by ma z toho vyplatil

ale mne je to akosi proti srsti, dokelu to mám značiť všetko a potom ak sa niečo stane dostať pekne zrátané podčiarkuné??? a čo láska, starostlivosť, a všetko to čo robí vzťah, veď to budem robiť pre nás a potom veď to budem potom ako v podnájme, ja budem mať trvalý pobyt tam kde mám byt, a u priateľa prechodný,a potom ked sa niečo stane si povie ved ju vyplatím z toho čo do toho vložila a môžem ísť???

womenne
17. aug 2009

Veronka sue ma pravdu ved ty to budeš uživat.Nechcete si spisat nejaku dohodu?Moja sestra si kupila dom s priatelom,brali hypo a po niekolkych rokoch sa rozišli,dom ostal jej+ hypo + všetko čo tam dala.Ex iba vyplatila myslim že to nebola ani polka lebo on nič neplatil,iba maly niečo požičane od jeho maky tažke to jej vratila.

veronkaj
autor
17. aug 2009

áno chceme si urobiť dohodu lenže ako tú dohodu najlepšie urobiť aby sme boli spokojný obaja

womenne
17. aug 2009

veronika tak načoto riešit ked ti je to proti srsti?Je to velke riziko sa takto zadlžit a bez žaidnej istoty,A čotakto nech vyplati jeho ex a ona nech si ostane doma a vy si kute nejaky maly domček.

sue
17. aug 2009

Ja by som to spravila tak ako som ti napísala. Do dohody zakotviť, že ty platíš určité percento nákladov počas obdobia keď spolu žijete. Po prípadnom rozchode ty nárok na dom, ani nábytok v ňom nemáš... a na oplátku sa ty nepodieľaš na pvere. Ak sa na úvere podieľať musíš, tak by ti mal po rozchode vyplatiť to čo si vložila na splátky + infláciu... pretože to čo je teraz 10eur už o 20rokov 10eur nebude...

veronkaj
autor
17. aug 2009

womenne - nedá sa to opačne aby ona vyplatila jeho toto je jediné riešenie na akom sa boli schopný dohodnúť

sue to je pravda, že to čo ja dám teraz potom už hodnotu takú mať nebude

niečo v tom zmysle chceme napísať.

zajama
17. aug 2009

Neviem akú hodnotu má Tvoj byt a akú jeho rodinný dom, ale čo keby si predala byt a za tie peniaze odkúpila podiel od jeho manželky ? Tým by si bola normálne vlastníčka domu a investovala by si do svojho a keby sa nebodaj niečo stalo (jeden nikdy nevie) tak by ťa musel vyplatiť... Nereálne ?

sue
17. aug 2009

Zajama, len také naťahovačky ako vyplácanie po rozchode sú na dlhé lakte... takto by mala byt do ktorého by sa kedykoľvek mohla nasťahovať...

zajama
17. aug 2009

Áno to je pravda... ja som si prečítala to čo si jej napísala a s tým som sa úplne stotožnila, ale zdá sa mi že veronkaj nie, tak ma napadla ešte takáto možnosť... Ako dobre by nám bolo v jaskyniach 😀

sue
17. aug 2009

😀

anesim
17. aug 2009

Veronkaj a nedá sa do toho zapojiť aj syn, veď vravíš , že je dospelý, aby si aj on zobral nejaký úver alebo išiel s otcom napoly 😉

dioliana1
17. aug 2009

predmanželská dohoda.....

veronkaj
autor
18. aug 2009

keby sa tak dalo s jeho bývalou dohodnúť ako s rozumne uvažujúcim človekom tak by to bolo dobre ale bohužial kde môže tam len nepríjemnosti, takže sa veci riešia ako riešia.
- bohužial syn ešte nemá dosť odrobené na to aby dokladoval príjem a aby mu banka dala pôžičku ale postupne to riešime. aj tak sa nedá všetko presne naplánovať a zapísať pretože život prináša situácie, ktoré veci menia takže predpokladáme, že aj zmluvu budeme prispôsobovať stavu aký bude.
- môj byt si chcem zatial nechať, uvidíme čo bude a predať ho môžem potom kedykolvek