Ako sa zbaviť manželových dlhov po rozvode?

yasminka137
16. dec 2008

Ahoj vsetkym...rada by som zacala temu,ktoru myslim nemam len sama,ale vela zien na Slovensku,takze chcem poziadat o rozvod a velmi rada by som vedela,ako to bude s dlhmi,ktore narobil moj muz.Ma plno nevyplatenych pokut,upozorneni z banky atd., no proste nikdy nic nezaplatil a tak stale chodia vyzvy k uhrade a aj k exekucii,takze po rozvode sa toho zbavim ,alebo to budu vyzadovat odo mna...,pripadne mi to priamo stiahnu z uctu v banke,ktory mam na svoje meno...prosim o radu,ak niekto zazil nieco podone...nerada by som ostala na mizine,pripadne na ulici aj s mojimi detmi,zatial co on nezaplati ani korunu...dakujem este raz,pekny den!

yasminka137
autor
2. jan 2009

Ahoj Lubec,vies,my spolocny majetok nemame,vsetko je moje a nie je to napisane na mna,okrem auta a ten ucet v banke,ale ak by sa stal zazrak a dalo by sa zrusit BSM ako si pisala,bola by som stastna ako blska...

alexandra
2. jan 2009

BSM sa rusi alebo zanikom manzelstva, alebo ak o tom rozhodne sud, v Tvojom pripade by musel manzel mat zivnost a Ty by si musela podat zalobu o zrusenie BSM, inak sa to neda ☹

jaduska
2. jan 2009

yasminka, tebe sa BSM bude rušiť rozvodom. Zrušenie BSM počas manželstva možné nie je, iba ak jeden z manželov podniká, inak sa dá tuším iba obmedziť. Lenže ty sa ideš tak, či tak rozvádzať, tak sa to urobí naraz.

veronika81
5. jan 2009

Ahojte,
potrebovala by som jasnú odpoveď na takýto môj problém. Vlastne týka sa mojich svokrovcov.. už vyše 4 rokov nežijú spolu, každý má svoj život, ale rozvedení nie sú. Teraz svokra prišla na to, že sa jej manželovi začínajú kopiť dlhy, má pár mesiacov nevyplatené účty (plyn, elektrika, faktúry za telefón, odvody), zatiaľ nikto nič súdnou ani inou cestou nevymáha. Spoločný majetok nemajú, čo mali prepísali dávnejšie na syna.
Zaujíma ma teraz to, že ak sa s ním čo najskôr rozvedenie, či bude aj tak zodpovedná za jeho dlhy, ktoré sa budú vymáhať v budúcnosti (už po rozvode). Lebo ak napr. mobilný operátor to dá na súd (čo oni dávajú až nejak po roku), tak v podstate rozhodnutie súdu by bolo právoplatné a vykonateľné až po rozvode manželstva, teda aj následná exekúcia by začala po rozvode. Či aj v tomto prípade môže exekútor siahnuť svokre, ako bývalej manželke, na plat v dobe, keď už manželia nebudú?
Dúfam ma niekto pochopí, na čo sa pýtam 🙂

jaduska
5. jan 2009

veronika, to, že nežijú spolu znamená, že nežijú v spoločnej domácnosti? Teda každý inde?

alexandra
5. jan 2009

jaduska na to nezalezi...

veronika81
5. jan 2009

jaduska, áno nežijú v spoločnej domácnosti. Ale mňa skôr zaujíma, ako je to po rozvode, či ešte aj potom by exekútor mohol siahnuť na jej príjem. Aj keď logicky mi to príde, že by nemal, veď to už potom bude iba JEJ príjem.. Ale keď tie dlhy vznikli ešte počas trvania manželstva, preto ma to zaujíma.

lienocka235
5. jan 2009

v ramci BSM sa delia aj dlhy nadobudnete pocas manzelstva... takze bude zavisiet na tom ako sa tie dlhy rozdelia resp. svokra musi pri sude dokazat ze sa nespolupodielala na ich vzniku.. ak je telefon nap. na manzela logicky tieto dlhy sa nebudu delit.. skor take dlhy ako je napr. hypoteka.. alebo .. aj tak je najlepsie keby sa co najskor rozviedla a usporidali BSM samozrejme nech sa pripravi aj na moznost vydokladovat ze ona nebyvala v tom case v tom priestore kde vznikli nedoplatky..

jaduska
5. jan 2009

no ja som to myslela tak, ako píše lienočka, že keď nežijú v spoločnej domácnosti, tak sa jej bude ľahšie dokazovať, že tie dlhy nespôsobila ona...

ari
7. aug 2009

ahojte, ako ste to poriešili s tými dlhmi a rozvodom?
ja riešim tiež manželove dlhy a som dost zhnusená všetkým, najviac prístupom právničky ku mne...
viem, že nie je jediná a možem hladat inde, no zákony nepustia...
nie som rozvedená zatial, tak musím platit za manžela alkoholika všetko, čo prepil.
právnička mi dokonca povedala, že sa so mnou na súde nikto maznať nebude, lebo som vinná ja za to, že som sa dávno nerozviedla...a tak som pripravila deti o majetok...
je toto vobec možné?

andzi
7. aug 2009

ari: za to ťa na súde nikto viniť nebude ani nemôže, lebo rozhodnutie rozviesť sa je tvoja súkromná vec.

Vzhľadom na situáciu v rodine odporúčam čím skôr urýchliť rozvod a s mužom uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM, v ktorej bude uvedené, ktoré dlhy preberá on.

ari
7. aug 2009

ja som rozhorčená z jej slov, lebo som čakala pomoc a vyšla som z toho ako vinník...
u nás sa situácia zvrtla zo dňa na deň, manželovi z pitia preskočilo, a začal robiť to, čo nikto nečakal.
dá sa u súdu vymocť aspoň menšie splátky pri dlhoch vzhladom na jeho nezodpovedné hospodárenie a pitie?
aj teraz dostal odstupné a zmizol s ním, niet ho... je aj odstupné spoločný majetok?

andzi
7. aug 2009

áno, aj odstupné je spoločný majetok

martina21
27. sep 2009

Ahojte, potrebovala by som poradit, este pocas manzelstva si byvaly bral pozicku lebo potreboval vyplatit ine svoje dlhy a ja som stym suhlasila aj podpisala.,.teraz ked sme rozvedeny viem ze on pozickku neplati, mne zatial ziadne upomenutie neprislo ale je mozne aby nam sud tu pozicku rozdelil na polovicu?lebo nechcem to platit cele sama kedze jeho nenajdu nema ziadny trvaly pobyt raz pracuje v cechach raz inde a tak, samozrejme neplati ani vyzivne..a este otazka kedze som na rodicovskej dovolenke je mozne ze by aj sud o majetkovve vyrovnanie po rozvode bol bez sudnych poplatkov??dakujem vam krasne za odpoved

a este ma napadlo co dlhy na pokutach?? zili sme v prahe a za rok co sme boli manzelia dostal zo 6 pokut po 950 kc tak isto viem ze to nezaplatil ani nezplati no nemam o tom ziadny doklad nic len si to pamatam je mozne nieco robit aj stym aby som ziadnu pokutu nemusela platit za neho?

este raz vam dakujem za akukolvek odpoved

henikav1
27. sep 2009

martinka, nechcem byt zbytocne negativna, ale pokial ste nemali predmanzelsku zmluvu tak zial si zodpovedna aj za jeho dlhy a ked jeho nebudu vediet zastihnut budu ich vymahat od teba. Absolutne vsetko ☹ Ty sa potom mozes obratit na sud a ziadat od neho, ale vedz ze to nebude lahke, ked nema trvaly pobyt. Potom bude mozno nesolventny a bude ti to splacat 200 rokov po 5 euro. "To je spravodlivost"
Lenze ked neplati ani vyzivne, to je uz trestny cin, treba ho udat, nech sa dostane za mreze, tam ho budu mat pod rukou a tam bude pracovat, budu mu to rovno strhavat z platu. Jedine vychodisko pre teba vidim v tom, ze ho musis co najskor udat za neplatenie vyzivneho
Co sa tyka sudnych poplatkov, za majetkove vyrovnanie sa odpocitava z hodnoty ziskaneho majetku rozdelenim. Ale ked si na rodicovskej dovolenke, mala by si mat narok aspon na advokata zadarmo

eniko
27. sep 2009

1. BSM sa da zrusit aj pocas manzelstva, nie len vtedy ak jeden z manzelov podnika. Ak su na to vazne dovody, napr. manzel je alkoholik a vsetky peniaze mina, sud zrusi BSM aj pocas trvania manzelsva. samozrejme, najjednoduchsie je to, ak jeden podnika, napr. si koli tomu mozem zalozit zivnost a poziadam sud o zrusenie BSM.

2. BSM je zrusene dnom plavoplatnosti rozhodnutia sudu a to alebo o rozvode alebo o samotnom zruseni BSM. Cize od toho dna ako roysudok nadobudne pravoplatnost, manzelia, al. exmanzelia nemaju spolocny majetok. Vsetko predtym, co ziskali pocas manzelstva, je spolocny amjetok aj nadalej.

3. Do BSM sa nerataju dary a majetok nadobudbuty pred manzelstvom.

4. Do BSM sa rataju aj dlhy, cize exekutor siahne aj na ucet manzelky ak je dlznik manzel.

5. Porozvode sa jedna o vysporiadanie BSM, nie o zrusenie. Oplati sa to len vtedy ak ide o velky majetok. Ak len o nejaku pracku alebo TV, tak je jednoduchsie kaslat na to. Ak sa totiz po rozvode do 3 rokov nepoda navrh na vysporiadanie BSM, ostava hnuteny majetok tomu, kto ho uziva.

Este na nieco som zabudla?

eniko
27. sep 2009

Martinka, preto, ze si na materskej alebo na rodicovskej, nemas narok na advokata zadaramo. Advokata si najdes a platis sama, alebo ho nemas. Sud ti moze odpustiti akurta sudny poplatok.

eniko
27. sep 2009

Jaj, no a dlhy su spolocnymi dlhmi aj po rozvode, kym sa nevysporiada BSM, cize exekutor bude nahanat dlznikov, aj mnazelku a manzelkyn prijem, aj ked tie dlhy narobil manzel. Preto je treba si vysporiadat BSM.

marecek4
12. okt 2009

tak teda holky vůbec mě netěšíte,i já mám problémy s bývalým a jeho ,,naše,,dluhy mi pijí krev,rozvedení jsme dva roky,já platím jak mourovatá,už mi zbývají jen dva velký dluhy,který nemám nijak zajištěný-chtějí splátky po osmi tisících a kde na to vzít nepoví,ale splácím jak můžu,a ještě splácím barák v kterým už ani nebydlím a navíc ho BM zadlužil takovým způsobem,že půjde do dražby-kvůli1200,zbývající věřitelé se musí ozvat dražiteli,ale odložil si tam skoro milion,neplatí na finančním,na sociálce a ani nevím kde,a ani právník mi nedokáže poradit,protože nejsem schopná ty dluhy pozjišťovat,sice mi podepsal dohodu o vyrovnání,ale ani tam to všechno nepřiznal,takže majetkový by bylo jen o dluzích,ale podat ho nemůžu protože je nezjistím,myslíte že to má smysl,že ho soud vyzve k doplnění a budou brát v potaz to že dělá další dluhy,a od kdy ty starý budou počítat,teď je to vlastně tak že každý platí co je psané na něj a zatím po mně nic jeho nechtějí i exekuci z platu mi zrušili když jsem jim poslala kopii rozvodového rozsudku.

katka4474
10. dec 2009

ahojte. aj ja sa pripájam s tým istým problémom.manžel narobil dlhy, o ktorých som nemala ani potuchy, my už máme BSM zrušené, ale ešte nie vysporiadané. stále sme manželia. všetko väčšinou prehral v automatoch a ide o nie malú sumu. podľa toho, čo tu píšete, som aj ja povinná to platiť v prípade, že bude podaný návrh na exekúciu. zatiaľ sa to chvalabohu nestalo,ale nemáme k tomu ďaleko.

ester13
19. apr 2010

Ahojte, som prvykrat v zivote na fore. A obdivujem vas, ako riesite tieto temy s pokojom. Ja sa od septembra spamatavam z toho, ze som po dlhom badani zistila, ze vlastne firemne vysledky nie su take, za ake mi ich oznacoval manzel, dokonca mame neskutocne dlzoby, ktore, ani keby som ako chcela, sa mi z normalneho platu nepodari splatit. Som rada, ze som si mohla precitat vase nazory, zistit, ze nie som prva, a zial - asi ani nie posledna... Caute a este raz dik. 😉

antizlotokopky
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianna69
2. jan 2012

Dobry den, chcem sa Vas spytat nie sme rozvedeni s manzelom, ale nezijeme spolu,uz pol roka, keby manzel urobil dlhy alebo nejaku havariu svojim nezodpovednym spravanim......pouziva alkohol pri riadeni kamionu...ci by som aj ja splacala jeho dlhy. Majetok spolocny uz nemame...ako by sa postupovalo, ja som zamestnana dali by mne splatky z platu??

liz_lemon
2. jan 2012

@marianna69 ak mate stale BSM, tak dlhy su spolocne

marianna69
2. jan 2012

To mi je jeasne, ale z coho by splacal tie dlhy keby on nerobil a nemame ani on a ni ja nehnutelyn majetok, co v tomto pripade???

liz_lemon
3. jan 2012

@marianna69 ak pracujete, tak vam exekutor nariadi exekuciu zrazkou zo mzdy, pripadne moze siahnut aj na hnutelny majetok (zariadenie bytu, ako TV, a vsetko co nepatri medzi veci vylucene z exekucie), tieto veci preda a peniaze odovzda opravnenemu

marianna69
3. jan 2012

Mate s tym skusenost, ci len si myslite ze je to tak?

dadusa10
5. jan 2012

ahojte som tu prvi krat. som rok rozvedena a chcem sa striast manzelovich dlhov ako mam postupovat musim si vyhladat vsetki jeho dlhi a da sa to vobec ☹

didi44
26. feb 2013

@yasminka137 ...este si ani o rozvod nepodala a uz tu vypisujes hovadiny...Uvedom si, ze ako manzelia zijete v bezpodielovom spoluvlastnictve a tak ako ma manzel narok na polovicu spolocneho majetku, tak rovnakou mierou aj na dlhy...a to ze mas svoj ucet na ktory si ako ty myslis nema manzel narok.., tak zijes v omyle...a aj kedsi poza manzelove vedomie peniaze odkladas bokom...

didi44
26. feb 2013

@katka4474 ...ano si rovnakou mierou ako on..manze povinnal platit dlhy, ktore vznikli v case, ked ste mali BSM i ked uz mate podielove spoluvlastnictvo