Ako sa zbaviť manželových dlhov po rozvode?

yasminka137
16. dec 2008

Ahoj vsetkym...rada by som zacala temu,ktoru myslim nemam len sama,ale vela zien na Slovensku,takze chcem poziadat o rozvod a velmi rada by som vedela,ako to bude s dlhmi,ktore narobil moj muz.Ma plno nevyplatenych pokut,upozorneni z banky atd., no proste nikdy nic nezaplatil a tak stale chodia vyzvy k uhrade a aj k exekucii,takze po rozvode sa toho zbavim ,alebo to budu vyzadovat odo mna...,pripadne mi to priamo stiahnu z uctu v banke,ktory mam na svoje meno...prosim o radu,ak niekto zazil nieco podone...nerada by som ostala na mizine,pripadne na ulici aj s mojimi detmi,zatial co on nezaplati ani korunu...dakujem este raz,pekny den!

bibula
16. dec 2008

na tvoj ucet nesiahnu-ale mozu siahnut na vas spolocny majetok. 😒

lienocka235
16. dec 2008

no tazka situacia.. podla mna co najskor vyhladaj pravnicku.. a co najskor sud o zruseni BSM.. 😝 😝 😝 bohuzial do spol. majetku sa rataju aj dlhy.. takze sa delia aj tie..
na ucte si nenechavaj peniaze.. vsetko co kupujes.. odkladaj blocky..

yasminka137
autor
16. dec 2008

ahoj lienocka,viem,je to otrasne...ale ucet mam terminovany,takze s tym nic nenarobim,zrusit sa neda...tak dufam,ze mi ho ,,nevybrakuju"...dakujem pekne za odpoved,pa

jaduska
16. dec 2008

bibula, prečo by nemali siahnuť na jej účet? To by sa stalo jedine v prípade, keby dokázala, že peniaze, ktoré sú na tom účte sú iba jej - napr.zdedené. Takže yasminka, ak tie peniaze nie sú vyslovene tvoje, radšej ich vyber, odlož niekam inam, alebo popros niekoho z rodiny, komu dôveruješ (mama, súrodenec), nech tie peniaze uloží niekam na účet, kde nebude tvoje meno, inak sa budú počítať do BSM.
Ako je to s dlhmi, zákon až tak podrobne nepoznám, ale v dnešnej dobe mi príde dosť nespravodlivé, keď sú aj dlhy spoločné, lebo voľakedy ku každej pôžičke trebalo súhlas aj druhého z manželov. Teraz, keď je toľko splátkových, pôžičkových, úverových a neviem akých spoločností, ktoré takýto súhlas nevyžadujú, tak niekedy človek až pri rozvode zistí, kde všade partner môže dlhovať. A to ešte nehovorím o mobilných operátoroch a pod. Toto by mala legislatíva nejak upravovať. Nemôžeš predsa ručiť za dlhy, o ktorých nevieš.... 😠

yasminka137
autor
16. dec 2008

ahoj Bibulka,takze je to urcite,ze z uctu nestiahnu?aj ked je na moje meno?to by bolo super,spolocny majetok nemame,kedze vsetko je moje,on neprispel na nic a byt som dala na sestrine meno,akurat auto mam na svoje...och joj

yasminka137
autor
16. dec 2008

ahoj Jaduska,ano ide presne o tie dlhy z mobilov a bank,kde je v minuse a stale to narasta a tak...no a ako som pisala,tie peniazky su zablokovane a nie su tak celkom moje,su to uspory,aj od nasich aj nieco moje,tkaze tak,fakt by som nechcela,aby z nich stiahli,ked nasi mi sporili...a v dnesnej dobe spravodlivost asi neexistuje...to uz viem

jaduska
16. dec 2008

yasminka - asi si nestihla prečítať, čo som písala, keďže naše príspevky sú tu naraz. TAkže do BSM nepatrí to, čo si nadobudla pred manželstvom a majetok, ktorý si zdedila.

jaduska
16. dec 2008

yasminka,choď do banky a opýtaj sa, či sa na tom účte nedá zmeniť majiteľ, to by podľa mňa šlo, aj keď je terminovaný. A aj terminovaný účet sa dá zrušiť skôr, len tam zaplatíš nejakú pokutu a asi prídeš o úroky. V každom prípade by som šla do banky a pýtala sa...

yasminka137
autor
16. dec 2008

Jaduska,no zatial som nic nezdedila,auto mi kupil otec,tak mozno tam by som mohla nejakym potvrdenim o darovani,alebo nieco take a peniaze v banke,ako vravim,co som si nasporila a dostala od nasich(oni este ziju,nastastie),tak to som vlozila do banky,lebo keby to bolo doma,urcite by to nasiel a prepil,alebo rozflakal.

jaduska
16. dec 2008

Yasminka na tvojom mieste by som s otcom spísala darovaciu zmluvu na to auto, čo sa týka tých úspor, ak si to našetrila počas manželstva, tak smola - sú to vaše spoločné peniaze. Takže fakt radšej zrušiť účet a prísť o pár korún, ako prísť o polovicu z nich pri rozvode.
Ale v každom prípade by to chcelo dobrého právnika ...

yasminka137
autor
16. dec 2008

moja a nedalo by sa urobit aj darovaciu zmluvu na tie peniazky?viem,asi budem musiet najst pravnika,ale aj tam si asi zacvakam...takze zatial skusam taketo rady...

mirica
17. dec 2008

yasminka - v prvom rade , ak si peniažky dostala od vašich takto a sama si si ich vložila na svoj účet - ide o spoločné prostriedky manželov -a je jedno na koho účte sú ...rovnako aj dlhy .....ak by manžel použil prostriedky výlučne na seba prihliadalo by sa na to pri zrušení BSM - čo znamená v praxi asi toľko - že aj tak by sa uspokojili všetky pohľadávky veriteľov z vaších prostriedkov a z toho čo by zostalo by si dostala väčší diel ....

jaduška - ak by aj priniesla na súd zmluvu o tom , že jej rodičia darovali auto väčšinou na to súd neprihliadne - robili by to tak všetci pri rozvode ....prihliada sa len v tedy ak ide o zmluvu spísanú pred darovaním a je zaregistrovaná u notára (neviem presne ako sa to volá) - dodatočne sa to nedá ....leda , že by to potvrdil tvoj manžel , že to tak je a súhlasil by ....

ešte jasminka - dá sa komunikovať s manželom? teda je ochotný ochrániť teba a deti pred veriteľmi ? ak áno treba všetko čo sa dá speňažiť , prípadne vybrať z účtov.....potom zrušiť BSM

ak nie - okamžite!!!!!!! zruš účet aj za cenu , že budeš platiť poplatky ...ak sú aj exekúcie je to strašne zlé ...oni postupujú rýchlo ...nečakaj kým pošlú príkaz na začatie exekúcie ...potom už nepomôže nič....ak ste manželmi aj dlhy sú spoločné - to znamená , že obstavia všetky vaše účty aj platy vás oboch .....a ešte ak príde príkaz na začatie exekúcie , vtedy má už väčšinou exekútor pozisťované o vás všetko a robí sa to tak , že pošle list do každej banky s príkazom aby zablokovali účty aj na políciu (kde sa prepisujú autá) a okrem toho je tam klauzula , kde ti zakazujú nakladať s majetkom.....t,j všetko čo sa ešte dá preveď na rodičov(súrodencov) - auto najlepšie je predať rodičom , aby to nepovažovali za účelové a nezrušili zmluvu o prevode(ak by si im ho len darovala) ....
ale rieš to ihneď !!!!!
ak sa ti to podarí (nebudem ti klamať )vzhrala si len čiastočne - lebo po rozvode a zrušení BSM ti aj tak bude patriť polovica dlhov. Neviem dokonca či by ich nohol zobrať muž len na seba - je to strašne zložité

yasminka137
autor
17. dec 2008

Ahoj mirica,dakujem Ti velmi pekne za radu a pomoc,aj ked je to strasne a ide o to,ze s nim sa vobec neda nejako dohodnut,je mu to jedno,proste on tu nie je(je v Taliansku) a je mu fuk,ci to zaplatim,ci nie...a vobec si neviem predstavit,ze ja budem platit jeho dlhy...no spravodlivost uz asi neexistuje...je mi z toho zle,ked mam pravdu povedat a este k tomu som momentalne nezamestnana...takze tak,ale i tak dakujem velmi pekne

jaduska
17. dec 2008

mirica - ja viem, že tá zmluva by musela byť napísané pred zápisom majiteľa do TP, len som si nevedela, že musí byť aj overená. TAkže asi bude fakt najlepšie auto predať rodičom, len zas to nemôže byť za podozrivú nízku cenu. Ak do toho bude manžel vŕtať, tak ešte bude musieť aj dokazovať, ako tie peniaze minula... ☹ Budeš to mať ťažké yasminka, veriteľov nebude zaujímať, že si si zobrala nezodpovedného chlapa, je to svinstvo, že to neoverujú pri poskytovaní peňazí, ale až keď sa niečo stane. a potom bodaj by nebola na celom svete finančná kríza, keď len všade pchajú úvery a nič si poriadne neoveria.... 😠 😠 😠 😠 Ale to som už mimo témy...

mirica
18. dec 2008

jaduška - tieto darovania sú zložité , predstav si , že si kúpite s mužom byt alebo auto - potom sa niečo pokazí (prajem ti samozrejme aby sa to nikdy nestalo) ..no a potom ti na súd prinesie zmluvu, že mu všetky peniaze darovali rodičia -a výlučne jemu ...tiež by si asi nechcela , aby takáto zmluva bola braná do úvahy - no nie? 😉

čo sa týka auta- tam tá cena nemusí byť vysoká - je kríza a okrem to môže tvrdiť , že nevie ceny, len sa potrebovala auta čo najskôr zbaviť , lebo nemá peniažky na údržbu - poistky atď ...no a o peniažkoch môže povedať , že ich minula na deti a na seba - však má dve a ako píše -je nezamestnaná - nech jej dokážu , že to tak nie je - ve´d čo by aj urobili , keby povedala napríklad aj to , že bola zúfalá a chcela vyrovnať dlhy - tak bola v herni na automatoch- a prehrala ich ....poprípade , že ich dala mužíčkovi , aby zaplatil dlhy (však mu ich nebude predsa dávať proti podpisu ) a on ich minul .....je veľa alternatív čo sa dajú použiť......a ani sa nemusí cítiť previnilo - veď čo je to sakra za otca , ktorý dopustí , aby sa jeho žena čo sa stará o ich deti dostala do takejto situácie - ak zistil , že mu to prerastá cez hlavu - mal aspoň ochrániť ju a deti ....yasminka nepísala , aké sú dlhy , ale predstav si , že ak sú vysoké - tak nemôže nič mať , alebo si aj nájde prácu - exekútor jej zobere z platu všetko čo sa dá - čo tie deťúrence ?...joj som sa moc rozohnila 😅 ...ja len nemôžem takýchto "oteckov" vystáť - čo myslia len na seba a je im fuk ako dopadnú ich deti - keď už im je teda jedno čo žena.... 😠 😠 😠

jaduska
18. dec 2008

mirica, úplne s tebou súhlasím, ale radšej sa ďalej nerozpisujem, lebo by tu muselo byť každé druhé slovo vybodkované, keby som mala napísať, čo si myslím o takých chlapoch 🤐

yasminka137
autor
28. dec 2008

pekny vecer vsetkym a dakujem velmi pekne za rady...ano je to somar a korunovany...este slusne povedane...tei dlhy vznikli tak,ze ma plno pokut napr,ze riadil opity,su to len po 1000korunach,ale uz par rokov stare,tak nabehli uroky,sudne trovy a bla bla...tak kazda tisicka je uz troj-stvortisicka,no a dalej pobral mobily na zmluvy,pretelefonoval tisice a nikdy nezaplatil...toho sa bojim najviac,lebo tam sa nedoplatim,su to vysoke palky...a takisto pootvaral ucty v bankach,ktore uz nemaju ani minimum,takze idu do minusu a tak by som mohla menovat do nekonecna...co dodat,fakt neviem,bojkim sa aby jedneho dna fakt nezaklopali na dvere nejaky policajti s exekutorom a zapecatia mi byt,ci auto,alebo neviem co,ale ta hanba pred susedmi...och Boze,ani Vianoce si neviem vychutnat,chcem podat o rozvod,aby som sa zbavila aspon nejakych dlhov,ale zasa viem,ze on na sud nikdy nepride,tak neviem cis a da v takom pripade nieco robit a to nejako urychlene,ale tak radesj nebudem kazit sviatky...takze este zelam stastne a vesele a aby bol ten dalsi rok stastnejsi ako bol tento...pa

bobik77
29. dec 2008

Ahoj Yasminka, veľmi ťa nepoteším. Predchádzajúce odpovede som si veľmi nečítala, ale zažižili sme si podobnú situáciu tak viem aké je to ťažké, ale dá sa to určite zvládnuť len to bude chcieť poriadnu dávku trpezlivosti a kúsok šťastia. Ak má dlhy tvoj muž, sú to aj tvoje dlhy. Ak ste manželia nikto nerozlišuje komu patria. Nepíšeš či už prišlo niečo aj z exekútorského úradu. Ak má dlhy už aj s pokutami, tak to väčšinou postupujú exekútorom, ktorí to riešia. Vyzvu na zaplatenie dlhu a v prípade, že ho neuhradíš tak potom siahajú na majetok. Ak si nemala vytvorené bezpodielové spoluvlastníctvo tak ti môžu siahnúť absolútne na všetko. Preto je vždy lepšie si radšej zobrať pôžičku a nejako to splácať ako prísť o strechu nad hlavou. ....My sme tak o skoro o ňu prišli. Nezabudnem na pocit keď k nám naklusali domov a začali všetko spisovať. No a keď zaplatíš dlh za neho, potom keď sa budete súdiť pri rozvode, tak to budeš mať k dobru ty, to znamená, že o to menej budeš musieť svojmu manželovi dávať z Vášho spoločného majetku...chápeš?? Len všetky doklady musíš odkladať a už dávno si sa mala rozviesť keď si videla čo stvára....držím ti prsty....ak budeš ešte niečo potrebovať tak sa ozvi 🙂

yasminka137
autor
29. dec 2008

Ahoj Bobik,ano je to otrasna situacia,mame plno exekutorskych prikazov,tak nieco pomaly platim,chodi to postupne,on sa zdekoval a kasle na vsetko...,ale bojim sa tych vyssich sum,co postupne tiez urcite pridu,za mobily co pobral na zmluvy a tak...no uvidim,nechcem si este viac pokazit novy rok,tak az po sviatkoch sa do toho pustim a uvidim,dakujem ti velmi pekne za odpoved,pekne sviatky ti zelam,pa

jaduska
29. dec 2008

yasminka, na tvojom mieste by som sa čo najskôr pozbavovala majetku, ktorý je tvoj a bude sa pokladať za spoločný (auto, peniaze na účtoch) a poslala žiadosť o rozvod ešte dnes. Čím skôr, tým lepšie. Ak nemáš právnika, skús na stránke www.vaza.sk, tam sú myslím aj nejaké vzory.

Ešte ma tak dnes napadlo, raz som pozerala jednu reláciu, kde mali ako hosťa finančného poradcu, tam riešili tú neschopnosť splácať pôžičky a pod. Vraveli, že v takejto situácii je najlepšie vyhlásiť osobný bankrot. Ale na podrobnejšie info si nespomínam, či to treba urobiť niekde u notára, na súde, neviem....skús pobrázdiť po nete, možno k tomu niečo nájdeš. Myslím, že v tvojej situácii by to bolo najlepšie riešenie.

yasminka137
autor
29. dec 2008

ahoj Jaduska,ani nevies aka som rada,ze mi tu niekto napise a trosku ma to povzbudi,lebo uz mi z toho sibe...tak este oslavim novy rok a hor sa do boja...🙂))ale chcem ist anjprv za pravnickou,aby som nieco nepokazila,ked len ja podam o rozvod,lebo u nas je to trosku ine,kedze ma tie dlhy a exekucie...no a tie ucty...je to terminovany ucet,takze ho zrusit nemozem,teda mozem,ale bola osm sa pytat a prisla by som o stvrtinu penazi z toho...tak to radsej nie,je to dost...tak uvidim,co mi pravnik poradi a pustim sa do toho,tak dakujem este raz krasne.

jaduska
29. dec 2008

Hmm, tak to je dosť, o čo by si prišla, hádam sa ti podarí dokázať, že sú to peniaze, ktoré dali tvoji rodičia, a že sú to peniaze pre deti...
ale inak je to bohovsky nespravodlivé, že on narobí dlhy, ty o nich ani nemáš šancu vedieť a trápiť sa s tým budeš musieť ty... hádam natrafíš na nejakého dobrého právnika, držím palce...
To BSM je občas riadne nespravodlivé 😠

yasminka137
autor
29. dec 2008

No to teda je...u nas zakony nepomahaju ludom,prave naopak...ja cele tie roky driem,staram sa o domacnost,deti,aby sme mali vsetko,no a teraz ked vsetko mam,vsetko miniem na jeho vystrelky co narobil,Bohvie,co sa este objavi...asi sa nedoplatim...hlavne,ze on mi nikdy na nic neprispel a este ja mu mam teraz dat peniaze,tak to ani nahodou,som rozhodnuta urobit vsetko preto,aby sa to nejako dalo vyriesti,ved to nie je normalne...pekny vecer

bobik77
30. dec 2008

Ahoj Yasminka, to maš maximálnu pravdu o zákonoch na Slovensku. Ten čo nakradne miliony tak mu to prejde a ten čo dlhu 20 tis. tak mu zoberu aj strechu nad hlavou. No tak ako spomenul niekto vyššie treba predať čo sa dá, lebo ak už prídu exekútori do bytu tak už bude neskoro. Najhoršie sú tie poplatky z omeškania, tie sa vyšplhajú niekedy vyššie ako dlh. Preto ti hovorim snaž sa dohodnúť s exekútormi, to je najlepšie. Náš otec to tutlal, tutlal a tak sme prišli nielen o všetky úspory ale skoro aj o byt. Ale to bolo dosť dávno, vtedy sa to dalo ešte zachrániť, viem že dnes zmenili zákon že byt sa v dobe keď je už exekútorsky príkaz nedá prepísať ani darovať na inú osobu. Myslím, že by si mala ísť za tou právničkou vždy sa to oplatí lebo oni presne vedia čo je v zákonoch (ale to musí byť dobrý právnik). Ak máš niečo čo ti darovali rodičia tak by to malo byť na papieri a len na tvoje meno, toho sa ti potom nesmú dotknúť. Veľmi ti držím palce...ja som vďaka drahému oteckovi, ktorý nás pripravil o všetko začala chodiť pracovať vonku ...Nakoniec sa to všetko dobre skončilo, mamka sa s ocom rozišla, on si našiel ženskú ktorá ho vydržiava no a mi sme radi, že nám už pod oknom nezvonia ľudia, ktorým dlžil peniaze. Ale dodnes mu exekútori strhávajú jeho dlhy. Moja rada: predaj všetko čo sa dá...auto, neviem čo má ešte hodnotu, to sa dá vždy kúpiť len nech ti nesiahnu na byt. Nepostrehla som či tvoj muž pracuje. Ak áno skús sa spýtať právničky či nie je možné aby mu siahli na jeho plat. Tak zatím....držím palčeky. Hlavu hodre, nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad zdá. Len to netreba nechať tak a nabaľovať. 🙂 Prajem ti veľa sily v Novom roku. Uvidíš že to vyjde.

yasminka137
autor
30. dec 2008

Ahoj Bobik,no ide o to,ze on nepracuje a vlastne ani nikdy poriadne nerobil,stale chodil vonku a tak gazdoval,ze som mu niekedy ja musela posielat na listok domov...tak cisty chlap,takze nepracuje,nezdrziava sa tu,tak mu ani nemaju ako co zobrat,lebo nic nema a na neho nejake pokuty neplatia,alebo take,ze pojde do basy,tak jednoducho tu uz nepride a hotovo,v tom je taky nezodpovedny sebec ,ze az,ja som momentalne 2mesiace enzamestnana,lebo boli nejake probloemy v praci,tak som radsej odisla a este aj Vianoce,no ako sa vravi...ked sa dari,tak sa dari...a najlepsie,ked sa vsetko naraz sype...parada,ale tak budem sa snazit pomalicky nieco podniknut auvidime,co mi osud dalej nadeli...dufam,ze rok 2009 bude lepsi ako tento,hlane nech sme zdravi,ostatne sa vyriesi,aspon dufam.Dakujem ti velmi pekne za odpoved,vzdy ma potesi nejaka rada...pekne sviatky este,pa,este raz vdaka,si zlata.

jaduska
30. dec 2008

Yasminka, keď už budeš u tej právničky, tak sa opýtaj aj na ten osobný bankrot, čo som spomínala vyššie. Trošku som počítala na nete o tom, tak je to celkom dobra alternatíva. A ešte ma tak napadlo, že keď si nezamestnaná, to znamená, že si asi v hmotnej núdzi a možno by si mala nárok aj na bezplatnú právnu pomoc.
A ešte k tomu termínovanému vkladu - si písala, že prídeš o štvrtinu peňazí, ale keď nabehnú nedajbože exekútori, tak možno prídeš o všetky. Nepýtala si sa, či sa nedá zmeniť aspoň majiteľ účtu?

bobik77
30. dec 2008

Yasminka, to s tým bankrotom je super vec, ako povedala Jaduška. Neviem ako to funguje na SR v Nemecku je ten systém celkom vymakaný. Keď človek nie je schopný splácať svoje dlhy tak sa vyhlási bankrot...bola o tom minule dobra relácia. Je to vhodne riešenie pre teba. No neviem nič o tom ako by to mohlo fungovať u nás. Hádam dobra právnička by mala o niečom takom vedieť. Ešte raz držím palce. Papa

yasminka137
autor
31. dec 2008

Pekne dobre ranko!Dakujem Vam dievcata za rady ste naozaj zlate...tak sa pustim do boja v novom roku,no a uvidime co a ako bude,ved napisem...tak pekne oslavte posledny den v roku,pa

jaduska
31. dec 2008

yasminka, aj ty dnes hoď všetky starosti za hlavu, uži si pekný Silvester s chlapcami a v novom roku veľa sily a trpezlivosti 😉 😉 😉

lubec
1. jan 2009

v tomto sa neviem orientovat,ale mam otazku,ked zrusi BSM,tak pride vlastne aj o cast spolocneho majetku,ze?