Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

jabadaba
2. nov 2013

@zuzkaanicka 😀 ako len mozes!

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba som proste ignorant, je to len cislo a nicim vynimocne, tak co ma po nom, nie? 🙂

martuska75
2. nov 2013

Tiež ma nakoniec inšpirovalo tých 35 strán, aby som prispela. Podľa mňa je najlepšie rozdelenie úloh v domácnosti také, aké vyhovuje tým dvom, ktorých sa to týka. Môj muž v živote nedržal v ruke vysavač, alebo varechu tak ako ja kosačku, vrtačku alebo motorovú pílu. Odo mňa sa čaká že navarím a operiem a tak. Zase som v živote nekosila trávu, nevymieňala žiarovky, pokazený záchod, neoškrabávam ráno zamrznuté auto (moje myslím 😉 ) ... Jednoducho to máme podelené, aby to doma čo najlepšie fungovalo.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@martuska75 presne, musi to vyhovovat obidvom a nemali by kvoli tomu po sebe vrcat🙂

zita19
2. nov 2013

@martuska75 Zavidim Ti. Ja aj vysavam aj hajzlik opravujem... 😝

mima4
2. nov 2013

@martuska75
zas na druhej strane ako casto sa opravuje zachod, vymiena ziarovka, kosi trava, niečo vrta,..? A ako casto sa v domacnosti riadi, perie, vysava, upratuje atd?
Podla mna ta druha skupina prac je dost a podstatne castejsia ako ta prva skupina prac... My napr. mame ziarivky a fakt, manzel nejaku vymeni raz za rok... zachod sme pokazeny este nemali 😀 to neriesil...kosit nema čo..ja kosim jeho vlasy 😀 , vrtat tiez nema co...
Auto skrabeme obaja 😉

jabadaba
2. nov 2013

@zuzkaanicka tiez vek neriesim z podobneho dovodu. Za to ho riesi okolie. A mna to vzdy pobavi. 😀

jabadaba
2. nov 2013

@mima4 he, no presne. 😅 Frekvencia niektorych cinnosti v domacnosti je neporovnatelna. Preto je asi najlepsie, ked sa kazdy chopi toho co je zrovna treba, bez zbytocnych filozofickych uvah ci je to hodne jeho majestatu. U nas tak fungujeme.

maznacik007
2. nov 2013

@mima4 no ale asi byvate v byte predpokladam ...

my byvame v dome sice novostavba ale teda okolie stale dokoncujeme a aj co to vo vnutri stale sa nieco najde ...a to robi manzel ... a kosi tiez dost casto ...
ale teda on nema problem aj s pracami v domacnosti ked vidi ze je treba alebo mu poviem ...

a bolo by mi trapne keby ze on robi cele doobedie okolo domu a pride dnu a ja mu poviem vies co navar nam obed aby si vedel ze ja som emancipovana 😀 😀 😀

romana19
2. nov 2013

možno všetko toto bude účinné, ked hlavne naši manželia alebo polovičky pochopia zmysel tejto diskusie. 😉 😉

mima4
2. nov 2013

@maznacik007
ano, ale tvoj manzel robi, robi vonka. Ale je kopec domacnosti v bytovke ako sme my, kde chlap pride z prace, zapne tv ci pc a do noci "ide"... kym zena musi zvladat celu domacnost (aj jeho) sama plus deti 😉

mima4
2. nov 2013

@jabadaba vies co ma zaraza?? Ked niekto delbu prace zdovodnuje jaskynou, mamutmi a podobne 😀 Ako fakt..stale sme sa myslenim nepohli 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba presne, naco budem vek riesit ja, ked to riesi par starostlivych ludi🙂 ... a s tymi pracami v domacnosti to mame tiez velmi podobne ... netreba sa zdrzovat dohadovanim (nemame na to cas), kto co bude robit (nerobit), treba rychlo urobit-my sa ani nebavime o tom, co je nutne urobit, ved nie sme ani jeden slepi, tak sa kazdy chopi niecoho a nikto sa netrapi tym, ci je hoden takej prace🙂

jabadaba
2. nov 2013

@romana19 hm..."zaujimavy" clanocek. Tak muzi boli odjakziva ambicioznejsi...no aby neboli, ked maju volne pole posobnosti! Ake maju vlastne muzi obmedzenia? Tehotenstvom nemusia prechadzat. Toto je prvy limit, na ktory zeny narazaju. Porod a obdobie po nom. Deticky. Dalsie limity. Opat sa to chlapa ako takeho nedotyka. Ambiciam moze dat volny priechod. Zena na iste obdobie jednoducho musi polavit a ak by aj nechcela, tak ju do toho dotlaci spolocnost svojimi priblblymi odporucaniami co je pre zeny najlepsie a najspravnejsie. Obdobie po materskej- Dalsi limit. Opat zas sa zene pripomenie ako bola ekonomickym bremenom, ako isto uz nema ziadne pracovne navyky po vypadku z pracovneho procesu. Ako bude vypadavat z prace k detom. Ambicie? A kedy??? A kde?? Vo svete, kde sa musite tvarit, ze ani deti nemate ci ich ani mat nebudete? Tych zopar milionariek, ktore su v clanku spomenute za tie svoje miliony zrejme sarka tvrdo zaplatili. Ved sa tam aj spomina, ze casto sa rozvadzaju a krachuju im vztahy.

Zboznujem taketo clanocky. Zeny nie su ambiciozne. Bum. Lemry lemrave. Ambicozne zeny sa castejsie rozvadzaju. Takze takto - zenam sa vytkne, ze co by chceli, ved vlastne ony nie su take ambiciozne ako sikovni muzi. Ale ked take su, tak o ne nikto nezavadi, nie su ziadane ako partnerky. No bomba. To je ina schiza. Vlastne jedina cesta k tomu bohatstvu je zo seba spravit totalnu trubu. Aj vlk syty a aj koza cela. Ba, nie, pockat. To zas taka truba skonci s nalepkou zlatokopka. 😀

jabadaba
2. nov 2013

@mima4 ale pohli. Uz nas z tej jaskyne netahaju za vlasy. Ci do jaskyne? 😀 Vsak mna by nemal za co chlap tahat, po dvoch porodoch mam vlasov polovicu. 😀

farmacka
2. nov 2013

@romana19 no to je na zenach, ako si zariadia, tak maju.. najlepsie je hned od zaciatku dat manzelovi najavo, ze sa od neho pomoc v domacnosti ocakava..

mima4
2. nov 2013

@jabadaba
vo vseobecnosti vacsina muzov nema rada a nechce mat vztahy s ambicioznymi, uspesnymi zenami, ktore vedia co chcu, niečo si v oblasti svojej profesie aj buduju, neustale sa vzdelavaju... 🙂
Vela muzov ocakava skor tichu, milu, krasnu sexicu, co je v posteli dracica, v kuchyni bajecna gazdinka a v spolocnosti reprezentativna dama 😉

farmacka
2. nov 2013

@zuzkaanicka presne, idealne je, ked sa muz chopi prac v domacnosti sam od seba..o nieco horsie je, ked mu to treba vysvetlovat, zeby mal tak robit..a celkom nafigu, ked len sedi pri telke a zena mavne rukou a urobi vsetko sama..

jabadaba
2. nov 2013

@mima4 ...a vecne mlada. 😀

farmacka
2. nov 2013

@mima4 ja si zasa myslim, ze muzom skor imponuju sikovne, mudre a vzdelane zeny, co vedia co chcu...je pravda, ze zasa by to nemalo byt na ukor zenskosti.. zena ma byt stale zenou..to vsak neznamena sluzkou pre celu rodinu

jabadaba
2. nov 2013

@farmacka teda, ja osobne si ani neviem predstavit napominat dospeleho cloveka, ze by mal aj nieco v domacnosti vypomoct. Pripadala by som si, ze zijem s nesvojpravnym idiotkom. Taky by mna veru nevzrusil. 😝

zita19
2. nov 2013

@mima4 Takym chlapom by najviac vyhovoval harem: jedna reprezentaivna, jedna na deti, jedna na domacnost, jedna za madrac... 😀

romana19
2. nov 2013

@jabadaba čítam, čítam, ale nejak sa strácam v tejto diskusii. Sú ženy, ktoré sú ovplyvnené spoločnsťou, ako sa to tu prezentuje, a sú ženy, ktoré majú klapky na očiach a idú si podľa svojho grifu bez toho, aby do toho spoločnosť, alebopartner zasahovali.
Z celého tohto mi vyplýva jedno, že ak muž ženu ľubi, tak jej toleruje čokoľvek čo do manželstva prinesie a detto opačne.
A sú veci, ktoré sa proste zmeniť nedajú, pretože muži rodiť nebudú, chlap nikdy nepochopí, čo to je mať balon pred sebou, grcať len tak, nemôcť si ľahnúť na brucho, nevidieť si poriadne na........, nevie čo to je rodiť, tá zmes emocii, strach, bolesť, radosť, proste to je dané len nám ženám, a preto nikdy pocity a myslenie mužov nezmeníme.

Som dostatočne sebestačná na to, aby som zvládla domácnosť, ako si to ktorá žena zariadi jej vec, v pohode stíham deti, samozrejme aj môj manžel vie že ich má, a mne osobne môj muž príde príťažlivý pri mužských prácach, napr. ked vonku behá s kosačkou a montuje a prerába ako ked mi tu pod nosom ako dnes napr. rozbíjal orechy, pripadal mi ako buzerant, a dúfam, že som teraz správne vyjadrila ako to myslím s rozdelovaním prác v domácnosti.
Proste ked je možnosť nech si robí tie svoje gulové práce, ja si svoje zvládnem a nemám záujem vyplakávať, aká som chudera, lebo žehlím a aj vysávam.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka nie vsetkym muzom imponuju vzdelane a sikovne zeny, ale mudrym a zdravo sebavedomym ano ... zakomplexovany chlap uspesnu zenu vedla seba nezvladne, pripadne jej zacne ukazovat, kto je pan tvorstva.

farmacka
2. nov 2013

@jabadaba zasa lepsie zadubencovi vysvetlit, ze doma nie je na navsteve, ako skakat okolo celej rodiny ako truba 😀

farmacka
2. nov 2013

@zuzkaanicka tak ale ktora zena sa chce vydat za zakomplexovaneho chudaka 🙂 ja som mala na mysli len normalnych ludi 😀

mima4
2. nov 2013

@farmacka
praveze vacsina muzov nema za nejaku podmienku vztahu vzdelanie a mudrost zeny, kym to aby vedela varit a postarat sa o neho ano 🙂

jabadaba
2. nov 2013

@farmacka nie vsetkym muzom take imponuju. Mala som napadnika, lekara! Clovek by cakal, ze vzdelanu, ambicioznu zenu si bude povazovat. No a tento lumen mal predstavu o buducej manzelke jasnu - 5 rokov doma na materskej a potom si moze otvorit butik. Skoro som vtedy z noh spadla. 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka no, ale nie vsetci chlapi su normalni🙂 ... potom by tu neboli take diskusie o nestastnych manzelstvach ... samozrejme, na vine nie su vzdy iba muzi🙂

farmacka
2. nov 2013

@zita19 len ci by ich vsetky aj uzivil 😀 a keby mal kazdy den kazdu vypocut, asi by si to rozmyslel s tym haremom 🙂