Ako vyriešiť stretávanie starých rodičov s deťmi?

nizuva
30. nov 2009

Ahojte, neviete mi niekto poradit ci maju pravo na stretavanie aj stary rodicia pokial je sudom upravene ze ma pravo otec a oni vlastne mozu prist s nim .. ale otec nechodi tak ako to dalej riesit ? maju si podat navrh a to bude stretavanie s otcom a potom aj starymi rodicmi ? alebo ako to funguje. som povinna povolit stretavanie starych rodicov mam na to svoje dovody preco by som bola proti ale to tu nechcem rozoberat. dakujem za kazdu radu

kisska
30. nov 2009

nizuva podla informacii, ktore tu uz davali dievcata stari rodicia nemaju ziadny pravny narok na stretavanie sa s tvojim dietatom (a ostatni strykovia, tety a ini pribuzni by sa stretavat nechceli?). Jedine, ak by dieta bolo polosirota a dostanu sudom porucnicke prava (alebo tak nejak sa to vola). A ostatne podmienky urcite zalezia na dohode. Aj ked pochybujem, ze by islo nieco take, ze ked otec nepride, tak mozu prist na miesto neho... Skor ak sa ukaze, ze s detmi netravil cas on,ale len stari rodicia, tak moze prist o tieto navstevy...
Ale zase skus porozmyslat, ci by si to dieta predsa len starkych neuzilo....

nizuva
autor
30. nov 2009

nie pribuzni nikto .. len jeho stara mama ktora aj tak chodi raz mesacne, pripadne kazde dva mesiace takze moj drobec ani nevie kto to je tak niekedy povie teta ma v tom trosku chaos
ja nechcem branit stretavaniu len ked viem ze to stretavanie je z vypocitavosti a nie kvoli mojmu drobcovi tak mi to trosku vadi 🙄

nizuva
autor
30. nov 2009

a ako sa dokazuje ze otec tam nechodil ? ..

nizuva
autor
5. dec 2009

neviete mi nikto poradit babenky ? 😔
mozem si nahravat hovory a potom to pouzit ? nemate niekto skusenosti s tym ze otec nechodi a na pojednavani bude tvrdit ze chodi ? ako mu to dokazem ...
dakujem za kazdu radu

tin007
5. dec 2009

nizuva bez suhlasu druhej strany nahravat nemozes, ale mohla by si (ak velmi chces), ze nahras a potom si z toho urobis prepis (nie doslovny, iba hlavne body). ak chces mat podklady, tak to urob tak, ze najlepsie mailom alebo sms napis ex, ze nech nezabudne na to, ze ma vtedy od do stretnutie s malym a nech ti mailom/sms potvrdi, ci pride, aby si ho vedela pripravit a nech ti napise co asi budu robit, aby si ho vedela podla toho obliect a pripadne zbalit ine veci, jedlo a pod.
a este by som urobila taku vec, ze by som sa vzdy po stretnuti s malym mailom pytala kde boli, ako to prebehlo (ci sa malemu pacilo), co papal (pre istotu, aby si vedela, ze ak ho bude boliet brusko, bude vracat a pod. tak to moze byt z toho jedla), co robil atd, ak ma ex o maleho zaujem, nebude mat problem napisat: boli sme v zoo, zjedol nanuk a pacili sa mu slony. co sa tyka kontaktu so starymi rodicmi, oni priamo narok nemaju na stretavanie sa (lebo otec dietata zije), ale ak si napr. ex vezme maleho k sebe, ci inam a na tom mieste budu aj oni, tak s tym nic neurobis, pokial viem, miesto otca si ho vsak brat nemozu

nizuva
autor
5. dec 2009

tin dakujem nuz stretavanie je za mojej pritomnosti lenze otec drobca ma vobec nekontaktuje lenze ma kontaktuje jeho mama akoze nieco chce aby mali na vypise dokaz ze volal a on nevola ona vola .. preto som v zufalej situacii a chcela by som tie hovori nahravat aby som dokazala ze to volala stara matka a nie otec ktory evidentne nejavi zaujem ..
to viem ale stari rodicia si maleho bravat nemozu ? teda pokial poviem ze mozu ho prist pozriet ..

tin007
5. dec 2009

nizuva no ak ti vola stara mama len preto, aby mali zaznam na vypisoch, tak je to zle, lebo vtedy mozu tvrdit, ze volal ex. tak sa skus ist poradit na upsvar (nie k nahravaniu, ale k tomu, ze zaujem javia stari rodicia/mama a ze ti aj volavaju a ze otec nie) co robit. ak mas v rozsudku styk otca dietata za tvojej pritomnosti a pride len stary rodic, tak si myslim, ze im stretnutie nemusis umoznit a poslala by som mail/list otcovi s upoznornenim, aby dodrziaval podmienky styku (tj chodil on a nie ini ludia). na druhej strane, ak aspon stari rodicia javia zaujem o maleho a je to pod tvojou kontrolou, tak preco im branit? ak stari rodicia vplyvaju na maleho zle, alebo mu dokonca robia zle, tak by som im stretnutie nedovolila, ale urcite by som o tom dala vediet na upsvar (mas este pridelenu koliznu opatrovnicku, teda maly?)

nizuva
autor
5. dec 2009

ano mame pridelenu lenze tam mi povedali ze to mam nahlasit a oni ho vyzvu .. no jasne ze potom zacne chodit .. pripadne nahravanie ako dokaz ze volala stara matka sa neberie ? .. ja nepotrebujem prehrat cely hovor len to ze volala ona .. toto je uplne na hlavu .. a da sa niak dokazat ze otec vobec ani neprisiel ? .. ako by som to potom mohla dokazat fotka dietata v case stretnutia ze je doma a hraje sa .. napr ? take nieco sa neberie ? ja som zufala z tejto situacie :(

kisska
5. dec 2009

nizuva - len tak ma napadlo... preco maju starki taky strasny taujem na tom, aby ich synacik vykazoval zaujem? Vyzivne bude musiet platit tak ci tak... ved predsa nutit ho nema vyznam a ak tam ma byt nasilu, je to horsie ako keby tam nebol vobec... Alebo to robia len kvoli tomu, aby aj oni mali pristup k malemu?

tin007
6. dec 2009

nizuva mozno by si si mala najst pravnika, skus najskor upsvar, mozno natrafis na nejaku "tetu", ktora ma skusenosti, mozno ti pravnika poradi

ivankova
6. dec 2009

nizuva-ahoj stary rodicia na dieta pravo nemaju a nemusis im ani umoznit aby sa stretavali to je na tebe a co sa tyka tych navstev nestacil by nejaky svedok, ktory by to potvrdil,ze otec na stretnutia nechodi?a ja by som na tvojom mieste povedala starej mame ze ak chce ti zavolat nech si kupi mobil a nevola z cisla svojho syna a ak neposluchne tak snou nekomunikuj,ked zavola a zistis ze je to ona jednoducho poloz aj ked na vypise bude cislo otca dietata tak predsa 10sek.rozhovor nemoze stacit na to aby sa na dieta nieco opytal. a potom to vysvetlis ked budes potrebovat preco tie hovory trvali tak kratko.to je moj nazor...

nizuva
autor
6. dec 2009

ivankova dakujem nuz aspon nieco pozitivne .. ale predsa tie hovory sa nerealizuju z jeho cisla on totizto mobil ani nema tak aj to je pozitivum dufam .. ale dakujem budem to uz takto riesit .. a s tym svedkom uz som to pocula tych mam viac tak hadam nam to potom prejde

ivankova
7. dec 2009

nizuva -aj ja som riesila starych rodicov,pretoze otec dcerky sa o nu nezaujima a tak som sa bala, ze ak si po nu pridu stary rodicia, ci som povinna im ju dat, ale na sude ma kolizna upkojila,ze oni na dieta nemaju ziadne pravo kym otec dietata zije a nemam voci nim ziadnu povinnost...no neviem s tym volanim, ja si myslim, ze by to na sude aj tak neobstalo ak by tvrdil, ze volaval a pytal sa na dieta a popritom na schodzky nechodil. Podla mna je dolezitejsi ten styk s dietatom ako obcasne zavolanie. 🙂

nizuva
autor
7. dec 2009

dakujem ale ako dokazem ze na stretnuti nebol ? .. moze tvrdit ze prisiel a ja mu to tiez nedokazem alebo staci mi niaky svedok ?
super aspon ti stary rodicia ma tesi ze nie

kitti0503
8. feb 2010

Ahojte
ak som tu dobre rozumela že starý rodičia nemajú na to právo aby sa domáhali maloletej o styku???a ked bývajú pod jednou strechou s ex tak ani v tedy že???dobre píšem?? A toto platí aj dodnes??lebo ja som volačo také čítala že to je už v zákone že sa možu domáhať.tak ako to je??chcem to velmi vedieť.Prosím pomožte mi.

andzi
8. feb 2010

kitti, ich právo stretávať sa s dieťaťom je odvodené od práva rodiča, t.j. ak napr. dieťa je zverené matke a matka žije v byte so svojimi rodičmi, tak je absolútne nelogické, že by sa dieťa s nimi nestýkalo. Iná je však situácia, ak starí rodičia toto právo stýkať sa s dieťaťom inak realizovať nemôžu, teda nežijú v spoločnej domácnosti s dieťaťom a rodičia alebo rodič im to neumožňujú a je preukázaný kladný vplyv na vývin mal. dieťaťa. Zákon v zásade umožňuje upraviť styk blízkych osôb, t.j. starých rodičov s dieťaťom, ale len ak sú splnené 2 podmienky:
1/ vyžadujú si to pomery v rodine - napr. otec dieťaťa zomrel a matka bráni, aby sa dieťa stýkalo so starými rodičmi, t.j. rodičmi zomrelého otca dieťaťa
2/je to potrebné v záujme mal. dieťaťa, napr. ak sa výsluchmi rodičov, znaleckým posudkom alebo inak potvrdí, že stretávanie starých rodičov je pre dieťa prospešné a obohacujúce.

Obe podmienky musia byť splnené súčasne. Chcem však podotknúť, že ak súd styk starých rodičov upraví, tak v závislosti od veku dieťaťa, rozsah tohto styku býva dosť obmedzený, aspoň taká je moja skúsenosť z praxe, určite súd neupraví styk napr. na 2 dni aj s prespatím. Ja som sa zatiaľ stretla len s jediným takýmto prípadom a to bolo v rozsahu 2 hodiny každý druhý týždeň.

kitti0503
8. feb 2010

andzi
Dakujem ti velmi pekne.
ja som myslela tak na starých rodičov že SVOKRA a s nou býva moj bývalý manžel pod jednou strechou.takže to platí aj vtedy????Mockrát ti dakujem.Prosím ťa odpíš!!!!ja bývam s malou 4 ročnou dcérou s rodičmi a je nám fajn.

andzi
8. feb 2010

kitt, nerozumiem, ty chceš aby sa svokor stretával s malou alebo nie?

kitti0503
8. feb 2010

andzi takto:na rozvode sme sa dohodli neobmedzene styk otca s dieťaťom to znamená že sa vieme dohodnúť.Ale podala som znovu úpravu pretože nie o malú sa staral jej otec ale o mna.Lenže ked už mu len skoro každý tretí týžden dávam malú na tri dni tak svokre sa to nepáči a aj ona chce aby som aj jej dávala malú čiže sa toho chce domáhať aby aj ona dostala ju:Lenže bývajú pod jednou strechou tak načo ju chce!Ale len teraz v poslednom mesiaci som mu dala každý tretí týžden na tri dni .Pred tým ju dostával každý druhý týžden na tri dni a ešťe ani neplatil a mna obťažoval.Tak preto som podala úpravu styk otca s dieťaťom.Chcem len tolko aby súd rozhodol a tak potom musí dodržať termín.ja to dodržím len nech ma nechajú na pokoji.Ale tuším čo som ja podala nanho tak asi len jeden den dostane malú na každý druhý týžden.Ako to vidíš ty??dakujem za radu!

andzi
8. feb 2010

Pokiaľ dohoda o neobmedzenom styku nefunguje, súd upraví presne dni a hodiny, kedy sa otec s dieťaťom môže stýkať. Čo sa týka svokry, t.j. babky malej, tak s návrhom nemá šancu uspieť, pretože si to pomery v rodine nevyžadujú, keďže býva pod jednou strechou so svojím synom.

kitti0503
8. feb 2010

andzi

ty si poklad!dakujem za radu.

kitti0503
9. feb 2010

andzi

a sprababkou to je ako???ona býva od nich o jednu ulicu dalej čiže pár metrov.

andzi
9. feb 2010

aj prababka je blízka osoba, takže aj tá by si teoreticky mohla požiadať o stretávanie, ale to silno pochybujem....

kitti0503
9. feb 2010

andzi
takže nemá velkú šancu??,vdaka vdaka vdaka

benyka
3. jan 2011

Ahojte, prosim poradte mi, da sa cez sud vybavit to, aby moja svokra, svokor a svagrina mali zakazane stretevat sa s mojim synom /ich vnukom/? Od narodenia sa dlhe roky o neho nezaujimali, ani cez vianoce, ine sviatky v roku a ani na jeho narodeniny ci meniny ho vôbec nekontaktovali. Su to velmi zli ludia a nechcem dovolit aby si v buducnosti vynucovali stretnutie s vnukom, aspon nie bez mojej pritomnosti.

martinkkka22
7. aug 2011

ahojte aj ja sa pripajam do diskusie.....svokra a svokor - klamari, egoisti, vydieračy - psychickí aj citoví, manipulátori...atď, tiez si nezelám, aby sa môj syn s nimi stretával pokiaľ bude malý. Tiez ma zaujíma, ako je to s tým súdnym rozhodnutím , akurát dnes sa mi vyhrážali, ze ked im neprinesieme malého, vyhodia priatela z domu a citujem "na malinkého pôjdeme cez sociálku".....

sisaha
7. aug 2011

@martinkkka22 zo zakona nemaju stari rodicia ani najmensie pravo ho vídavat. Dieta ma pravo na rodicov a kedze pravdepodobne so svojim priatelom normalne fungujes, mozu sa aj na hlavu postavit.. Na socialke ich akurat dobre vysmeju...

siskaa
7. aug 2011

preco by si mala ty dokazovat, ze si otec neprisiel vyzdvihnut svoje dieta a nie otec, ze to urobil? ;) ty si kludne rob s drobcom svoj program, snaz sa popripade stretavat s inymi ludmi, urob si spolocnu fotku (zaznamena sa cas vyhotovnia fotky), prip. si to poisti inak. otec nech dokaze, ze s drobcom travil cas, to sa da kadejako, ak ho s nim vobec travil 🙂 starym rodicom nemusis umoznit stretavanie sa a pokial otec plati vyzivne, tak to prejavovanie zaujmu je podla mna nepodstatne, nech by islo o cokolvek asi obidvom stranam, ale spytaj sa aj na to pravnika, ak mas v umysle riesit nieco sudnou cestou. neviem si ani predstavit, ze by sud povolil stretavanie sa dietata s otcom a potom s jednymi starymi rodicmi a nedajboze aj s druhymi... ako matka by si s nim potom kedy mala travit cas?

martinkkka22
8. aug 2011

@sisaha
@siskaa caute baby...tak dnes som volala na socialny urad, dokonca na dva okresy, aby som si vypočula viaceré názory a je to tak, ze stari rodičia si môžu dať súdom upraviť styk s vnúčatami, do troch rokov iba za prítomnosti matky, ale obe sociálne pracovníčky mi povedali, ze este nikdy sa s takým prípadom nestretli, zeby sudkyna povolila, teda upravila styk s vnúčatami...ze je to veľmi ťažké nejaké dokazovanie či čo to...🙂

sisaha
8. aug 2011

@martinkkka22 presne tak, oni mozu poziadat, ale ty mozes navrhnut viacerych svedkov, ktorí dosvedcia ich zly vplyv na dieta a maju po vtakoch...nicoho sa neboj 😉