Ako získať dieťa do opatery otca?

mirka777
27. dec 2008

prosím o radu. Môj kamarát z detstava - vzorný otec, vzdelaný, zastávajúci vysoký post, starostlivý o rodinu a dieťa - 3 roč. syn, venuje sa popri svojej náročnej práci synovi ako len môže.Rodinu zabezpečiil od nuly on sám. ženil sa pred 4rokmi preto, že čakali dieťa. Jeho manželka - jej jediná starosť aby vyzerala dobre, dieťa má pol dňa v škôlke, chodí k nemu aj ich suseda - opatrovať ho, ona zatiaľ nepracuje len na dohodu víkendy asi mesiac. pritom, keď jej príde domov muž, doma totálny bordel, dieťa má na obed kura na paprike - hotové zo sáčku, u nej kamarátky - robia si vlasy, po dieťati len vreští, obsah skrine je na zemi, lebo nóbl pani nevedela čo na seba..a podobne.O dieťa sa nestará, len po ňom vrieska. nevenuje sa mu. Keď je ich syn chorý, on s ním ide na pohotovosť a ak tam treba čakať, nechce sa jej a volá ich, aby išli radšej domov!!!!
On chce, len aby jeho dieťa netrpelo, preto zotrvával v tomto nefunkčnom manželstve, ale asi to nemá význam, lebo ona aj po mužovi vrieska pre všetko, reve, plieska sa o zem a pomaly si vlasy trhá pri každej hádke. Posledne na neho aj zavolala políciu - keď sa dozvedela, že sa rozhodol podať žiadosť o rozvod - chcela zahrať, že bol k nej násilnícky.zbuntošila o 5 ráno celý panelák, až sa zbehli všetci susedia, čo sa robí.
je totálne hysterická, o rozvode nechce ani počuť, vraví len, že ak k tomu príde pripraví ho o celý majetok a hlavne - o syna - že ho vraj nikdy viac neuvidí.
Prosím - poraďte, ako by sa dalo získať syna do opatery otca, existuje nejaká možnosť? Myslím, že na slovensku asi nie
☹ ☹
ale aspoň -ako získať syna čo najviac, aby ona nezariadila, že ho on bude vídať len pri sociálnej pracovníčke a podobne. Ak tiež neprísť o majetok, prípadne vyhnúť sa výživnému na matku -- keďže sa ešte nezamestnala po materskej, hoci dieťa malo v sept. 3 roky. Ale ide hlavne o syna - ako mu zabezpečiť čo najmenej traumatizujúce prostredie pre vývoj, pretože pri takejto matke má jeho otec o neho veľký strach. Viete niekto poradiť?
prosím, neraďte právnika - to je samozrejmosť, ale ano rady ľudí čo tým prešli nie sú na zahodenie, preto by som bola vďačná za každú vašu radu. Vopred ďakujem.

kaktusik007
4. mar 2015

@timea7 prepac, ale striedavka je totalna kravina.

travel22
5. mar 2015

@timea7 Pred tym, ako som podala navrh, som mu spominala, ze by som pristala aj na striedavej. No on stale tvrdil, ze bude bojovat o to, ze ho dostane do vyhradnej starostlivosti 🙂 Najprv som sa aj bala, ze co ked.... Ale co som pocula aj citala, nema sancu. Tak som teda podala navrh na rozvod a tam som si uviedla, ze ja ho chcem do vyhradnej a ze jemu neupravujem styk s dietatom. A teraz, ked uz prisli papiere zo sudu, uz by pristal aj na striedavej. No neviem, ci je to pre maleho vhodne.... Ale bolo by to spravodlive, mali by sme ho obaja. A nikto by nemusel nikomu platit 🙂 Akurat ze maly by pendloval medzi nami. A mozno by to nemuselo byt az take hrozne, ako si to predstavujem..... Mozno by sa aj tesil, ze ma stale zmenu.
Ja som teraz taka zdepkovana trochu... ze ako to bude.... myslim stale na to najhorsie... :.-( Ale pritom to moze byt cele v pohode.... keby sme sa vedeli dohodnut.....

kaktusik007
5. mar 2015

@travel22 keby ste sa vedeli dohodnut, nerozvadzate sa.

travel22
5. mar 2015

@kaktusik007 hmm, ved o tomto je asi to cele 🙂 ze sa nevieme dohodnut..... a preto sa chcem rozviezt, ze s nim uz nechcem zit.... ☹ Akurat ze ma teraz manipuluje a chce dosiahnut, aby som to stiahla a boli akoze stastna rodinka. Co ale vobec uz davno nie sme :.-(

travel22
5. mar 2015

@travel22 A este sa Ta chcem opytat, si si presla niecim podobnym? Ako sa k Tebe spraval manzel? Bolo to fyzicke alebo psychicke tyranie? A ako to zvladli deticky? On mi chce teraz vsugerovat, ze on je uplne v poriadku a ze ja som ta psychicky labilna... ☹ Ked som podala ziadost, bola som uplne stastna a citila som sa silna, ze po tych rokoch som to konecne dokazala.... Ale dari sa mu dostat ma na dno....

mata128
5. mar 2015

@kaktusik007 nemas tak celkom pravdu,ze keby sa vedeli dohodnut,nerozvadzaju sa.My sme sa s exom tiez rozvirdli,ale jeho vztah s dcerou ostal nadalej pekny. Tiez ju mame v striedavke. Nepotrebujeme si medzi sebou lasku vyznavat.Ja dam dieta jemu,on mne a tym nasa debata konci.Sme dospeli ludia,my sme si zariadili zivot kazdy po svojom,ale preco by na to malo doplacat nase dieta?Myslim si,ze deti uz trpia dost rozvodom rodicov.Tak ked otec ma zaujem sa stretavat,starat sa o dieta,tak preco nie? Len je chyba,ze NIEKTORE zeny po rozvode vnimaju muza ako sponzora a len "darcu biologickeho materialu"

travel22
5. mar 2015

@kaktusik007 A este sa Ta chcem opytat, si si presla niecim podobnym? Ako sa k Tebe spraval manzel? Bolo to fyzicke alebo psychicke tyranie? A ako to zvladli deticky? On mi chce teraz vsugerovat, ze on je uplne v poriadku a ze ja som ta psychicky labilna... Ked som podala ziadost, bola som uplne stastna a citila som sa silna, ze po tych rokoch som to konecne dokazala.... Ale dari sa mu dostat ma na dno....

7babenka23
5. mar 2015

@travel22 sa rozvádzal pred dvoma rokmi /deti v tom čase 13r. a syn 6r. / jeho právnik mu vravel, že kolízna pracovníčka sa príde porozrávať len s dcérou, pretože tá je už považovaná za "vyspelú" ale so synom sa rozprávať nebude, pretože je ešte maly a tam je to jasné, že zostane v starostlivosti matky. a tak to aj bolo.. prisla kolizna, popytala sa dcery otázky podľa kt. usúdila čo v jej prospievaní/výchove bude najlepšie. ale nakoniec sa dohodli na striedavke. niekto si myslí, že ked je súdom určená striedavá starostlivosť že nemusí "ten" druhý platiť. no opak je pravdou... priateľ platí 🙂 a najskôr je sudne pojednávanie rozvod, potom deti a vyživovacia povinnosť a až ked toto všetko je vyriešené je možné si podať na súd BSM vysporiadanie, čo vyjde pekne draho /ak vlastníte byt, auto, pozemok, .. / pretoze už na začiatku sa platí 5% z celkovej sumy majteku a to tak ako jeden z manzelov tak aj druhy... lacnejsia verzia je dohodnut sa pred mediatorom - dohoda o začatí mediácie a má to tú istú hodnotu ako súd 🙂
Ak by si potrebovala poradiť, rada pomôžem ak budem vedieť 🙂 a Môj osobný názor na striedavku je, že pre deti to vôbec nieje prospešné!! a radsej by som dovolila ex aby si bral syna kedy chce, len aby mal svoje jedno zázemie - domov 🙂

kaktusik007
5. mar 2015

@travel22 ano, presla som si niecim obdobnym... psychicke... zacalo to postupne, odstavil ma od mojej rodiny, priatelov.... a vlastne sme sa stretavali iba s jeho rodinou a priatelmi... a ja som si tam pripadala ako alenka v risi divov - vsetci boli podla mna divny, ale moj manzel ma presvedcil, ze to chyba je na mojej strane -- ono ked das normalneho medzi blaznov, zacne pochybovat o svojej normalnosti -- pretoze definicia normalnosti je spata s tym, ze co vacsina uznava za normalne...

deti boli malicke, mali rok a pol a dva a pol.... niekedy je to tazke, niekedy menej.... bola som s nimi u psychologicky, no nenesu dobre to ze otecko si ich vezme a doslova drbne jeho matke a sestre.... cize trpia tym, ze su s nim malo.... a sama psychologicka mi povedala, ze s tymto sa za svoju 30 rocnu prax teda este nestretla, aby si otec deti braval a nevenoval sa im....

ja mam manipulatorov v svojom okoli viac... v podstate ja tieto techniky ovladam, takze o to som zostala viac zaskocena, ze aj mna dokazal niekto zmanipulovat - ako som neskor zistila, bola som pre neho vyzva. Mozno aj preto to ma u nas taku smutnu dohru, ze si riesi svoje ego na vlastnych detoch... Co uz.

Ty hlavne vedz jedine - nie si psychicky labilna. AK si citila, ze rozvod je potrebny, a podala si on, tak sa tohto drz. Neustup. Aj ked budes na pochybach. Proste uz si takto hodila kocky, tak uz dohraj partiu.

Aj moj skusal sa ku mne vratit, ze stastna rodinka, a podobne... Ale ja som trvala na tom, ze uz ked je podane o rozvod, ze sa rozvedieme, ze vyriesime majetok v BSM, a predsa nikde nie je napisane, ze sa k sebe nemozeme vratit.... Kazdy ako samostatny svojpravny jedinec, s jasne zadefinovanym statusom. Ale toto sa mu uz nepacilo, citil, ze uz nie som pod jeho vplyvom ako kedysi a ze sa mu vzdalujem, takze uplne stratil zaujem....

takyto ludia potrebuju mat okolo seba bojazlivych ludi, pre ktorych su ONI niekto.... nema to perspektivu, vztah s nimi... je to iba o sebectve a egoizme. cele proste zle.

pred okolim je to uzasny a pozorny a milujuci otec - a doma magor, ktoremu vadi, ze som detom dala 2 ks piskot a nie iba 1 ks, pretoze sladkeho vela skodi.....

kaktusik007
5. mar 2015

@mata128 ty a tvoj ex ste tak uzasnymi vynimkami, ze dovidenia. Je vas ako safranu, ak nie menej.

danushka23
5. mar 2015

@mirka777 na Slovensku je to beh na dlhé trate a tento typ žien bude používať deti ako nástroj vydierania. Nech skúsi konzultovať s ligou otcov, majú praktické a aktuálne informácie. http://www.ligaotcov.sk/

travel22
5. mar 2015

@kaktusik007 No to mi je luto, ze detickam sa vobec nevenuje ☹
No vidim sa aj ja v Tvojich riadkoch.... a moc Ti dakujem za podporu...
Neplanujem stiahnut ziadost, budem bojovat...
A presne, kazdy clovek na pravo na svoju "slobodu" a stastie 🙂
Tak verim, ze to nejako vydzrim do 18.3 a bude po vsetkom 🙂
Dakujem a drz sa

timea7
5. mar 2015

@travel22 nemysli na to najhoršie, bude to lepšie ako teraz, pre syna, pre teba určite. Pre syna je lepšie, keď bude žiť v pokojnom ovzduší, určite cíti to napätie, čo je medzi vami. Ak by ste sa ozaj dokázali s mužom dohodnúť, nebývali po rozvode od seba ďaleko- ideál v jednom meste alebo dedine, čo sa týka výchovy syna - pôsobili na neho úplne rovnako, nerozprávali pred ním o bývalom partnerovi zle, možno by to bolo pre všetkých to najlepšie. Len mám trochu pocit, že sa ťa muž snažil vydierať tým, že ho chce do svojej starostlivosti, aby si rozvod stiahla. To už ty musíš vedieť, či sa o neho dokáže postarať a ako. Držím palce, nech to pre teba a najmä tvojho syna dopadne čo najlepšie.

travel22
5. mar 2015

@timea7 No ani nie tak celkom vydierat... len mam pocit, ze sa ma snazi zmanipulovat... a ide na mna cez city..... ako bude maly strasne trpiet.... a ja viem, ze to nebude ani pre neho lahke. Ale mohlo by byt.... keby vsetko prebehlo v pokoji.....Ja som si na zaciatku presne to iste hovorila.... budem mat maleho v opatere a jemu ho dam kedy kolvek len bude moct. Maju spolu velmi dobry vztah a ten im nechcem pokazit. Ja chcem len jedno.... aby som s muzom nemusela zit v jednej domacnost, nebola kazdu chvilu za nieco buzerovana.... za uplne malickosti.... uz takto nechcem....
A dakujem Ti moc 🙂

andreasiskova3
5. mar 2015

@mirka777 Hlavné slovo má kolizna opatrovnička, ktorá zistí aká je situácia, ako si dieťa rozumie s matkou a otcom. Samozrejme sa zhodnotí aj finančná situácia u oboch. Ale na SK je prax taká, že by museli byť veľmi veľmi nevyhovuje podmienky u matky, aby dieťa dali do opatery otcovi. Ja som robila na súde a zažila som len jeden prípad kedy dali dieťa otcovi. Lenže tá matka bola dosť psychicky zle, pila , robila dcére zle, zamykala ju do izby ....... Bude to mať ťažké určite. Hlavne musí mať vytvorené podmienky a v prvom rade čas na vlastné dieťa, nie že jeho mama bude mať na neho čas, lebo aj takých bolo veľa. A treba aj jasne dokázať, že jeho žena sa o dieťa nedokáže postarať a to si myslím bude ten najväčší problém.

andreasiskova3
5. mar 2015

Joj až teraz som si všimla dátum že r.2008 😀 Ako to dopadlo?

nataliaslivkova
5. mar 2015

treba vyčkat nejaky cas zhanat fakty , ktore proti nej moze pouzit pri rozvode hlavne tieto psychicke vystupy a uznat ju za psycho zenu....a vtedy jej dieta zoberu..

travel22
5. mar 2015

@7babenka23 ahoj, dakujem Ti moc 😉Bude to tazke, ale snad to dobre dopadne 😉😉