Ako získať dieťa do opatery otca?

mirka777
27. dec 2008

prosím o radu. Môj kamarát z detstava - vzorný otec, vzdelaný, zastávajúci vysoký post, starostlivý o rodinu a dieťa - 3 roč. syn, venuje sa popri svojej náročnej práci synovi ako len môže.Rodinu zabezpečiil od nuly on sám. ženil sa pred 4rokmi preto, že čakali dieťa. Jeho manželka - jej jediná starosť aby vyzerala dobre, dieťa má pol dňa v škôlke, chodí k nemu aj ich suseda - opatrovať ho, ona zatiaľ nepracuje len na dohodu víkendy asi mesiac. pritom, keď jej príde domov muž, doma totálny bordel, dieťa má na obed kura na paprike - hotové zo sáčku, u nej kamarátky - robia si vlasy, po dieťati len vreští, obsah skrine je na zemi, lebo nóbl pani nevedela čo na seba..a podobne.O dieťa sa nestará, len po ňom vrieska. nevenuje sa mu. Keď je ich syn chorý, on s ním ide na pohotovosť a ak tam treba čakať, nechce sa jej a volá ich, aby išli radšej domov!!!!
On chce, len aby jeho dieťa netrpelo, preto zotrvával v tomto nefunkčnom manželstve, ale asi to nemá význam, lebo ona aj po mužovi vrieska pre všetko, reve, plieska sa o zem a pomaly si vlasy trhá pri každej hádke. Posledne na neho aj zavolala políciu - keď sa dozvedela, že sa rozhodol podať žiadosť o rozvod - chcela zahrať, že bol k nej násilnícky.zbuntošila o 5 ráno celý panelák, až sa zbehli všetci susedia, čo sa robí.
je totálne hysterická, o rozvode nechce ani počuť, vraví len, že ak k tomu príde pripraví ho o celý majetok a hlavne - o syna - že ho vraj nikdy viac neuvidí.
Prosím - poraďte, ako by sa dalo získať syna do opatery otca, existuje nejaká možnosť? Myslím, že na slovensku asi nie
☹ ☹
ale aspoň -ako získať syna čo najviac, aby ona nezariadila, že ho on bude vídať len pri sociálnej pracovníčke a podobne. Ak tiež neprísť o majetok, prípadne vyhnúť sa výživnému na matku -- keďže sa ešte nezamestnala po materskej, hoci dieťa malo v sept. 3 roky. Ale ide hlavne o syna - ako mu zabezpečiť čo najmenej traumatizujúce prostredie pre vývoj, pretože pri takejto matke má jeho otec o neho veľký strach. Viete niekto poradiť?
prosím, neraďte právnika - to je samozrejmosť, ale ano rady ľudí čo tým prešli nie sú na zahodenie, preto by som bola vďačná za každú vašu radu. Vopred ďakujem.

sonja3k
15. jan 2009

ty si jednoducho zaujatá voči mužom,nič takéto si nezažila a hodnotíš.Myslíš si že všetky tie tvoje prípady ti hovorili pravdu??asi nepoznáš dobre ženy,hoci aj ty si žena.Máš deti?????

mirica
15. jan 2009

andzi - toľko teória , pretože u nás nie sú ešte všetky pojednávania nahrávané , tak nemusí zdôvodniť nič - a to preto , lebo ten dôkaz do spisu nezobral , a teda neexistuje nič čím by si dokázala , že si ho tam dať chcela

andzi
15. jan 2009

mirica: môžem vedieť aký dôkaz to bol?

sonja: nie som zaujatá, deti ešte nemám.

sonja3k
15. jan 2009

tak preto máš taký postoj,keby si ty musela bojovat o svoje vlastné dieta,nevidela ho dlhú dobu,nevedela by si ako sa má,či mu niekto neubližuje,či netrpí potom by si asi mala iný názor,ale to pochopíš až potom.

mirica
15. jan 2009

andzi - bolo toho viac , ale napríklad aj tii dôkazy o tom , že sa o deti zaujímal písomne aj ústne na sociálke (lebo ich ex odviezla na neznáme miesto - kde nechodili do školy - po tom čo sa soc, prac. vyjadrila , že tak nerobil

melory
15. jan 2009

klasika.....nie aby ste pomahali...ale sa tu handrkujete...uz je davno dokazane, ze pravnik ma vzdy pravdu ze andzi a tak isto aj zeny...ze? a je to o tom, ze mi zeny si vieme vsetko vykecat...tak isto aj ta zenska svoje deti. uz shakespeare napisal, ze pravnikov vyvrazdit...a to bol velky shakespeare...nase zakony su postavene na tom, ze vzdy sa najde vynimka a obkluka obist zakon...zalezi kto da velku obalocku. takze rada pre kamosa...velikanska obalocka a ma dieta u seba.

sonja3k
15. jan 2009

to je super,máš 100% pravdu,ale problém je v tom,že človek nemá peniaze, a ak nemáš prachy si .....tak je to aj s nami.ale inak máš super názory

mirica
15. jan 2009

melory - lepšie je : keď sa stretnú 3 právnici - vzniknú 4 právne názory , každý iný , ale všetky spávne

melory
15. jan 2009

kazdopadne to dopadne podla spravodlivosti 😀

sonja3k
15. jan 2009

to je fakt,mirica

sonja3k
15. jan 2009

melory máš pravdu,len čo zatial tie deti,ako im to ubližuje a problém je ten,že tá spravodlivost nehladí na deti,ale len na matky ,nech už sú akekolvek a deti trpia,dokedy to tak ešte bude?????????

ivca82
15. jan 2009

Andzi, ja som nechcela svojím názorm vyvolať hádku alebo niečo podobné. Niesom právnička ani nič podobné. Momentálen som obyčajná matka na RD. To čo som napísala bolo o tom čo som sprostredkovane zažila. Žijem totiž s rozvedeným mužom, ktorý má dve deti s prvého manželstva a jedno "decko" ako si sa vyjadrila so mnou. Môžeš mi veriť, že všetky deti dostávajú darčeky v približne rovnakej hodnote, výživné sa platí načas, a kúpia sa aj korčule 😉 A či som zaujatá voči jeho ex? Možno trochu, ale sme spolu už nejaký ten rôčik a pekných pár súdov sme spolu prestáli aby som si spravila o tomto všetkom svoj vlastný názor.
Ja sama som matka a určite si neviem predstaviť, že by som po prípadnom rozchode s partnerom prišla o dieťa, ale ani si neviem predstaviť ako by on mohl prísť o to isté dieťa 😔 možno keď budeš mať vlastné dieťa pochopíš, prečo takto "mudrujeme"

andzi
15. jan 2009

no toto je fakt debata...

narcis1
23. jan 2009

Dobry den, rada by som sa opytala taku vec.....Matka ma sudom pridelene dve dcery 13 a 11 rocne....Otec ich chce od strednej školy zobrat k sebe-ine mesto podotykam.....je to mozne len tak na zaklade dohody medzi rodicmi? alebo je treba sudne rozhodnutie? ako to je potom napr. s platenim vyzivneho, ak by sa dohodli,deti si zobral on? Neviete niekto? dakujem

alexandra
23. jan 2009

Staci spisat rodicovsku dohodu, ak su o tom obaja presvedceni. Tu sud potvrdi. Samozrejme, ze ak deti bude mat zverene otec, vyzivne musi platit matka.

andzi
23. jan 2009

narcis: Netreba nič spisovať, rodičia sa môžu dohodnúť na úprave výkonu rodičovských práv a povinností aj bez písomnej dohody. Samozrejme predpokladám, že sú to rodičia normálni, inteligentní a vedia sa dohodnúť. Ak by sa aj dohodli písomne, ako radí alexandra, nič to na veci nemení, pretože takáto dohoda ak nie je schválená súdom, nie je exekučným titulom.

Takže radím, ak sa rodičia normálne dohodnú o zmene zverenia aj o výživnom netreba nič spisovať.

expertka8
23. jan 2009

...moja osobna skusenost????.....nekonecne prietahy....uplatkarstvo....arogantne spravanie...vsetko mozne...len nie to podstatne...a tym /by mala byt/ SPRAVODLIVOST 😔
...dokonca som mala "cest" s opitou sudkynou priamo na pojednavani....
...a po 3 rokox pravda vyplavala na povrx.....hla.....na kazdeho raz pride... 😔

http://www.sme.sk/c/3740164/opita-sudkyna-si-vy...

alexandra
23. jan 2009

andzi ako pisem - tu sud potvrdi, inak je to samozrejme len kusok papiera.. Ustna dohoda je ale nevymahatelna ani z jednej, ani druhej strany.

andzi
24. jan 2009

alexandra: nie, sú nič nepotvrdí od stola, ak sa aj akože písomne dohodnú, aj tak sa bude pojednávať.

alexandra
24. jan 2009

andzi slovickaris. 😉

Teda, ak spisete rodicovsku dohodu, ktoru predlozite sudu s navrhom, aby ju schvalil, predvola si Vas a s velmi velkou pravdepodobnostou bliziacou sa k istote ju schvali.

andzi spokojna? 😉

katrin21
26. jan 2009

moj priatel sa saudil vyse dvoch rokov o dceru.. matka odisla do Francuzska na 8 mesiacov, on sa o nu staral, tam si zacala s kolegom a ked sa vratila, malu ( 3,5r) vzala a otca chcela vymazat...
Mala plakavala, nechcela ist s nou, lebo ju brala prec do ineho mesta a otca ma rada ( aj mamu, ale proste nechcela ist prec)...
Boli u psycholoha a kade take... henta si vsade tahala svojho frajera, a zacali si na otca dietata vymyslat rozna nezmysly, lebo sa bali , ze mu malu zveria.. chcela ho obvinit zo znasilnenia( potom to stiahla), vraj sa o malzu zle staral, ked bola prec ( ucitelky v skolke vypovedali pravy opak.....) proste kydy, kydy..
Od otca chcela vyzivne 10tisic... a stretko raz mesacne v jej pritomnosti... ON jej ponukal dva víkendy do mesiaca a vyzivne ani nechcel od nej... len aby uz ,mal pokoj....
Mala bola a je dodnes ( ma uz 7) zdeptana z vecnych tahanic... nevie sa k otcovi vypytat, lebo sa matiy boji.. sud ju zveril jej a ona teraz vyhlasuje, ze ona ju ma v moci a nechce nam ju davat... vraj o tom rozhoduej len ona... Podla sudu, ju ma mat polku let., prazdnin a kazdy druhy rok na jarne, velkonocne a pod.. mas ho vidiet!! Pyta len prachy, vzdy ked jej povieme, ze nedodrzuje dohodu... na prve miesto kladie seba, svojho frajera a jej rodinu a ked ju chceme povie, ze mala ide na prazdniny k babke.. a sme vybavení.... takze nase sudy nula bodov !!!!

katrin21
26. jan 2009

inak ja som tiez rozvedena a moja dcera je v pohode, lebo sme na nu vzdy brali obaja ohlad.... a pritom sme sa teiz rozviedli kvoli nevere - vztahu ( z muzovej strany)...
matka nas bombarduje telefonatmi, ked je dcera u nas, co nas otravuje a nechce nam ju naozaj davat... dokonca frajerovych rodicov vola detko, babka... a jeho dala ako otca do rodostromu v skole.. matka jej husti dp hlavy hluposti a manipuluje ju... uz som to pisala inde, tak sa nechcem opakovat... ale je to des....

neviem, tiez by som to zle znasala, keby mi otec dietata, chcel malu vziat.. ale aj tak... mala sa raz moze aj sama rozhodnut,ze odide k nemu..

a na margho toho chlapca, co chcel ist k otcovi do talianska? OK, mohli brat ohlad, ale sorry... take argumenty , akoze tak je pekne a dobra pizza... no neviem.. evidentne si otec toho syna kupoval.. a ine je denný zivot a povinnosti a ine prazdniny..... 😉

daglesko
25. jún 2009

..pre
andzi..nedá mi nereagovať na to čo tu čítam už tretí rok sa snažím urobiť niečo s tým aby som mohol byť so svojim synom čo najviac,mám za sebou tri pojednávania na môj podnet,bývalá je alkoholik,nestará sa o dieťa ako sa má,býva s ňou pri mojom synovi doslova feťák,ktorý je známy v celom Žilinskom okrese ako u polície tak aj u soc.pracovníkom nakoľko má tri deti na ktoré x rokov neplatí výživné.Všetko to to som navrhoval dokázať na súde,či už výpoveďou svedkov,návštevou psychologa(ktorý nevidí problém so mnou a stykom so synom),tak aj výpismy sms v ktorých sa mi vysmieva a uráža ma,svedkov ktorí potvrdili že často necháva syna samého doma bez dozoru,dokonca pod vplyvom alkoholu mala nehodu a totálne zničila auto,človek ktorý ju vyťahoval z auta mi bol ochotný dosvedčiť že bola pod vplyvom alkoholu a v sms mi píše že nechala syna doma v tom čase.Mohol by som písať niekoľko hodín,tri krát sme mali tú istú sudkyňu a nič s ňou nepohlo,slečna herečka na mňa nemala nič,stačilo že na súde sa rozplačkala a povedala pár klamstiev ktoré nijako nevedela dokázať a všetky moje nádej zhasli,od narodenia som sa snažil byť so synom,platil som výživné,dokonca niekoľkonásobne viac ako mi určil súd čo som tiež mohol dokázať,syn je pri mne ok a práve naopak vždy keď ho musím odvzdať matke tak ho pol hodiny musím prehovárať aby s ňou odišiel domov a s plačom vždy odomňa odchádza(tiež mám svedkov),Lukino má 2,5 roka🙂..vo všetkom musím súhlasiť čo tu kočky napísali na obhajobu chlapov,ak mi chceš stále tvrdiť že toto je v poriadku a ideš písať že ťa rozčuľujú reči čo tu píšu tak si vieš predstaviť ako rozčuľuješ týmto ty mňa...pekný deň.

alexandra
25. jún 2009

daglesko, drzim Ti palce.

anzi nema deti, a vsetko co zazila je len teoreticke.. netusi ake to je, ked dietaa nechce k matke, pretoze u otca je mu proste lepsie.. Ani ake to je, ked matka je furia, ktora sa cez dieta msti muzovi za to, ze jej celozivotne nebude skakat okolo zadku.. a podobne.. a sudy..? Tym je to FUK...

ada32
28. jún 2009

daglesko aj ja som rozvedena...mam za sebou perne roky,v podstate som skoro vzdy na strane matiek,lebo dost dlhy cas som sa musela obracat s dietatom sama,bez vyzivneho,bez pridavkov.....bolo to hrozne.

ale to co pises mnou otriaslo.ak je to u vas takto ,tak bojuj,ziadaj zmenu sudcu,odvolavaj sa,alebo urob colkolvek,len nech tvoje dieta netrpi.2,5 rocne same doma?to nemyslis vazne!ked mas dokaz,tak to urcite na sude pouzi.
drzim ti vsetky palce a urob co je v tvojich silach.zle sa to aj cita a nie este predstavuje.chudak dieta. 😢

ada32
28. jún 2009

inak vlastne aj ja som v pozicii ex a mozem povedat,ze uz som si pekne zverstva vypocula na moje spravanie.
a mam muza tiez raz rozvedeneho a aj tam je ex,takze sa viem pozriet na vec z kazdej pozicie.
mozem vam povedat,ze kazda minca ma dve strany,aj spravanie a urcite reakcie maju svoje priciny.
takze ked vam mozem poradit,zdrzte sa prehnanej kritiky na adresu matiek tych deti,velmi casto to nie je celkom spravodlive,nikto nevie cim si taka ex s tym dokonalym otcom musela v minulosti prejst.
nikto sa v dalsom vztahu neprizna ku vsetkemu,je jednoduchsie robit zo seba obetneho barana a preto by sa nikto iny nemal do toho starat.ja som na seba uz pocula take veci,ze sa mi z toho hlava toci.
a mozem odprisahat,ze cast je vymyslena a cast ktora je pravdiva ma svoje presne opodstatnenie.

daglesko
28. jún 2009

ďakujem alexandra,ada32...ja som nemal v úmysle niekoho očierňovať(moja ex),len som chcel poukázať na naše súdnictvo a zákony.Samozrejme že nikto nieje dokonalý ale sú chlapi aj aj ako aj ženy.Chcel som len z vlastnej skúsenosti dať príklad a ako som písal všetko je dokázateľné tak nejde o nejaké klebety a keby mi umožnila tráviť so synom aspoň toľko času ako mi to umožňuje môj čas tak to nikdy neriešim,po tom všetkom čo som zažil som rád že ju nevidím,čo ona asi povedať nemôže lebo aspoň raz do mesiaca mi píše ako jej chýbam a pod.nezmysly(nežije sama napriek tomu mi vypisuje poza jeho chrbát).Ja nechcem nikoho uraziť ani tu mudrovať,píšem iba to čo som prežil.A aby toho nebolo málo,my sme neboli zosobášení a zobral som hypotéku na byt do ktorého ma od rozchodu nevpustila,každý mesiac splácam nemalú sumu zaň a slečna tam spáva s kade kým,je to všetko v štádiu súdneho sporu ale ešte sa načakám kým sa to vyrieši,bývam 40 km od toho bytu a syna si môžem zobrať každú párnu sobotu a nedeľu od 10,00 do 17,00,takže za ten víkend 8 krát idem autom túto trasu,čo je cca 320 km,z tých 7 hodín 2,5hod.cestujem a 2,5 hodiny spinká poobede,čistý čas so synom 2 hodiny v sobotu a 2 v nedeľu,toto je podľa sudcu a mojej ex najlepšie riešenie pre nášho syna(peniaze za cestovanie mohli byť radšej použité pre Luka),keď ho vidím aký je unavený z toho cestovania a doslova pomýlený tak len pre jeho dobro mám chuť preňho neprísť,ale ja ho vidieť proste musím,a myslím že aj on mňa🙂

ada32
28. jún 2009

daglesko ja som tym nemyslela prave tvoj pripad a este raz musim povedat,ze mas moju plnu podporu.
myslela som tym mnohe dalsie partnerky rozvedenych muzov.ano aj zeny su hyeny a nie je ich malo.
aj sama som jedna z tych druhych manzeliek,o sympatiach k ex sa u nas tiez velmi neda hovorit... 😅
ja osobne som 11 rokov po rozvode a keby sa moj byvaly nedostal do sekty(co si samozrejme dodnes nepripusti)
a teda ja by som sa nebala o svoje dieta,co je pochopitelne,urcite by som sa od zaciatku vedela dohodnut na neobmedzenom styku.v nasom pripade to nebolo mozne dodnes pocuvam aka som bestia lebo branim otcovi bla bla....len to som tym chcela povedat.mnohe zeny si neuvedomuju ako velmi ublizuju svojim detom tym ze brania otcom ktorym na detoch naozaj zalezi v styku.

ja by som na tvojom mieste investovala do velmi velmi dobreho pravnika.urcite je nejaka moznost ked je to tak ako hovoris.len musis mat dokazy a nezaujateho sudcu.

efkak
1. júl 2009

daglesko. Čítala som pár tvojich príspevkov a prvé čo by som ti poradila je, aby si dal nový návrh na súd. Všetko je vyriešiteľné. Určite je vo vašom meste viac sudcov na rodiiné právo. Ak chceš aby to konečne dostal nejaký iný sudca - sudkyňa. Priprav si viac papierov a kolkov. Možno viac investuješ ale za pokus to stojí. Právny systém v SR zmenil klasické prideľovanie sudcov k jednotlivým prípadom a tak to všetko ide elektronicky. Dá sa to tiež ovplyvniť len je to trošku finančne náročnejšie.

andzi
2. júl 2009

efkak: neviem ako to myslíš, ale si ďaleko od pravdy, pretože ovplyvniť pridelenie sudcu sa nedá /samozrejme ak ideš legálnymi prostriedkami/. Študuješ právo, tak si pozri § 112 OSP.