Ako zistiť obťažovanie u malých deti?

babitron123
9. mar 2014

ahoj
Baby potrebujem poradit.Mam 26 mesacnu dceku,nakolko chodim do prace,tak vea je u svojho otca,aj tam spava,zadne problemy neboli.
Az vcera po kupani,ked som malej davala plienku,tak ona si olizla prst a dala si ho do rozkroku.Tak som sa jej spytala kto jej takto robil a ona na to,ze tata.
Tak teraz vobec neviem co mam robit.Mohlo byt,ze tam mala spinku a takto jej to utrel.Ja velmi dufam,ze ano.
Ako vlastne u takto malych deti sa da zistit sexualne obtazovanie? Este nerozprava poriadne.Alebo sa mam na rovinu opytat jej otca?
Prosim vas poradte.dakujem za kazdu odpoved.
Inak doteraz som nic nezbadala,ani na nej ,ani an jej spravani.

luba28
9. mar 2014

@babitron123 Boooze,...sleduj nadalej malu,ci nieco ine neukaze,alebo ci sa to nebude opakovat,...otec sa urcite neprizna,ked sa opytas,...ak to robi,...riesi to detsky psycholog,on uz vie ako to zistit,..

katushka16
9. mar 2014

@babitron123 podľa mňa by si malú mala sledovať...toto neni sranda.pokiaľ by tam mala nejakú špinku,tak jej ju mohol utrieť vlhčenou utierkou napríklad...toto sa mi nepáči:(

katy1979
9. mar 2014

Nema jej otec priatelku a zeby ich mala pristihla? Lebo aj to je moznost. Ale samozrejme sa ho na to opytaj

luba28
9. mar 2014

@katy1979 a on jej odpovie,ci???

adri266
9. mar 2014

@babitron123 zelam Ti, aby to bola len nahoda ☹ Ale pre istotu chod k detskemu psychologovi.
Mas malu kde nechavat miesto otca?

katkasofi
9. mar 2014

@babitron123 bože.. Zajdi s ňou detskej psychologičke.. Opakovalo sa to ešte niekedy? Prečo ste sa s ex rozišli? Narážam na jeho orientáciu, sex praktiky.. Môže byt že zahliadla aj p...o ale keď povedala že jej to robil tata tak neviem..

sarinka123
9. mar 2014

To sa mi vobec nepaci !

lauricka
9. mar 2014

brrrrr ☹

pribinak
9. mar 2014

Ahoj, mnohe matky ma tu vyhlasia za sialenca alebo rovno ukamenuju, ale ja byt na tvojom mieste urcite by som nerobila zbytocnu paniku, dcerka mozno ani nepochopila tvoju otazku, predsa len je to velmi utly vek, kedze si jej davala plienku a ona ti odpovedala na otazku kto je daval plienku
Deti, ktore su v takomto utlom veku sex zneuzivane, vyjazuju prudke zmeny spravania, ktore by si si urcite vsimla ( agresivita, sebaposkodzovania, extremne zvysena placlivost, uzkost, strach ci bojazlivost ) branila by sa prebalovaniu a dotykom, deticky v jej veku objavuju svoje telo, mozno urobila to co jej jej prijemne, deti v tomto veku su pomerne odviazane a bez zabran (pozri trochu dets. vyvvin. psychologiu)
Ja by som sledovala jej spravanie a nerobila hned paniku, pre pokoj dusi chod k psychologicke, len niektore velmi akcne matky asi nevedia ako prebieha sedenie s takymito malickymi detickami, vsak !
Skor by som sa zamerala na to spravanie! Sleduj ked sa bude hrat s babikou, alebo macikom

Na doplnenie, ak by mi toto povedala, ze ju chytil otec, nejaka 4 rocna slecna, to by som letela k psychologicke, ale tu urcite netreba robit paniku a nicit si funkcne rodinne vztahy

isabel11163
9. mar 2014

@babitron123 Ahoj každopádne nerob unáhlené závery a zachovaj si chladnú hlavu s tou sa ti bude ľahšie sledovať malá a jej správanie..dúfam že je to len nejaké nedorozumenie a všetko sa ukáže.. držím veľmi palce..otca sa nepýtaj na nič keby to aj bola pravda neprizná sa a ak to pravda nie je dosť by mu mohlo ublížiť také obvinenie..predstav si keby to bolo naopak že by ťa on konfrontoval s niečím takým..ak sa ti malá nebude pozdávať zájdi s ňou k detskému psychológovi ten vám bude vedieť pomôcť.

katy1979
9. mar 2014

@luba28 tak mozno odpovie. Kto sa nepyta nic sa nedozvie. Je to moj nazor a kazdy mame iny nazor. Takze nech zakladatelka temy urobi podla svojho uvazenia.

lilitela
9. mar 2014

@babitron123 Ver svojmu instinktu, v tejto veci neexistuje podla mna nic, co sa da prehlasit za "urychlene alebo predcasne". CO by som urobila ja? Urcite nekonfrontovat priamo partnera - neprizna sa. Ja by som si vybrala v praci dovolenku, alebo PN, aby som mohla ostat s dcerou par dni doma a triezvo uvazovat.
Dalej: na jej spravani si nemusis vsimnut nic abnormalne. Verim tomu, ze ju nebude znasilnovat, a zanechavat na nej stopy, ani jej robit fyzicky zle - naopak, ak je to skutocne robil, bolo jej to evidentne prijemne, cize si to dcera neuvedomi ako nieco neprijemne. Za psychologickou by som s nou nesla - aspon zatial, pretoze nejavi traumu, a podla mna by to musela v zaujme dietata nahlasit a to by mohlo byt predcasne, ak to nie je pravda, resp je to nedorozumenie. Myslim, ze tvoja mala komunikuje vyborne, preto sa jej skus opytat, co este tato robil, ci sa pritomon niekde na tele nechytal, skus jej ukazat nevinnu fotku naheho muza, ako z nejakej zdravovedy. Vsetko ries s kludom a opatrne klad otazky, akokeby si sa pytala na to, ako bolo na ihrisku... Ja by som mozno pristupila k este vyssiemu levelu a instalovala kameru alebo nejaky diktafon - odposluch (do plysaka, ale do coho), ak by som skutocne nemala dokazy , iba podozrenie, a nemala ine vychodisko, ako tam malu unho nechavat. Zavisi od okolnosti. A ked chces pozorovat niecie spravanie, tak skor jeho - on by mal byt nervozny, nie dcera. Premysli si nejaku fintu - upozorni ho pri osobnom kontakte, ze dcera onanovala, a dobre ho pozoruj, jeho reakciu alebo najlepsie, si to nahraj na mobil (aspon zvuk), a z toho mozno skor posudis.

pribinak
9. mar 2014

@lilitela takéto konspiracie dôkazu narobiť viac škody ako osohu, toto je fakt "najlepšia " cesta pokaziť všetko co sa dá, akože ona je síce matka, ale co napozoruje a vyčíta z jeho a jej správania?! Akurát to co bude chcieť s to vôbec nemusí byt objektívna pravda
Ak chce veci naozaj riešiť, tak nech fakt ide k detskej psych, ale ta jej najskôr poradí to co ja s baba, ktorá pisala príspevok pod môj

lilitela
9. mar 2014

@pribinak Ok, ja som sa zamyslela, co sa stane, ak sa zakladatelka vo svojom usudku pomylila, a skutocne sa nic nestalo. A ty? Zamyslela si sa ty, co sa moze stat, ak je to pravda a ona bude stracat cas tym, ze sa objedna k psychologicke a dovtedy nic nepodnikne? Ja by som si urcite zobrala par dni volno, - dieta na prvom mieste!

babitron123
autor
9. mar 2014

@luba28
@katushka16 urcite ju budem nadalej sledovat.strasne chcem verit tomu,ze o nic nijde.uvazujem nad tou psychologickou,zeby som zajtra zavolala,

babitron123
autor
9. mar 2014

@pribinak ono to bolo tak,ze som jej davala plienku a ona z nicoho nic si olizla prstek a dala ho na susulku,az na to som sa spytala,ze kto jej tak robil.A ona,ze tata,Ked som sa opytala ci jej tata urobil bibi,tak povedala,ze nie.Je taka ista ako byvala,nic som nezbadala v jej spravani.

babitron123
autor
9. mar 2014

@katy1979 nema ziadnu priatelku

babitron123
autor
9. mar 2014

@katkasofi toto bolo prvykrat,nic take mi pred tym nespominala,s ex sme sa rozili,lebo sme sa nezhodli.

pribinak
9. mar 2014

@lilitela iste, ze dieťa je na prvom mieste, ja predsa nepisem, ze nech sa na to vykasle, ale takúto situáciu by mali riešiť ľudia, ktorí sa v tom vyznajú a robia s takými to vecami, pretože práve "akčné typy" ktoré všetkému velmi "rozumejú" môžu dieťaťu vyrobiť blok a tramu a takéto veci sa odstraňujú velmi ťažko
Prepáč, ale tebou popisovany scenár a rady sú úplne mimo, sa zamysli !

luba28
9. mar 2014

@babitron123 ved nic zato nedas,ak zavolas a porozpravas sa s nou,...aj nas maly vsetko opakuje co vidi,cize keby toto nevidela,urcite by to neurobila,ale kedze jej to nerobilo zle tak ti to nenaznacila skor,...

pribinak
9. mar 2014

@babitron123 ja si stále myslím, ze ona si to spája s prebaľovanim, fakt, deti v tomto veku viac vnímajú svoje telo a samozrejme, to co je prijemne opakujú
Ja nehovorím, ze sa to nemohlo stať, ALE sex zneužité deti vykazujú určite správanie, ktoré ty nepodpisujes, (nenapíšem presne aké, kvôli akčnym typom tu na fóre) to co spravila je podla mna veku primerane a toto
Ti povie aj psychologická, ze to co povie dieťatko v takomto veku sa nedá zobrať ako hotová vec, tie znaky co takéto deti vykazujú sú velmi jasne a ty ich nepodpisujes
Pozri, aby si mala kľud, ozvi sa psychologické, ale si myslím, ze aj ona ta upokojí, lebo nepopisujes nic co by vykazovalo sex násilie na dcérke

babitron123
autor
9. mar 2014

@pribinak napis mi prosim ta ip.ked nechces tu a ked ti to nerobi problem,dakujem

pribinak
9. mar 2014

@babitron123 nedá sa mi, ale pošli mi svoj mail a ja ti odpisem, môj je zivotjekrasny@centrum.sk

deny81
9. mar 2014

@babitron123 pozor na to ako sa opytas!!!!!! vyskusaj si to na niecom inom ako odpoveda. V praxi vo vysetrovani sex. nasilia u tak malých deti je obrovsky problem jednak s otázkami a jednak s vnimanim a reprodukovanim preziteho detmi....... ked sa dietata opytas ? robil ti to niekto? kto ti tak robil....navadzas ho na nieco, dieta v tak malom veku nema schopnosti na to, aby ti povedalo, ze nieeeeeee zle si to vysvetlujes, to nie je tak..... sama dobre vies, ze ked sa spytas 2 rocneho dietata, co si vcera robila, tak ad.1.: nemusi vediet co je to vcera, takze ti moze vselico hovorit (vidim to podla môjho malého). skor by som na tvojom mieste sledovala, ci nahodou nema tam dole vo vnutri nejaku mykozu resp, nejake poranenia, zbystrila by som samozrejme pozornost, ale davaj si pozor, aby si si zbytocne vsetko netraumatizovala sama pre seba. kedze je to tvoj ex, konaj popdla vasich vztahov a podla toho aky je...... videla som uz mnoho kauz,ktore boli nakoniec v panike iba v predstavách a deti su zbytocne traumatizovane. napr. aj male dievcatko, ked si tam dole nieco pcha, neznamena to, ze mu tam uz niekto nieco pchal, jednoducho zistilo, ze tam ma "dierku", kam sa da nieco vopchat.. jedno takmer dvojrocne dievcatko som na vlastne oci videla, ako si tam na plazi snazi narvat co najviac piesku...a chlapci sa prirodzene hraju s pipikom, lebo ten ma niekedy "svoj zivot" a to si urcite chalan uvedomuje. zbystri pozornost, ale z jedinej jedinej veci nerob strasiaka. prajem, aby to bola iba "nahoda" a objavovanie svojho tela

babitron123
autor
9. mar 2014

@deny81 bodaj by si mala pravdu.Ja tea chcem verit tomu,ze jej nic nerobil a ani nic taketo nebude.

deny81
9. mar 2014

@babitron123 a este nieco: ked si sa jej opytala "kto je tak urobil" tak male dieta nemusi odpovedat v suvislosti s predchadzajucou otázkou. jednoducho to mohla vnimat tak, ze si sa jej pytala na "kto" a koho take male dievcatko vie pmenovat? tak tatu, mamu, babu.....ak by povedala "mama" tak to inak beries. naozaj nepanikar, @pribinak pise spravne. naozaj

pribinak
9. mar 2014

@deny81 ďakujem, presne si vyjadrila to co sa mne nepodarilo, ja si fakt myslím, ze dievčatko si spája otázku s prebaľovanim

ankalv1
9. mar 2014

presne súhlasím s @pribinak týrané a zneužívané deti zmenia veľmi ale veľmi svoje doterajšie správanie, to by si určite spoznala- napr. začnú mať autistické črty, stereotypné pohyby, sebapoškodzovanie, hlasitý plač bez zjavného dôvodu, zakrývanie si očí pred ľuďmi, panické poruchy, atď. atď. myslím že by si to už spozorovala fakt nie je potrebné robiť paniku pre jedno slovíčko, sleduj ju viac ale myslím že len z tohto sa nedá usúdiť či je zneužívaná

severanka96
10. mar 2014

@babitron123 z vlastnej skúsenosti,ak chceš mať istotu,tak choď s malou čo najskôr k detskej psychoške.Ak sa niečo také stalo a už sa to nestane,a uplynie čas už to nikdy nikto nezistí,pretože u malých detí hrá veľkú rolu odstup času a čím viac čakáš tým ťažšie sa to dokazuje,ba je to až nemožné.Nemusí dieťa vykazovať žiadne známky bežného správania,jedine že si to bude robiť aj keď nezbadáš.Iste sa ho na to opýtaj,samozrejme že sa ti neprizná aj keby čo...ale aspoň sa možno zľakne a už sa to nikdy nestane.Zasa no...olízať si prst ...a potom si ho tam pchať?prečo nie hneď len tak?to olízanie by nenapadlo také malé dieťa si myslím ja...no keďže som tým prešla a tiež som čakala nikdy sa to nedokázalo,ale psychoška z krízového centra povedala že niečo tam bolo ale už to nikdy nedokážeme.Našťastie malý zabudol a snažím sa aj ja.A ak niektorá maminka chce na môj príspevok reagovať,láskavo nechajte si názor,chcela by som vedieť čo by robili na tvojom mieste keby sa jednalo o ich deti....

tova
10. mar 2014

@babitron123 jezu keby som mala take banalne veci riesit. 4r. dcera mi neraz tam dala prst, a cim viac ju upozornim ze nema to robit, tym viac si robi srandu. Kludne ju mohlo tam zastipat ked si ju utrela hlavne mokrou utierkou tak sa chytila, Teraz kazdy muz co vidi malecho chlapca natahovat si predkozku by mal letiet k psychologovi ci ex manzelka ho nezneuziva? mne to pride tiez chore ked to matky robia pokial to neni naozej nevyhnutne na odporucanie dr. Keby sa to opakovalo par krat a bola by zmena spravania vrtalo by mi to v hlave.