Asi sa zrútim z manželovho správania

deprimovana
26. okt 2013

Ahojte mamičky. Viem, že každá máme svojich problémov dosť, ale tak každý nestranný názor pomôže. Kde začať? Vydávala som sa naivná, s hlavou v oblakoch, kedy som si všetky negatívne náznaky v správaní môjho terajšieho manžela nevšímala, resp. som si nechcela všímať. Vždy som si to sama pred sebou ospravedlňovala. Aj keď je pravda, že pred svadbou nebol taký manipulátor, psychopat v jednej osobe. Všetko psychické týranie (možno, je to silné slovné spojenie, ale posúďte samé) začalo tesne po svadbe. Keď prišla návšteva po našej hádke, ponižoval ma pred nimi, ohukoval a vysmieval sa zo všetkého, čo som urobila, neurobila, proste si chcel dokázať pred sebou a aj pred návštevou, že on je šéf domácnosti. Nebola som preňho, ani „len“ žena, lebo som mu neporodila dieťa. „Žena má poslúchať muža, držať hubu a krok“, či pri každom telefonáte na konci na miesto ľúbim ťa, som počúvala „polepši sa“. A keď vám takto povie min. trikrát do dňa a potom koľkokrát do mesiaca, tak to začne s človekom mávať. Toto „polepši sa“ trvalo dobrý polrok. Začal mať problém so všetkým, čo som spravila, akú som navarila polievku, že som nevypla práčku, keď som doprala – to bolo prvé, čo pozrel, keď prišiel z práce, či som vypla práčku a povedal, že „mi to bude vravieť, pokým sa to nenaučím“, výsmech z toho, keď som mu pár krát po sebe kúpila niečo na seba, namiesto "´dakujem" alebo z toho ako rozprávam. Komunikácia s nim už ani nie je normálna. Keď sa ho spýtam dve otázky naraz, tak mi na ne neodpovie, lebo on nevie, na ktorú má skôr odpoveď. Alebo keď niečo neviem, nepoznám, tak najprv 10 min. mi dáva najavo, že som hlúpa, lebo ja to nepoznám, neviem, ako to, že som o tom už nepočula a smeje sa mi. Keď sa v niečom pomýlim alebo to spravím zle, tak zase akési pohrdanie. Neraz ma napodobňoval, čo som neurobila podľa jeho predstav a pritom ukazovaní ma hypnotizoval, aby som si to zapamätala. Keď mu chcem niečo porozprávať, ako som sa mala cez deň alebo mu chcem niečo vysvetliť a jeho to nezaujíma, tak buď mávne rukou a odíde alebo mi skočí do reči a hovorí si to svoje. Dáva mi pocítiť, že to, čo ja rozprávam vôbec nie je zaujímavé. Klame mi, až fabuluje do očí a tvári sa, že čo si vymýšľam a veľmi rád ma prevráti na hlúpu. Dokonca pri sotení o zem, mi chcel nahovoriť, že som sa potkla (na rovnej podlahe) a tak sa presvedčivo obhajoval, že keby bola pri nás tretia osoba, tak mu uverí a zo mňa spraví hlupaňu, ktorá si vymýšľa a preháňa. Keď som mu vykričala, že hneď po robote prišiel domov (čo sa stávalo dosť často) a ani sa len nenajedol, nespýtal, ako sa mám alebo nepotrebujem s niečím pomôcť, keďže som prišla aj ja z práce a v domácnosti vždy treba niečo poriadiť, upratať a odišiel za kamarátmi si zašportovať a potom samozrejme nejaké to pivko, tak chytil taký amok, že mi vyhádzal všetky skrine, pokrstil ma p... je...á a kufre postavil pred dvere a ja som sa síce tvárila, že mi to nič nerobilo, ale srdce krvácalo, ma po polhodine vychladnutia prišiel odprosovať, že on ma ľúbi, aby som neodchádzala. Veľmi rád sa teší z toho, keď sa mi nedarí, keď sa sťažujem, že mám toho veľa, keďže pracujem v trojsmennej prevádzke a aj študujem a on takisto, lebo on chudáčik, nie je v tom sám a ľutovať treba iba jeho, že má toho veľa. Vyžíva sa v tom proste, keď mi dáva pocítiť, že som naničhodná, neschopná ako napr., keď dal ožehliť svoje obľúbené košieľky maminke, lebo ja som mu ich hneď neožehlila, popri tom, mal v skrine plno iných vecí opratých a ožehlených. Že „to je moja vizitka, že musel si dať košele ožehliť mame“. Keď mi povie, že má niečo rád a ja mu to automaticky na druhýkrát kúpim, (si myslím, že je to normálne), tak potom to už naschvál nezje a nechá to buď splesnivieť alebo počká, pokým prejde trvanlivosť a potom sa to vyhodí. Alebo som mu navarila jeho obľúbené jedlo, tak na druhý deň to nejedol a radšej si niečo iné objednal a keď som sa ho spýtala, prečo mi takéto veci neustále robí, tak mi len povedal, aby som sa vraj zlepšovala, lebo stále mám čo zlepšovať. A to, že mi neraz vykričal, keď som bola polroka nezamestnaná, že len vďaka nemu máme strechu nad hlavou, to už bola pre mňa bodka za tým všetkým peklom, lebo pred tým som zase ja bola tá, ktorá držala kasu a zarábala viac a snažila sa na všetky strany, aby sme si nielen zariadili byt, ale sa mali trošku lepšie. Žienky, takáto situácia trvá dobre dva roky a ja stále chradnem, upadám a neverím si postupne v ničom. Cítim sa ako hlúpa hus, ktorá nie je dobrá na nič. Rozmýšľam nad psychológom, lebo sama seba stále viac podceňujem. Dokonca som v takom štádiu, že sa s ľuďmi nedokážem normálne rozprávať ako kedysi, lebo niekde vzadu v podvedomí sa kontrolujem, či to, čo rozprávam hovorím správne, aby potom neprišiel výsmech. Keď mu aj tieto všetky veci, čo som vám popísala a to nebolo všetko, sa len zasmeje, že veď som srandoval. Teraz, keď ma už chytá triaška pri blikaní na mobile jeho meno, tak si sama sebe nadávam aká som bola hlúpa a naivná. Povedala som mu, že „ma stráca“, a že „ho už neľúbim“, že chcem proste odísť, tak povedal, že on bude o mňa bojovať, pokým nedosiahne svoje. Chcem odísť, ale neviem, či mám na to dostatok síl, ale ani zostávať nie je v tomto prípade na mieste, lebo ma odvezú na psychiatriu. Za každý postreh, názor alebo skúsenosť budem vďačná.

kveta
28. nov 2013

@deprimovana Pri rozvode ani nemusis vypisovat detaily. Staci par riadkov... A na pojednavanie mozes miesto seba poslat pravnika, nie si povinna to vybavovat osobne. Na nete najdes priklady podani o rozvod. Za pol hodinku to mozes mat napisane.

deprimovana
autor
28. nov 2013

@tomiholjubavi nechceš byť psychologička? a práve pre takéto ženy, ktoré zažili peklo so vzťahovým psychopatom. myslím si, že by si mala úspech 🙂 práve takéto konkrétne rady a tipy som potrebovala ako soľ. napríklad ja som ani netušila, že žiadosť o rozvod môže byť až taká dlhá, lebo čo som videla vzory, tak tam to bolo jasne a stručne na jednu stranu - nemala som ani šajn (ako sa hovorí). v mojom okolí je málo rozvedených ľudí, takže by som sa ani nemala s kým poradiť. takže sa pomaly idem dať do písania žiadosti 🙂 hmm...len mám maličký problém a možno aj väčší, neviem...dala som rázne najavo M., že by som bola rada keby sme sa rozviedli bez nejakých problémov a on reagoval, ako som aj čakala, že sa rozvádzať odmieta, že on ma chce naspäť. zrazu chce ísť strašne do poradne. zaujímavé, že keď som to chcela ja pred polrokom, tak radšej dal peniaze do krčmy ako do manželskej poradne. zúfalec!!! jaj, ako bol kľud mesiac, keď sa mi neozýval a teraz mu prihára, tak mi vypisuje vyprosikavacie smsky, že mi to ide totálne na nervy, ako on neverí, že už k nemu nič necítim,(áno, cítim - ľahostajnosť!!!) a ako jemu záleží na našom manželstve a ako on chce všetko pre nás obetovať, atď. a vieš, že tie otázky, čo si písala na začiatku druhého príspevku nemám (to skôr moja mama na moju osobu). cítim sa akási istejšia a silnejšia, keď počujem a čítam názory nestranných ľudí a každý jeden podobný príbeh ma utvrdzuje v tom, že som sa rozhodla správne. teším sa z každého normálneho dňa - z toho, že môžem vstať po poobednej, kedy chcem ja. navariť si, čo a ako chcem ja. ísť, kde chcem a s kým chcem. kúpiť si, čo chcem. čítať si alebo sa učiť na skúšky, kedy chcem, atď, atď. každú takúto situáciu si dosť užívam a teším sa z nej 🙂 ale samozrejme nie je to všetko tak ružové ako sa zdá, kým to všetko prehrmí a kým sa cez to všetko prenesiem. dneska ma zase čakala ďalšia sms od M. a keď som ju čítala, ma len rozbolelo brucho.

deprimovana
autor
28. nov 2013

@kveta no pri mojom manželovi asi naozaj nebude stačiť napísať pár riadkov ako píše tomiholjubavi.

wifina
28. nov 2013

@deprimovana Potom radšej špecifikuj v podaní, že z týchto dôvodov nevidíš priestor na obnovenie spolužitia. Ak by si potrebovala pomoc s podaním, napíš mi. Ak zatajíš, aký je, hrozí ti, že ti súd nariadi poradňu a až potom ťa rozvedú. Známej exmm urobil takého herca na pojednávaní, že im sudca nariadil poradňu, psychologička jej ale dala za pravdu a rozviedli ich, ale načo to zbytočne komplikovať. Ako radí kveta, vždy môžeš poslať právnika. Ak si študentka a nemáš príjem, možno by si mohla zažiadať o odpustenie súdneho poplatku, ale to by som musela čeknúť, či spĺňaš podmienky. Ak budeš niečo potrebovať, daj vedieť cez poštu.

kveta
28. nov 2013

@deprimovana Ked som dostavala sms od svojho tyrana, dohodla som sa s kamoskou, ze ich budem posielat neprecitane jej a ona mi da vediet, keby tam bolo nieco dolezite.

Existuju mobily, kde sa daju zablokovat volania a smsky od nechceneho cisla. A da sa aj zmenit cislo. To druhe odporucam. Plus jednorazovy poplatok za utajenie cisla operatorovi..

Ak by Ti to cele bolo uz lahostajne, nebolelo by Ta brucho. Tak tie sms pories, nech mas od nich pokoj.. 🙂

kveta
28. nov 2013

@deprimovana Okopci do ziadosti o rozvod prvy prispevok v tejto teme. :(

natalyas
28. nov 2013

@deprimovana toto je velmi tazka situacia.. zachran sama seba, kym ta uplne neznicil a odid... viem, ze sa to lahko povie a tazko urobi, ale skus najst cestu, ako sa od neho oslobodis, pretoze takymto tempom ta dostane na dno az sa uplne zosypes.. vacsinou som za zachranu vztahu, ale tu nie je co zachranovat...rozved sa a zacni novy zivot, v ktorom budes nachadzat radostne veci, casom mozno novy vztah a hlavne si das dokopy nalomene sebavedomie a zabudnutu sebadoveru..
zeny nie su majetkom ani otrokom.. chlap si ta ma vazit a lubit ta... a verim, ze niekde na svete chodi ten, ktory ti ukaze ako sa to robi.. drzim palce!

deprimovana
autor
28. nov 2013

@kveta on ako osoba mi je ľahostajný, mi je úplne jedno, čo s ním je a tak...ale mám dosratú psychiku, preto to brucho ☹

pekaska
28. nov 2013

Kašli na neho začal Ti nový,pekný život.Predstav si kolko krat Ta bolievalo srdiečko ked Ti ubližoval,musiš iba vydržať do konca.V rodine sme mali podobny prípad,on sa nechcel rozviesť,ona k nemu cítila lahostajnosť a silny odpor.To povedala aj na sude,ze sa jej hnusí ,že nechce s ním ani deti a do 45 min mala po všetkom.Tiež ju ponižoval aká neschopna,ze druhy chlap by o nu nezakopol atd.Po všetkom jej povedal,že to robil lebo žiarlil a nechcel aby videla,že ma na lepšieho muža ako on .Je pravda,že jej sebavedomie bolo na bode mrazu,dlho jej trvalo než pochopila,že za niečo stojí a uverila terajšiemu manželovi.Teraz je z nej šťastna maminka 😉

pekaska
28. nov 2013

@deprimovana len vydrž bude dobre 🙂

kveta
28. nov 2013

@deprimovana Poznam to... Zaludocna kyselina, nespavost, mesacne biorytmy silne nepravidelne... proste stres... dost mi pomohol autogenny trening dva krat denne na ukludnenie a relaxaciu.. a caje na travenie s obsahom anyzu...

erickaa
29. nov 2013

@deprimovana tak pekne zbúchaj tú žiadosť, nech si zas o krok vpred. Netráp sa tým, či má mať jednu alebo 7 strán, napíš to tak ako to cítiš. Ono to potom pôjde samo...
Držím ti palce, vedieš si fantasticky... 😉

adrioska
29. nov 2013

@kveta ten trening a caje ma zaujali...prezradis recept,ci ? 😉

kveta
29. nov 2013

@adrioska Existuju predajne cajov a tam treba zhanat caje na travenie s obsahom anyzu. Na vrecuskach je spravidla recept.

deprimovana
autor
29. nov 2013

@kveta dobrý nápad s tými smskami 🙂

deprimovana
autor
29. nov 2013

@erickaa no tak veru, to bude potom 20 😉 (ale to nie je naozaj otázka, ktorá ma trápi. iba som to konštatovala)

mechurik
30. nov 2013

@dasiacik preco to tvojmu otcovi na rovinu nepovies? aky je to ...

deprimovana
autor
2. dec 2013

@dulkagabulka no je tomu mesiac, čo som preč a presne ako si písala. prosíka, vypisuje (dokonca listy), ako by som nám mala dať ešte šancu a samozrejme kytica ruží (na narodeniny). ako keby si to vedela. ale pri takýchto ľuďoch je to asi naozaj dobredu jasné.

deprimovana
autor
2. dec 2013

@kveta
@matabah
@erickaa akože mám dosť!!!!to, že ma vyprosikava m. by som aj brala, aj že mi poslal kyticu ruží a parfem. a aj píše listy. ale aby nás silou mocou dávala dokopy svokra a hrala taktiky, dokonca mojej mame vyvoláva, aby sme sa len stretli a porozprávali. čo sa ona do toho montuje??????!!!!!!!nech sa stará o seba!!!!!!!najradšej by som odišla na druhý kontinent.

sliwi
2. dec 2013

zbalila by som si kufre a utekala od neho kade ľahšie a to čo najskôr /samozrejme by som mu nehovorila o svojom úmysle od neho odísť/, podala by som aj žiadosť o rozvod, od takéhoto človeka ako je tvoj manžel treba utiecť, pretože nikdy sa nezmení - never a nedúfaj že sa môže zmeniť.

deprimovana
autor
2. dec 2013

@sliwi kufre sú už preč 😉 z bytu aj s vecami.

severanka96
3. dec 2013

@deprimovana ahoj ako sa držíš? žila som s takým mužom,bol môj bývalý...teraz mám už 3.-ho a konečne super.keby nebol,bol by na rade 4.a neriešim kto čo povie,kto čo si myslí,keď sa s niekym nedá žiť,načo sa trápiť.žalúdočné nervy máš,poznám to,ako píšu baby hore,ee nie je to o tom že ti na ňom záleží,ja to viem,je to vlastne rekcia už len na samotné pomyslenie na neho čo zas...chce...keď sa nepoddáš,raz prestane,ešte nemá náhradu za teba,preto nástojí,ale vydrž a bude dobre.vlastne už bude len lepšie.potrvá to kým sa dáš dokopy,ale dáš sa neboj sa,možno tomu niekedy neveríš,ale keĎ sa oslobodíš od neho aj právne,uvidíš ako ti odľahne.jeden krásny deŇ raz vstaneš a prídeš na to,že ti už ani vláskom nepohne keď o ňom počuješ,alebo vidíš,pre tento deň bojuj zo všetkých síl 🙂 🙂

dulkagabulka
3. dec 2013

@deprimovana blahozelam ti k prvemu kroku k laske a uce samej k sebe 🙂

dulkagabulka
3. dec 2013

ucte som mala na mysli

kveta
3. dec 2013

@deprimovana Pri mojom nasilnikovi som moje okolie informovala co je zac. Kolegov, rodinu, priatelov.. Vsetci vedeli.. O to lahsie to bolo, ked sa snazil o kontakt. Nepomohli mu.

kveta
3. dec 2013

@deprimovana Odchod do zahranicia nie je riesenie. Najde Ta tam a budes tam mat este mensiu podporu okolia ako tu. Musis vydrzat. Nereagovat. Posli uz ten rozvod, nech citi, ze je koniec aj legalne.

deprimovana
autor
3. dec 2013

@kveta máš pravdu, tam by som sa možno ešte viac trápila. aj keď sa ani tak netrápim, že som odišla od m., ale ma štve, že sa do toho angažujú ľudia, ktorých do toho nič!!!lebo len my dvaja sme žili v tej domácnosti, v ktorej sa všetko (väčšina) diala. tieto dni idem písať tú žiadosť, lebo ani poriadne nemám čas, keď som stále v robote alebo škole, ale dneska idem začať!!!🙂

adri266
3. dec 2013

@deprimovana jasne, ze skusa vsetky mozne cesty, ako sa k Tebe vratit. A Tvoje okolie, ti, ktori nevedeli a nevideli, ako to naozaj je, mu budu chciet pomahat. Povedz im to, ze si to nezelas a vysvetli preco. Ak bude rozvod, aby potom neprisli za svedkov na sud a budu opisovat vase manzelstvo ako bezchybne 😒

Vydrz.

deprimovana
autor
3. dec 2013

@adri266 svokra sa skôr angažuje sama od seba. ona je taká povaha. a ja som jej dala rázne najavo, že sa už nevrátim!!!ale akosi sa s tým nechce zmieriť a také argumenty, koľko toho máme a koľko sme do čoho investovali, u mňa už vôbec nemajú váhu.

adri266
3. dec 2013

@deprimovana netrap sa nou. Pre nu je to tiez akoby osobne zlyhanie, ze jej syncek, ktoreho tak dobre vychovala, sa bude rozvadzat, lebo jeho manzelka je taka a taka 🙄
Jednoducho jej zloz telefon, zatvor dvere pred nosom a hotovo.