Bývanie u svokrovcov a neustála nervozita. Ako byť trpezlivou mamou?

anjelik85
18. apr 2009

mamičky, ak môžte, poraďte, ako byť trpezlivejšou maminkou. máme 2,5 ročnú dcérku. žijeme zatiaľ v dome u svokrovcov (máme 1 izbu) čo je môj problém? vďaka neustálemu stareniu sa svokrovcov, predovšetkým však svokry, to vo mne vrie a som strašne často nervózna. potom ma už znervózni aj maličkosť a ja vybuchnem. ale vždy si to odnesie to naše slniečko. je to hyperaktívne dieťatko, nepočúvne, ke´d ju upozorňujeme alebo zakazujeme. vždy počúvne až keď sa začne kričať alebo sa už jeden z nás postaví a dostane na zadok. lenže potom plače a zaháňa sa na nás. ja som z toho nervózna, lebo tí dvaja vkuse sledujú, čo a ako robíme a furt na niečo hundrú. veľmi ma to znervózňuje. vždy sa malej potom ospravedlňujem, že som nechcela, že ju ľúbim, ale že som nervozna, že ma starkí stále hnevajú. mne je to hrozne ľúto. aj teraz mi plno sĺz steká po tvári, keď na to myslím. snažím sa byť kľudnejšia, ale nedarí sa mi. prosím poraďte. ja som už aj rozmýšľala nad tým, že by som šla k psychológovi alebo psychiatrovi. fakt už neviem, čo mám robiť. risuje sa nám dočasné bývanie od zimy na cca 2-3 rôčky, kým si nepostavíme vlastný domček, takže by sme už tieto vianoce mohli tráviť ako riadna rodinka. ale stále to nie je isté a ja sa toho bojím. už som sa na to tak uupla, že to vyjde. a ak to nevyjde, tak sa asi zosypem. muž už tiež má nervy, lebo na toho furt zase svokor vyskakuje, že nerobí hento alebo tamto. obaja svokrovci sú už na dôchodku a fur t sa len v záhrade rýpu alebo si hľadajú robotu na dvore. a môj muž chodí na smeny, ťahá ako kôň, domov chodí sťahaný, je rád, keď môže dlhšie pospať, keď môže len tak ležať. ale tu to nie je možné, lebo svokor hneď nabehne ako parná mašina a fučí a zúri, že je neschopný a že kto bude jemu robiť okolo domu, keď bude mať a takéto reči. a môj muž chudák je taký citlivý, tak rád by mal normálny vzťah s otcom a nejde to, pretože jeho otec je taký, aký je.

prepáčte za výlev. 😢

kveta
20. apr 2009

Anjelik85, ja som názor po Tvojich príspevkoch nezmenila. Akurát tak som postrehla, že Ti môžu ľudia v dobrom radiť /od ľudí tu na internete počnúc až po Vašich blízkych vrátane manželovho brata končiac/ a aj tak si to urobíte po svojom. Máte na to právo.

K tomu, že si Tvoj manžel váľa šunky... Čítaj pozorne. Ja som tento názor parafrázovala ako názor svokra, nehovorím, že je to môj názor, hovorím, že tak to môže vnímať svokor, ktorý /podľa Tvojich slov/ očakáva, že manžel bude robiť okolo domu/záhrady a pri tom manžel chodí vyfľusnutý z roboty a je rád, že si ľahne a odpočinie. Tak má Tvoj svokor taký názor alebo nie? Ja si tvrdo pracujúcich ľudí naozaj vážim /reakcia na Krasuliaka v tejto téme je toho hádam dôkazom/, takže odo mňa naozaj názor, že muž po 12-ke má nabehnúť makať okolo domu počuť nebudeš.

K Tvojim otázkam na moje súkromie: navrhujem Ti dohodu: Ty napíš ako a prečo ste prišli o bývanie a potom Ti ja detailne odpoviem ako to bolo u nás /ako sme plánovali bývanie po svadbe a ako sme o bývanie prišli a ako sme to vyriešili/. Rada spoznám Tvoj príbeh. Prípadne mi ho napíš do IP, ak nechceš tu do témy. Som ochotná Ti tu odpovedať, ale nechcem byť jediná, kto tu bude hovoriť otvorene o svojom súkromí, kým druhá strana nie. Myslím, že takáto dohoda znie férovo.

anjelik85
autor
20. apr 2009

kvetka, ja ani sem do témy som nenapísala úplne všetko, lebo som sa poučila, že o niektorých veciach sa verejne neoplatí hovoriť. vieš, môj muž okolo domu robí, keď má voľno. keď sa sadí, keď sa žne, keď sa kosí tráva a podobné roboty. a ešte aj iné. dosť robí okolo domu. my obaja. ale svokor na dôchodku zúri, keď muž nerobí okolo domu práve vtedy, keď si on predstavuje. ja doma robím všetko. úplne všetko, čo sa žien týka. ale aj iné, keď chlapi nie sú doma. no moja svokra celé dni priplí v záhradke pri kvietkoch a podobne ☹ ☹
my sa veľmi snažíme odsťahovať. ale je to problém, pretože aj keď je môj muž vkuse v práci, tak v lepšom mesiaci zarobí 430eur. ja viem, aj menej majú ľudia. ale ke´d je dieťatko, tak je to veru málo. a zvlášť, keď chceš bývanie. my keď sme sa sem sťahovali, tak sme si povedali, že po materskej kúpime byt. ale keď vidím, že je malej na dedine hrozne dobre. je hyperaktívna a si to neviem v byte predstaviť. tu máme veľký dvor, muž jej spravil pieskovisko, v lete vytiahneme bazén a kúpe sa a teraz na meniny jej plánujeme z ruky kúpiť taký malý skákací hrad. a takéto veci v byte nie je možné. preto to tu trpím. len kvôli nej. ver mi. keby jej nebolo, dávno tu nie sme.to, že budeme stavať dom sme sa rozhodli rok dozadu, od svokrinej mamy sme dostali pozemok. ale je to záhrada, takže previesť na stavebný, ale najprv to riadne rozmerať kvôli katastru. potom prístupové cesty, projekt, povolenie atď. ja mám prácu istú, ale termín istý nie je. tiež budem ťahať 12ky, ako môj muž a popri tom sa starať o domácnosť a dieťa a študovať vš. ale nesťažujem sa. teším sa na to.
pozri Ip.

sarinkam
20. apr 2009

anjelik, jestli ti muzu neco poradit, tak pokud spolu tezko vychazite, proboha nestavte tak blizko nich!!! Nejsem skarohlid, ale uplne to slysim--- vy jeste nemate pohrabae listi?? Coze? jsou dve odpoledne a ty teprv volas deti k obedu? a holka rikala ze jste prave po snidani-11 hod, vcetne toho, kdo kdy chodi domu, jak pozde jeste decka behaj venku- uplne se osamostatnete-- mluvi ze me 20 let manzelstvi a co jsem zaleschla pri praci listonosky. Vzdyt oni z tebe udelaji,, manzelku s holym zadkem, ten pozemek patri jejich rodine, je mi moc lito, kdyz vidim, jak se dalsi rodina řítí do nestesi, promin

kveta
20. apr 2009

Sarinkam má úžasný postreh čo sa týka vlastníctva pozemku - to je fakt prúšvih. Tiež som počula x príbehov o tom, ako ženu po smrti manžela vyhodili z domu, lebo pozemok patril svokrovcom.

Inak pre ostatné, čo to tu sledujú: vymenili sme si s Anjelikom85 poštu ohľadne našej histórie týkajúcej sa nehnuteľností, takže dohodu sme naplnili súkromne cez IP.

anjelik85
autor
20. apr 2009

sarinkam, ten pozemok sa ide na nás prepísať. bude to naše vlastníctvo. len ho treba ešte vymerať. a potom už bude náš. takže im to neostane. to by sme neriskovali. 😉 a zas až tak blízko nebudú. budú od nás cca 500m, nebudú mať prehľa o našej činnosti. a ti môžem povedať, že aj keby chodila dennodenne k našej bránke a sledovala, tak mi to bude u riti, lebo budem vo svojom a potom mi môže slamkou do zadku fúkať. 😝 prepáčte za výraz. 😅

kvetka, som rada, že sme si ozrejmili, čo a ako v skutočnosti je. 😉 takéto veci fakt na sklo nie je dobre písať. 😉

kveta
20. apr 2009

😉

anjelik85
autor
20. apr 2009

womenne, jasné, malá má pevný režim. aj nehyperaktívne deti musia mať režim. je tak pevný, že ma to občas ubíja, taký stereotyp. ale pre dieťatko všetko. 😉

saska.t
20. apr 2009

tak ja sa musim pridat k teme, mala je uz 3 tyz. ujacana strasnym sposobom, zubky to nie su, len sa jej nic nepaci, vsetky hracky okukane a len jaci no chora rozhodne nieje a ja z nej mam nervy, aj ked sa velmi drzim...
No ked pocujem ten jakot naskakuje mi husina a chytaju ma nervy .... Uz aby to preslo lebo maminu jeb... 😅

jonatanka
20. apr 2009

anjeik prajem ti aby vam to vyslo, vztahy sa urovnaju, len nesmiete spolu byvat, mna drahy taha k jeho rodicom vraj ako nam bude dobre, ziaden najom a pod. ale ja sa nedam zlomit, mne ako odstrasujuci priklad staci to co tu citam 😉 , byvali sme v jednej bytovke mama na prizemi, ja o poschodie viac, mamu mam rada, ale uz nikdy viac, pna ako babka rozmaznavacka a ja s detmi ziaden rezim, bolo to tazke

anjelik85
autor
20. apr 2009

jonatanka, veru, nedaj sa. nevravím, že všetky svokry sú také, ale to česť výnimkám. ja čo len dokola počúvam, tak samé nezhody. a to ani nemusia spolu bývať. stačí, že svokra pozná telefonne číslo. 😀

jonatanka
20. apr 2009

moja "svokra" to by bola ina story, ja ju mam rada tak raz za mesiac 😎

anjelik85
autor
20. apr 2009

hej, aj mne by tak stačila. však som povedala, že keď sa odsťahujeme, tak dlho nepáchnem. si rozpočítam, že koľko nediel som tu prežila a tak dlho sem neprídem, lebo to mám predplatené. 😀 😀 😀

sarinkam
20. apr 2009

Tak to jo, ja myslela ze jako na ohromnem dvore si postavite vlastni a budete si myslet jak bude klid. Ale at to napisou na VAS OBA, jakozto manzely, aby to nebylo jenom manzela spolecne jmeni manzelu se to pravnicky jmenuje. At nejsem ,,nekupujici manzelka ,, Nebylo by od veci potichu zajit na pravnikem a na tohle se pozeptat. Ja mam jednu tchyni 200 km, matku 300 km a super 😀 . jen to hlidani nejni, ale ja radsi svobodu nez pohodli..

sarinkam
20. apr 2009

sory, ...at nejses.... ja ten pozemek s tvou tchyni nechci, promin

adulka55
22. apr 2009

Anjelik85: No viem ťa úplne pochopiť... Máme doma približne to isté... akurát že bábo máme na ceste..

Akurát že máme samostatný vchod a žijeme úplne bez svokrovcov, ale nič to na veci nemení, pretože stále dokola počúvame samé reči čo by sme mali, ako by sme to mali, prečo, začo a atď... Proste nežijeme podľa ich predstáv. Keď sme k nim chodili na návštevy, tak nás stáli mali v hube pred rodinou ohovárali, a keď sme si vytvorili pancier proti nim tak im zase vadí že tam nechodíme, že si ich nevšímame.. Lenže pred nimi si človek ani nič nemôže povedať, lebo ani si nič poriadne nevypočujú a už sme zasa najhorší..

A akokoľvek sa snážíme stále sme najhorší a pokial tam budeme tak najhoršími aj ostaneme...

Čakáme na nejaké prašule a začneme konečne prerábať domček po babke, len ma mrzí že sme už sem vrazili kopec penazí ale to by až tak nehnevalo, ide o tie nervy 😠 😠 😠

anjelik85
autor
22. apr 2009

ahojko, adulka55. viem si to predstaviť. ja už mám teraz isté, že v auguste alebo začiatkom septembra nastupujem do práce. po polroku vezmeme hypotéku a na jeseň budúceho roku postavíme základy. ale dovtedy budeme v prenájme. verím, že nám to vyjde u tých kamarátov, lebo to bude fayn, aj keď budeme platiť nehoráznu hypo, tak aspoň budeme mať čo jesť. lebo platiť 8tácov v prenájme za 1i byt a ešte hypotéku 10tácov, tak na to by sme nemali. takže takto sme to poriešili. nám to tu už nekonečne leze na nervy. a dnes ma dorazili, lebo muž prišiel po 12hod nočnej domov a už hundrali, že treba zemiaky sadiť. tak muž pospal sakra až 2hodiny!!!! a už tam šiel!!! tak sú toto normálne stvorenia?! hoci sme vraveli, že aj sami tam pôjdeme robiť, keď sa riadne vyspí. (lebo ja pri svokre už nebudem ani sekundu!) ale nie, to keď nie je vtedy, keď si oni zmyslia, tak je zle. ale schade reči. my keď sme na návštevy raz za týždeň predtým chodili, tak sme boli zbožňovaní. odkedy tu bývame, tak najsamlepší sú švagrovci, lebo od nich bývajú 30km a chodia 2 rázy do mesiaca. ale sú najúžasnejší. ja len verím, že sa zbadajú, keď tu budú musieť žiť sami spolu. bo oni sa furt vadia a to sa krotia, pretože sme tam my. ale svokor vypliaskal svokru aj po papuli, keď sami žili. tak si raz dva uvedomia. 😀 a hlavne svokra, keď bude viac bitá ako sýta. 😒

anavila
22. apr 2009

Neda mi nepripojit sa. napisem vam podobny pribeh.

Moja teta tiez zaziva naozajstne peklo na zemi. Zacalo to tym, ze sa vydala za muza, ktory nepasoval jej rodine. Bola najmladisa, vsetci surodenci mali vlastne rodiny, vlastne byvanie. Ale preto, ze jej muza povazovali vsetci za alkoholika, oplana a pod...tak jej rodicia ten dom neprepisali, cize zili s rodicmi v starom dome, ktory im doslova leti na hlavu, ale opravovat ho nebudu, ved nieje ich. Po case jej otec zomrel a tak dedicstvom polovcu zdedila mama a otcovu polovicu vsetci.
Ma dve deti - teraz uz 12 a 13 rocne a spia v jednej izbe, pretoze im stara matka nechce dovolit este jednu izbu, pretoze ta je zamknuta a urcena na paradu. MOja teta a jej mama sa nenavidia, mama ma teraz uz 75 rokov a odchadza od rozumu, nic si nemapmeta, vsetko zaluje ostatnym detom, ze jej ta dcera nic neplati, ze jej kradnu deti peniaze a podobne kraviny.
Nastastie dostali darom od svokrovcov- rodicov jej manzela - oplana a alkoholika - starsi dom, ktory si opravuju a konecne takmer po 15tich rokoch budu konecne sami. Ale problem teraz nastava, kto sa bude starat o staru mamu, ktoru nechaju v tom dome, co ziju teraz. Je strasne peklo v rodine, pretoze niektori zo surodencov este tej najmaldsej sestre vycitaju, ze ako si moze vobec dovolit odist od mamy... a tak ju daju asi do domaova dochodcov alebo do ustavu a bude hriech v rodine....
Ta teta ma 38 rokov a je horsie strhana ako nejaka 60tnicka.Proste je to brutal...
Preto ti anjelik, zelam vela vela nervov a vsetko aby vam vyslo tak, aby ste cim skor boli sami, lebo kym mladi niesu sami, tak je to zle....stale sa budu stari starat.takze vela stastia!!!!!!!

darina77
22. apr 2009

Anavila, jasné pre tých súrodencov by to bolo maximálne pohodlné a výhodné, sestra sa postará a potom budeme všetcia dediť. Niekedy starosť o starého znamená zriecť sa vlastného života. Ale zas keby si ju podelili všetcia súrodenci, tak by mohli žiť popri starostlivosti aj svoj vlastný život, ale asi o to nestoja a pre nich by bolo pohodlnejšie, nech si sestra zničí život, hlavne že oni majú kľud.

jankajs
22. apr 2009

anavila, veru.... to poznám... a mám na to jednu odpoveď... nech sa postará ten, kto chce dediť... Je to hnusné, ale niekedy človek musí proste myslieť aj na šťastie svojej rodiny. Nemáme dva životy, takže.... 😔 Iné by bolo, keby dom dali im, a starí boli aspoň trochu normálni, teraz nemyslím stareckú demenciu, to nás počká všetkých, ale tak inak...

digysa
23. apr 2009

anjelik85 a kveta: tak som si vasu vymenu nazorov precitala...
Najskor by som chcela podotknut, ze toto bola asi najzabavnejsia veta tusim v celom modrom konovi, ci pisala anjelik:

"môj muž je na tom tak, že keby som na jeho rodičov zdvihla lopatu, tak mi pomôže a s radosťou im jednu tresne."
😀 😀 😀 😀 ja som sa uz takto dobre dlho nezasmiala.

Ale teraz k veci....kveta je rozumna baba, vie o com pise....ale treba brat kazdy pripad "i n d i v i d u a l n e" a to jej uslo. Myslim, ze kazdy problem s byvanim sa musi riesit inak...predsa aj svokrovci su u kazdeho ini.
Ja nemozem radit, my sme si kupili dom a stihli ho zariadit par mesiacov pred narodenim naseho dietata.... ale ja nezijem na Slovensku a viem ake zvyky su tu.....jedna generacia zije s druhou....niekedy aj 3 generacie sa najdu v jednom byte/dome.
Ked uz chces teda stavat a mate to vsetko premyslene, tak myslim, ze najlepsiu radu ti asi dala jenna7082- treba jednym uchom dnu a druhym von. Co najmenej casu travit v ich pritomnosti.

Ale jednu radu ti dam aj ja- 500 metrova vzdialenost medzi vasimi domami????? Kamaratka, ty sa rutis do este vacsich nervov. Modli sa bohu, aby svorkovci coskoro "pokapali" (sory za vyraz). Myslim, ze nerobite dobre...
Keby vam ten pozemok dali prepisat, tak na tvojom mieste by som hned zacala hladat nejaky iny na vymenu. Mozno sa to lahko hovori, ale horsie kona....ale pri 500m vzdialenosti...to si rovno mozete postavit druhe poschodie nas svokorvcami.... Tych sa takto nezbavis. 😢

digysa
23. apr 2009

anavila: tvoja teta ma 38 rokov, strhana je ako 60 rocna babka, mala brutal zivot 15 rokov.....a myslis, ze tie "sprostosti" co jej budu vsetci surodenci vycitat jej nejako ublizia? Ja si myslim, ze by mala zacat konecne zit a uplne zabudnut, ze pacha nejaky hriech....babu treba dat do domova....ta si nic ine nezasluzi....