Chlap verzus svokra

tomi25
1. apr 2016

Ahojte. Viem ze je tu hlavne zenske obsadenie ale presne to potrebujem 🙂  Je tu mnoho mnoho tem o tom ako nevesta neznesie svoju svokru a pod. Ja s manzelkou spolu zijeme len kratko ale nieco mi trochu v nasom vztahu skripe. Ja ked som odchadzal z domu tak som to zobral takym stylom ze som rodicom povedal tu si sadnite na gauc a pozerajte aky som stastny a uzivajte si to. A im to vyhovuje pretoze maju cas konecne aj na svoje aktivity a ja im zas pridem pomoct ked treba. Lenze svokra to berie proste tak ze ma dalsiu domacnost ktoru ma na starosti a jedno dieta navyse (mna). Manzelke to neprekaza pretoze iny zivot nepozna. A mna ide roztrhat pretoze ja som doteraz zil celkom samostatne. Neznesiem aby mi niekto riadil ako mam existovat,co si kupit a kedy mam ist kam. Ona zavola mojej manzelke ze pridite k nam vtedy a vtedy a aj ked sme si planovali oddychovy vikend proste ju zlomi. Skratka manzelka ma ma mamu co potrebuje svoje dieta viest za ruku kym bude vladat a ja mam zas rodicov ktory ma nechali ist si svojou cestou ale ked sa obzriem viem ze stoja zamnou.  Koli tomu sa obcas s priatelkou pohadame pretoze ona nechape ze ja nepoznam take nieco ze mi niekto prikaze kam mam ist na vikend. Ale zas nadruhu stranu mam pocit ze je rada ked ja odporujem lebo ona sa na to nikdy neodvazila.  Mrzi ma ze pri tom mojom rebelovani sa vzdy postavy zamna a nie vedla mna. Pretoze ona z toho vide ako vzorna dcera a ja ako odlud co ju trha od rodiny.  Boli ste niektora v takejto situacii kde by bolo vpodstate obratene garde. Ze nieje syn zavisly na mame ale skor dcera? Potrebujem vediet co najviac nazorov. Dakujem.

petra3312
1. apr 2016

@guinevre planovat preto, aby bol vlk syty aj ovca cela. Keby mame do telefonu povedala, ze maju plany s priatelmi, zaplateny hotel, nejaku turistiku, tak by to bolo lahsie pochopitelne, ako ked len povie- nie, nebudeme robit nic, ale prist neprideme, lebo sa nam nechce. Ja sa na to pozeram z pohladu dcery, ktora miluje svojich rodicov a nevadilo by mi vidat ich casto. Bohuzial byvam 10000km od nich, takze nemam tu moznost sadnut do auta a do hodiny prist. Su ludia a su ludia. Niektori rodicia, ked deti vyrastu a odidu z domu, nemaju problem zit pre seba a svoje zaujmy, zazivaju druhu mladost, cestuju atd. Potom je skupina rodicov, ktori chcu deti vidat stale a casto, chcu byt co najblizsie s vnucatami. Nemyslim, ze ani na jednom ani na druhom sposobe, je nieco zle. Samozrejme by som ani ja nezniesla, aby u mna svokra vysedavala kazdy den a do vsetkeho sa starala. Zakladatel temy sice opisuje, ze vedie celu ich domacnost, ale ziaden konkretny priklad neuviedol, akurat ze ked akurat nechce cez vikend nikam ist a svokra ich zavola na obed, tak zena sa necha presvedcit. No co ja viem, to sa mi nezda az take hrozne. Keby museli rusit nejake plany, tak nepoviem. Ja sa tiez musim prisposobovat. Manzelovi rodicia byvaju od nas pol hodiny autom a su u nas kazdu nedelu. Vysedavaju aj do desiatej, ked mne uz sa ziva a uz by som si rada aj sadla a vylozila nohy na gauc, pozrela s muzom nejaky film. Uz som aj navrhovala, ze mne by viac vyhovovalo, keby prisli v sobotu alebo doobeda, alebo ze budeme chodievat my k nim - ale svokre to nevyhovuje. Jej vyhovuje nedela podvecer. Jasne, ze ma to serie, ale co mam robit, zakazat im chodievat? Budem za najhorsiu, ze jej branim vidiet vnucku. Preto som navrhovala robit si konkretne plany na vikendy, aby sa svokra nemala nanho za co hnevat.

moonlight1210
1. apr 2016

@petra3312 to je zly pristup. Vyzera na oko prijatelne, ale nie je.
Ak si musia zabezpecovat vazne dovody, aby nemuseli absolvovat navstevy u svokry, ci jej navstevu u nich, alebo sa podriadovat jej rozhodnutiu - nikam to nevedie.
Tu by malo stacit obycajne jednoduche "nie, mami, nehnevaj sa. dnes chceme ostat doma a pozerat telku."
Ak toto nedokaze fungovat, to nie je dobre.

Este spociatku by som pristupila na to, ze si kazdy vikend budem vymyslat program, aby som sa vykrutila. Ci dokonca cez tyzden. Ale ak po case svokra stale nezacne brat za bezne, ze mladi jednoducho maju svoj zivot a svoje plany, tak treba prestat s nutenym vymyslanim "vaznych" planov, len aby sa vyhli jej rozhodovaniu. A treba pristupit na neoblomne rozhodnutie "nie mami, dnes nie. Nehnevaj sa. Ahoj."
Hlavne ak to zacina mat vplyv na kvalitu vztahu manzelov.

sisaka
1. apr 2016

@gita17 odstahovat sa od svokrinho vplyvu moze byt dost narocne, niektori dospeli su tak nesamostatni,z e su normalne bez rodicov strateni a su schopni si ich natrepat domov, aj ked byvaju 1000 km od seba. Mam v praci kolegynu, ktorej mama chodi na "navstevu" kazdy rok na pol roka! dospelych komanduje a deti rozmaznava, kolegyna drzi s prepacenim hubu a krok, lebo mama robi za nu uplne vsetko - upratovanie, varenie, starostlivost o deti, ona to komandovanie vydrzi, po prve je zvyknuta po druhe mala dan za to, ze nemusi doma prstom pohnut, jej manzela ide "urvat" ale trpi ju, tiez len preto, ze vsetko je tip-top, ked je tam svokra, deti su tak rozmaznane, ze stravovanie u nich vyzera ako v restauracii, kazdy si "objedna", co chce a babka lieta, robi 4 rozne ranajky, 3 rozne vecere a pod., dokonca im pripravuje obedy do prace 😝

petra3312
1. apr 2016

@moonlight1210 jooooj, kolko tych raznych "nie" som si ja uz povedala, kolkokrat som dupla, ze takto to nebude, ale bude po mojom. A to muz stoji pri mne, nie je to ziaden mamin maznacik, nejde sa z nej pototo....povie jej svoje...napriek tomu predstav si, ze existuju ludia - vid moja svokra, ktori si vzdy nejakym sposobom presadia svoje. Je to pre mna zahada, ako to robi, mozem sa aj rozkrajat, rozliat na kolomaz, nakoniec je vzdy tak, ako si ona zaumieni.

sardinka32
1. apr 2016

@tomi25 Nechcem Ta strasit, ale ked budete mat deti, tak to bude este horsie. Hoci...mozno potom aj ocenis taky vikend u svokry, pretoze sa Ti bude mat kto postarat o deti...pripadne ich budete mat kde "odlozit" a uzit si vikend vo dvojici. Tuna je klucova Tvoja manzelka/frajerka...ona je ta, ktora musi matke povedat "NIE, tento vikend mame ine plany, nehnevaj sa, mozno ten buduci, ozvem sa." Neviem ale tiez posudit z toho co si napisal, ci je to ozaj az take hrozne...skratka si iny typ ako Tvoja manzelka...Ty rodicov nepotrebujes vidat castejsie, ona ano. Na druhej strane, vedel si to o nej, ci nie? Ona mozno ani neodporuje preto, ze je skratka rada u svojej matky a to tak lahko nezmenis. Ked budete mat deti, bude na nu naviazana este viac, lebo jej bude pomahat s detmi...na to sa priprav uz teraz.
Mozno by mohlo pomoct dohodnut si nejaky kompromis...co ja viem...kazdy druhy/treti/stvrty (neviem ako casto tam chodievate uz teraz) vikend u svokry...tak aj svokra bude vediet odkál pokál. 😉

pele
1. apr 2016

Suhlasim, ze tvoja zena je pravdepodobne ovplyvnitelnejsia, alebo sa neodvazi odporovat aj kvoli tomu, ze rodicom, ktori mali doma pevne slovo sa tazko odporuje. U nas pomaha vzdialenost. Zijeme v inej krajine, tu mame klud. Muz sa viac odvazi mame odporovat, ked nie je s nou tak casto. Ona nevie o nasom zivote vsetky detialy, a tak sa ani tolko nemoze starat. Nemoze dojst len tak kedy chce, musi si to s nami odsuhlasit (inak by dosla aj napriek nasmu nie). Muz ani nemusi riesit, ze jej treba stale hovorit nie, kedze kvoli vzdialenosti caste navstevy jednoducho nie su mozne. Lebo aj to stale hovorenie Nie je velmi stresujuce. Druha strana a v takom veku to podla mna nechce pochopit, este ked aj ona vzdy vsetko riadila, takym tazko vysvetlis. Ja jednoznacne navrhujem vzdialenost, odstahovat sa do ineho mesta, ak nepomoze, aj dalej. A inak dakujem, ze si napisal, velmi mi pomohlo, ze nie som jedina, kto sa citi presne tak, ako si to ty opisal!

charity
1. apr 2016

@petra3312 Tvoja svojra je teda manipulatorka alebo psychopatka, nie?

petra3312
1. apr 2016

@charity je priamo majstrom v manipulacii🙂 a robi to tak rafinovane, ze nakoniec sa clovek este citi zle, ze odporoval a hadal sa

charity
1. apr 2016

@tomi25 Dufam, ze nemate deti, lebo @moonlight1210 ma uplnu pravdu vratane tej 99-percentnej pravdepodobnosti, ze Vas vztah skonci zle.

petra3312
1. apr 2016

@charity mam ale stastie, ze ona je velmi pohodlna az leniva, takze sa jej nechce chodievat viac ako raz do tyzdna. A raz do tyzdna vydrzim.

charity
1. apr 2016

@petra3312 To chce vybudovat si sebavedomie a otrlost, ktorou manipulator nepohne. Alebo no contact.

petra3312
1. apr 2016

@charity mame dceru, ktoru svokrovci zboznuju. Moj svokor je fajn chlap. Su to rodicia mojho muza, ziaden kontakt si neviem predstavit a ani nemyslim, ze by to bolo vhodne ziadat. Ja zasa nehovorim o ziadnej jezibabe, ktora mi vulgarne nadava a nahana ma po dvore s palicou ( ako som citala v niektorych prispevkoch na MK). Hovorim o jednej dost sebeckej a protivnej zenskej, ktora sa za ziadnych okolnosti nechce prisposobit druhemu cloveku.

cervenaruza123
1. apr 2016

@tomi25 My sme na tom podobne by som povedala. Byvame sice u svokrovcov a svokra nas berie uplne za dalsie dve deti o ktore sa musi starat a ma to neskutocne vytaca. Ale zatial zvladam. Ale napr. muzova rodina vobec nie su zvyknuti chodit na navstevy. Kdezto nasa rodina sa navstevuje stale, dost si zakladame na dobrych vztahoch a castych stretnutiach. Uprimne, niekedy je toho az privela a to som rada, ked manzel povie, ze sa nikam nejde. A robime to aj tak, ze sa vyhovarame jeden na druheho, po vzajomnej dohode. Nevesta/zat nemusia byt dobri v ociach svokrovcog, napr. moji rodicia skor chapu, ze mojmu muzovi sa nechce ist k nim a chce byt pri svojich rodicoch ako ked by som povedala, ze mne sa nechce ist k nim. Hlavne je sa dohodnut, ze vy budete drzat vzdy spolu a ak sa aj budete hadat o tom, tak len v sukromi, aby pred rodicmi ste boli sudrzni. To je hlavne. Treba sa o tom otvorene porozpravat a najst spravnu mieru.

monikaparson
1. apr 2016

Písala som aj ss, ale napíšem aj tu, keďže téma ma dosť zaujíma a chcem dostávať upozornenia. Nie a nie, a nie. Deti sa majú od rodičov oslobodiť a malo by to tak byť. Fakt nechápem, že sú ozaj rodičia a mám to aj "doma", čo sa chcú starať o svoje deti, o ich deti a hádam, ak by sa dalo, ešte aj o ich deti. Nie, nepochopím to. Ja svoje dieťa milujem nadovšetko, ale chcem, aby sa osamostatnila a žila si svoj život. Toto je podľa mňa choréééé. Ja k svojim rodičom chodím raz za týždeň a aj to je viac menej preto, že "musíme", lebo bla-bla, nechce sa mi rozoberať a tu to mám denno-denne a ešte mám byť happy, že to tak je. No nie, nie som. Ja som odišla od rodičov, lebo som chcela žiť život po svojom a hlavne so svojou rodinou, muž, dieťa, ale nieee. Za mňa, toto nikdy neveští nič dobré, nikdy.

slnecnica174
2. apr 2016

@tomi25 Manzelka by sa mala naucit vyjadrit konecne vlastny nazor. Ked sa boji protirecit mamicke neviem si predstavit ako funguje v beznom zivote. Mala by popracovat na svojej zbabelosti a naucit sa, ze nemoze byt vzdy len ta ''pekna''. Co sa takto bude za teba cely zivot skryvat, ked bude treba riesit nieco neprijemne? Jej matka vam nema co organizovat program a uz vobec sa nema co do vas starat. Frekvenciu stretavania sa s nou urcujete vy dvaja nie ona. Ak tvoja manzelka nezmeni svoj postoj tak vase manzelstvo zrejme dlho nepotrva, pretoze rokmi ti to bude vadit este viacej, co je absolutne pochopitelne.

slnecnica174
2. apr 2016

@petra3312 No neviem, ale asi by ste si tiez s tou svokrou mali urobit poriadky.... tvoji rodicia vidia malu tak raz (dvakrat) do roka predpokladam😉

sue
2. apr 2016

@tomi25 daj žene prečítať túto diskusiu.
Môj muž sa kvôli tomuto 1x rozviedol.........

Držím palce.

arwen88
2. apr 2016

@tomi25 treba to zacat riesit co najskor..vies co to bude,ked.budete mat deti?.cista katastrofa...budes rad,ak sa k vam svokra nenastahuje,alebo si nezoberie.dceru s.vnucaton k sebe,aby mala.vsetko.pod kontrolou...tvoja zena si muso uvrdomit,ze je samosrtstna.osoba,ktora ma.svojho muza,svoju rodinu..rodicia su uz.druhorada.rodina..mozno to.znie.kruto,ale.je to tak....ked za zacne.odputavat od mamy este len.teraz,moze to byt masaker,ale radaej neskor,ako nikdy...ma v tebe oporu,co je super,spou to.mozete zvladnut..nech tvoja zena zacne vraviet svoj nazor,najprv v malickostiach,nech si to natrenuje a postupne si zacne zit zivot podla.svojich predstav a nie podla predstav mamicky..