Chyby našich rodičov. Vyhneme sa im?

jaia
3. dec 2008

Mate vstepene urcite chyby ktore urobili vasi rodicia vo vychove a vy sa im urcite vyhnete?
Ja si pamatam, ze ma vzdy stvalo bezmedzne posluchanie, nikto sa ma nikdy nepytal na moj nazor, ci potreby. Skratka sa na slovo muselo posluchat co povedali rodicia a to muselo byt najlepsie.
Snazim sa davat synovi jeho vlastny priestor a jeho vlastnu dolezitost. Nechcem z neho baranka. Musi mat respekt predo mnou, ale aj ja respektujem jeho.

tajo
4. dec 2008

🙂 ja nebudem ani tak o chybách.... možno pre niekoho je to chyba.... ja svojej dcére dávam narásť vlásky, lebo ja som mala odjakživa krátke, ja viem mame to vyhovovalo, ale keď všetci mali dlhé vlasy... 😉
a jedno som neznášala vyslovene - sobotňajšie upratovanie, to bolo prvé, keď som v sobotu vstala a foter ešte po mne skontroloval či je všetko oki. Takže JA teraz upratujem kedy sa mi chce a v úvodzovkách ako sa mi chce. 😀

mexx
4. dec 2008

Tak mne zas mama nechavala vzdy dlhe vlasy, lebo bola presvedcena, ze dobre dievcata musia nosit dlhe vlasy zapletene do vrkoca. A ja som vzdy tak strasne chcela kratke...ze som sa k nim dopracovala az v patnastich, a odvtedy ich permanentne udrzujem... 😀

Najlepsie je, ked najdete ten zdravy stred, aby ste detom dali dostatocnu slobodu, ale zaroven ich nejako "ukocirovali", aby im to neprerastlo cez hlavu. Pravdupovediac, dokaze to malokto... 🙂

Ja si dnes pri vela veciach hovorim, ze ked budem mat deti, tak to urcite budem robit inak ako moja mama, lebo...skratka lebo. Viem, ako som sa velakrat citila, a nechcela by som, aby sa tak citili aj moje deti. Akurat je otazne, ci pri tom vyhybani sa spravaniu a chybam mojej matky nespadnem do opacneho extremu, a v snahe uplne sa jej nepodobat vynecham aj tie dobre veci, ktore som sa mohla naucit... 😅

tajo
4. dec 2008

mexx - tu vidíme, že chceme vždy to čo nemáme.... viď vlasy 😀

Sem tam sa prichytím pri niečom čo by som nemala a robím tak ako moja mama, oľutujem a potom sa prichytím, že zas som to spravila. Niečo z tej výchovy sa na teba nalepí či chceš alebo nechceš. Samozrejme som rada, že to dobré u nás prevládalo. Neviem si predstaviť, že by sa mi dcéra vymkla spod kontroly.... hoci keď bude staršia už nebudem vedieť všetko o nej kde je a čo robí. Toho sa najviac obávam. To už asi idem na inú tému 😀 😝

katka_e
4. dec 2008

Možem sa pridať?
Ja takisto súhlasím s tými sobotami,ktoré som vrcholne neznášala a snažím sa ich nedodržiavať,ale sem tam sa mi to nedarí 😅 a takisto sa prichytím pri tom,že robím alebo sa chovám,reagujem ako moja mama...stačil pohľad,ja som už vedela,čo to znamená...pozerám takisto.. Nalepilo sa na mňa určite niećo,ale snažím sa vyvarovať takým veciam ,napr.snaźím sa,aby sme jedli všetci naraz za jedným stolom,čo sa nie vždy darí a nie vždy každému akurát chutí.To u našich nefungovalo,jedlo sa na etapy,niekto v izbe pri telke,niekto pri novinách...

tajo
4. dec 2008

katka_e - u nás sa jedlo aj je kto kedy chce, u manželovej rodiny sa je zas vždy SPOLU aj cez týždeň. Manžel keď zbadal, že MOZE jesť hocikde a hocikedy išiel sa zblázniť od radosti. No a ja som chcela, aby sme aspoň v nedelu jedli spolu. Ale nerýpem do toho, lebo to moc ani nejde.... chodí do práce striedavo. 😝

katka_e
4. dec 2008

Však aspoň tú sobotu a nedeľu...aspoň tieto dva dni.Ja to nevyžadujem každý deň.Manžel pracoval striedavo-krátky,dlhy týždeň,takže ja viem z tejto skúsenosti,že sa to nedá.Teraz je pre prípad mimo Slovenska,ale malý zaćal chodiť do školky,tak papá tam a ja v robote.

mexx
4. dec 2008

Kazdy si vzdy donesie nieco so sebou, tomu sa nevyhneme. Ide o to, ci to dokazeme mat pod kontrolou... 😉

Tajo, no vidis, ty si chcela dlhe, ja kratke...a ktovie, co chcu alebo budu chciet nase deti. 🙂 Ja napriklad nemam rada, ked vidim rodicov, ako nutia svoje deti do niecoho, co ony nechcu, len preto, ze im chcu rodicia dat to, co nemali. Ked vas nutia ist na vysoku, alebo na akukolvek skolu, ktora sa vam nepaci, robit veci, ktore nechcete, a vsetko s tym znamym odovodnenim - ja som to nemohol mat, tak aspon tebe doprajem. A je im jedno, ze decko by si vybralo mozno nieco uplne ine... 😔

Raz som niekde pocula, ze dve najdolezitejsie veci, ktore mozeme dietatu dat, su korene a kridla. A to je asi pravda... 🙂

katka_e
4. dec 2008

MEXX..asi máš pravdu..
že ma trápia vobec také somariny..netrápia,len som chcela aspoň niečo inak.

mexx
4. dec 2008

To je jasne, kazdy z nas chce nieco inak, a nieco si zas ponechame... 😉

tajo
4. dec 2008

mexx - korene a krídla...... to si zapamätám 🙂

mexx
4. dec 2008

Ja sa tiez snazim pamatat si to, zatial sa dari, akurat neviem, ci si na to spomeniem, ked to bude aktualne... 😀

deina
4. dec 2008

Uz som sa prichytila pri tom, ze nieco robim ako mama, ale su veci, ktorym sa vyhnut snazim. Len sa akosi neviem vyhnut sobotnajsiemu upratovaniu, pretoze zatial nemam kedy inokedy. 😝 No a su veci, ktore sa snazim do nasej rodiny zaviest a pochadzaju od mojej mamy - ako napr spolocne stolovanie (cez vikendy), zdobenie bytu pred Vianocami (adventny veniec v obyvacke a pod, drobnosti) alebo aj hromadenie fotiek a fotoalbumov (z coho je manzel zhrozeny).

tajo
4. dec 2008

vianoce 🙂 my sme vždy zdobili vianočný stromček spolu, svokrovci ako prekvapenie pre deti. Aj jedno je pekné aj druhé. Zatiaľ to neriešim, malá je malinká, takže keď zaspinká budem robiť so stromčekom. Čo je podľa vás lepšie? Aj spoločné zdobenie stromčeka má svoje čaro. Ako ste to praktizovali vy?

mexx
4. dec 2008

Deina, nahodou si si z toho zobrala velmi dobre veci, teda aspon podla mna. 😉

S tym stolovanim je to zvlastne, my sme sa vacsinou snazili jedavat cez tyzden vsetci spolu, alebo aspon ako sa dalo, a v nedelu vzdy spolu... Teraz to s MM robime tiez podobne, ze sa snazime jedavat spolu, normalne za stolom (akoze nie jeden pri telke a druhy v posteli)...a ked bola u nas nedavno kamoska so synkom v nedelu na obed, tak bola cela mimo z toho, ze si prestierame na stol taniere, pribory, servitky, pohare... Nebolo to nic slavnostne, skor tak bezne, ale nech to aspon nejako vyzera...a ona z toho bola vyvalena, ze ju by ani nenapadlo takto jest. 😅 Mne by to asi bolo dost luto, keby sme jedli len tak, rozhadzane...

mexx
4. dec 2008

Doma sme stromcek zdobili vzdy den pred Stedrym dnom, cez den alebo vecer, vacsinou ja so sestrou (teda ked uz sme to zvladali, ked sme boli male, tak to robili nasi)... 🙂 A zrejme to tak budeme robit aj teraz s manzelom. Ale co sa tyka napriklad vianocneho menu a roznych zvykov, tak to prave podrobujeme debatam, aby sme sa uzrozumili, kto je na co zvyknuty a co budeme praktizovat aj v spolocnej domacnosti... 🙂

Prave som si tak uvedomila, ze si so sebou prinesieme mozno viac zvykov, ako si uvedomujeme. Nielen tie "zavazne", vychovne metody a podobne...ale aj jednoduchosti, napriklad to, ze vela veci v kuchyni mam ulozenych rovnakym sposobom, ako moji rodicia, lebo som to tak automaticky ulozila, mam to naucene... 🙂

tajo
4. dec 2008

myslím, že ako si spravíme domácnosť.... aké zvyky... je len na nás.... čo nám vyhovuje.... a keď naším deťom sa to nebude ľúbiť - veď oni to zmenia... tak ako my a naše mamy pred nami... a ich mamy.... 😀

tajo
4. dec 2008

vianočné menu.... no to je trošku gol..... ja neviem variť 😀

mexx
4. dec 2008

Tiez nie som prebornik, ale ved vo vianocnom menu toho nie je az tak vela, takze zrejme nic, co by sme nezvladli. 😉

katka_e
4. dec 2008

o tom stolovní...aspoň na Vianoce sme u našich celá rodina sedeli. 😅

deina
4. dec 2008

Mne sa paci, ked sa iste veci do istej miery "dedia", strasne rada mam napr stare rodinne pribehy a budem ich rozpravat aj krpcovi, ked podrastie. Z manzelovej rodiny mame zvyk rozbalovat darceky az po veceri, asi boli trpezlivejsi. 😅

Ale napr to sobotnajsie upratovanie - strasne rada by som sa ho zbavila a neustale som si hovorila, ze u nas sa v sobotu upratovat nebude, nenavidela som to a predsa upratujem v sobotu. 😝

mexx
4. dec 2008

Aj my rozbalujeme darceky az po veceri. Kamaratka to robi napriklad hned na obed, vecer sa uz ziadne "oslavy" nekonaju...

Ja si zase robim radost a upratujem, kedy treba. Aby som nemusela neznasat nejaky konkretny den. 😀 Ale uznavam, ze ked budu deti, tak sa mi to mozno darit nebude... 😅

tajo
4. dec 2008

darčeky... keď ste boli menší, nehľadali ste ich po dome? 🙂

katka_e
4. dec 2008

upratujem a upratujem...snažím sa vyhnúť tej sobote aby som nebola ako mama.Ja keď si to predstavím 😕 ,keby mohla tak ma zobudí už ale minim.o 6.30.ja rada spím -8.00,to už bol vrchol,naročky bu´d buchla alebo čo ja viem čo spravila,len aby som vstala a nastali rozkazy,čo všetko ma čaká 😠 a ja?upratujem a upratujem a stále sa chcem vyhnúť tej sobote,ale stále mi to nejako nevychádza.

katka_e
4. dec 2008

nie,nehľadala.

tajo
4. dec 2008

katka_e - skús túto sobotu neupratovať a basta. 😉

katka_e
4. dec 2008

snaźím sa,ale niekedy sa to nedá stíhať,som tu sama,muž je v Nórsku,ja nosím malého do školky,od jednej babky k druhej,robím na 2 smeny,pokiaľ robím poobede,tak si upracem doobeda,to je jasné,ale keď ráno ako teraz.....zase to vyjde len na tú sobotu..,nechcem malého odsúva´t mimo,snažím sa mu vynahrádzať všetko...robím od jeho jedného roka a stále mám pocit,źe on aj ja o veĺa prichádzame,keď sme neni spolu celé dni ako keby som bola doma.Ale to už by bolo na inú tému 😀

deina
4. dec 2008

So sestrou sme vzdy hladali darceky. Pamatam sa, ako velmi chcela nejaku Barbie a nasla ruzovu Matel krabicu, tak si myslela, ze hura, dostane Barbie - napokon to bol Ken, take sklamanie. 😀

katka_e
4. dec 2008

🙂

tajo
4. dec 2008

deina - 😀 😀 😀 dnes sa teda na týchto témách super bavím

mexx
4. dec 2008

Deina... 😀

Ja som mala chvilky, ze som par darcekova chcela vysnorit, tak som hladala...ale pak som si uvedomila, ze ked viem, co dostanem, tak to straca svoje caro...a na dalsie Vianoce mi dokonca mama poukazovala vsetky darceky sama...a bola som uplne sklamana, lebo uz ma nic neprekvapilo...a odvtedy sa nehladalo nic. 🙂