Dá sa žiť bez detí? Čo ak o 10 rokov zmením názor?

katlak
8. okt 2019

Da sa bez nich zit?
Zatial si viem predstavit aj zivot bez nich ale nezmeni sa to o 5-10 rokov?

tatianka7
8. okt 2019

@katlak málokedy sa zapájam do podobných diskusii, ale teraz mi to nedá.
Môj názor je taký, že časom možno zatúžiš, takže by som to nejak neuzatvarala. Boli tu spomínané adopcie. Ono sa často stáva, že práve, keď nemôžeš, tak začneš chcieť... Osobnú skúsenosť nemám, mala som trojročný vzťah, spoločne sme si vybudovali domácnosť, zasnubili sa,deti nikdy neprišli na reč. Nakoniec sme sa rozišli kvôli absolútnym nezhodám, alkoholizmu, žiarlivosti a už aj nasiliu,po čase som spoznala terajšieho manžela, hneď sme vedeli, že deti chceme 😊

jana_eyre_2
8. okt 2019

ja si bez deti zivot.predstavit neviem.. ale myslim, ze to je silne individualne a individualne to je aj v urcitom case zivota.. cize aj to, ze si teraz nevies predstavit mat adoptovane dieta, neznamena ze si to nebudes vediet predstavit o 5r..

tieto veci sa nedaju dopredu predpovedat, to ale asi vies..

chcem len povedat, ze laska k detom nevznika len tym, ze su z teba.. podla mna vznika aj z vedomia, ze to male bezbranne stvorenie je zavisle plne len na tebe a keby nebolo teba neprezije, si jeho najdolezitejsi clovek v zivote a ineho nema..

ja si viem predstavit ze milujem aj dieta ktore biologicky nie je moje.. deti su deti a ked su ti blizke, co pises ze su, lasku pocitis..

juliet86
8. okt 2019

@katlak nie. da sa to v cesku. s tym ze tvoj partner bude otec. matka sa ho po porode vzda a ty si ho potom adoptujes. su take medzery v zakonoch pozri si niektore reprodukcne centra v brne. pripadne sa to da v ukrajine tam to stoji okolo 35-50tisic eur. da sa to aj v usa tam to stoji myslim okolp 160-200tisic

ika11123
8. okt 2019

Ja mam 31r deti milujem ale po vlastnom netúžim

adsumus
8. okt 2019

@ika11123 ani ja som netuzila a potom z nicoho nic, nebolo pre mna nic dolezitejsie ako drobec, dakujem Bohu, ze som sa prebrala vcas.

adsumus
8. okt 2019

@katlak ja by som urobila na tvojom mieste vsetko aby som mala bio dieta, ak by sa nepodarilo, adoptovala by som babo. Akekolvek.

ceklis
8. okt 2019

@katlak v tejto dobe je to podľa na celkom netaktna otázka :( hlavne vtedy keď je pár dlhšie spolu, sú manželia... lebo jasne, že na 98% chce byt každý rodičom. A jednoducho keď deti neprichádzajú, tak je na to asi dôvod a preto tieto otázky priam nenavidim. Ja som na otázku kedy bude dieťa odpovedala “keď sa bude dať kúpiť v obchode” a bolo. Podľa mna ak viete že detičky mat nemôžete, naučíte sa s tým žiť. Zmierite sa s tým a budete to brat ako samozrejmosť. Druha vec je, že či sa časom nezmení tvoj stav natoľko, že by ste sa mohli pokúsiť o umelé oplodnenie. V dnešnej dobe existuje veľmi veľa možnosti ako by sa to dalo riešiť.

derdia
8. okt 2019

No vies...ked si raz mama....a otec...u nikdy nebudes ako pred tym....uz nikdy...uz vzdy bude tvoje srdce patrim im...uz to nebudes len ty...ja napriklad si neviem predstavit zivot bez svojho muza a dvoch dcer...a vzdy ked nie su pri mne myslim na ne...takze stale su somnou...aj manzel, a ony cely cas...a to ze aom prvu mala pred 20tkou ani neviem co to je nemat deti😂😂😂😂

deti95060810
8. okt 2019

môže sa to zmeniť ....

u ženy okolo 35ky a neskôr kedy jej začnú tykať biologické hodiny....a každý mesiac keď odstane menzes je pre ňu utrpením....

u muža je to troška iné, ten si aj v 50tke nájde mladú resp. mladšiu milenku s ktorou bude mať dieťa....

vilma7
9. okt 2019

Ja sa nepamätám, že by som niekedy túžila/netúžila po deťoch, mne to jednoducho patrilo k životu, raz sa usadiť, založiť rodinu (ovšem ak to ide po zdravotnej oblasti). Dlhé roky som bola bez partnera, pracovala som, cestovala. To cestovanie, spoznávanie krajín bolo super, človek si to užil, ale nebolo to ono, zdieľať túto skúsenosť len s kamarátmi. Tí raz sú, potom zas nie. Raz majú čas, potom zas nie.
Chlapa, partnera som si začala hľadať okolo 33-35, ale nebolo to nič jednoduché, keďže som žila mimo Slovenska a túžila po Slovákovi. Nakoniec sa podarilo, našťastie.
Prvé dieťa som porodila v 40.tke, tesne pred 41, druhé pred 3 mesiacmi (43) a zistila, že byť rodičom je nehorázne náročné, ale aj nekonečne krásne.
Ja som ale mala možnosť si takmer 20 rokov užiť bez záväzkov a teraz som rada, že tie deti naozaj mám. Mne dali nový zmysel v živote, túžba po cestovaní opadla ešte predtým a zas nadobudne iný level keď pôjdeme na dovolenku s deťmi, rodinou.
Bezdetných párov poznám málo, ale mám dobrého kolegu, kt.deti nemá a mne sa zdá, že má vždy kopec času, ktorý nevie nejako užitočne vyplniť, stáva sa z neho workoholik. Cestovanie je obmedzené dovolenkami v praci a potom len doma tvrdne pred televízorom, je rád keď môže niečo "užitočné" robiť. So ženou majú pekný vzťah.
A tiež mám kamarátky, ktoré by boli úžasnými matkami, ale nemali partnera a na deti je už v ich prípade asi ozaj neskoro (44,45,47-ich vek).
Zas aj kamarátky, čo vravia že deti mať nechcú. A ani nemajú.
Určite sa dá žiť ako aj s deťmi, tak aj bez nich, záleží od teba, tvojho partnera, ale určite človek potrebuje "niečo"- ako cieľ, záujmy, zmysel.
To, či začneš po deťoch túžiť o 10 rokov, nemôžeš žiaľ dopredu vedieť. Niekto túži, druhý zas nie. Koľko žien túži mať 3-4 deti a nakoniec po prvom povedia, stačí. Človek nevie, čo to obnáša, kým to neprežije naozaj len sám. Či už z deťmi alebo bez.
A sú tu aj témy (ak neboli zmazané), ako sa páry rozišli po dlhšom čase, pretože jeden z nich odrazu začal túžiť po deťoch a druhý sa cítil "oklamaný, sklamaný".
Mám kamaráta ktorý sa kvôli tomu rozišiel s manželkou, lebo ona chcela al.začala túžiť po deťoch, ktoré on nechcel. Čo čert nechcel, jeho ďalšia známosť otehotnela a teraz je predsa otcom 🤪.
Ale ak vy už teraz viete, že deti mať zo zdravotných dôvodov nemôžete, môžte sa s touto situáciou zžiť a prežiť aj tak krásny, spokojný život.

miadi
9. okt 2019

Nikto nevie co budes citit o 5-10rokov je viac ako možne že casom zacnes tužit po dietati. Preto by ste sa mali na tej otazke zjednotit uz teraz s partnerom . On deti mat nemoze a u teba este šanca je. Ak chcete ostat spolu mali by ste si to ujasnit uz teraz ze ci s detmi ci bez deti. Ale kto vie Mozno aj laska vam o 5r vyprcha rutinou. Kde su deti tam je život je tam zmena zivot mà ine tempo. Svet rata roky pred Ježišom a po . Rodicia zas život pred a po prvom dietati. Lebo vsetko je dost ine odkedy si rodič. Ak je tvoj partner flexibilny ochotny ta podporit nech sa casom budes citit akokolvek -na Darcu spermie ci adopcie uz teraz v otazke o vasej buducnosti tak nemas problem a mozes dalej kludne žit stym že časom uvidiš čo život prinesie. Ak partner deti nemoze a nechce mat. Tak časom to može byt problem a koniec vztahu.

17juraj17
10. okt 2019

@katlak Uz len z toho ze sem pises a z tvojich viet nejak citim ze to nie je zrovna uzatvorena tema. Podla mna deti chces. Mala by si sa zamysliet a vazne si pohovorit s partnerom ako dalej a ake mate moznosti nez prejdete rubikon a uz to nepojde.

tesari
10. okt 2019

Poznám babu ktorá tvrdila ze nechce deti - lebo vrestia a podobne. Dnes by ich aj chcela, ale má zdravotné problémy a nejde to. A mam v rodine ženu na dôchodku, nevydá tu, bezdetnu, ktorá sa už cíti osamelo a teraz si uvedomuje, že jej rodina chyba - manžel, deti.

katulienkax
10. okt 2019

@tesari ale clovek je taký tvor ze vzdy mu chyba co nemá. Ten co ma deti túži po svätom klude ten co nemá tak túži po detoch.