Dali by ste svoje dieťa na adopciu?

katrin
19. mar 2008

Sorry, teraz sa nechcem nikoho dotknúť, ani uraziť, čítala som tému Adopcia, práve som sa zamyslela nad tým, za akých okolností dá žena, ktorá vynosí dieťa na adopciu? Prečo? Mám dvojičky, za žiadnych okolností by som ich nedala, aj keď som vyčerpaná, unavená, psychicky na dne, nikdy by som to neurobila.... 😔

marinka
19. mar 2008

helcah, tak to je kamarádka dost dobrá, že dala mimi k adopci a nešla v tomhle věku na potrat 😵

helcah
19. mar 2008

no abych byla upřímná, já bych na potrat v takové situaci šla, protože když už bych to dítě donosila, tak bych se ho nedokázala vzdát snad v žádném případě a vyčítala bych si, kdyby nebylo se mnou. A ona to taky zjistila dost pozdě takže už to možná nešlo. Nijak se jí na to neptám, vím jenom, co mi sama svěřila

anatanka
19. mar 2008

Nika 70: Mam to stejne. Kdyz uz bych neco takovyho musela resit, tak vim, ze bych se urcite "snadneji" rozhodla pro potrat nez pro adopci. Dat dite k adopci to uz je pro me dost brutalni narez....

moloko
19. mar 2008

Rozhodně bych nikoho kvůli tomu nesoudila..věřím, že opravdu jsou situace v životě, které některé ženy prostě vyřešit neumí a volí proto adopci. Já osobně bych to taky nedokázala, potrat by byl pro mě přijatelnější - ALE PRO MĚ, ne pro dítě - já bych totiž neunesla, že někde žije dítě moje dítě s někým jiným. Osobně mám kamarádku, která je adoptovaná, její adoptivní rodiče ji milují a nikdy nemohli mít vlastní děti. Nikdy neřešila, proč ji matka odložila (alespoň ne s okolím) a ani ji nesoudila, její adoptivní rodiče jsou jejími "vlastními rodiči" a tak to vždycky brali.

sue
19. mar 2008

Nikdy nehovor nikdy... ale... ešte pred tehotenstvom som tvrdila, že dať bábo na adopciu sa dá pochopiť a za určitých okolností som si to aj vedela predstaviť, ale teraz už nie... našťastie mám rodinu, ktorá pomáha ako sa dá a navyše dúfam, že nebudem musieť riešiť problém či si dieťatko nechať alebo nie...

marione74
11. apr 2008

ja by som nikdy neodsudzovala ak by nejaka matka dala dieta na adopciu z akychkolvek dovodov, skor je to hrdinstvo ze by nevolila potrat ale by dietatu dala
sancu. Ved kolko neplodnych parov by bolo brutalne stastnych ze si moze adoptovat priamo miminko... Mam pocit ze inde v zahranici je uz viac rozsirene ze ked si zena dieta nemoze dovolit da ho na adopciu.Tu na slovensku by taku zenu nazvali krkavicia mat. A pritom... ta zena moze mat na to velmi vazne dovody....

tilly
11. apr 2008

ťažko povedať...

ak to berieme, tak, či by som dala na adopciu svoje reálne dieťa, tak určite nie, neviem, čo by sa muselo strašného stať, aby ma život prinútil urobiť takúto vec, asi by ma k tomu nič na svete neprinútilo, milujem ho viac ako seba... ale nikdy nehovor nikdy, takže možno v nejakej brutálnej situácii áno, ale myslím, že by sa o neho mohol postarať niekto z rodiny, takže by zostal u nás v rodine a nemusel by sa dostať k niekomu cuzdiemu, ale fakt si neviem predstaviť situáciu, ktorá by ma prinútila vzdať sa toho najcennejšieho čo mám...

ak to berieme čisto ako fikciu, že by som bola napr. feťáčka, ktorá náhodou otehotnela a dozvedela sa to neskoro, aby som išla na potrat, tak áno, dieťa by asi čakal lepší život ako so mnou... inak si myslím, že žiadna matka, čo dieťa vynosí, ktorú dieťatko kopká, sa len tak ľahko nevzdá dieťaťa, ale samozrejme záleží od okolností...

nenka83
11. apr 2008

Nikdy!!!!!!!!!!

dominica
12. apr 2008

ako píše tilly, svoje reálne dieťa nikdy!!!! to by sa muselo "neviemčo" stať....
A ak by som aj dala, hneď po pôrode, tak to by musela byť asi situácia, že som bezdomovkyňa a nemám rodinu, ale psychicky by som sa z toho nikdy nespamatala, to viem určite.

ikke
12. apr 2008

podla mna, dat dieta na adopciu vyzaduje ovela viac sily a odvahy nez ist na potrat 😔

lienocka235
12. apr 2008

Zivot nie je cierny ani biely.. su situacie kedy osamela rozvedena matka s detmi otehotnie s novym partnerom a ten ju opusti lebo nechce ist na potrat.. a vela inych situacii kedy sa zena nemzoe proste postarat o to babetko..

pre mna su tieto zeny ktore nejdu na UPT a dieta donosia hrdinkami lebo daruju dietatu to najcennejsie zivot.. na tej ktora podstupila UPT to nevidiet ale ta ktora sa takto rozhodla si uzije svoje aj od okolia aj v porodnici a aj na miestach kde maju pomahat ludom v zlozitej situacii..

dneska nie su socialne byty socialna siet nefunguje od pripadu k pripadu aby zachytila rozne zivotne situacie..

a moze ho milovat a prihovarat sa mu a prave preto mu daruje sancu na zivot v rodine kde sa o neho postaraju..

burina111
12. apr 2008

nikdy by som nešla ani na interupciu, nie to ešte moje krásne živé dieťa dať niekomu inému.........hľadala by som všetky možné riešenia, len aby som niečo také nemusela urobiť..zbláznila by som sa, svedomie by mi to nedovolilo...viem ako teraz nadovšetko milujem nášho malého 🙂

pavlin
12. apr 2008

Ani za nic na světě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mywiel
12. apr 2008

Katrin v chudobnych krajinach zeny ak maju viac deti a nevedia ich uzivit tak sa ich daju radsej na adopciu. Moj manzel ma brata ktory bol adoptovany z Kolumbie mal len jeden tyzden a sestru z inej rodiny ta mala 4 mesiace, zeny tam casto rodia a nevedia tie deti proste uzivit. ☹

mataharyy
12. apr 2008

Já si to nedovedu představit, spíš to než že jsem mu "pomohla" bych měla před očima hororové scény... ☹ Ale třeba vím o holce, které je patnáct, je těhotná, možnost potraru "prošvihla" a rodiče za ní rozhodli že dá dítě k adopci... No nevím ale nezdá se mi že je z toho nadšená... Myslím že když je přesvědčena o tom že se o mimčo zvládne postarat (s pomocí rodiny), tak je od nich "morbidní" jí tu možnost upřít... Je to její dítě a ne jejich a i když by to bylo těžké, kvůli dítěti se dá zvládnout skoro cokoliv 😔

vroni
12. apr 2008

No, k tým srdcervúcim príspevkom o bezdetných pároch - áno, neplodnosť rastie a s ňou aj množstvo nedobrovoľne bezdetných párov. Ale detské (a dojčenské) ústavy sú plné detí. Nie všetky sú právne voľné (to by bola tiež téma....), ale mnohé sú. A nedeje sa nič. Takže žena, ktorá porodí dieťa s úmyslom dať ho na adopciu riskuje, že jej dieťa skončí v domove (bohovská perspektíva, fakt) a nezabezpečuje mu nijaký lepší život. A dôvod, prečo si mnohí adoptujú dieťa z krajín "tretieho sveta" je často ten, že je to právne jednoduchšie. Či to je v každom prípade pre dieťa výhra - o tom si dovolím pochybovať. Adopcie detí považujem za jednoznačne pozitívne, deti ktoré stratili rodičov majú šancu na plnohodnotný rodinný život a normálny vývoj. Ale glorifikovať bezcitnosť a zbavenie sa zodpovednosti nazvať hrdinstvom - tak to mi pripadá divné...

sharlotta
12. apr 2008

Ja deti este nemam, takze si to tak celkom dobre neviem predstavit, ale je rozdiel mat dieta vytuzene, mat ho s clovekom, ktoreho lubite, resp. ste lubili atd. Mozno by som dala svoje dieta na adopciu, ak by som bola vo velmi zlej financnej situacii a zvazovala by som, ci by prenho nebolo predsalen lepsie zit niekde, kde bude v teple a bude mat co jest. Ale neviem...Nie som matka, takze neviem. Kazdopadne by som sa snazila neskor ho ziskat spat. 😒

lienocka235
12. apr 2008

Vroni.. ak sa da matka generalny suhlas na adopciu ta je novorodenec v novej rodine do 6 tyzdnov..
to ze u nas je proces adopcie hrozne komplikovany ze su tu obstrukcie zo strany uradov, ze nie je domyslena priama adopcia hoci je zo zakona mozna.. to je uz chyba systemu... ale ked je vola tak sa s tym vsetkym da popasovat..
ja osobne sa dost hnevam na tych co robili tu bombasticku kampan proti potratom.. ale ked sa zena rozhodne pre anonymny porod tak su s tym obrovske problemy porodnice nie su na to nachystane infolinky nefunguju tie zeny sa stretavaju s odsudenym aj od ludi co im maju pomoct.. toto treba riesit nielen moralizovat...
a pritom anonymny porod je velka sanca pre dieta ze pojde hned do novej rodiny..
a inak podla nasich zakonov by vsetky deti do 1 roka mali byt v profi rodine co sa ale nedodrziava vsade

Ja nesudim kazda z tych zien ma svoj osobny pribeh a udel ktory si bude niest cely zivot.. nie kazdy vie zit s tym ze isiel na UPT a hlavne ak uz deti ma.. ja len chcem povedat ze tu chyba pomoc pre tieto zeny.. jednak pravna a aj podpora..

ti ktory absovlovali proces adopcie ci inej nahr. rodinnej starostlivosti ti povedia ze to nie je jednoduche.. a je tam vela veci ktore by stali za dalsie diskusie...

a tej poslednej vete.. ano su zeny ktore povedzme si uprimne s.t.e..y poznam taku porodila dvakrat anonymne ale poznam aj zenu ktora dala svoje dieta k adopcii a pre mna je to matka s velkym M lebo co si ona prezila za svoje rozhodnutie dat tomu dietatu zivot a zverit ho potom do milujucej rodiny.. to by som nepriala nikomu

nera
12. apr 2008

Určite nie!
Normálny človek to nemôže dopustiť, také čosi urobiť.
Stále je nejaké riešenie.

kveta
12. apr 2008

Úprimne: neverím, že by väčšina báb, čo tu hovorili, že by dieťa na adopciu nikdy nedali, to v skutočne krajnej núdzi neurobili. V krajnej núdzi by som dieťa na adopciu dala, napríklad tak ako to urobili cez 2.svetovú vojnu českí rodičia, ktorí pred odsunom do koncentračných táborov poslali svoje deti na "adopciu" do Veľkej Británie.

sharlotta
12. apr 2008

Nie vsetci ludia vyrastaju vo vhodnych podmienkach, nie vsetci ludia su vzdelani, nie vsetky dievcata vedia o antikoncepcii, nie vsetci ludia sme rovnaki. Svet nie je idealny, urcite by som sa najprv snazila pochopit podmienky a situaciu danej zeny, dievcata a nie hned sudila...Su to dost smutne osudy, lebo urcite clovek, ktory ma psychiku v poriadku to neurobi.

tilly
12. apr 2008

kveta, tak nejak som to myslela, ale asi by som sa s tým nikdy nevedela vyrovnať... ale keby som si mala vybrať koncentrák alebo adopcia, tak je voľba jasná...

lindda
12. apr 2008

bez penazi a domova asi v tedy nastastie ned niecim ,takym nemusim rozmyslat 😉

hedunecka
12. apr 2008

NIE NIKDY!!!!!!moje dieta je pre mna vsetko

zeny neodsudzujem,iba take,ktore si robia deti len tak a veria v to,ze sak sa niekto o ne postara 😠 😠 bohuzial niekto nema ten materinsky cit a je im to jedno, ale su aj take situacie kedy matka nechce, ale musi-to uz je horsie 😔

vroni
12. apr 2008

Lienocka, ja súhlasím s tým, že chyba je aj v systéme. Aj s tým, že každá taká žena má svoj príbeh a svoje dôvody. Iste je lepšie a ľudskejšie dieťa porodiť a dať na adopciu, než ho povedzme hodiť do kontajnera. Ale nesúhlasím, že taká žena je matka s veľkým M alebo hrdinka alebo niečo podobné. Keď dieťa porodí, spoľahne sa na to, že niekto za ňu nájde jej dieťaťu vhodnú rodinu a tá rodina bude skutočne milujúca (keď nebude, tak smola, nie? To už predsa nebude problém Matky-hrdinky 🙄 ) To ja nazývam bezcitným zbavením sa zodpovednosti. Pretože napriek (možno) výčitkám svedomia v skutočnosti zvysoka kašle na život a budúcnosť toho človiečika, ktorého priviedla na svet. Hovoríme o matkách, ktoré sa pre túto variantu rozhodli slobodne, čiže nie neplnoleté dievčence, za ktoré rozhodli rodičia, nie za matky v druhej svetovej vojne 🙄 , nie ženy, ktorým by za dieťa hrozila smrť a pod....
Ak by som žila v Somálsku, možno by som uvažovala inak. Ale nežijem, druhá svetová už tiež pred nejakým tým piatkom skončila a otázka padla tu a teraz. Takže by som svoje dieťa na adopciu nikdy nedala.

lienocka235
12. apr 2008

ja davam len jednu otazku

co je lepsie ist na potrat alebo dieta donosit a dat na adopciu

podla mna je lepsie ak matka dieta donosi a da na adopciu da mu zivot.. mozno zivot v milujucej rodine.. alebo aspon sancu na nu

ak ide na potrat da mu smrt...
to je moj nazor.. a tak isto si myslim ze ta prva alternativa si vyzaduje omnoho viac odvahy ako ta druha.. nie som nabozenska aktivistka ale videla som ultrazvuky svojej dcerky a uznavam pravo na zivot dietatu v kazdom jeho vyvinovom stupni..

dnes existuju aj moznosti kedy buduca matka moze ovplyvnit do akej rodiny jej dieta pojde.. aj ked to nie je standart..

nera
12. apr 2008

lienočka - ale to je blbá otázka....ani jedno, ani druhé by som nikdy neurobila, takže vyberať si z dvoch blbých možností je trošku zvláštne

tilly
12. apr 2008

lienočka neviem, asi je jednoduchší ten potrat... podľa mňa je ťažšie dieťatko vynosiť a potom sa ho vzdať, ale ak je žena nezodpovedná a nie je to od začiatku matka, tak je to jedno, možno je to v tom prípade lepšie si to dieťa nechať, dať ho na adopciu, možno z toho dieťaťa bude nejaký významný vedec, alebo niekto, kto zachráni veľa ľudí, ale možno z toho dieťaťa vyrastie vrah... je to divné, myslím, že 100% žien, ktoré sledujú túto stránku by ani nedalo dieťa na adopciu, ani by nešlo na potrat, skôr naopak, je tu pár kočiek, čo si detičky adoptovali... preto sa tu táto téma ťažko rozoberá 😉

lienocka235
12. apr 2008

tilly s tymi 100 percentami nemas pravdu.. urcite sa tu najdu zeny co absolvovali UPT na vlastnu ziadost..

nera ta otazka je urcite blba a ani nevies ako rada by som bola keby si tieto otazky zeny nemuseli davat.. vobec nei je urcena pre zeny zo cakaju svoje vytuzene a planovane babetka.. ale je dost zien co si tuto otazku musi polozit..
a ta otazka nebola smerovana k tomu co by ste urobili vy, vy a ani ja nie sme v situacii ze sa musime rozhodnut.. ci UPT alebo adopcia..
a ano je to zvlastne vyberat z tych moznosti.. a urcite nie jednoduche.. ale niekedy to inak nejde.. bohuzial..

majina
12. apr 2008

A jako z jakého důvodu??? Nerozumím tomu.... nikdo to přeci nedělá jen tak néé??? Já bych raději volila potrat než adopci ale doufám že toto nikdy nebudu nucena řešit!