Dedičstvo po strýkovi. Bude dediť aj nevlastná dcéra?

duska1122
2. sep 2009

ahoj baby ja by som potrebovala taku radu. moj stryko , mamin brat, zomrel. jeho zena je mrtva uz dlhsie deti nemal, iba nevlastnu dceru. mamina mala dacich troch surodencov s nich zije uziba jeden. citala som ze by mali dedit surodenci, a ak su mrtvy tak ich deti, ale neverim tomu moc lebo je tu ta nevlastna dcera. sice hu nikdy neuznal, ale neprejde na nu podiel po mame? mozete mi niekto pomoct? dakujem

andzi
2. sep 2009

Nevlastná dcéra, ktorá nie je dieťaťom alebo osvojencom poručiteľa dedí iba v tom prípade, ak by bola tzv. spolužijúca osoba, t.j. žila s poručiteľom v spoločnej domácnosti pred smrťou a starala sa o spoločnú domácnosť alebo bola na neho výživou odkázaná. V III. dedičskej skupine dedia aj súrodenci, ak nežijú, tak ich deti.

duska1122
autor
2. sep 2009

aha tak som to pochopila dobre ale este ak jeho zena zomrela pred nim tak nededi teda ani ta jej dcera? prepacte ja viem ze je to mozno blba otazka ale chcem vediet na com som

alexandra
2. sep 2009

jej dcera dedila po nej polovicu jej majetku. Druhu polovicu dedil jej manzel (ak nemali dalsie deti)

andzi
2. sep 2009

duska: tzv. nástupníctvo platí len v prípade predkov a potomkov, čiže ak sa dieťa nedožije smrti rodiča, dedí vnuk a prípadne aj pravnuk. Dedia len pokrvné deti a osvojenci, tzv. vyženené deti nie, tie sú považované len za spolužijúce osoby.

duska1122
autor
3. sep 2009

aha dakujem. uz je mi to jasnejsie, a este ak mozem tak sa chcem spytat na ocina bude aj on dedit? lebo chceli len nase udaje ako mamininych deti.

roasha
3. sep 2009

ocino urcite nie 😉

andzi
3. sep 2009

duska: dedia súrodenci a spolužijúce osoby. Ocino bol brat nebohého?

duska1122
autor
4. sep 2009

nie nebol maMa bola jeho sestra. ale ta umrela uz pred 19 rokmi.

andzi
4. sep 2009

tak potom mamin podiel dedia jej deti

duska1122
autor
4. sep 2009

aha. dobre ste zlate dakujem velmi.