Dovolíte rodine bozkávať dieťa na ústa?

anazuzik
29. okt 2008

Zaujimalo by ma, ci dovolite vasej sirsej rodine bozkavat vase deti na usta...Pretoze ja som uz chora z toho, ako stale musim svokrovcom a svagrinej dokola opakovat, aby mi malu (3 mes.) nebozkavali na usta.Ved to nerobim ani ja s manzelom,ani rodina z mojej strany.Len tie dve ochechule este aj nalicene a s trblietkami na ksichte!!!Taka som z toho vzdy vytocena, lebo aj ked im x-krat opakujem, ze si to nezelam, tak pockaju kym sa otocim a uz ju doslova olizuju, bleee 😖 😖 , kolkokrat som ich uz prichytila a este byva mala na tvaricke leskla z tych trblietok co mavaju na ksichte!!!U starsej dcerky (2 roky)mi to az tak nevadi, lebo ta sa vzdy odtiahne, da sa bozkavat len na licko od nich, ale tato malicka sa nevie branit ☹
Zrovna vcera som sa tak najedovala, ked mi svokra po prichode malu vytrhla z ruk, a cvachla jej naruzovany mlaskavy bozk na jej vysmiatu tvaricku, a to kludne predo mnou,..no skoro ma porazilo. mam pocit, ze cim viac ju napominam, tym viac mi to robi naprotiven.Uz fakt neviem, ako jej to mam v slusnosi povedat, aby sa neurazila, baba trafena!!!! 😠

dana3262
18. apr 2011

Ja bych nikdy svemu diteti pusu na pusu nedala.
1.Dospeli maji jine bakterie nez deti a diteti hrozi i zubni kaz.
2.Je to milenecke. Jen s muzem si davam pusu na pusu.
3.Je to takove vnucovani se tomu diteti.
Davam mu pusinky vsude. I na zadecek, chodidla, do trisel, na brisko, ale na pusu ne.

beljanka
18. apr 2011

ja si deň bez božteku na ústa ani neviem predstaviť!!!! pri odchode, či príchode , alebo len tak. mám dve princezničky a obidve si niekedy až pýtajú božtek. aj na ústa! a je to pre mňa tá najkrajšia chvíľa. ved sú moje a vyšli zo mňa akých bacilov sa to máme báť? veď to je už choré.

miculienka
18. apr 2011

@dana3262 - na ústa ani ja nie hlavne kvôli tomu 1. bodu , čo si napísala ,ani lyžičku jej neolizujem a ani jedlo nepredžúvam, viem , že aj to sa robieva , inde ju v pohode pusinkujem 🙂

dana3262
18. apr 2011

S temi bakteriemi je to dokazane. Jako kdyz maminky olizuji dudlik, jedi stejnou lzickou atd..

dana3262
18. apr 2011

@miculienka 😀 jsi me predbehla

bobocka
18. apr 2011

my sme s bozkavanim na usta zacali asi pred 2-3 mesiacmi.dovtedy sme to neriesili (drobec ma rok a pol) teraz nam malicky sam dava pusu,strasne je zlaty. a take poriadne cmukacie 😀 ked je babo este velmi malinke,tak nema takmer ziadnu imunitu a nie je to velmi bezpecne pren,ale take vacsie dietatko je podla mna uplne ok na pusu pobozkat.no nechcem aby daval pusy mojim znamim.len mne a muzovi.mozno svokrovcom,s nimi je casto.ale len tak na poziadanie nebude celu ulicu pusinkovat.to by som nedovolila.to je nase,rodinne. 🙂

miculienka
18. apr 2011

@dana3262 😀 , je to tak , tiež to mám preštudované a musela som na to upozorniť aj zvyšok rodiny, lebo niektorí by boli schopní robiť také veci , čo si neželám , napr. minule kŕmila malú svokra a čo nevidím - teplotu jedla išla skúsiť tak, že k svojim ústam , no div , že som ju niečím neovalila , fuj, tie ústa plné protézy 😝 😝 😝 a navyše jej odtiaľ stále smrdí , mne od nej vadí aj to , ke´d mi malú bozkáva do vláskov , na čelo a líčka, ten smrad z úst potom na malej cítim , len čo svokra odíde už aj ju umývam

miculienka
18. apr 2011

ešte toto - každého je to osobná vec , ale ja sa zatiaľ držím nebozkávania sa na pusu a ani by sa u nás nedalo - malá hryzie všetko čo sa jej dostane do blízkosti zubov 😀

jedina30
18. apr 2011

ak sa mozem pripojit k tejto teme....ja svoju dceru pusinkujem stale a hocikde..aj na pusinku...ona to zboznuje a ja tiez 😉 😉 😉 ..to je naozaj kazdeho osobna vec..dcera je nasa ,z nas dvoch zrodena,splodena(muzicek a ja) a preto nemam problem ju vyboskavat....druhym,rodine a cuzdim to nikdy nedovolim..😠 😠 😠 ..

zeleny_cajik
18. apr 2011

Fíha, tak toto je divná téma, to fakt nebozkávate deti na ústa kvôli baktériam? 😲 Ok, bábätká, beriem, to sme ani my malého necmúľali a už vôbec sme to nedovolili ostatným. Ale deti staršie ako rok? My sme sa s rodičmi pusinkovali na ústa na rozlúčku, pri zvítaní, na dobrú noc... doteraz si dáme pusu hocikedy. Že baktérie? To máme žiť sterilne ako v nemocnici? Potom sa čudujeme toľkým alergiám a zníženej imunite, veď ako si ju majú deti budovať, keď neprídu do styku ani s bežnými baktériami? Kde si vybudujú imunitu?

Jasné, hygiena musí byť, ale veď si spomeňte na naše detstvo, hrabali sme sa v hline jednou rukou, druhou tlaičili koláč, behali sme po sídlisku celé dni, chytali preliezky a následne tlačili nejaký rohlík bez umytia rúk, hrali sme so zvieratkami, delili sa s nimi o jedlo...

Nebudem opakovať, čo tu už lepšie napísali baby predo mnou, ale fakt si neviem predstaviť, že môj syn vidí mňa bozkávať sa s manželom, vypýta si pusu aj on (robí to úplne pravidelne) a ja odmietnem, lebo baktérie? Nebláznite. 😅

kristi
18. apr 2011

@dana3262 a co se stane kdyz oliznu stejnou lzicku? 😀 😀 😀

ttrrinitty
18. apr 2011

fakt zvláštna téma,aspon pre mna,vobec sa s mnohými názormi nestotožnujem,až sa vám niektorým divým,my sme našu malú pusinkovali aj pusinkujeme všade a vždy... 🙂 a nikdy jej nič nebolo,baktérie boli vždy a vždy aj budú,lenže to by sme nemohli nič akurát tak žit v sterilnom svete a potom sa čudujeme že u našich detičiek vznikaju alergie,a čo ja viem čo všetko....pre svoju dcéru som vždy robila,robím a vždy aj budem,robit podla mna to najlepšie a stránit ju od všetkého čo alebo kto obsahuje baktérie a bacily,podla mna vobec správne nieje,ako si má potom vybudovat jej telíčko odolnost a imunitu voči tomuto,to by sa jej nikto nemohol pomaly ani dotknut nieto ešte pobozkat a ona by sa nemohla ničoho dotýkat tiež....ja osobne uznávam názor,všetko,ale s mierou.....viete ja si ju radčšej vybozkávam,ako by som ju mala nechat dajme tomu v ušpinenom oblečení,lebo podla mna to obsahuje viaceej baktérií,ale niektoré maminky sa budú dušovat že pusu na ústa radčšej nie ani na líčko,ale dieta bude ušpinené od hlavy po paty a to im nevadí,toť moj názor... 😉

kristi
18. apr 2011

no ono jde spis o to, co z tech deti, kterym rodice neprojevuji city pusinou, vyroste.....budou umet dat pusu, nebo to pro ne nebude normalni nebo az moc intimni? ja miluju vsechny ty narody, kde se pusinkuje pri pozdravu, proste je to hezke, mile a navozuje to fajn atmosferu....

berenika39
18. apr 2011

Pusa je jako pohlazení, akorát že pusou. A řekla bych, že ruka je podstatně špinavější, než ústa....
😉 😉 😉
S malým si dáme pusu kdykoliv se nám zachce a nějaké bakterie fakt neřešíme.

(při nemoci, nachlazení, rýmách...tam je to jasný...dáváme pozor).

bubelko
18. apr 2011

@zeleny_cajik s tebou mozem len 100% suhlasit. ja moje deti tiez bozkavam na usta, moju mamu som tiez bozkavala na usta, ked som prisla alebo odisla. pre mna je to nieco absolutne normalne a neviem si predstavit, zeby som mu pusu na usta nemohla dat. 🙂

@dana3262 @miculienka a to sa nebojite, ze dostanete nejake bakterie ci zubny kaz od muza, ked je to pre vas dovod c.1? 😕

wladymyra
19. apr 2011

@dana3262 @miculienka baby, absolutne s vami suhlasim. tiez babatko doma nebozkavame na pusinku z uvedenych dovodov, hoci vsade inde ano. nemyslim, ze by sme sa tym pripravovali o nejaky specialny pozitok zo vzajomnej blizkosti, pusiniek dostava az az a obcas nejaku tu uslintanu aj dostaneme naspat 😀 u nas tato zasada neprisla nejako vedome este pred narodenim, skor tak prirodzene sama od seba, beruc do uvahy prenos zubneho kazu, bakterii atd...

apollo11
19. apr 2011

Bakterie? 😅 Mnohem víc se bojím ožužlávání některých plastů, barev, lepidel, potištěného papíru, kovů jako hliník apod.. to jsou potenciálně nebezpečné látky, nikoli bakterie _běžně_ osidlující lidské tělo. Zubní kaz může být jistým rizikem, ale asi jako tisíc jiných věcí, to byste musely mít dítě opravdu sterilní a dotýkat se ho jen v rukavicích, což mu určitě ohromně prospěje jak po zdravotní, tak emoční stránce 😉
Pusinkovat dítě je přece nádherný, bez omezování, a když vidím, jak se jí to líbí a sama mi vrací mi ty uslintané pusy 😵 tak by mě nenapadlo, že to někomu může dokonce vadit. A to si myslím, že při svém současném způsobu zkoumání světa přijde denně do kontaktu s mnohem větším zvěrstvem 😉

azarijka
19. apr 2011

je to naozaj divna tema 😕 nedavat pusinku babetku z dovodu prenosu bakterii?? ano verim ze v ustach bakterie su, ale na hrackach, na zemi, na koberci, v pieskovisku niesu??? to svojim detom potom nedovolite nic chytat?? neviem ako vase deti ale moje dieta si neustale vsetko dava do ust, a ked nema nic po ruke co by si tam dala, tak ma neustale vopchaty palcek v ustach, takto sa baketerie neprenasaju??? to mame svojim detom dat lepiacu pasku na usta? rucky nozky zabalit do nejakej sterilnej folie? aby sa nikdy nedotkli dlazky, nabytku, nicoho 😖 😖 😖

mojej sestre nasi predzuvali jedlo do 6r (lebo jej to viac chutilo) a nikdy nemala problemy so zubnym kazom, mne nepredzuvali a mam tolko kazu....

nikoho tymto neodsudzujem, je to kazdeho osobna vec ako vychovava svoje deti, ale nebozkavat deti na usta z dovodu prenosu bakterii mi pride na hlavu padnute 😒 😠 😖

ela2710
19. apr 2011

@azarijka ano aj ja si myslim, ze je divna 😀 ale tak podla mna je to normalne sem tam dat pusu babatku aj na usta, ale ked vidim rodicov, co daju pusu aj ,,velkemu" dietatu je to podla mna divne, neodsudzujem to ale nepaci sa mi to.... co sa tyka prenosu bakterii je to pravda, dieta hocico olizuje a tak ci tak sa mu tam dostanu, ale uz aj ja som citala par clankov, ze bozkavanie na usta sposobuje prenos zubnych kazov... 😒

katecameron
19. apr 2011

neznasam ked moje deti bozkava niekto na usta takych ludí by som roztrhala v zuboch v nasej rodine toto robí jedine mm stara mater nenavidím je mi z toho na vracanie a samozrejme to nerespektuje ze si to nezelam a dovod?????? moje deti maju poruchu imunity a im stací ze sa suchnu okolo choreho cloveka a uz je problem na svete potom su mesiac chore ani ja ako matka uz toto nerobím priznam sa kedysi som si nedavala pozor ale choroby a tisice penazí na lieky ma donutíli prestat robit niektore zlozvyky ako oliznut lyzicu dietatu no stata mater tej je to srdecne jedno ci ma chrípku alebo, sople kludne olizne mojemu lyzicku alebo naslím vtisne bozk na ust bléééééé hanba im na 100krat babatka sa nemaju co obcmorgavat na pery podla mna ani vlastnymi rodicmi ked uz tak jedine matka

ela2710
19. apr 2011

@katecameron no sa cudujem, ze jej to dovolis, ja nepoviem ked rodicia, ale inym by som to nedovolila uz duplovane!

azarijka
19. apr 2011

@ela2710 ja som davala svojej malej sestre pusu na pusu vzdy, teraz uz ma 12r uz mi to pride divne, uz je velka 😀 😀
ja viem ze to v clankoch pisu ze v ustach su bakterie, ja som citala clanok kde sa pisalo ze usta su najspinavsie miesto na ludskom tele 😉
a este som citala clanok, bol to vyskus o imunite deti, ze prvorodene deti maju oproti dalsorodenym detom omnoho slabsiu imunitu a byvaju castejsie chore, ako dovod uvadzali ze pri prvorodenych detoch maminky vsetko sterilizuju, umyvaju, peru, vsetko musi byt bez jedinej bakterie, (pripadne nedavaju detickam pusinky na usta 🙂 ).... pri dalsich detoch uz tolko nestihaju a preto dalsorodene deti vyrastaju v prirodzenom (nie sterilnom!!!) prostredi a buduju si tym prirodzenu imunitu...
(mas nick ako moja dcerka 😉 😉 😉 )

ela2710
19. apr 2011

@azarijka ja som inak Eliška, ale meno Ela sa mi velmi paci, mam sesternicu Ellu 🙂 ja sterilzujem velmi malo 😅 ja chodim individualne do skoly, snazim sa ucit, venovat sa malemu, a tak musim priznat, ze flasticky vyvaram tak 1-2 krat do mesiaca.....ja vidim podla svojej imunity, ze vsetkeho vela skodi 🙂 ale aj napriek tomu, je maly casto chory, on to ma zrejme po mne, ak je pri mne niekto chory, ja som tiez hned...a aj ja malemu sem tam dam na usta, ale zas on vsetky hracky oblizuje, a neda sa celkom predist bakteriam, ale starsie deti by som uz nebozkavala

nady
19. apr 2011

@martija fuuuuj 😝 tak to je sila..

azarijka
19. apr 2011

@ela2710 ja tiez minimalne sterilizujem, flasky nemame, takze len cumliky obcas prevarim, a hracky len oplachnem vo vode... a straaasne vela pusinkujem a rozdavam bakterie 😀 😀 😀
my sme chceli Elišku,ale tyzden pred porodom som to zmenila na Elu, ale len s jednym "l", a rozmyslam ze s dvoma je to krajsie 😉

nady
19. apr 2011

@azarijka promin ,ale mě tedy víc divné přijde předžvýkávat dítěti jídlo ,a z důvodu že mu to tak víc chutná.. 😝 Svoje dítě pusinkuju všude ,ale přímo na ústa taky příliš ne ,a nemyslím že jsem divná ,a od té doby co jsme měli v rodině člověka se streptokokem v krku ,který o tom vůbec nevěděl a také mononukleozu ,která se přenáší polibkem si na takové věci u malých dětí dávám pozor .A na to aby mě i širší rodina líbala dítko přímo na ústa taky.Mám ale např.tak rozumnou babičku ,které jsme to ani nemuseli říkat a malému dává pusu na tvářičku,je to projev lásky úplně stejný ,a jinak dítě rozhodně nedržím ve sterilitě ,ani venku ani doma ,ale tohle líbání na ústa je o něčem úplně jiném 😉

azarijka
19. apr 2011

@nady tak ked jej to viac chutilo tak jej predzuvali, fuuuj mne to nikdy nechutilo takze mne akonahle predzuli som to odmietla zjest 😀
to ze by mi ini bozkavali dcerku na usta, to by mi vadilo, ale ja som predsa jej mama, 9 mesiacov rastla v mojom tele, co som mala ja mala aj ona, co som citila ja citila aj ona, atd... preto mi pride divne ze zrazu ju nemozem na ustocka pobozkat.... ved jej nedávam francuzaka ze jej vtlacim jazyk do ust na 10 min 😀 😀 😀 je to len bozk na pery...
a kto mi zaruci ze ked jej dam pusu na lice - tym padom jej prenesiem bakteriu na lice - ze ci si ona nahodou ruckou nechyti licko a nesupne rucku do ust.... ved aj takto sa da preniest bakteria....
no ved ja prave nerozumiem tomu ze bozkavanie na usta je o niecom inom ako bakterie kdekolvek inde 😉 ja v tom rozdiel nevidim 😉 😉 😉
ale kazdy sme iny, a mame ine nazory 😉

dejka77
19. apr 2011

@verbalinka @babu9 Ja som mala na mysli pusu na usta, nie celkovo pusu. Viem si predstavit dat pusu na licko, celo, ale na usta to urcite nie.

verbalinka
19. apr 2011

@dejka77 já vím, já jsem tě pochopila. A přijde mi to, promiň, ale divné. Kvůli bakteriím je argument, který neobstojí, když děti doslova olížou, co vidí (syn už olízal tyč v buse, sklo v našich vchodových dveří apod.), takže pusa je proti tomu legrace. A dávat pusu jen partnerovi a dítě "odstrčit". Nevím, ale já pusy nerozlišuju na pro děti a pro dospělé. A co budeš dělat, až ti dítě bude chtít tu pusu dát? To mu řekneš, že je dítě a že jí tedy nedostane? Dle mého názoru se to toho dítěte dotkne a nepochopí, proč děláš rozdíly. Ale je to jenom můj názor a samozřejmě ho nevnucuju. Asi máš k tomu svůj důvod... 😉

dulkagabulka
19. apr 2011

@verbalinka suhlasim s tebou a nemam čo dodat 🙂