Je rozdiel byť slobodná matka a vydatá na materskej?

katrin21
23. feb 2009

Ahojte.. kedze teraz je dost vela parov zijucich nadivoko, napadla ma otazka, ic je to nejako trebars financne zaujimavejsie pre tie pary... napr. ci matka v tom pripade berie nejaku socialku navyse k materskej a pod.... alebo to vychadza rovnako...? ( vyzivne na dieta od otca ma nezaujima, skor co na to štát....)

sue
18. okt 2009

Presne ako píše maznacik,davku v hmotnej nudzi dostava clovek len ak sa prijem ludi v domacnosti videli minimalnym mzdou a na kazdeho cloveka vyjde suma nizsia ako je minimalna mzda... vtedy sa vlastne doplati ten rozdiel,...aspon to tak bolo pred dvomi rokmi.

nikas
18. okt 2009

ale sue toto co si napisala predsa plati len ak nema zena dovrsenych 25 rokov nie?..... ja uz mam nad.... nemali by zohladnovat plat mojich rodicov....ak ano tak aky je rozdiel potom v tom ci mam 25 alebo nemam 25 rokov... ja mam v tom chaos

sue
18. okt 2009

Neviem prečo by mal byť rozdiel vo veku...podstatné je, či máš alebo nemáš zaplatených 270dní odvodov, na to,aby si mala nárok na materskú...inak sa zohľadňuje príjem osôb žijúcich v jednej domácnosti,takže ak by si žila sama s dieťaťom a poberala len rodičovský príspevok,tak by si dávku v hmotnej núdzi dostať mala.

maznacik007
19. okt 2009

rozdiel je aj vo veku totiz do 25 rokov sa clovek posudzuje spolu s rodicmi aj ked s nimi nebyva.. a nad 25 sa moze posudzovat samostatne..

ale nikas ty si pisala ze zijes v jednej domacnosti s rodicmi.. takze sa prijem tvojich rodicov zohladnuje a potom.. ak das otca do RL dietata tak si musis narokovat aj na vyzivne... a to sa ti zapocitava do prijmu..

teda ak by si zila sama s dietatom a dieta nema otca v RL tak narok by ti mal vzniknut

alana1111
19. okt 2009

vie mi niekto poradit ako a kde sa vybavuje predlzenie materskej na 37tyz. podla mna by som mala narok lebo zijem sama s dietatom a nikto iny tu nema trvaly pobyt alebo sa mýlim ?

ludka77
19. okt 2009

nie nemýliš posledný deň materskej musíš ísť na sociálnu poisťovňu. A zober si so sebou papier z úradu, o trvalom pobyte otca dieťaťa, u nás to stojí 3 eurá

alana1111
19. okt 2009

ale otec dietata ma pobyt az vo Vychodnej to nestaci ze mi maju dat výpis na urade? som z Myjavy

jv245
5. nov 2009

ahojte, pisem tu prvykrat... Riesim problem, ze ako to bude s mojou materskou dovolenkou... Som sice len v 8tt, ale rada by som sa informovala, budem rada, ak mi poradite... Babatko sa ma narodit niekedy maj jun 2010... Od decembra 2008 som zivnostnicka, cize skoro rok, prvy rok sa nemuselo platit socialne poistenie, tak som neplatila... Pred zivnostou som bola nezamestnana... Asi by bolo dobre, aby som zacala platit dobrovolne, aby sa mi mala z coho vypocitat... Viete mi prosim poradit co by som mala robit? Dakujem.

maznacik007
5. nov 2009

jv245 no len smola je ze uz je na platenie DNP neskoro..
budes dostavat rodicovsky prispevok odo dna porodu.. vzdy mesiac spatne v tej nizsej vyske 165 EUR mesacne

jv245
5. nov 2009

maznacik007 dik za info...

niekde som citala, ze ak by som sa este niekde zamestnala, moze mi to pomoct, a mozem ziskat narok na matersku..

a tiez som citala, ze sa mozem hodit na PN kym by som dosiahla 27O dni...

viete mi k tomu nieco napisat da sa to, neda?

dakujem

dandinda
12. dec 2009

Pekny večer,mamičky,
chcela by som sa poradiť ohľadom predlženia materskej dovolenky na 37tyž. Stači mať s partnerom rozdielny trvaly pobyt a podpisať o tom čestne prehlasenie, alebo nesmie byť otec ani uvedeny v rod.liste dieťaťa? Žijeme sice spolu, ale špekulujeme,či by to nebolo vyhodnejšie.Je potrebne vlačiť sa niekde po sudoch ohľadom vyživneho?A ako je to s kontrolou,či naozaj nežijeme v jednej domacnosti?
A koľko je asi daňovy bonus na dieťa?Uvažujem,či sa mi oplati predlžiť radšej MD,ktora by mohla byť okolo 300€ alebo to nechať tak a požiadať o daň.bonus.
A môže si partner hned po uplynuti tych 37tyž.MD zmeniť trvaly pobyt,teda,že by sme ich mali rovnake... 🙂
Trochu veľa otazok, no dufam, že mi niektora z ochotnych mamičiek poradi.. 😵Vopred dakujem.

jenny2009
12. dec 2009

danovy bonus je cca 20 euro, a ziada si ho pracujuci rodic, teda v tvojom pripade otec dietata, nema to ale vplyv na MD alebo som nerozumela ako to mysllis, ze je lepsie si predlzit MD? aby si poberala matersku 9 mesiacov a nie pol roka musis zit v domacnosti sama, teda takto musis formulovat cestne vyhlasenie ze s dietatom zijes sama, ale pozor UPLNE SAMA, potom ti schvalia tie tri mesiace navyse. A jasne ze otca uvedeneho v rodnom liste mozes mat, vsak dieta ma otca to nehra ulohu. Co sa tyka kontroly neviem, ale asi nechodia, a ci by si partner hned mal menit trvaly pobyt, hm asi by som pockala 🙂 chvilu.

dandinda
12. dec 2009

Myslela som to tak,že čo sa mi oplati viac-brať o 3 mes.dlhšie MD a zaroveň stratiť narok na daň.bonus,kedže otec by nemal trvaly pobyt rovnaky s dieťaťom..asi som sa v tych otazkach zamotala 🙂
Ja len,že som tu niekde čitala,že ked je otec v rod.liste uvedeny,musim od neho žiadať vyživne...A čo v pripade,že otec je nezamestnany?

jenny2009
12. dec 2009

ak je nezamestnany tak to fakt neviem,ale urcite aj vtedy sa plati vyzivne, lenze to ti asi povedia presne bud na socialke alebo urad social. veci a rodiny

dandinda
12. dec 2009

Aj tak dakujem 😉

jenny2009
12. dec 2009

🙂 ale nemas zaco pekny vecer este :

dandinda
12. dec 2009

Aj Tebe 🙂

sofinka2009
13. dec 2009

ahojte chcem sa poradit.Chcem si poziadat o predlzenu matersku o tie 3mesiace.Tvyly pobyt mam iny ako otec dietata.V domacnosti zijem s matkou ktora je nezamestnana a sestrou ktora je maloleta.Ked budem ziadat o predlzenu matersku musim tam napisat ze zijem UPLNE Sama v domacnosti?dakujem

martinka17
13. dec 2009

Keď som žiadala ja, mala som napísať, že som osamelá a o dieťa a domácnosť sa starám sama, že sama znášam šetky náklady. Ak má sestra a mama rovnaký pobyt, tak potom asi nebudeš mať nárok. Stačilo im čestné vyhlásenie, kontroly asi nerobia, ale pozor, môže ťa niekto udať. A hlavne ak takto verejne napíšeš, že špekuluješ 😝 A čo sa týka sťahovania, aspoň by ste nejaký mesiac mohli počkať? Ak sa hneď presťahuje k tebe, tak aj blbec pochopí, že ste špekulovali a úrad ťa vie aj spätne skontrolovať, požadovať vrátenie bubákov a ešte budú chcieť penále 😖
Ak chceš presné info, podľa mňa sa oplatí kontaktovať priamo infolinku UPSVR alebo ich stránku...vedia presne poradiť. Držím palce 😵

jenny2009
13. dec 2009

ano musis zit uplne sama, je jedno ze sestra je maloleta a mama nezamestnana tym padom oficialne nemas narok na predlzenie. Na cestnom vyhlaseni musi stat prave takato stylizacia " sama vediem domacnost,alebo podobne" a zvysok ako pise martinka ma pravdu.

jamilanka
4. feb 2010

ahojte, Chcem sa spytat, lebo nikde tu nevidim odpoved, ked matka da cestne prehlasenie ze je slobodna, otec ma iny trvaly pobyt ako ona, musia sa dohodnut na vyzivnom? pytaju sa na to, ked sa podava o dlhsiu matersku? a viem ze otec si nemoze v tom pripade uplatnovat danovy bonus,,,,,moze ale na dieta dostavat pridavky ci to tiez nemoze? Moze si pridavky uplatnit aj matka?

sue
4. feb 2010

Vo vyhlásení o osamelej matke nikde nie je spomínané či žije s inými ľuďmi,píše sa len,že je slobodná a nežije s partnerom. Mlali by ste byť dohodnutí na výživnom,ale nemusí to byť stanovené súdom.

gapa
4. feb 2010

ono je to tak, že v zákone o sociálnom poistení, podla ktorého sa materské vypláca žiadna definícia osamelosti nie je! Definícia osamelého zamestnanca je v zákonníku práce § 40 ods.1 +2

ods1 Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
ods.2 Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

no či používajú túto definíciu alebo inú ???

gapa
5. feb 2010
jamilanka
6. feb 2010

gapa ty si ale sikovna,,,,🙂, tam je to super vysvetlene

mama1987
23. máj 2010

vobec nemusi mamicka byvat uuuplne sama s dietatom,aby ju uznali za osamelu,ci slobodnu mamicku..mamicka sa stava narodenim svojho dietatka samostatna dospela osoba o ktoru sa jej rodicia starat uz nemusia financne..
ja zijem s mojou maminou a surodencami v spolocnej domacnosti,nemam nad 25rokov..materska mi uz skoncila,tak RP uz nedostavam,ale som nezamestnana,otec dietata ma sudom stanovene vyzivne a tym,ze nezijem s otcom dietata a niesom za neho vydata mam narok na prispevok v hmotnej nudzi..sudom stanovene vyzivne sa od prispevku hmotnej nudzi odratava..
zachvilu pojdem na dalsiu matersku..teraz to znie akoby sa mi do prace nechcelo,ale o tom to neni.. 😉 kym mi dieta chodi do skolky som na tych par hodin ziadnu pracu v nasom okoli nemohla najst.. 😖 a ja sice byvam s mamou a surodencami,ale mama a jeden so surodencov pracuju a druhy surodenec studuje..nevychadza cas na to aby mi vypomohli a boli s mojim dietatom kym by som pracovala..
rada by som sa za otca mojich uz zachvilu dvoch deti vydala,ale nemame ani na to,aby sme spolu byvali a nie este aby sme sa zosobasili..je velmi smutne inak ako stat k rodinam pristupuje..aj to,naco ma clovek narok vonkoncom nestaci na zitie..mne okrem otecka mojich zachvilu uz dvoch deti financne pomaha jeho mamina a moja mama so starou mamou na striedacku,lebo samozrejme aj oni potrebuju na svoje potreby a ucty korunky..je to tazke..rozhodli sme sa vsak mat deti a to urcite nelutujem..len je smutne,ze rodiny niesu viac podporovane.. ☹

martinka17
25. máj 2010

mama 1987
nemáte na sobáš? Prepáč, ale ak by ste chceli sobáš, tak ten stojí asi tak povolenie na matrike a hlavne vašu túžbu byť manželia. Ak nemáte na svadobnú hostiny, to je iné. Ale sobáš bez hostiny sa dá, len sa vyhovárať na peniaze, prepáč, to mi príde smiešne. ☹
A čo sa týka osamelosti, ak máš partnera a čakáš s ním druhé dieťa, tak si asi ťažko osamelá. A práve pre také maminky, ktoré využívajú neprávom systém je ten systém preťažený a ak je niekto naozaj v núdzi, tak nemá na nič nárok.

krasnulka
26. máj 2010

@mama1987 ja som bola tiez slobodna mamicka s dietatom,ale s jeho otcom som zila. Mala by som narok na prispevok na byvanie, len keby som si ho vybavila ale to by som musela preukazat,ze platim nejake vydavky na spolocné byvanie. Ked si vydata je to podla mna to iste, pretoze ak si v hmotnej nudzi tak na socialke ti tak isto vypocitaju zivotne minimum ako keby si bola slobodna. Životne minimum na 4-člennu rodinu je myslim 14500sk, ale neviem to iste. Na dvoch to je 6000sk. Zo sobasom si nelam hlavu, my sme sa brali na matrike a boli sme tam len my dvaja a dvaja svedci a tym to skoncilo. Teraz planujeme svadbu v kostole a bude to take iste. Aspon nas to nic nestalo a sme svoji. Popripade by ste si mohli pozvat vasich rodicov a urobit doma obed-to ta draho nevide. My sme mali pred mesiacom krstiny a bolo nas tam 14-cize mensia svadba a aj so zakuskami a obedom nas to vyslo na 100eur, teda plus sviecka a kosielka. Takze ani ta svadba nie je draha. Ak by ste sa rozhodli zosobasit, prajem vela stastia, pretoze u mna nie je nic krajsie ako ked zena caka doma svojho manzela kym pride z prace. Manzelstvo je manzelstvo.

martinka17
26. máj 2010

@krasnulka 😀 😀 😀 pekné, tak sa mi to páči, šťastná aj bez okázalej svadobnej hostiny 😀

krasnulka
26. máj 2010

@martinka17 to ano. Tiez sme nemali na velku svadbu tak sme to vyriesili bez hostiny. My sme sa velmi chceli zobrat tak sme si poradili aj bez nej. A stastny sme obaja tak isto keby to bolo s hostinou alebo bez nej, nase stastie na to nema vplyv. A ty si mala velku svadbu?