Je sebecké, keď chcem súkromie?

maji182
5. sep 2015

Ahojte baby, momentálne s priateľom žijeme u nás (dom je môj), ale žije tu aj starý otec a moji rodičia... Nie je tu moc súkromia, preto sme si kúpili pozemok v tej istej dedine kde bývame teraz. Začali sme ho čistiť lebo bol strašne zanedbaný, všetko ok. Po čase prišiel priateľ s nápadom, že by si na ňom mohli jeho rodičia spraviť záhradu, kým sa tam nebude stavať. Oni bývajú v baráku vo vedľajšom meste... Nejak sa to neriešilo, len minulý týždeň sa ma pýtal, že čo mám v pláne.. ja som povedala že nič...A on že super lebo že prídu jeho rodičia na brigádu. Hovorím si že fajn aspoň nám pomôžu...Robili sme všetko ok... Večer sme si ľahli do postele a priateľ pozeral záhradné domčeky. Pozerám žeprečo pozerá záhradné domčeky... a on že babine a dedovi k nám na záhradu. Kukám že dobre. Tak som sa ho spýtala, že ako to plánuje.. a on že však tam budú mať záhradu a tam, kde teraz majú tam ju zrušia... Spýtala som sa, že či to tak bude aj ked tam budeme mať dom v budúcnosti a on že pozemok je dosť veľký, že prečo nie. Nejak mi došli slová ...Odvtedy sú medzi nami len hádky, lebo som si nepredstavovala, že ked si kúpime pozemon na náš domček, že budem musieť počítať aj s nimi. Ved práve preto sme kúpili dom, aby sme mali súkromie..inak sme mohli ostať tu. Tak ma včera postavil z ničoho nič pred svokru a že to chce vyriešiť, tak som mu povedala svoj názor , s tým súkromím a tak... začal mi vyčítať, že som sebecká a podobne... potom sa odul a pokračujeme v naše týždennej tichej domácnosti.
Je to také sebecké ked chcem aby sme v budúcnosti mali súkromie? ... Povedala som mu, že ked tam budú mať oni záhradu, mňa tam neuvidí ... je to drsné ale on sa so mnou o tom ani nerozpráíval ., čo považujem za dosť nefér... Ach potrebovala som sa len vyrozprávať, teda vypísať ...Ďakujem za prečítanie poprípade nejaké rady ako to dať do poriadku ... mám v hlave toľko vecí, že som to napísala velice obšírne ....Pekný večer

kaktusik007
6. sep 2015

@maji182 len bacha na jednu vec - pozemok ma on, stavebnikom bude on, kolaudovat bude ON !!!!
kde si ty a tvoje vkladya peniaze???????? sakra velke riziko.... toto pories pred svadbou - aby pozemok bol aj tvoj. alebo minimalne pred stavbou domu.

kaktusik007
6. sep 2015

@maji182 akoze prakticky - on ak pozemok preda aj po svadbe, a pouzije na nakup spolocneho pozemku uz v BSM, on o tie svoje peniaze nepride -- vzdy ten pozemok bude majetok, ktory nadobudol pred svadbou a bude vylucne jeho. Akurat si daj sakra pozor, aby cena novo kupeneho pozemku bola o co len aspon 1 euro viac, ako suma, za ktoru preda ten svoj pozemok..... lebo ak to bude rovnako, alebo ak dokonca kupite spolu za menej, mozes aj 100x byt zapisana na liste vlastnictva, pri rozvode ti to nepomoze a lepsi pravnik ta o ten pozemok lahko oberie --- pretoze jeho vylucny majetok (ten pozemok) sa iba transformoval do ineho jeho vylucneho majetku (aj ked formalne na LV budes napisana aj ty....)
je to zlozite, a smutne, ale je potrebne majetok riesit pred svadbou... je ine ked obaja zacinaju na zelenej luke, a je ine ked (zvacsa chlap) ma nejaky majetok a zena mu ho pomoze zveladovat.... a uplne ine ak nie su zobrati a maju spolu dieta a zena je ta, co je doma..... to je potom cele zle....

preto aj vzdy pisem babam, co kupuju s priatelom byt -- nikdy, fakt nikdy, nerieste spolocne financovanie stylom ze on plati hypo a vy reziu.... a je jedno, ci byt patri zene, alebo nie.... lebo ak ona neplati hypoteku (lebo plati reziu, resp. neplati nic lebo je doma s dietatom) tak niektori chlapi su fakt svine a maju pravnu paku to od zeny potom ziadat spatne vyplatit......

nechcem strasit, nechcem robit velke halo, ale proste..... bud opatrna 🙂

maminuska
6. sep 2015

@kaktusik007 ale strašíš uplne oprávnene , nie je dna na to doplatila, a aj ja.
Slová ... on by nikdy , ja mu verím mňa s odstupom času privádzajú do smiechu cez slzy.

bosoriak
6. sep 2015

@kaktusik007 Inak toto s tou hodnotou nehnutelnosti by ma v zivote nenapadlo. Tieto pravnicke sviniariny su fakt hrozna vec. Tusim z teba hovori osobna skusenost ☹

sardinka32
6. sep 2015

@maji182 Este stastie, ze aspon jeho matka nateraz dostala rozum, lebo mne doslova zabehlo, ked som si precitala, ze od Teba ziadal konfrontaciu pred nou a k tomu este on bol na jej strane. Ty si sa sice vyjadrila co a ako citis, ale toto uz bude navzdy medzi Vami zla krv, svokra na to nezabudne, tomu ver...aj ked Ti to mozno nebude davat okato najavo...raz Ti to moze splechnut do oci, ze si ju tam nechcela. Tvoj drahy to nemal takto vyhrocovat a mali ste to riesit len vy dvaja.
A byt Tebou, isto nejdem stavat dom, ked vylucnym vlastnikom pozemku je len partner, aby si to raz neolutovala a este sa potom mozes dozit aj toho, ze tam neskor, ked uz bude pre Teba neskoro a dom bude stáť, svoju matku nasackuje. Este by som vitazstvo neoslavovala, ale pekne krasne si dala do poriadku aj tieto formalne zalezitosti.

jozefmatej
6. sep 2015

@maji182 akože normálneho chlapa toto nenapadne každý chceme súkromie od jakživa v žiadnom prípade sa nenechaj na takúto kravinu nahovoriť a priatela sa ešte spýtaj či je normálny lebo ak to dovolíš ver mi časom to bude len a len horšie a budete sa vadiť len skrz starcov vlastná skúsenosť nech si každý hospodáry na svojom a ked to chlapec nevie pochopiť kopni ho do zadku chlapov na svete je ako maku radšej skôr ako neskoro

maji182
autor
6. sep 2015

A ako to vlastne je ? Ked má pozemok on a postaviame napríklad dom obaja tak je to len jeho či ako ? moc sa v tchto veciach nevyznám

maji182
autor
6. sep 2015

Nový pozemok sa kupovať nebude ostane nám tento

timea7
6. sep 2015

@maji182 ja by som to asi riešila tak, samozrejme po vzájomnej dohode, že mu dám polovicu zo sumy pozemku a na liste vlastníctva budeme figurovať obaja, inak v tom bude stále bordel.

maminuska
6. sep 2015

@maji182 ja som sa ta pýtala prečo ten pozemok nie aj na teba napísaný ako na podielového vlastníka ? Neodpovedala si mi .
Vieš kde je tiež problém , aj keby ste dom postavili po na pol a bol by písaný na oboch , tak keby príšlo k najväčším rozkolom , tak sa môže stat že ťa jednoducho nepustí do domu , pretože jednoducho vstúpiš na cudzí pozemok , musela by si ísť cez vecné bremeno ... to je všetko komplikované .

maminuska
6. sep 2015

@maji182 to čo chceš urobiť je dobrovoľne sa vydať na tenký ľad v 100kg korčuliach .
Navštív právnika a dohodnite sa tak aby to bolo férové pre obidve strany.

maji182
autor
6. sep 2015

@maminuska nie je na ňom moje meno kvôli tomu, že ho kúpil celý on. ja som doňho nedala ešte ani euro...Som študentka a teraz som začala prvý krát pracovať a polovicu peňazí ja nemám momentálne...A nejak to riešil cez seba.... Nemyslela som na to, že by mohlo niečo takéto vzniknúť.. Asi to bude najjednoduchšie nejak tak alebo ked už sa k tomu dopracujeme, tak predmanželskou zmluvou...
@timea7

timea7
6. sep 2015

@maji182 nie som si istá, či je na Slovensku predmanželská zmluva akceptovaná ako oficiálny dokument. Choď za právnikom a poraď sa.

maminuska
6. sep 2015

@maji182 predmanželská zmluva jednoducho nie je na SR akceptovatelná . Chápem že ked ho celý zaplatil on že je len jeho , je to normálne.
Porad sa s právnikom . Ja osobne by som na takom pozemku svoj vlastný dom nestavala. Postavíš nehnuteľnost v lufte. Môže ti polovičku darovať ...ja osobne by som to nespravila ak by som bola on ...alebo predať. Na kupu však nemáš peniaze, možno v budúcnosti tak to len upraviť zmluvou o budúcej zmluve.
Ďalšia dôležitá vec chceš si ho vziat ?

alaguema
6. sep 2015

@maji182 absolútne nechápem, ako takto ľudia vo vzťahoch fungujú. On s tebou nekonzultoval hyper dôležitú vec. Ide o VÁŠ SPOLOČNÝ majetok. O všetkom ohľadom neho, rovnako ako ohľadom detí a spoločnej domácnosti, sa medzi dvomi rovnocennými partnermi rozhoduje spoločne. Haló... Viac, než o súkromí, ktoré budem, alebo nebudem mať o x rokov, by som premýľala nad tým, či vôbec viem byť s niekym, kto ignoruje takéto základné pravidlá vo vzťahu.

alaguema
6. sep 2015

@maji182 začala som písať, ale potom som si prečítala aj ostatné komenty...takže pozemok ste si nekúpili, kúpil ho on. Tvoje na ňom nie je nič a aj keby si tam nasťahoval cigánsku kolóniu, tak môže. Mimochom, ten pozemok bude stále jeho, aj keď sa vezmete, pretože ho nadobudol pred uzavretím manželstva. Je to celé divné...Mám dojem, že on patrí stále k rodičom, s nimi veci plánuje a ty si len v takej zvláštnej, nie príliš podstatnej pozícii. V takej situácii by som veľmi zvážila, či je toto práve to, čo chcem. A rozhodne by som za týchto okolností nerobila žiadne investície do toho jeho pozemku. Stavebné úpravy a pod. Ani vo forme nejakej pravidelnej brigády. Občas pomôcť určite, ale nič v štýle "teš sa z nášho" a pomáhaj, makaj ako fretka, lebo "naše"...Keby tak veľmi chcel, aby to bolo naozaj vaše, tak to tak zariadi.

kaktusik007
6. sep 2015

@maji182 predmanzelska zmluva v SR neexistuje. Co je jeho, je iba jeho. Podla aktualnych stavebnych zakonov stavebnikom je vlastnik pozemku - cize on bude figurovat na projekte, on na stavebnom povoleni, on bude na kolaudacnom rozhodnuti -- cize ON bude vlastnikom...
jedine, ze by sa projekt riesil po svadbe a projektant by tam napisal ze stavebnik Misko Horny s manzelkou -- tak potom by ta manzelka mala mozno chabu nadej, ze ju na LV kataster zapise.... inak eee, ani nahodou. Jedine spatnym darovanim -- co je mozno ako ustna dohoda super, ale co je psano, to je dano... osobne by som neverila ani nos medzi ocami - a po tomto vystupe co spravil uz fakt asi ani tie oci ze ma... :(

@maminuska ti jasne napisala, ten dom by bol vo vzduchu - ako si zabezpecis do neho pristup??? akoze vies dat tarchu vstupu na pozemok, ALE - akakolvek tarcha (okrem toho ze by s tym musel suhlasit vlastnik pozemku, ze ano) je nepripustna, ak si chcete brat na stavbu domu hypoteku --- a silno pochybujem, ze len tak mate peniaze na stavbu domu, ze ano...

jedine pravne riesenie, ktore ma napada, je, ze TY si vezmes pozicku sama na seba, a od neho kupis 1/2 - pozicky pred svadbou su vyhradne pozicky jedneho partnera.... cize potom by ste si cca boli kvit.... aj ked aj potom by si tahala v pripade svadby a rozvodu za kratsi koniec, pretoze on by isto chcel aby sa zaratalo vsetko co sa zaplatilo na pozicku co si mala pred svadbou ty, ale v konecnom dosledku ty by si prisla akurat tak o uroky a poplatky --- pretoze ten pozemok vzdy bude mat hodnotu....

ak na tuto alternativu s tebou nepristupi, ze teda ty si vezmes pozicku na polovicu pozemku a on ti polovicu toho pozemku preda (aby ste mali podielove spoluvlastnictvo -- toto treba este PRED svadbou), tak potom by som na tvojom mieste nepristupila na stavbu domu na tomto pozemku.... to skor nech pozemok ma, a vezmite si hypo na byt - a nie na stavanie domu. A jeho rodicia nech si zahradnicia na jeho pozemku, kolko len chcu....

ja som mala v niecom podobnu situaciu -- svokra chcela manzelovi darovat pozemok, ze aby sme mohli stavat.... Ja som na rovinu povedala, ze v ziadnom pripade nebudem stavat na pozemku, ktory mi nepatri. A cela manzelova rodina sa do mna obula, ze sak to bude manzelove, a teda aj moje, ze co blbnem..... Mnou nepohli, bud daruju obom manzelom, alebo ten pozemok obaja odkupime, ale proste ak bude napisany len na manzela, ja na nom stavat nebudem.

Tak sme kupili byt.... A do pol roka po kupe a rekonstrukcii bytu bola podana ziadost o rozvod 😀

zivot sa ti otoci o 180 stupnov fakt ani nevies kedy a ako.... Zena je vzdy ta co taha za kratsi koniec, lebo deti... A aj ked do teba budu hucat, ze aka si vypocitava mrcha -- ser na to.. Potom to nie je ten pravy.

A fakt ma zaujima reakcia jeho a jeho rodiny na tvoju ponuku, ze si vezmes uver a vyplatis 50% z ceny pozemku, ze aby bol teda aj pravne vas spolocny.... Podla mna toto nedovolia a je to potom jasny dokaz, ako tvoj priatel vztah s tebou vlastne mysli....
A mozno by to za taky maly test aj stalo 😀 😀 😀 😀 len z hecu, v konecnom dosledku ten uver nemusis dostat, alebo on ani nemusis v banke naozaj realne poziadat.... ale reakcie priatela a jeho rodiny mozes vediet 🙂

timea7
6. sep 2015

@maji182 ja by som sa ma tvojom mieste nehrnula príliš ani do svadby, ani do stavby. Na jeho pozemku určite nie.

maji182
autor
6. sep 2015

@kaktusik007 No skúsiť by som to mohla lebo čo čítam je to strašné a v žiadnom rprípade nepotrebujem vísť z takejto situácie ako debil ...

kaktusik007
6. sep 2015

@maji182 ono nevyjdes ako debil, iba ako financne totalne polozena zenska... a nebola by si ani prva, a zial isto ani nie posledna.... ale preco by si sa mala nou stat, ked su tu informacie ako tomu predist??? 🙂

maji182
autor
6. sep 2015

@kaktusik007 Presne tak ešte že som sem napísala, inak by som o tom vedela fuka, bola by som naivná kravka a dopadla by som všeliako len nie dobre :D a či sa s ním chcem zobrať , je až otázka budúcnosti ...

timea7
6. sep 2015

@maji182 to vieš, tu sú odborníčky na všetko aj na nič 😀 😀 😀 😀 😀 😀 žartujem, sama som tu načerpala kopu dobrých rád. Najmä, keď prečítaš nejaké témy, budeš sa vedieť vyvarovať chýb a je lepšie sa učiť na chybách iných, ako na svojich. Je super, že nemáš ružové okuliare, aj keď niekoho veľmi milujeme, nemusíme veľmi osprostieť.

kaktusik007
6. sep 2015

@timea7 ono hlavne treba chladnu hlavu a rozvahu... ale hej, staci par tem citat kde vidis, ze zena je v tom ze ma funkcny vztah a zrazu je samozivitelka s dvomi malymi detmi ani nevie ako 🙂 je to smutne, ale dnesni muzi su nezodpovedni, lahkovazni.... des a hruza... vojnu by mali obnovit, a to pisem smrtelne vazne aj ako matka 2 chlapov - vtedy naozaj platilo ze odchadzali chlapci a vracali sa muzi.... dnes??? ma to takmer 40 a stale je to mame u sukne... brrrr...

maji182
autor
6. sep 2015

@timea7 Presne tak si myslm že aj ja ani on nechcwme aby sa niečo posralo, ale ked už, aby sme z toho obaja vyšli bez komplikácií ... 🙂

timea7
6. sep 2015

@kaktusik007 absolútny súhlas

kaktusik007
6. sep 2015

akoze teraz vyzniem asi ako krkavcia mater, ale ti moji pojdu z domu najneskor v 23 rokoch - prote max ich budem zivit este ako studentov denneho studia na vyske.... potom hold smola - ziadny mama hotel prevadzkovat nebudem.

maji182
autor
6. sep 2015

@timea7 Tiež súhlasím :/